ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Zdravstveno osiguranje » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 12.10.2008, 11:03
Veronika's Avatar
Veronika Veronika je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2008
US lokacija: Croatia
Poruke: 89
Nepromenjeno Zdravstveno osiguranje

Zamolila bi nase iskusne Zanu ili Serdu , da nam odgovore kako su to rijesli omah po dolasku ,dok jos ne radis .
Znam da se moze kupiti jos kod kuce zdr. osiguranje za inozemstvo ,3 mjeseca , vise ili manje .Nije jeftino al je vazno da ga se ima , nikad se nezna kad moze zaskripit ,treba se jos raspitati koliko pokriva.
Koliko je kod vas proslo vremena dok niste sve sredili i koja je najbolja solucija .

unapred zahvalna
Reply With Quote
  #2  
Staro 12.10.2008, 14:59
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

Probacu da ti odgovorim koliko znam.
Kao prvo upravu si za zdravstveno putno osiguranje, moze da se uzme ali ne isplati se za nas koji dolazimo ovde da zivimo.
To osiguranje funkcionise tako sto ti ovde platis sve a kada se vratis u svoju zemlju onda to naplatis tamo.
Ovde kada dodjes nemas zdravstveno to znas ali postoji mogucnost da sama sebi uplatis zdravstveno osiguranje za tih par meseci dok ne nadjes posao i dok se ne osiguras zdravstveno preko kompanije.
Skupo je ali mnogo je bolje nego li zdravstveno putno osiguranje.
Takvo osiguranje kosta zavisno od clanova koliko osiguravas od 300$-700$ mesecno.
Puno,je ja kada sam dosao ovde nisam imao osiguranje upravo zbog toga , gledali smo da sto pre pocne bar neko da radi tj da dobije osiguranje.
Mi se nismo osiguravali cak ni dete jer za besplatno osiguranje za dete ti trebaju cekovi da se prikazu tj koliko ti je primanje za osiguranje.
U svakom slucaju nema osiguranja za nas odmah kada dodjemo i to je problem velik.
Lekove mozes da kupis u svakom marketu bukvalno samo ponesite antibiotike jer ih ovde daju na recept i ne mozes da ih dobijes u slobodnoj prodaji.
Ako ides kod lekara pregled je od 300$-500$ obicni pregledi ne daj boze da ti nesto vise treba,ako nemas osiguranje nadrljao si.
Da zavrsim mi smo bili bez zdravstvenog osiguranja upravo tri meseca koja ti navodis da te interesuju.
Treba da se zaposlis i da to resis sto pre posle ici ce to samo od sebe.
Puno srece
Reply With Quote
  #3  
Staro 12.10.2008, 20:39
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

I mene zanima nesto u vezi zdravstvenog, a tice se ovog iz nasih zemalja na kojemu smo sada. Naime, prijateljica koja se preselila u Ameriku se morala odjavit od svog zdravstvenog prije svog odlaska. Isto je morala napravit u policiji, vratiti svoju licnu kartu. Posto smo trenutno suprug i ja osigurani preko drzave (ne radimo u Hrvatskoj pa imamo pravo kao nezaposleni u Hrvatskoj imat osnovno osiguranje preko drzave) zanima me dali se moramo ispisati iz tog osiguranja.

Neko je na forumu rekao da ako u Americi bude trebao na neku operaciju, a nema zdravstveno, da se uvijek moze vratiti ''doma'' i tamo to obaviti. Mislim, to bi bilo super, ali s obzirom da se radi o preseljenju i vjerojatno o dobivanju zdravstvenog osiguranja u Americi preko zaposlenja, dali je kaznjivo ne odjavit se od ''domaceg'' osiguranja?

Mozda ovi koji su vec odselili znaju nesto o tome?
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #4  
Staro 12.10.2008, 20:49
xeg's Avatar
xeg xeg je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.05.2008
US lokacija: Atlanta, GA
YU lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 852
Pošalji Skype™ poruku korisniku xeg
Nepromenjeno

Ne odrici se nicega sto moze da ti koristi. Ne moze niko da te kazni jer ti se ne odrices drzavljanstva vec ides na put, turisticki, poslovno... bilo kako, mozes da putujes po svetu koliko god hoces i da se vracas kuci kad god i koliko god puta zelis.
__________________
2009EU00014xxx
09.05.2008. - stigla 1. koverta
14.05.2008. - poslato nazad
16.05.2008. - stiglo u KCC
01.12.2008. - stigla 2. koverta
22.12.2008. - zavrsen lekarski
22.01.2009. - uspesno zavrsen intervju u Bgd-u
23.01.2009. - podigli vizirane pasose
Od 19.04.2009. u USA, Atlanta, GA
---------
About us: Veselinovica kutak
Reply With Quote
  #5  
Staro 12.10.2008, 23:36
D$D's Avatar
D$D D$D je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 10.09.2008
US lokacija: Chicago,Wheaton IL
Poruke: 123
Nepromenjeno

A ko te tera da se odjavis sa osiguranja.
Ko to zna sa si ti izasla iz Hrvatske, mislim sa biroa rada i drugih institucija.
Nikom od tih indtitucija nemoj da govoris da odlazis i nece biti problema.
Ja sam tako nesto koristio i nisam imao nikakvih problema.
ja sam jos drzavljanin Srbije i niko ne zna da li sam u Srbiji ili u Usa.
To za pocetak a posle to ti nece igrati nikakvu ulogu kada dobijes papire odavde.
Reply With Quote
  #6  
Staro 13.10.2008, 01:58
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Uh, znaju da si USA... informacija se salje gde treba cim ti izdaju useljenicku vizu. Ni ja se nisam nigde odjavila pa mi redovno stizu dopisi od nase Ambasade o razno raznim stvarima... Inace, ne daj Boze da se neko razboli ovde, kakve veze ima da li imas osiguranje tamo ili ne, ovde zavrsis u bolnici i ovde te lece. Postoje intervencije koje mozes da planiras i one koje moraju da se urade iznenada. Postoje u svakom gradu free klinike (County Hospitals) ceka se dosta dugo ali su besplatne. Postoje farmacy programi/osiguranja koji pokrivaju deo za lekove. Hronicni bolissnici treba da ponesu lekove za bar tri meseca (astma i slicno). Kad pronadjes posao dobices osiguranje, za porodicu se placa puna cena (neke firme pokrivaju i to nakon izvesnog vremena).
Reply With Quote
  #7  
Staro 13.10.2008, 07:22
stizeljeto's Avatar
stizeljeto stizeljeto je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.05.2008
Poruke: 387
Nepromenjeno

I ja ne bi da se odjavim, naravno. Neke stvari koje nisu hitne a isplati mi se radije bi obavila besplatno u Hrvatskoj, npr. kad se vracam mojima u posjet. Prijateljica se odjavila od zdravstenog jer ju je firma odjavila kad je prestala raditi tamo kako bi se odselila za SAD. Kod mene je drukcije, istina je nitko nece znati da me nema, kao sto ne znaju ni da me sada nema vec 4 godine jer sam u Makedoniji sa familijom. Ali ovdje ni nemam zdravstsveno, sve radim privatno jer smo zaposleni u humanitarnom sektoru, u neprofitnoj organizaciji. odgovara mi da idem u Hrvatsku za sve potrebno, i naravno niko ne postavlja pitanje gdje sam i sto radim, oni misle da sam tamo.

Medutim, ako je tocno to sto ZAna kaze, onda ce neko znati da smo odselili za Ameriku. Kao sto sam rekla prijateljici su u policiji rekli da vrati licnu kartu, naravno pasos joj ostaje jer jos ima drzavljanstvo i nemora ga se odreci da bi dobila Americko.

Zana koje te dokumente traze iz Ambasade? Traze te da se odjavis od necega ili???
__________________
Case Number: 5xxx
Prva koverta: sredina aprila 2008
Poslana u KCC: 9.5. 2008.
Intervju zakazan na 30.10.2008 Viza odobrena
U Americi od 3.12.2008.
Reply With Quote
  #8  
Staro 13.10.2008, 07:32
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Ne nista nisu trazili, jednostavno od samog pocetka su pocela da nam stizu razna obavestenja iz Ambasade - za izbore, beasplatne akcije, promene dokumenata itd. Cak i kad smo se preselili posle toga su nam stizala obavestenja na novu adresu. Ja nikad nista nisam popunila niti se registrovala ali smo uredno na birackom spisku bili prijavljeni sa adresom ovde tako da sam zakljucila da mora da Americka ambasada obavestava nase organe o izdavanju useljenickih viza. Mozda gresim ali ne vidim kako bi drugacije znali da smo ovde. Mi se nigde nismo odjavili u Srbiji kad smo polazili ovde.
Reply With Quote
  #9  
Staro 13.10.2008, 09:49
Olivera's Avatar
Olivera Olivera je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.07.2008
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Skopje, Macedonia
Poruke: 172
Pošalji MSN poruku korisniku Olivera Pošalji Skype™ poruku korisniku Olivera
Nepromenjeno

A dali zdravstveno osiguranje roditelja koji rade, pokriva i zdravstveno za njiovu maloletnu decu?
Kodnas tako funkcionise, a tamo?
I dali poslodavac mora odmah da prijavi zaposlenog za zdravstveno?
__________________
2009EU00010xxx
Negde krajem Maja 2008- dobila sam prvu kovertu
24/5/2008- poslala prvu kovertu u KCC
17/07/2008-Dobila sam potvrdni mail iz KCC da su dobili moju kovertu
04/11/2008- Zakazan intervju u US Embassy - Skopje
15/10/2008- Stigla druga koverta
20/10/2008- Zakazan lekarski pregled u IOM
04/11/2008 - Uspesno zavrsen intervju, viza odobrena.
01/03/2010 - Prva stanica Williamsburg, VA
16/06/2010 - Selidba "za stalno" Scottsdale, AZ
Reply With Quote
  #10  
Staro 13.10.2008, 12:21
Veronika's Avatar
Veronika Veronika je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2008
US lokacija: Croatia
Poruke: 89
Nepromenjeno

Kod nas u Cro su krajem prosle godine uveli kompice u zravstvene ustanove ,tako da svaki recept ili uputnica ide preko njega , upravo da definitivno ukinu zloupotrebu... i da se moze manje-vise sve kontrolirati .
Iako imamo zdravstveno ,manje vise sve placas ; privatno zubar ,gin. i dr. uz zravstveno placa se i dopunsko ako ne zelis neke pretrage ,podosta platiti ,a nedaj Boze bolnicu i tamo placas dosta ako nemas dopunsko , 80 kn mjesecno placas dopunsko osiguranje +.. s paca ti firma jos skida ...
Ako se planira obaviti preglede kad se dode u posjet svojima opet da se ode privatno (nitko ne trazi ni zdravstvenu ni dokumenete ) sigurno dode puno jeftinije nego u Usa.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:13.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.