ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » FLORIDA - "The sunshine state" » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #181  
Staro 30.08.2016, 20:30
johnywalker johnywalker je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2014
Poruke: 388
Nepromenjeno

vjeruj mi da je skroz drugačije gledati Ameriku preko TV-a ili turistički kada odeš i kada odeš tamo živjeti. Ja prije nego sam bio izvučen na lutriji, bio sam u Americi ne znam ni ja koliko puta, svake godine barem 1-2x išao i obišao skoro cijelu. Najviše mi se svidio San Francisco i Washington, DC. Međutim život u tim gradovima je jednostavno preskup iako su i plate shodno tome veće, ali se ne isplati pa tako da kada je došlo vrijeme da trebam preseliti uopšte nisam ni razmišljao o ta dva grada isto kao što nisam razmišljao o New Yorku, jer je preskupo.

Međutim, tek kada sam preselio u Ameriku i počeo živjeti a ne biti turista kao do sada, onda sam shvatio da ja uopšte ne poznajem pravu Ameriku niti sam je vidio. Radi se puno, nemaš godišnjeg, nemaš bolovanja, imaš samo posao i kuću. Još sam ja imao sreće pa sam bio našao super posao i dobio funkciju zamjenika dikretora u firmi sa 500 ljudi (IT branša). Imao sam svoj blog ali su me iznervirali sa komentarima pa sam ga ugasio, sada mi je žao zbog toga, ali šta je tu je. Uglavnom, ja sam se poslije nepunih 7 mjeseci odlučio vratiti nazad u Njemačku odakle sam i došao, jer mi jednostavno nije bilo vrijedno svega toga. Iako sam imao veoma visoku platu (120.000$ godišnje) shvatiš da pare nisu sve u životu jer džabe su mi bile i sve te pare kad ja jednostavno nisam imao vremena da ih potrošim jer si stalno na poslu.

Miami jest lijep, ali opet ništa posebno. Jest Miami Beach lijep i super ali kada počneš raditi nemaš toliko vremena ni da ideš tamo. Osim toga ima puno latino amerikanaca koji ti veoma brzo udare u glavu (barem meni) jer su skroz drugačiji mentalitet. Ali opet, svako je različit pa tako i ukusi. Meni lično se nije svidjelo u Americi i vratio sam se nazad u Evropu i ne žalim zbog toga ni trenutka. Međutim ipak mi je drago da sam isprobao i to i iskusio na sopstvenoj koži kako je živjeti u Americi. Da nisam otišao i vidio, crk'o bi i mislio cijeli život kako bi mi tamo bilo super
Reply With Quote
  #182  
Staro 30.08.2016, 21:09
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik johnywalker Prikaz poruke
Radi se puno, nemaš godišnjeg, nemaš bolovanja, imaš samo posao i kuću.
Koliko imas tu u Nemackoj godisnje dana za odmor? Da li ti je placen ili neplacen? Koja je razlika u beneficijama, porezu i sl. Bas me zanima...
Reply With Quote
  #183  
Staro 30.08.2016, 21:55
johnywalker johnywalker je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2014
Poruke: 388
Nepromenjeno

Ovdje je godisnji odmor zakonski regulisan. Imam 5 sedmica godisnjeg, placeno naravno plus 15 placenih praznika u godini. Isto tako nema tzv. Sick days kao u americi. Ako si bolestan onda si bolestan. Ako si duze bolestan, prvih 6 sedmica bolovanja placa firma kao da i radis, a nakon 6 sedmica drzava placa 80% plate odredjeni period (ne znam koliko dugo tacno).

Sto se tice poreza, veci je naravno nego u Americi ali zato nekas nikakcih briga kao tu npr. Oko penzionig ili zdravstvenog osiguranja. Automatski ti se odbija i jedno i deugo i poslije ako trebas doktoru, ne placas naravno nista, ni pregled niti operacije (nema co-pay i tih gluposti) a kada dodje vrijeme za penziju imas je isto, ne moras brinuti da li si uplacivao 401k i slicno. Naravno ko hoce/zeli moze dodatno uplacivati u provatne neke penzione fondove ali ja licno ne poznajem nikoga da to radi.
Reply With Quote
  #184  
Staro 30.08.2016, 23:56
Markonato Markonato je offline
Drug član
 
Datum prijave: 26.04.2015
Poruke: 88
Nepromenjeno

Da se jos pomene da u Nemackoj je plata mnogo manja a porez veci,mada porez zavisi da li si ozenjen i da li imas decu. Ako je johnywalker imao godisnju platu od 120000, u Nemackoj mozda pola od toga.
Reply With Quote
  #185  
Staro 31.08.2016, 02:39
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Vrlo je neuobicajeno da jedan zamenik direktora u kompaniji od 500+ zaposlenih dobije tako malu platu (bez obzira na lokaciju), kao i nedovoljno godisnjeg odmora i bolovanja. Mozda je trebalo da se iskusi i nesto drugo, poseti par seminara i nauci vise o pregovaranjima za platu i kako industrija funkcionise.
Srecno u daljem zivotu, svako ima svoje razloge. USA nije pravo resenje za svakoga.

Sup.Mod.
Reply With Quote
  #186  
Staro 31.08.2016, 05:10
johnywalker johnywalker je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2014
Poruke: 388
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Markonato Prikaz poruke
Da se jos pomene da u Nemackoj je plata mnogo manja a porez veci,mada porez zavisi da li si ozenjen i da li imas decu. Ako je johnywalker imao godisnju platu od 120000, u Nemackoj mozda pola od toga.
Naravno, plate u Americi se ne mogu porediti sa onim u Njemackoj, jer su u Americi puno vece, medjutim i zivorni su troskovi veci. Slicno je primjeru Svicarske, gdje su plate u poredjenju sa Njemackim isto tako ogromne ali su zato i zivotni troskovi ogromni. I da, porez jest puno veci nego u Americi, ali na kraju kada sve sracunas, dobijes i vise nefo u Americi jer ne moras brinuti oko penzionig i zdravstvenog osiguranja.

Medjutim, meni plata i njen iznos (nisam navodio i 'incentive' i druge bonuse koji su na to islis itd) uopste nikada nije ni bila problem. Dobro sam ja pregovarao i imao na kraju mjeseca puno vise nego sto mi je trebalo, vec se meni Amerika generalno nije svidjela. Nije fazon ni u tome da mi zivot prodje radeci svaki dan po 13-14 sati npr. Ima i vaznijih stvari od toga. Ali, kao sto rece vec sup.mod. nije ni Amerika za svakoga
Reply With Quote
  #187  
Staro 31.08.2016, 08:21
johnywalker johnywalker je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2014
Poruke: 388
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SEEUSAIC Prikaz poruke
Vrlo je neuobicajeno da jedan zamenik direktora u kompaniji od 500+ zaposlenih dobije tako malu platu (bez obzira na lokaciju), kao i nedovoljno godisnjeg odmora i bolovanja. Mozda je trebalo da se iskusi i nesto drugo, poseti par seminara i nauci vise o pregovaranjima za platu i kako industrija funkcionise.
Srecno u daljem zivotu, svako ima svoje razloge. USA nije pravo resenje za svakoga.

Sup.Mod.
sad kada si spomenuo skontao sam da se nisam bas precizno izrazio - ja sam bio zamjenik direktora za IT u toj velikoj firmi. znaci zamjenik direktora jednog odjeljenja - ne zamjenik generalnog direktora firme.
Reply With Quote
  #188  
Staro 31.08.2016, 20:21
wakizashi wakizashi je offline
Član
 
Datum prijave: 25.08.2016
US lokacija: Miami, FL
YU lokacija: Belgrade,Serbia
Poruke: 23
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik johnywalker Prikaz poruke
Naravno, plate u Americi se ne mogu porediti sa onim u Njemackoj, jer su u Americi puno vece, medjutim i zivorni su troskovi veci. Slicno je primjeru Svicarske, gdje su plate u poredjenju sa Njemackim isto tako ogromne ali su zato i zivotni troskovi ogromni. I da, porez jest puno veci nego u Americi, ali na kraju kada sve sracunas, dobijes i vise nefo u Americi jer ne moras brinuti oko penzionig i zdravstvenog osiguranja.

Medjutim, meni plata i njen iznos (nisam navodio i 'incentive' i druge bonuse koji su na to islis itd) uopste nikada nije ni bila problem. Dobro sam ja pregovarao i imao na kraju mjeseca puno vise nego sto mi je trebalo, vec se meni Amerika generalno nije svidjela. Nije fazon ni u tome da mi zivot prodje radeci svaki dan po 13-14 sati npr. Ima i vaznijih stvari od toga. Ali, kao sto rece vec sup.mod. nije ni Amerika za svakoga
Svica je br.1 po svemu u svetu,bez konkurencije. Da ne govorim o platama i zivotu,ko zna i moze imati njihove papire moze itekako sebi da ulepsa zivot.
Reply With Quote
  #189  
Staro 01.09.2016, 02:16
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik johnywalker Prikaz poruke
Kada dodje vrijeme za penziju imas je isto, ne moras brinuti da li si uplacivao 401k i slicno.
A jel nije bitno da li si pre toga radio npr 5 godina ili 10 godina u Nemackoj? Jel se kvalifikujes kad docekas odredjene godine?

Ja sam ovde sto bi rekli "state employee'. Izabrala sam taj neki socijalistickiji penzioni model, skidaju mi sa plate nesto po default-u, firma uplacuje nesto za mene. Mogu u penziju sa valjda 63 godine i dobijacu odredjeni posto od plate u poslednjih pet godina a ostalo ce valjda da mi stize iz Medicare-a. Ako sam ja to skontala. Nisam se jos nesto udubljivala previse u penzioni model. Ali uslov mi je da se kvalifikujem za ovo da radim za poslodavca minimum 5 godina. Nakon toga mogu da radim za drzavu ovu gde sam, imala bi isti penzioni. A ako odem u drugu, verovatno bi morala da prebacim ove pare tamo u neki njihov sistem (vec sam to jednom uradila, bila sam na privatnoj instituciji pre ove).

Kad si mlad i zdrav, mislim da se cini da se ovde ima vise para. Bas sam se cula sa jednim poznanikom u Holandiji, kaze kola i nema, ne trebaju mu. Svuda ide gradskim prevozom i metroom. Tako da ima mesecno manji trosak oko svog transporta...

A istina je da je ovde sistem takav da te forsira, da se svi grebu da zadrze posao, da napreduju, veliko je takmicenje, ocenjuju te i gledaju sa svih strana. Mnogo je fleksibilnije oko poslova, ljudi napustaju, sele se, odlaze, dolaze. Non stop se menja struktura. Bar oko mene, gde god da sam radila u poslednih 10 godina.

Procitala sam skoro jedan clanak i bilo mi je zanimljivo ovo npr: ako volite povrsna i kratka priajteljstva i ne smeta vam da se ljudi oko vas non stop sele, onda je SAD zemlja za vas. Ako volite retka i duboka prijateljstva za duze, onda je Evropa za vas. Ako volite dobar "social blanket" - Evropa je za vas.
Reply With Quote
  #190  
Staro 01.11.2017, 23:44
bokiit's Avatar
bokiit bokiit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 19.02.2013
US lokacija: Chicago Illinois
YU lokacija: Beograd Srbija
Poruke: 141
Nepromenjeno

Pozdrav ljudi!
Evo i nas po planu u sunshine state. Trenutno smo stacionirani u Sarasoti, malo juzno od Tampe. Cilj je da za mesec dana ( ili brze ) nadjemo stan u Fort Lauderdale i neki prvi auto.
Ako imate savet, informaciju ili znate nekoga ko moze da pomogne nekom informacijom pisite.

P.S. Iz Chicaga sa 2 stepena, maglom i vetrom na 27 stepeni, suncem i plavim nebom. Koji osecaj...
__________________
____________________________

2014 - 2 prijave, duplo nista
2015 - 2 prijave, duplo nista
2016 - 2 prijave , IZVUCENI - broj 14XXX
25. Maj - poslat DS-260
27. Decembar - Zakazan lekarski
12. Januar 2017. - Zakazan intervju i POZELENELI
13. Januar - Vize u pasosu
04. Mart - Off we go!

Last edited by bokiit; 18.11.2017 at 23:29.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:29.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.