View Single Post
  #289  
Staro 30.09.2018, 22:02
SoonInUS SoonInUS je offline
Član
 
Datum prijave: 22.09.2018
YU lokacija: Oslo, Norveska inace iz Zemuna
Poruke: 27
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik milan.b Prikaz poruke
Ko je pročitao moj prvi unos ovde zna šta sam napisao, a to je:
Osmovna i srednja škola su lošije nego u Srbiji ili Balkanu uopšte. Naši fakulteti su u istoj ravni, ali su zato ovde master studije mnogo bolje. O doktorskim neću ni da pričam jer su tu svetlosnim godinama ispred zbog resursa koje imaju za istraživanje.
Što se PISA testova tiče, čani su to podaci, ali je i činjenica da naša deca jednostavno ne uče dovoljno. To je drugi problem. Nije problem u tome šta uče, jer vidimo šta se ovde uči a znamo šta se uči u Srbiji. Jednostavno naša deca se uzdaju u veze i vezice, a ne u znanje. Osim toga, treba uzeti u obzir i činjenicu da ovde prosek na pisa testovima vade i naša deca, kao i azijati, indusi i druge nacije koje nisu Amerikanci.
Ovaj tim je predstavljao SAD na jednom od takmičenja:
Mihir Singhal, gold medal
Swapnil Garg, gold medal
Colin Tang, silver medal
Brandon Wang, silver medal
Nigde amerikanca. Indijci i azijati
Koliko vidim jedan iz tog tima je predstavljao Ameriku i na najbitnijem takmicenju a to je olimpijada (sa istim vodjom tima). Inace, deca sa tog takmicenja se sigurno osecaju kao drzavljani USA i to je to, oni su amerikanci. E sada, ono sto je interesantno je da je na istom takmicenju je Srbija zauzela 7. mesto, i jos zanimljivije ove godine nas tim je imao posle par godina pauze odlican rezultat (13. mesto). I cesto je nas tim u prvih 20 na svetu u velikoj konkurenciji (vecinom je ta konkurencija iz istocne Azije ako ne racunam najvece zemlje). Pored Srbije na pr i Bugarski tim je odlican s obzirom na populaciju zemlje.
Jel to govori vise od PISA testova? Mozda, ili bar delimicno, jer slicna situacija (malo losija po srpski tim) je u fizici i informatici.

Dodao bih, jer vidim da ovde to nedostaje (ili je netacno predstavljeno), da nasi doktoranti ne zaostaju ni malo (u oblastima gde nemamo dovoljno finansijskih sredstava i nemamo doktorante) u odnosu na ostale pa ni one u USA, cak vrlo lako nalaze dalje postdok pozicije u inostranstvu pa i u USA ako to zele. Isto tako, znam puno i Amerikanaca koji su zavrsili doktorate i fantasticni su u tome sto rade, pa mislim da ni to ne stoji (da Americki studenti ne idu ili nisu dovoljno dobri za doktorske). To da li si dobar na doktoratu, uopste ne zavisi odakle dolazis. Glavni, razlog zasto se studenti iz Amerike ne opredeljuju za doktorat je to sto je uzasno mala plata (25-30k USD), a ne to sto nisu dovoljno dobri. Ali mala plata je dovoljna da privuce studente iz manje razvijenih zemalja, ili s druge strane, izuzetno motivisane studente (odakle god da dolaze). Takodje, strani studenti pomazu internacionalizaciji fakulteta, sto direktno utice na rejting istog, pa im i sa te strane odgovara.
Za kraj, evo jedan zanimljiv link koji je donekle u vezi ove diskusije
https://www.timeshighereducation.com...nd-pound-basis

Last edited by SoonInUS; 30.09.2018 at 22:11.
Reply With Quote