ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Upis dece u školu » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 04.07.2013, 17:20
holmes holmes je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2013
US lokacija: Ispod palmi
Poruke: 122
Nepromenjeno Upis dece u školu

Citao sam forum, ali nisam nasao info o ovoj problematici, izvinjavam se ukoliko tema vec postoji. Bilo bi sjajno da cujem iskustva onih koji su vec prosli kroz ovo, ali i linkovi do informacija su dobrodosli.

Zanima me koju sve dokumentaciju treba da pripremim za klince da bi nastavili skolovanje u Americi, jedno u osnovnoj, drugo u srednjoj skoli, a bilo bi sjajno da cujem i o samoj proceduri kad se susretnem s tim.
Buduci da cemo, nadam se a i sudeci po onom sto sam procitao ovde, ici u Ameriku pocetkom iduce godine, i to najvjerovatnije u Floridu, interesuje me i da li ce predstavljati problem upisati klince u 2. polugodiste.

Nista manje vazno, sta je ono sto treba da ocekujem u smislu finansijskih i drugih obaveza u tom procesu?

Hvala svima koji mogu da pomognu u vezi sa ovim pitanjem.
Reply With Quote
  #2  
Staro 05.07.2013, 07:00
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

I mene, također, zanima sve oko čega se holmes raspituje, svaki savjet je dobrodošao. I onako usput molim vas da mi objasnite kakav je to fazon sa srijedom i early release Gotovo svaka škola (osnovna) koju sam gledala praktikuje srijedom ovu "skraćenu nastavu" ili šta već.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #3  
Staro 25.07.2013, 08:35
dmi dmi je offline
Drug član
 
Datum prijave: 04.05.2008
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Kraljevo/Beograd
Poruke: 94
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
I mene, također, zanima sve oko čega se holmes raspituje, svaki savjet je dobrodošao. I onako usput molim vas da mi objasnite kakav je to fazon sa srijedom i early release Gotovo svaka škola (osnovna) koju sam gledala praktikuje srijedom ovu "skraćenu nastavu" ili šta već.

tada nastavnici obicno imaju sastanke, zato je early dismissal i zavisi od drzave do drzve koji je dan ( a mozda i do skolskog distrikta) - kod moje cerke je to utorak. early dismissal imaju i kada su teacher-parent conferences i kada su neki veci praznici kao psolednji dan pred thanksgiving, zimski i letnji raspust.

Sto se tice dokumenta, moje dete je ovde poslo u skolu pa smo nosili samo popunjene formulare koje smo dobili za upis i potvrde od doktora. ono sto je bitno je da nisu hteli da nam prime dokumenta uopste dok nije odradila montaux test (za tuberkulozu). U Kaliforniji je po zakonu da dete ne moze krenuti u prvi razred ako nije odradilo test. tek kad smo to zavrsili i doneli potvrdu od doktora da je test bio negativan primili su nam dokumenta.
Reply With Quote
  #4  
Staro 27.07.2013, 13:20
dinna3008 dinna3008 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.04.2012
US lokacija: Houston
YU lokacija: Sarajevo
Poruke: 60
Nepromenjeno

Mi smo došli u oktobru, i naravno škola je već davno krenula u Teksasu. Otišli smo u osnovnu školu koja je nama najbliža zbog mjesta stanovanja i porazgovarali sa direktoricom. Od papira su nam tražili samo dokumentaciju od vakcina, ssn broj, gdje živimo, ugovor o stanu, popunili formular za upis u školu, s obzirom da kod nas (BiH) nije obavezno da se primaju vakcine za hepatitis A, a u USA jeste, jednino smo to morali da damo našoj kćerki kako bi bila upisana tada u drugi razred osnovne škole. Sve smo to završili u roku 2dana i ona je već krajem oktobra krenula u školu.
__________________
13.4.2012 intervju
21.4.2012 vize u pasosima
10.10.2012. USA
Reply With Quote
  #5  
Staro 27.07.2013, 18:17
holmes holmes je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2013
US lokacija: Ispod palmi
Poruke: 122
Nepromenjeno

Hvala Dino. Dakle ne treba mnogo misliti o prevodu svjedocanstava i pripremi dokumentacije te vrste? Da li ste dakle morali da vakcinisete kcerku tamo, i da...koliko je kostao upis i drugi troskovi u vezi s tim? Hvala
Reply With Quote
  #6  
Staro 28.07.2013, 04:06
dinna3008 dinna3008 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.04.2012
US lokacija: Houston
YU lokacija: Sarajevo
Poruke: 60
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik holmes Prikaz poruke
Hvala Dino. Dakle ne treba mnogo misliti o prevodu svjedocanstava i pripremi dokumentacije te vrste? Da li ste dakle morali da vakcinisete kcerku tamo, i da...koliko je kostao upis i drugi troskovi u vezi s tim? Hvala
Mi nismo ništa prevodili,ali smo ponijeli sve papire sa sobom naravno, moja kćerka je upisana u drugi razred osnovne škole dali su joj test da uradi čisto radi formalnosti kako bi utvrdili u koji će razred da je upišu jer njihovo školstvo i naše nije isto, drugačiji je sistem i ocjenjivanja i učenja, vakcina hepatitis A je koštala otprilike 30-35dolara u cvs-u (tu smo je i vakcinisali) kad smo završili sa vakcinom dobili smo papir da ju je primila odnijeli smo taj papir u školu kod školske doktorice ona je to stavila u njen folder i rekla nam da može doći sutradan u školu, sam upis nas nije košta ništa jer je upisana u javnu školu, naravno morali smo da kupimo školski pribor i stvari potrebne za školu( ruksak, tene, itd)što se inače kupuje svake godine i to je to, uniformu za školu također smo kupili rekli su nam da možemo kupiti u školi ili na mi nađemo gdje hoćemo nije bilo ništa specifično oko školske uniforme samo je bitno da na sebi ima boje koje su predviđene za taj razred i školu, u našem slučaju je to bilo navy plava i kaki i to je to.
__________________
13.4.2012 intervju
21.4.2012 vize u pasosima
10.10.2012. USA
Reply With Quote
  #7  
Staro 28.07.2013, 08:34
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

I od mene hvala za informacije. Kakva je kod vas bila procedura po pitanju engleskog jezika i upisa. Da li postoje ESL odjeljenja, da li su prilikom upisa na bilo kakav način provjeravali poznavanje jezika i koliko je realno očekivati da se djetetu pomogne u prilagodbi u tim prvim danima, pogotovo ako dođe sredinom školske godine? Pričali smo o ovom i na drugoj temi, ali svaka informacija je dobrodošla. Ako dobijemo vize, stariji sin će "upast" u 1.razred sredinom šk.godine. Kod nas je to na nivo predškolskog, tačnije uče pjesmice, crtaju, uče slova, nema ocjenivanja itd. Kako tamo izgleda taj 1.razred?
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago

Last edited by via; 28.07.2013 at 08:46.
Reply With Quote
  #8  
Staro 28.07.2013, 13:07
dinna3008 dinna3008 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.04.2012
US lokacija: Houston
YU lokacija: Sarajevo
Poruke: 60
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
I od mene hvala za informacije. Kakva je kod vas bila procedura po pitanju engleskog jezika i upisa. Da li postoje ESL odjeljenja, da li su prilikom upisa na bilo kakav način provjeravali poznavanje jezika i koliko je realno očekivati da se djetetu pomogne u prilagodbi u tim prvim danima, pogotovo ako dođe sredinom školske godine? Pričali smo o ovom i na drugoj temi, ali svaka informacija je dobrodošla. Ako dobijemo vize, stariji sin će "upast" u 1.razred sredinom šk.godine. Kod nas je to na nivo predškolskog, tačnije uče pjesmice, crtaju, uče slova, nema ocjenivanja itd. Kako tamo izgleda taj 1.razred?
Poslije našeg vida obrazovanja koje smo mi imali i koje je imala moja kćerka, a išla je od vrtića do kraja prvog razreda u bosni u školu, ona kao i ja smo oduševljani američkim načinom učenja djeca. Ja ovo govorim iz vlastitog iskustva ne znam sad jel to u svim školama tako ili je u pitanju ovo naše područije ili šta već, ali svi od nastavnog osoblja pa do učiteljice su u prvim mjesecima pomogli mojoj kćerki da savlada i gradivo i učenje jezika. Sada ona nema nikakvih problema da prati nastavu, a uče sve kroz igru, prvi put sam doživila u svom životu da mi dijete jedva čeka da ode u školu, dok u bosni sa isfrustriranim učiteljicama nije bio slušaj.
Ja eto kažem u ime svoje kćerke ona se super snašla u školi, njena škola ima magnet program koji je malo drugačiji od ostalog vida školovanja u americi, uglavnom i oni u drugom razredu nisu imali ocjenjivanje, nego imaju nakon svako tr mjeseca izvještak kako je koji predmet zadovoljila u učenju i prosečni broj bodova sasvim drui nalin ocjenjivanja, više je opisno, ljudi ti lijepo kažu zašta je tvoj edijete nadareno koji predmet voli itd.
Engleski ne treba da vas brine djeca jako brzo to usvoje i nema nikakvih problema za njih.
__________________
13.4.2012 intervju
21.4.2012 vize u pasosima
10.10.2012. USA
Reply With Quote
  #9  
Staro 28.07.2013, 17:17
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dinna3008 Prikaz poruke
Poslije našeg vida obrazovanja koje smo mi imali i koje je imala moja kćerka, a išla je od vrtića do kraja prvog razreda u bosni u školu, ona kao i ja smo oduševljani američkim načinom učenja djeca. Ja ovo govorim iz vlastitog iskustva ne znam sad jel to u svim školama tako ili je u pitanju ovo naše područije ili šta već, ali svi od nastavnog osoblja pa do učiteljice su u prvim mjesecima pomogli mojoj kćerki da savlada i gradivo i učenje jezika. Sada ona nema nikakvih problema da prati nastavu, a uče sve kroz igru, prvi put sam doživila u svom životu da mi dijete jedva čeka da ode u školu, dok u bosni sa isfrustriranim učiteljicama nije bio slušaj.
Ja eto kažem u ime svoje kćerke ona se super snašla u školi, njena škola ima magnet program koji je malo drugačiji od ostalog vida školovanja u americi, uglavnom i oni u drugom razredu nisu imali ocjenjivanje, nego imaju nakon svako tr mjeseca izvještak kako je koji predmet zadovoljila u učenju i prosečni broj bodova sasvim drui nalin ocjenjivanja, više je opisno, ljudi ti lijepo kažu zašta je tvoj edijete nadareno koji predmet voli itd.
Engleski ne treba da vas brine djeca jako brzo to usvoje i nema nikakvih problema za njih.
Ako se dobro sjećam iz nekih prijašnjih postova (pošto se trudim isčitati što više foruma) vi ste u Houstonu? Da li znaš ili možeš provjeriti kako je škola u koju kćerkica ide ocijenjena na sajtu http://www.greatschools.org/ . Zanima me iz razloga što cjelokupne planove i razmišljanja o tome gdje bi se eventualno mogli skrasiti baziramo na tome da bude u blizini škole koja je dobro rangirana po "mišljenju" ovog sajta. Obzirom da ste u praksi poprilično zadovoljni sa školom voljela bih znati koju ocjenu ima na tom sajtu, čisto da malo uporedimo praksu i "teoriju".
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #10  
Staro 30.07.2013, 12:16
dinna3008 dinna3008 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.04.2012
US lokacija: Houston
YU lokacija: Sarajevo
Poruke: 60
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
Ako se dobro sjećam iz nekih prijašnjih postova (pošto se trudim isčitati što više foruma) vi ste u Houstonu? Da li znaš ili možeš provjeriti kako je škola u koju kćerkica ide ocijenjena na sajtu http://www.greatschools.org/ . Zanima me iz razloga što cjelokupne planove i razmišljanja o tome gdje bi se eventualno mogli skrasiti baziramo na tome da bude u blizini škole koja je dobro rangirana po "mišljenju" ovog sajta. Obzirom da ste u praksi poprilično zadovoljni sa školom voljela bih znati koju ocjenu ima na tom sajtu, čisto da malo uporedimo praksu i "teoriju".
Evo našla sam naša škola je dobila ocjenu 6, nije neka visoka ocjena ali ja sam zadovoljna školom i njenim osobljem, a najvažnije je da je moja kćerka zadovoljna ocjena nije ni bitna
__________________
13.4.2012 intervju
21.4.2012 vize u pasosima
10.10.2012. USA
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Upis u jaslice/vrtic/predskolsko Tomislav1970 Vodič za emigrante 3 13.06.2014 17:38
Iskustva u vezi obrazovanja dece (vrtić, škola), curlika Vaša strana 40 28.11.2012 16:52
U danasnjim B92 vestima:oprezno sa slikanjem dece u kadi!!(?) Score Vaša strana 54 18.01.2011 16:03

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:40.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.