View Single Post
  #2  
Staro 27.04.2008, 16:31
Darko Darko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 21.05.2007
US lokacija: Zrenjanin, pored postanskog sanduceta
Poruke: 38
Nepromenjeno

Nije moj tekst, pisao ga je jedan nas zemljak koji je tamo u Chicagu, ovde cu uraditi copy/paste sa jednog drugog foruma, ali u svakom slucaju nadam se da ce ti biti od neke koristi dok se ne javi neko licno sa svojom pricom.



Posto sam u Chicagu evo i ja da se javim.
Chicago je super za novodosle (a i za ostale), veliki je grad i ima dosta posla. Nije skup kao Njujork, a prevoz u gradu je sasvim OK (a Njujork je na samo dva sata odavde).


Kola ne kupujte ako ne morate, a u Chicagu ih ne morate imati osim ako radite u predgrdjima. Za pocetak ipak je vrlo verovatno da cete naci posao u gradu, pa onda kasnije vidite gde sta i kako vam se vise svidja. Kola su veliki trosak, Kobac moze da vam kaze koliko je mesecno trosio na kola (parking, osiguranje, benzin, putarine, ako kupite polovni auto poneka popravka, to sve moze da izadje na oko $300-$500 mesecno, ako kupujete na rate onda i vise.

Ne savetujem kupovinu kola odmah za kes na pocetku! Pare ce vam trebati za vaznije stvari, cuvajte ih! Ako kola zatrebaju, mogu da se iznajme, to je cesto najbolje resenje. Naravno, treba vozacka dozvola, ali to nije tesko, pogotovo ako ste vozili kod nas.

South Loop je poslednjih pet sest godina zaista promenjen na bolje, ali stanovi tamo su skupi i ne preprucujem za pocetak. A nije nesto posebno ni interesantan kraj. Cabrini se rusi poslednjih godina, ali meni bar ne deluje kao ekskluzivna lokacija. Moguce da je skupo zbog lokacije, ali su nove zgrade ruzne i sve skoro iste. Mada ne shvatam zasto su south loop ili Cabrini bitni za temu.

Lakeview je zivlji, svega ima sto ti treba, ima naseg sveta, odmah tu je jezero, nije previse skupo, sve je u blizini. Verujem da moze lako da se nadje neki posao za pocetak. Jug ne bih preporucila nikome.

Cene stanova najbolje da pogledate na www.chicagoreader.com (pa stranu za iznajmljivanje stanova) ili na craigslist.org

Dobro bi bilo da poslusate savet i oko iznajmljivanja studia ako samo vas dvoje dolazite. To moze da vam ustedi par stotina dolara mesecno. (koje cete pametnije potrositi, ili jos bolje ustedeti) Namesteni stanovi su cini mi se skuplji i manje ih ima. Ne preporucujem. Takodje ne znam kako ide ako nemate garanta, u tom slucaju je dobro da imate sto vise novca na racunu (ne kupovati kola!) a takodje je dobro povezati se sa nekim od nasih ljudi koji rade po ovim kompanijama za izdavanje stanova, mozda neko moze da vam izda stan bez garanta.

Kad doci zavisi od toga koliko vremena imate jos na raspolaganju od kad ste dobili vizu. Ima dobrih razloga da se dodje kasnije u prolece, ali po meni mozda bi bilo dobro i ranije. Evo zasto. Oko iznajmnljivanja stanova, generalno malo stanova se izdaje preko zime, tako da cete moguce lakse naci stan a da vam ne traze garanta. Glavna sezona pocinje 1. maja, i tada cene uglavnom porastu, tek na jesen u oktobru i novembru ponovo padaju (ako padaju). Takodje ima sezonskih poslova oko Bozica, evo vec svuda traze ljude na sve strane. To nisu dobri poslovi, ali za pocetak je valjda ok.
Reply With Quote