ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #181  
Staro 17.11.2020, 18:06
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Svenson Prikaz poruke
Salu na stranu.

Hocu da napisem nesto o poplavama u Hjustonu. Kada sam planirao da dodjem, mislio sam da nije tako opasno. Nisam bio u pravu.

Galveston i juzni delovi Hjustona su veoma rizicni po tom pitanju. Svaki uragan poplavi Galveston. Ranije je bilo puno gore. Inace, Galveston je bio grad dok je Hjuston bio zaseok. A onda je dosao uragan koji je sve promenio. Da ne pricam o velikoj eksploziji broda na doku u Texas Sitiju.

Najsigurniji kraj je Sugar Land - Richmond - Rosenberg (novi deo). Generalno, severni deo okruga (county) Fort Bend. Uragan Harvi (avgust 2017) je napravio haos u Hjustonu, ali su ovi delovi, uglavnom, dobro prosli.
Sto se tice centralnog dela Hjustona (Harris County), najbezbedniji su delovi koji se granice sa Sugar Land-om. Katy i Cinco Ranch, recimo.

Kada se kaze da je neko deo poplavljen, ne mora da znaci da je voda usla u kuce. Ulice su prilicno nize od ulaza u kucu. Videcete kako su neki prilazi kucama veoma strmi. Voda se uglavnom zadrzava na kolovozu. Oluja Beta (septembar 2020) je donela puno vode u Hjuston. Jugozapadni delovi (Pearland i sve juzno) su bili poplavljeni. U mojoj ulici je u jednom trenutku bilo 30cm vode na kolovozu. Otekla je za 2 sata. Sutradan je pljusak doneo desetak cm vode. Oteklo je brzo. Navedeni Pearland je bio u nevolji. Iako voda nije usla u vecinu kuca, stanovnici tog "srecnijeg" dela su nastradali. Voda je usla u kuce preko kanalizacije. Ko je gledao film "Parazit" neka se priseti kraja filma kada voda kulja iz WC solje.
Nije bilo spektakularnih scena kada ljude evakuisu camcima, ali je situacija bila dramaticna. Jedna porodica se uselila u novu kucu mesec dana pre oluje. Bili su ocajni. Kakvu stetu moze da napravi 10-15 cm vode u kuci? Citavo prizemlje mora da se renovira. Cesto moraju i zidovi da se menjaju.

Kad naidje oluja, auto-putevi su cesto poplavljeni. Naravno, ne svi. Postoje rute za evakuaciju i ti putevi nisu poplavljeni (izuzev u holivudskim filmovima). Na ovaj nacin se odvodi voda sa ulica i usmerava u kanale, jezera i odvodi dalje u okean. Iako nekima to deluje kao totalna katastrofa, mogu da kazem da je sve savrseno organizovano. Da nije tako, ja bih se sad javljao iz Ostina ili San Antonija. Dalas? Ne, hvala. Jos uvek se secam tornada

Ako vam ovo ne smeta, mozete da odete u Luizijanu. Njih ove godine nijedan veci uragan nije promasio. Jadni. Mislim da se nisu jos oporavili od Katrine.
Ali videti New Orleans, taj duh, kulturu... Neprocenjivo. Eh! Kako oni kazu: "Noli(n)z!". Neponovljiv. Cajun Boudin, onaj pravi, sto ne sme da se jede u Teksasu (od mesa aligatora) je... kao... piletina.
Ali o tome, kad prodje korona.
Mi nemamo poplave ali smo kraj leta goreli non stop od 7 do 25 septembra zagadjenost vazduha je bila na skali iznad skale, dakle nije se mogla meriti. To je izgledalo odptilike ovako: izadjes u podne iz kuce, a sve oko tebe braon i mirise na zgariste, a na kolima pepeo kao da je sneg. Sunce, mala narandzasta kuglica na nebu. (Kalifornija i Oregon)

Tad smo zavideli Teksasu na kisi. Jer od poplave jos nekako mozes da se sklonis ali ge da odes kad je vazduh zagadjen u krugu od 500milja ?
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #182  
Staro 18.11.2020, 05:28
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik neus Prikaz poruke
Eh, ti se zalis na 28 stepeni u novembru, a nama u NY-u cijele sedmice najavljuju 4-5 max

Rado bih se mijenjao

Sad salu na stranu, koliki je realni strah kada najave takvo neko sranje? I koliko dugo se nosite sa posljedicama istog?

Ljetos je tri-state pogodio neki mini-uragan. Ja stojao iz kuce i gledao, izgledalo kao mala jaca oluja.
Medjutim, djelovi Jersey-a su i nedelju dana posle toga bili bez struje
Neki put izgleda prilicno jezivo. Ako uragan udari direktno, kao sto je ove godine Laura udarila na Lake Charles, leti perje (a i puno teze stvari)
Meni je bilo najstrasnije kad su najavljivali dolazak ovog uragana. Pogledao sam rute za evakuaciju, obisao jednom obe reporucene rute za odlazak u San Antonio, pripremio jedan kofer sa neophodnim stvarima i bio spreman da bezim na prvi znak opasnosti. U Galvestonu je bila proglasena obavezna evakuacija. Mi smo mogli da biramo. Kad sam se pripremio, nervoza je nestala.

To mi je bila prva uzbuna, ako ne racunam tornado u Dalasu i iznenadjenje za Novu godinu kada su poslali poruku (vanredne poruke se salju na telefone) da su primecene rotacije u atmosferi i da postoji opasnost od nastanka tornada. Moram priznati da mi nije bilo svejedno, pa sam ukljucio TV. Tamo su prikazivali potencijalnu putanju tornada. Putanja je isla preko mog kvarta. Izasao sam napolje. Noc, 11 sati. Nista se ne vidi. Poucen iskustvom iz Dalasa trazio sam munje i cekao power flash-eve. To je znak da se pijavica spustila na zemlju. Nakon 15 minuta sam odlucio da se vratim u stan i da gledam TV. Specijalisti su za igranje po zivcima. Sve vreme su prikazivali delove grada koji su u opasnosti. Update je isao svakih 10 minuta, a najave su bile dramaticne. Kad je moj deo grada nestao sa liste, odahnuo sam. Oko 1 ujutru su javili da se pijavica spustila kod aerodroma Hobby i prikazali spektakularnu sliku eksplozije transformatora.

Da se vratim na uragane. Kad pocne da pada kisa i kada se ulice napune vodom, jedino sto ti preostaje je da se nadas da nece tako jako padati jos dugo. Cim malo prestane da pada kisa (ili oslabi), voda odlazi u kanalizaciju ili na druge nize delove ulice/kvarta/grada. Uragan Beta je bio nezgodan zato sto je Hjuston bio na "prljavoj strani" uragana. To je strana koja dobije najvise vode. Nije bilo toliko opasno koliko je bilo neprijatno. Uragan se dva dana setao napred-nazad po Hjustonu, ali je bio slab. Zato nije bilo obavezne evakuacije. Zamislite da kisa pada 2 dana non-stop. Predah je kad pada dovoljno slabo da voda moze ta otekne u kanalizaciju. Onda vrebate priliku da otrcite do auta i odete u prodavnicu, na posao...

Inace, Laura je napravila haos na (polu)ostrvu Bolivar. Nanela je kamenje velicine pesnice na glavni put u duzini od desetak kilometara.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #183  
Staro 18.11.2020, 05:37
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
Mi nemamo poplave ali smo kraj leta goreli non stop od 7 do 25 septembra zagadjenost vazduha je bila na skali iznad skale, dakle nije se mogla meriti. To je izgledalo odptilike ovako: izadjes u podne iz kuce, a sve oko tebe braon i mirise na zgariste, a na kolima pepeo kao da je sneg. Sunce, mala narandzasta kuglica na nebu. (Kalifornija i Oregon)

Tad smo zavideli Teksasu na kisi. Jer od poplave jos nekako mozes da se sklonis ali ge da odes kad je vazduh zagadjen u krugu od 500milja ?
Strasno je bilo u Kaliforniji i Oregonu ove godine.

Zato kalifornijanci beze u Texas. Ajd' sto beze, nego dodju pa glasaju za demokrate. Teksasani su jako ljuti sto Teksas sve vise postaje plav (demokrate su plave).
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #184  
Staro 18.11.2020, 08:52
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

haha, cuo sam da Calise u Texasu vise i ne smeju da kazu da su iz Calija,

A to je potpuno ludilo da su u AMerici republikanci tj desnicari crveni, ademokrate plave. ja jos ne mogu da se naviknem na to.
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #185  
Staro 19.11.2020, 01:21
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
haha, cuo sam da Calise u Texasu vise i ne smeju da kazu da su iz Calija,

A to je potpuno ludilo da su u AMerici republikanci tj desnicari crveni, ademokrate plave. ja jos ne mogu da se naviknem na to.
Totalno su prolupali i jedni i drugi. Nekada su republikaci bili puno liberalniji. Sada su toliko zastranili da su postali bruka za Ameriku. Na osnovu toga, svima se cini da su demokrate skrenule ulevo, iako nikada nisu bili levicari.

Primetio sam da mladi glasaju za neku trecu partiju. Sve vise se cuju glasovi da je ovaj sistem neodrziv i da mora da se uvede visepartijski sistem po ugledu na Evropu. Jako bih se radovao da im to uspe i da Amerika ponovo postane onakva kakva je nekada (davno) bila.

No, to su njihove unutrasnje stvari. Ja nemam pravo da glasam, niti cu glasati kad dobijem to pravo. Neka odlucuju sami sta ce raditi u svojoj zemlji i ko ce (nam) biti Predsednik. Ja sam obican dodjos i to zelim da ostanem. Manje se nerviram ovako.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #186  
Staro 19.11.2020, 08:47
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Svenson Prikaz poruke
Totalno su prolupali i jedni i drugi. Nekada su republikaci bili puno liberalniji. Sada su toliko zastranili da su postali bruka za Ameriku. Na osnovu toga, svima se cini da su demokrate skrenule ulevo, iako nikada nisu bili levicari.

Primetio sam da mladi glasaju za neku trecu partiju. Sve vise se cuju glasovi da je ovaj sistem neodrziv i da mora da se uvede visepartijski sistem po ugledu na Evropu. Jako bih se radovao da im to uspe i da Amerika ponovo postane onakva kakva je nekada (davno) bila.

No, to su njihove unutrasnje stvari. Ja nemam pravo da glasam, niti cu glasati kad dobijem to pravo. Neka odlucuju sami sta ce raditi u svojoj zemlji i ko ce (nam) biti Predsednik. Ja sam obican dodjos i to zelim da ostanem. Manje se nerviram ovako.
levo i desno u Americi nije isto sto i u Evropi !

Naprimer Kennedy je bio americki levicar, liberal, a veliki antikomunista (ne samo zbog SSSR). Kako to ? Pa tako sto se u Americi levo i desno ne odnosi na pitanja ekonomije jer se SVI slazu da je USA trzisna ekonomija, gde se ostavlja trzistu da se sto vise samo regulise.

Jedina razlika je sto su demokrate levicari jer su liberalniji u pogledu ljudskih sloboda npr LGBT, ne moras da ides u crkvu, nije bitno ako sedis dok himna svira itd dok su Republikanci kontra tome i smatraju da drzava treba da bude konzervativna.

Ipak, nesto se menja i demokrate sve vise i vise preispituju i onako malo po malo guraju agendu vece socijalne drzave po ugledu na Evropu.
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #187  
Staro 14.01.2021, 19:32
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Svenson Prikaz poruke
Meni je bilo najstrasnije kad su najavljivali dolazak ovog uragana. Pogledao sam rute za evakuaciju, obisao jednom obe reporucene rute za odlazak u San Antonio, pripremio jedan kofer sa neophodnim stvarima i bio spreman da bezim na prvi znak opasnosti. U Galvestonu je bila proglasena obavezna evakuacija. Mi smo mogli da biramo. Kad sam se pripremio, nervoza je nestala.
Ja ako kod nas Guverner kaze obavezna evakuacija, istog momenta idemo na godisnji odmor u D.C. na razgledanje muzeja onih tamo svih sto imaju. Imam tacno hotel u koji znam da idem po boljoj tarifi kao "state employee" i gde je "higher ground". Mozes i da rezervises unapred i negde i da otkazes... Ako zavrne na drugu stranu... U okviru polise osiguranja ima "loss of use" i u renters i u owners policy pa plate troskove hotela plus jedenja sa strane od momenta kad se proglasi obavezna evakuacija do momenta kad se proglasi za sve je ok. Sto da sedim ovde i da se stresiram hoce li nece imati struje a trose se dani odmora bezveze nekad ako ne mozes da odes do posla...
Reply With Quote
  #188  
Staro 18.02.2021, 01:56
Futbalista Futbalista je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2019
US lokacija: Čkgo
YU lokacija: Belgrado
Poruke: 211
Nepromenjeno

Svensone jesi li ziv? Dole u TX raspad sistema, javi se
Reply With Quote
  #189  
Staro 18.02.2021, 10:02
ikac89's Avatar
ikac89 ikac89 je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.10.2012
US lokacija: Chicago (Niles), IL
YU lokacija: Srb
Poruke: 809
Nepromenjeno

'ladno, al' standrad, jbga...

https://www.youtube.com/watch?v=7Ovx9LpW-Zk


Šalim se malo, stvarno je katastrofa tamo. Čitao sam da su u nekim mestima uveli restrikcije el. energije, da se ljudi smrzavaju. Javi se Svensone, da ne brinemo.
Reply With Quote
  #190  
Staro 18.02.2021, 21:57
slucajni_prolaznik slucajni_prolaznik je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.05.2016
Poruke: 571
Nepromenjeno

Javio mi se Svenson privatnom porukom:

"Stigla voda (slab pritisak i mora da se prokuvava). Stigla i struja. Samo jos da stigne topla voda da ne moram da je grejem. Radna akcija "Obnovimo Hjuston" je u toku. Radilo se prekovremeno. Spremanje, ciscenje, pranje, kuvanje vode i kupanje. Sve kao na selu 60-tih. Odoh malo da dremnem. Crkoh."

A lepo sam mu rekao da skrene levo kod Albukerkija i ode na zapad.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 10:16.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.