View Single Post
  #3  
Staro 16.11.2020, 05:29
Jorda Jorda je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.08.2017
US lokacija: San Diego, California
YU lokacija: Pozega
Poruke: 128
Nepromenjeno

Pre svega hocu da napomenem da je ovo sto radim strogo individualno, svi su razliciti, imaju razlicit income level i goals, prema tome se radi planning.

1&2 401k takodje moze biti Roth. IRA (Individual Retirement Account) je totalno drugi plan. Ako se stavlja 19.5k u 401k (max za 2020) moze se staviti i 6k u IRA (7k ako ste 50+ godina starosti).
Ne znam vasu tacnu sliku ali moj advice SVIM klijentima je - staviti u retirement account samo koliko firma match-uje, sve preko su zarobljeni novci koji uvek mogu zatrebati, a ne mogu se izvaditi osim ako ste napunili 59/5 godina ili hocete da platite 10% penal plus current income tax.
Uvek postoje bolje opcije za taj cash flow, sto mogu dokazati cistom matematikom.
Bolje je ici sa Roth ali kao sto rekoh sve zavisi od slucaja. Vlada je upumpala trilione $, takse idu uvis to je neizbezno. Onda se postavlja pitanje zasto defer taxes pa ih posle placati jos vise?

3. 4% rule je cista nebuloza, isto se moze dokazati matematikom. Po novim istrazivanjima realna cifra je 2.4%, sto bi znacilo da ako sada imate 100k platu da biste i u penziji imali isto treba da imate retirement account sa ~4M. A sta cemo sa inflacijom? 100k sada i 100k za 20-30 godina nije isto, not by a long shot.

Ono sto ja nudim su matematicki dokazane opcije koje ljudi ne znaju da postoje. Vi Dragane biste bili idealan klijent ako stedite ovoliko novca.

Stvarno obozavam moj posao.
Reply With Quote