ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 06.10.2008, 12:05
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Na Srdjeviceva 2c dodajem i ja svoja 2c - i ja sam pobornik tog stava.
Evo krenulo i u EU:

Citat:
Nova evropska žrtva domino efekta američke finansijske krize je nemačka banka „Hypo Real Estate“. Nemačka vlada saopštila je da garantuje uloge. Nemačka vlada sazvala je hitan sastanak sa predstavnicima Centralne banke kako bi od bankrotstva spasili tu kreditnu banku. Druga po veličini kreditna banka u Nemačkoj bori se za opstanak, pošto se konzorcijum nemačkih finansijskih institucija, uključen u vladin plan pomoći, povukao iz pregovora, odbijajući da pruži hitnu pomoć od skoro 36 milijardi evra...
Ne moram da navodim izvor jer svi mediji sirom Evrope bruje o tome.

Sledeca je najverovatnije najveća italijanska banka po visini kapitalizacije, UniCredit, ovih dana se suska i o njihovim problemima.
Na zalost, jedan kamen pokrece lavinu.

Sta ce se desavati na Balkanu 2009. !?
Dao Bog da sve bude OK i palimo mi za USA, ko nije probao taj se nije zajebao
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #12  
Staro 06.10.2008, 12:27
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ima li neko neki savjet, da li sada ustedjevinu koju imamo da prebacim u dolare ili da jos cekam.. Ustedjevina je u EUR.

hvala i poz.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #13  
Staro 06.10.2008, 15:44
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

hmmmmm.... u zlato?

znam, za'ebano pitanje, ni ja nisam pametan...
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #14  
Staro 06.10.2008, 16:38
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

priblizava se 15-ti...dolazak Boga ekonomske katastrofe, tj. mene.

http://seekingalpha.com/article/9854...or-big-layoffs

sada je i programerima sranje...
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #15  
Staro 06.10.2008, 17:43
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

da, da....


ja se sve nadam da ipak nekako ovaj online business (web i to) moze da opstane, pa nije valjda sve u USA, maaaajku mu...

a ti se javi kad sletis (pa se sve slegne), da odradimo Kofi Anana jednog (crnu kafu, je li)...

Ako se ne "vidimo" do tad, srecan ti put!
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #16  
Staro 07.10.2008, 00:14
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Miloshe oces nas docekivati jedno po jedno kako budemo stizali u USA?
Ili samo ove sreckovice koji ti dolaze na noge (Chicago)
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #17  
Staro 07.10.2008, 06:07
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

E, evo kod nas se krcka pasulj sa rebarcima lol pa rekoh da napisem koju rec na ovu temu. Da li ziveti u USA u ovoj situaciji sada ili ne? Dajuci svoje misljenje na tu temu, ja cu se staviti u poziciju kao da naprimer nemam drugi izbor trenutno (mada ga imam i ja i svako drugi) – mada, bilo bi suludo da sad kazem da cu se vratiti nazad zato sto je ovde ekonomska kriza, pogotovo sto ni pretpostavljam 99% ljudi koji su rodjeni ovde preseljenje ne razmatraju kao opciju za resavanje problema. Da se razumemo, ono sto se meni najvise dopada od dana kad sam uzela drzavljanstvo je da pre svega mogu da glasam (pogotovo ove godine pa da posle pripovedam kako sam ucestvovala u istorijskim izborima lol) a i da dobijem izbor - nije da planiram da se selim ali se lepo osecam kad znam da ako mi tako nesto padne na pamet postoje ealne mogucnosti da tako nesto i uradim. I da biram zemju u koju cu…
Dakle, kakav je zivot sada? Iskreno, meni je daleko bolje nego sto je bilo pre pocetka ekonomske krize ali to nikako nije povezano sa ovim sto se sada desava. Jednostavno, to je vrlo individualno. U mom slucaju to ima veoma logicno objasnjenje: nemam mortgage na kupovinu kuce te nemam problema sa vecim paymentom i slicnim situacijama; renta stana skace zbog rent control 4% godisnje dok realno se povecava oko 10 odsto godisnje – znaci statisticki gledano moji troskovi za stanarinu su daleko manji nego pre pet godina jer mi je u medjuvremenu plata povecana a i rent koji placam je oko 35% nizi nego sto se sada isti stanovi izdaju u okolini. Takodje, cena goriva jeste skocila ali sam se ja zaposlila na 2 milje od stana tako da sipam gorivo u auto u proseku na tri nedelje dok suprugu firma refundira gorivo tako da nam je trosak minimalan. Ovako ustedim dosta i na hrani jer 4 dana nedeljno rucam kod kuce dok petkom izlazim sa kolegama u restoran. Poslednja rata za auto mi je u Decembru i to ce drasticno da se odrazi na budzet u pozitivnom smislu – naravno ukoliko ne budem imala nekih vecih kvarova na autu ali to vec nisu mesecne obaveze vec one time only i moze da se desi u svakom trenutku. Osiguranje za auto je mnogo nize sada nego kad smo se doselili. Vec sam se ispraksovala oko kupovine garderobe tako da daleko vise ustedim sada na tim troskovima nego nekoliko godina ranije. Kreditne kartice koje sam napunila zbog skolovanja i nizih prihoda na pocetku su skoro sve ociscene sada. Ja ih skoro uopste ne koristim ukoliko ne moram – mnogo boli kad treba da se otplacuje i to sa sve interesom lol ali kad se mora ja na to gledam pozitivno – i banke moraju od neceg da zive zar ne? A i kad je coveku merak da se casti sa necim, nek ide zivot dosta sam se i ja i svi napatili sa nekom besparicom lol Para ce da bude a zivot ide li ide…Moj 401k jeste kao i svima izgubio na vrednosti ali ja imam jos dosta godina do penzije i to nije tolika cifra da bih se zbog toga potresala nesto mnogo - a i racunam da ce shares skociti u ceni u narednih 10 godina tako da necu nista menjati u vezi sa tim. I dalje izdvajam za penziono isti procenat. Firma hvala Bogu dobro posluje.
Dakle – meni je bolje. Jesam zabrinuta i ne bih se usudila tako lako da sad menjam posao ili da ulecem u neke vece investicije kao sto je naprimer kupovina novog auta ili selidba. Ali – ako izgubim posao to svakako nece znaciti da mogu da izgubim kucu ili auto, za rentu uvek cuvam sa strane za 3 meseca (toliko procenjujem da mi treba da nadjem odgovarajuci posao), sto se tice racuna ako nemam novca mogu da se slepam sa dva meseca za sve sem cell phone i osiguranja za auto. Dakle sve je ovo za nedaj Boze i otprilike nacin na koji ja sebe cuvam od stresa gledajuci vesti.
S druge strane, moja koleginica koja je davno prekoracila vreme za penziju ne moze da izvuce svoje novce iz nekih banaka tako lako i penzioni fond u koji je ulagala je izgubio na vrednosti skoro 40%. Muz joj je umro pre mesec dana i sve ovo ona jako tesko podnosi. Prijateljica koja zivi sama je prilicno u panici jer sama pokriva sve troskove, firma joj je u krizi i tek sto je kupila auto. Moja sefica koja je 10-ak godina pred penzijom sumnja da je to vreme dovoljno da se njen penzioni fond povrati. Dakle od slucaja do slucaja situacija je drugacija ali su uglavnom nastradali ljudi koji su velikom debtu – ja neke od njih sazaljevam ali neke i ne. Svako ko je bio dovoljno lud da uzme risky mortgage a nije kvalifikovan i nije ispitao u sta se upusta u narednih 30 godina treba da snosi posledice svojih odluka. Naravno, i government koja nije na vreme regulisala subprime mortgage banke. Da je situacija sjajna – nije. Ali ja ne sumnjam da ce ova zemlja naci nacin da izadje iz ove krize daleko brze nego bilo koja druga a i ovo ne moze da se poredi sa onom situacijom koju smo imali u Srbiji pa smo nekako izgurali zar ne?
Na kraju jos samo kratko – ja sam pretplatnik Wall Street Journal i evo nekoliko stvari koje vecina ekonomskih strucnjaka tvrdi a koje su interesantne i dobre za resavanje zabrinutosti lol – poredjenje sa naprimer Nemackom: unemployment rate u Nemackoj je vec nekoliko godina iznad 10% (2 odsto gore dole, zavisno od godine i regije), u Americi je u septembru u sred “ove krize” bila 6,1%. Ekonomski rast do kraja godine je procenjen na 2,3%, u Nemackoj je 1,8%. Dakle problemi su veliki jer parametri nisu onakvi na kakve su ljudi navikli i kakvi se ocekuju od Amerike. Jedan deo industrije gubi potencijal, ali se otvaraju nove grane – zato je potencijal u prekvalifikaciji i nastavljenju skolovanja – ne neminovno kroz diplome vec i kroz kurseve, sertifikate etc. uopsteno, bitno je prilagodjavanje trzistu. Odredjeni poslovi nestaju, druga radna mesta se otvaraju. Ja licno sebe ne vidim niti na ovoj poziciji niti u ovoj oblasti (Accountant)… ne verujem da cu u ovoj firmi docekati penziju, imam neke planove ali mozda se to i izmeni – videcemo. Osposobljavam sebe za razlicite stvari pa videcemo gde cu biti za 5 godina.
Dakle i ako smo svi u razlicitoj poziciji, ja verujem da vredi preseliti se ovde pa makar na privremeno – nije sve u novcu, jedan deo svog zivota ja nikako ne mogu da izvrednujem – priceless lol Nikad ne mogu da zaboravim savet coveka koji nam je izdao stan na slepo pre 6 godina: zaboravi na sve probleme koje imas tamo. To vise neces imati ovde. Ali dobices isto toliko problema ovde samo drugacijih, i ja prosto ne mogu ni da pokusam da ti to opisem… Koliko li je samo covek bio u pravu. Ja se ne kajem sto sam dosla ovde – bilo je jako tesko na pocetku, ali vredi. Ne mislim da ce bilo ko od vas ko donese odluku da dodje ovde imati razlog da se pokaje. Ako nista drugo, bar vredno iskustvo vise…
Ja sam nepopravljivi optimista te pretpostavljam da se mnogi ne bi slozili sa mojim vidjenjem stvari, ali sta da se radi - covek moze da nosi black ili pink naocare kroz zivot, ja izabrala ovo prvo lol bolje je za zdravlje lol
btw - nista bolje od pasulja sa suvim rebrima, moji prijatelji Amerikanci obozavaju nasu kuhinju lol
Reply With Quote
  #18  
Staro 07.10.2008, 06:25
ljiljadule ljiljadule je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.05.2008
Poruke: 72
Nepromenjeno

Zdravo svima,a posebno Zana tebi.Ja odavno nisam procitala nesto slicnije ovom tekstu.Sa toliko realnosti i toliko optimizma.Hvala ti za toliko informacija i tvog vidjenja zivota u USA,radi nas koji bi uslovno receno trebali doci u nesto novo.
Reply With Quote
  #19  
Staro 07.10.2008, 06:31
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Hvala Ljiljo lol oops napravih lapsus - mislila sam da kazem da ja imam pink naocare ali poremetih raspored lol Verovatno uticaj domace loze koju je kum onomad prokrijumcario kroz carinu i pasulja "sa rebarca".. ha ha... dobro jutro svima sa one strane!
Zana
Reply With Quote
  #20  
Staro 07.10.2008, 06:31
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Nepromenjeno

Pa ti si luuuud... da idem u razne gradove po Amerikama da dočekujem ljude?! pa mogu da idem, al' kasnije, u posetu...

Ali ko dolazi u Chicago, može slobodno da se javi! Ako je vikend, pa ne radim (ili posle 7pm radnim danima ), mogao bih i da dočekam nekoga, nije problem... Javite se ko dolazi u Chicago (kad god), pa ozbiljno da pravimo (makar mini) derneke...

P.S.
A mogli bismo (optimistično) za par godina da imamo u svakom većem gradu po par ljudi za ispomoć zelenima.... mada, onda bismo već morali neki ORG da registrujemo....
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Neki drugi zivot... nelson Vaša strana 7 02.10.2008 07:06

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 10:36.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.