View Single Post
  #6  
Staro 20.01.2011, 07:17
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

@Zana

U Cikagu je npr. za upis na Community College-a potreban mahom samo placement test (mislim da raznorazni shverc komerc jos uvek samo ovde prolazi). TOEFL jeste zvanicni uslov ali u velikoj vecini slucajeva te oslobode ako kroz razgovor steknu utisak da jezikom vladas dovoljno i da mozes da pohadjas nastavu. Dakle vrlo je moguce da su je bez TOEFL-a primili na koledz.

@DukaUSA

Kardinalna je greska sto se uopste vracala u Srbiju?! Promena statusa na studentski F1 se sasvim regularno vrsi i dok si u USA. Znam 4 slucaja licno. Troje je izvrsilo promenu statusa sa J1, a jedna osoba sa B2 (turisticka). Ljudi su bukvalno poslali popunjene formulare imigracionom par dana pre isteka onih 6 meseci legalnog turistickog boravka i posle 2 meseca (ovaj sa B2 je cekao 3.5 meseca) je iz imigracionog stizao odgovor sa pozitivnim odgovorom i ljudi sad idu u skolu. Za ovu poslednju osobu sam bio skoro siguran da ce biti odbijena jer je cekala bukvalno poslednji dan (iako je savet da se to uradi najkasnije 45 dana pre isteka onih 180 dana) pa su cak i njoj dozvolili promenu statusa.

Kad se pod takvim uslovima dokopas americkog tla, vracas se nazad tek kad sredis status. Meni studentska viza vazi jos dva meseca (inicijalno izdata u decembru pretprosle godine na 14 meseci), ali mi ni u jednom momentu nije palo na pamet da izlazim cak ni do Toronta jer prosto ne zelim da cariniku objasnjavam sta i kako i gde sam isao. Jos bi veca ludost bila da izadjem kad mi istekne viza i sa regularnim I-20 odem u ambasadu u BGD po novu studentsku vizu. Ne bi mi je dali ni u petoj reinkarnaciji Ovako odrzavam studentski status do daljeg, a sledeci korak ka zelenoj karti bi bio H1B status...

Da li joj je turisticka viza jos uvek vazeca? Ukoliko jeste, neka se vrati ponovo turisticki i neka odmah posalje imigracionom zahtev za promenu statusa. U tom slucaju bi vrlo verovatno bio problem vezan za datum pocetka koledza, mada i to moze da se premosti upisom bilo koje skole koja ima obican ESL kurs i prima strane studente. Kada jednom dobijes F1 status, nemas nikakvo ogranicenje u smislu promene skole. Drugim recima, moze da pohadja ESL do onog momenta dok ne bude primljena ponovo na neki drugi (tj. onaj koji je u startu i zelela) i onda samo da izvrsi transfer...

O studentskom statusu smo pisali nasiroko ovde... http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=722

Last edited by Magelan; 20.01.2011 at 07:26.
Reply With Quote