ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Slanje novca iz USA svojima u EX-YU » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 20.03.2009, 14:22
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno Slanje novca iz USA svojima u EX-YU

Poz,

evo ovo sam vec jednom pitao na nekoj temi i vjerovatno je ostalo medju tonom postova zatrpano negdje. Mislim da je ovo mnogima bitno pitanje.
Raspitao sam se malo oko ovoga i najbolji nacin za slanje novca je slijedeci:

Otvori se account koji ce sluziti za slanje novca za EX-YU. Uzme se kartica za ovaj racun. Izaberete PIN koji ce biti jednostavan vasim roditeljima, braci, sestrama.. tj korisnicima novca koji saljete.
Na neki siguran nacin posaljete svojima ovu karticu. Kad zelite uplatite im novac na ovu karticu i oni sa iste kartice dizu novac na bankomatima.
Bitno je da u banci naglasite da ce kartica biti koriscena u EVropi.. i u ex-yu zemljama.. da vam ne bi blokirali karticu misleci da ej ukradena ili sl.

Ako imate jos neke ideje molim da ih ovde pisete. Hvala.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #2  
Staro 05.04.2009, 01:03
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Ova tvoja ideja me malo zaintrigirala te sam danas otisao u moju Chase banku da pitam za otvaranje racuna i kartice koja bi se koristila u Evropi.
Prvo sto sam zakljucio jeste da je to jako skupo, svaka transakcija odradjena u Evropi se naplacuje 3%, tako da je ta opcija sa te strane nepovoljna, druga stvar koja je nepovoljna banka ne dozvoljava npr da imate dve debit kartice koje ce te da koristite, moguce je da koristite dve debit kartice ali na sledeci nacin.
Banka vasu debit karticu blokira(onu koju ste koristili u USA), onog momenta kada vam izda drugu karticu koju ce te da koristite u Srbiji.
Znaci morate da dodjete u banku pre puta kazete koliko ce te da ostanete tamo
i banka vam da novu karticu , blokira vam staru za toliko dana koliko ce te da budete u Srbiji.
Znaci ta opcija otpada.
Samo da napomenem da se ovde svaka sumljiva transakcija na racunu reflektuje tako da vam banka blokira racun, ovde je jako on-line bankarstvo i naravno postoji jako puno zloupotreba po racunu.
Najsigurniji nacin slanja novca jeste da vas neko u Srbiji otvori dolarski racun u nekoj od banaka u Srbiji (ovo napominjim namerno jer se razlikuju devizni i dolarski racun ) na koji ce te vi vrsiti doznaku iz inostranstva.
Ako prebacujete novac iz Chase banke on line u Srbiju na takav racun to ce da vas kosta 40$ bilo koliko novca da saljete u Srbiju.
Ako vam rade u chase banci to to je onda jos 5$ vise.
Hteo bih da napomenem da je nekada u Srbiji bilo mislim do prosle godine ne znam sada kako je ako dobijete doznaku iz inostranstva morate da ostavite taj novac na racunu dolarskom 30 dana od prispeca na racun ukoliko podignete pre tog roka banka vam uzima 1% provizije na novac koji podizete,
Naravno ovo bi sve trebalo jos da se proveri u Srbiji ali tako je stanje u mojoj banci mozda neka druga banka ima neki drugi sistem ko zna .
Reply With Quote
  #3  
Staro 05.04.2009, 08:46
Taji's Avatar
Taji Taji je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.01.2009
US lokacija: Greenville, SC
Poruke: 341
Nepromenjeno

Hajde da i ja dodam nesto na ovu temu.
Kad ste odlucili da saljete novac svojim kuci u ex-yu to podrazumjeva se da imate stalni posao. E, kad imate posao, znaci vasa firma vam salje novac na racun banke koji ste im dali jer ste sigurno morali da ispunite EFT (Electronic Funds Transfer). Prilikom ispunjavanja tog papira pogledajte sta nudi...koliko opcija ima za koliko bankovnih racuna. Koliko ja znam moze ih biti maksimalno tri ali u nekim firmama i samo jedan. Ako ste sretni pa da imate opciju za makar dva bankovna racuna, onda prvi podaci (Primary) na njemu su o vasoj banci u koju zelite da vam firma salje platu. Druga opcija (Secundary) treba da bude taj racun iz ex-yu na koji cete dati nalog firmi da se salje ili % ili u $ zavisi sta forma nudi-trazi.Na taj nacin nemate vise brige da li ce pare stici roditeljima kuci ili nece. Svaki mjesec kad dobijete odrezak od plate lijepo je razgraniceno koliko je para otislo na koji bankovni racun. To vam je i najsigurniji nacin. Provjerite to sa svojim firmama u kojima radite. Ja tako saljem svojima kuci pare svaki mjesec (u stvari firma salje ) i za sve ove godine nisam nikad imala ni jedan jedini problem ni od strane firme ni od strane banke u Bosni.
Ako vasa firma nudi opciju za samo jedan bankovni racun na koji ce da vam salje platu onda mozete otici u tu svoju banku i provjeriti da li je moguce (a trebalo bi) i napraviti trajni nalog da vam banka licno uplacuje sredstva sa vaseg racuna na roditeljski racun i to se regulise automatski kad legne plata. Neznam kolika bi bila bankovna provizija za to pa provjerite sa svojim bankama.
Inace, koliko cujem od ovih svojih radnih kolega amera, oni tako placaju sve racune...naprave nalog sa svojom bankom i cim legne plata banka automatski poplaca sve racune za koje se napravio dogovor, posalje pare bivsim zenama, djeci..... i tako su sigurni da su platili sve kredite i ostalo na vrijeme jer im se ne ispalti kasniti, znate i sami.
Nadam se da ce ovo sto napisah makar nekome biti od pomoci
Reply With Quote
  #4  
Staro 05.04.2009, 20:39
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Moja firma ima Direct deposit, ali nisam video da moze na nekoliko racuna da ide. U svakom slucaju, ne vidim potrebu za to.
Ja sam od amera primao platu u Srbiji putem wire transfera. Tu te caknu i jedni i drugi, tj. banka naplati ameru transfer novca, a usputne banke kroz koje prolazi imaju pravo da isto ugrabe parce kolaca (svaki put drugacije), i vi kasnije ne mozete da saznate koliko je koja banka uzela, jer je ta informacija nedostupna. Jednom su mi cak 50e skinuli.
U svakom slucaju, vi mozete ovde sa npr. zenom da otvorite zajednicki racun, dobicete 2 debitne kartice, jednu date roditeljima....drugu ostavite sebi. Online mozete na svoje racune bez ikakve provizije da prebacujete pare. Roditelj skida u srbiji u dinarima na bankomatu...treba videti koliko tacno ovo izadje....ko je isao u srbiju i dizao pare sa svog americkog racuna?
Mislim da je to najjednostavnija varijanta....
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #5  
Staro 05.04.2009, 21:11
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

Jedna stvar,
Meni su jos 2005.ovde kad sam odlazio rekli da ne otvaram devizni - dolarski racun na svoje ime ako saljem sa svog racuna iz Amerika.
Kazu to Narodna banka Srbije kao proverava i onda kao mogu cak i da blokiraju (a ne blokirase sve one silne navodne milijarde al dobro)

Druga stvar, potpuno se slazem da treba roditeljima dati jednu debitnu karticu i oni opusteno sa automata skinu koliko treba. Zeni mog cimera sam ja licno doneo njegovu karticu Vachovia banke i ona je koristi vec dve godine a on je za to vreme otvorio racun u Chase i samo joj prebaci na racun da ima.
Dakle prosto je. I da, ona kaze da sa automara banke Intesa nema provizije (sa kartice Wachovie)

E sad, slanje novca iz banke u banku kosta oko 40 $ na bilo koju sumu s tim sto je mog druga kostalo 70$ da bi poslao 1000$ u Srbiju. Toliko kosta i Western Union.

Ne znam da je neko jos nasao idealan nacin da se to radi ali svi se dovijaju na neke nacine.
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
Reply With Quote
  #6  
Staro 05.04.2009, 21:31
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

@dreamaeru, to je ono na sta sam ja mislio.. dakle otvoris sa zenom zajednicki racun i jednu karticu posaljes svojima kuci.

@sloba_kg Nije mi jasan drugi dio tvog posta. Prvo ta zena je dizala sa bankomata bez provizije (mislim da je ovo nemoguce, jer i kod nas kad dizes pare sa bankomata druge banke ti uzmu bar 5 KM , oko 2,5 Eura). A u drugom dijelu posta govoris da transfer iz banke kosta 40$ a tvog druga je kostao 70$. Na koji tacno transfer si mislio? Iz banke u USA u banku u Srbiji? Zasto je on placao 70, a inace je 40?

Jel neko koristio PayPal? Kolike su tu provizije kad se prenese novac sa racuna u USA na racun u Ex-Yu?
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #7  
Staro 05.04.2009, 22:12
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dreamerns Prikaz poruke
ko je isao u srbiju i dizao pare sa svog americkog racuna?
Ja sam tako jedno vreme podizao, dok sam imao pare na tom računu, čak sam i plaćao usa karticom (banka Wachovia). Ne mogu da se setim kolika je provizija bila, ali je bila zanemarljiva + je bio neki mesečni fee tipa ~$10 ako se dobro sećam, nebitno da li ste jednom iskoristili karticu ili x puta.
Reply With Quote
  #8  
Staro 05.04.2009, 23:30
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
A u drugom dijelu posta govoris da transfer iz banke kosta 40$ a tvog druga je kostao 70$. Na koji tacno transfer si mislio? Iz banke u USA u banku u Srbiji? Zasto je on placao 70, a inace je 40?
Pretpostavljam da je mislio ono o cemu sam ja gore pisao. Transfer je kostao 40$, a sumu koja je poslata roditeljima je neka usputna banka ostetila za 30$.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #9  
Staro 06.04.2009, 16:57
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Wire Transfer:
Visina transfer fee-a zavisi i od toga iz koje banke šaljete... Ja sam onomad slao iz Charter One banke i uzeli su mi oko $25 (jer sam imao račun tamo) na 1-2k$ cifru; mislim da je čak bio fixed fee. Koliko se sećam, slao sam u Societe General. Lepo se uzme dokument o swift/iban kodovima iz banke u YU, i tamo u USA se da službeniku banke, a oni ti kažu koliko para će izaći transfer.

Dakle, zavisi i od domaće banke kako primaju dolare (neke primaju preko 2 banke, prvo u NY, pa se to šalje u Nemačku, pa odatle kod nas, a neke direkt, pa ima samo 1 fee) a izgleda i od američke iz koje šaljete...


Debit/Credit Card:
Ja sam zadnji put koristio Charter One u 2007moj (iju, daaavno), i išlo je ovako: kurs koji dobijaš kada kupuješ karticom (debitnom, ne koristite kreditnu, jer postoji fee za international purchases) u prodavnici/restoranu je srednji kurs, i obično je kurs NBS jer taj koriste ove banke ovde.

Na bankomatima (ATM) se isto koristi samo debitna. Vađenje para je ~6$ u fee-ovima, i opet je manje nego sa kreditne (takođe, na kreditnoj se pare iz ATMa vode kao "cash advance", ne "purchase", pa imaju i veći interes, jer je kredit, je li).
Takođe, opet se meri po srednjem kursu NBS.
Dakle, lako je izračunati koliko dinara treba izvaditi u cugu da bi bili u plusu, da bi razlika između srednjeg i donjeg kursa dolara pokrila bar 6$ fee-jeva. Mislim da je onomad bilo oko 120$.

U Novom Sadu sam šamarao sve jedan bankomat, ali ni jedan nije ni hteo da mi da novce (idioti, pa ne dolaziš iz Zimbabve-a, čudno jako)... Jedino Intesa radi (gorenavedeno).

PayPal:
Izvadio sam već jednu debitnu za burazera tamo i jednu za mene ovde jer taj račun je na nuli uvek, ali je nismo koristili još. Kontam da će biti skuplja jer PayPal udara još $1 na (domaće, može biti više na inostrane) withdrawal-e. Sa druge strane, izdaje je Chase Bank, pa bi trebala da radi u Srbiji, nevezano za to što PayPal ne radi...

PayPal mi je bila dobra opcija jer nude free-checking, dok obično banke hoće da imaš direct deposit plate da bi skinuli "account maintenance fee" za checking...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #10  
Staro 12.04.2009, 16:12
MagicMaster MagicMaster je offline
Član
 
Datum prijave: 17.07.2008
Poruke: 2
Nepromenjeno

A moneybookers?
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Limit za prenos novca cinderella_man Vodič za emigrante 154 23.05.2018 20:20
Slanje maila KCC-u landlord Prva koverta 0 13.09.2008 13:19
Prednost ulaganja neoporezovanog novca emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 14.09.2007 22:02

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:49.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.