View Single Post
  #5  
Staro 08.10.2017, 18:27
Lilya4ever Lilya4ever je offline
Drug član
 
Datum prijave: 31.07.2017
YU lokacija: Zagreb
Poruke: 31
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Silvija29 Prikaz poruke
Zbog skoro istih, t.j slicnih razloga sam ja napustio Nemacku. Isto sam imao osecaj da cu u Nemackoj uvek biti stranac, ma koliko se trudio da pokazem svoje najbolje u poslu. Njih to ne zanima, jer si ti samo stranac
koji je dosao da radi, jer su Nemci postali lencuge i neko mora da ih hrani. Vidjao sam ljude da namerno traze otkaz da bi bili na socijali, jer se vise isplati. Dobojes 70 -80 % plate plus sa strane uvek mozes nesto da ulovis.
U potponosti se slazem sa tobom da izgleda da se vise isplati biti socijala u Nemackoj.
Ni ovde nije sve idealno ali ako si stvarno dobar u necemu, nikoga nije briga sta si i ko si.
Jedino sto vidim kao prepreku da neces moci raditi u nekim specijalizovanim IT firmama jer je potrebno drzavljanstvo.
Mislim da si ovdje u Njemackoj zaista uvijek stranac. Cula sam to dosta od nasih ex-yu ljudi koji su ovdje vec dugo vremena svi kazu isto za njemce nikada ne prestanes biti stranac i ne daju ti da napredujes. Znaci u Americi nije tako?

Da li ste stekli neke prijatelje u Americi?

Muz je ovdje vec 3 godine a ja godinu i pol i nemamo uopce prijatelja. Njemci su hladni ljudi ( iako ja nisam zeljela vjerovati u te price i stereotipe). Ne druze se.

Imam novi posao sada ali uopce me ne veseli ici na taj posao jer nikada nekako nemas neku povezanost sa kolegama. Ne pricaju sa tobom previse osim formalnosti. Ne znam kako to opisati. To morate dozivjeti. Kao roboti su - dodju na svoj posao, u podne imaju pola sata pauze i jedu u tisini svako gleda svoja posla a nakon toga idu natrag na posao i u 17:30 doma.

Sve je odredjeno pravilima, radi se od 09 - 17:30 zatim se juri doma i ide se leci i ujutro opet tako. Nema nekih dodatnih aktivnosti ili druzenja poslje posla.U subotu svi jure u trgovine jer se sve rano zatvara i u nedjelju nista ne radi. Bas zive kao roboti.


Da li ste se prijavili iz Njemacke za green card? Odmah ste dobili iz prve?

Evo mi se ove godine prijavili prvi puta. Strah me jedino sto nemamo nikoga u Americi da garantira za nas. Imamo dvoje poznanika ne znam da li bi nam oni bili spremni pomoci. Nekako mi neugodno pitati ne zelim nikome biti na teret.

Evo rastuzilo me i obeshrabrilo ovdje i to sto nikako da nadjemo stan. Najmodavci su blago receno uzasni. Jako biraju.

Pitaju vas da li imate djece ili kucne ljubimce. Oboje trpaju u isti kos i ako imate jedno od dvoje navedenog jadni ste nema sanse da vam daju stan.

Stanovi su stari, zidovi su neofarbani, kuhinju vam prodaju za 2.000 € ako zelite preuzeti stan. Jedan nas je trazio 6.000 € za kuhinju. Ako ne zelis pristati na njihove uvjete a ludnica je za naci stan, samo te otkantaju. Nemas pravo nista traziti oni postavljaju pravila. Stanovi gdje mi sada gledamo su 1.200 € za tri sobe. Ako zelis malo bolji stan onda placas i vise.

Buduci da je tesko naci stan oni to koriste pa imaju sulude zahtjeve npr. traze nas kopije nasih radnih ugovora a radni ugovor bi trebao biti tajna. Moras im na prijavi napisati koje si nacionalnosti , koliko djece imas, da li si razveden ako jesi od kada i zasto.

Mozda ce netko misliti da pretjerujem ali zaista je tako i zaista se sve vise osjecamo suprug i ja jadno. Nedavno smo otkrili za green card i evo danas se i mi prijavili. Vjerujemo ako dobijemo da ce biti tesko ali snaci cemo se. Na zalost sudbinam nam je takva da u HR od kuda jesmo nemamo apsolutno nista. Ja se posebno nemam gdje vratiti od kako su mi oboje roditelja umrli a drzava mi zbog kredita uzela rodnu kucu.

Ma tuzno je sve to. Mozda u Americi nadjemo svoj dom.

Kako je u Americi sa trazenjem stanova? Da li isto postavljaju lude zahtjeve ili se moze naci nesto?
Reply With Quote