ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 13.05.2012, 13:57
hope's Avatar
hope hope je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.11.2011
US lokacija: So Cali
YU lokacija: Srbija
Poruke: 94
Unhappy Život na Balkanu

Pravim ovu temu jer su mi obrisali prethodnih par postova, ne znam iz kog razloga..... A kao ima slobode govora.

Ovde možemo da pišemo šta nam sve smeta na brdovitom balkanu, zašto želimo da napustimo našu zemlju i odemo u USA.
__________________
DV 2013 -1. put -HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2014 -2. put -HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2015 -3. put -HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #2  
Staro 13.05.2012, 14:27
hope's Avatar
hope hope je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.11.2011
US lokacija: So Cali
YU lokacija: Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

evo napisaću prvu poruku u ovoj temi.

ljudi su mi brisali postove. samo sam pisao kakav je život u Srbiji. kako je neuređeno, divlje i trulo društvo, ali to nekim ljudima nije odgovaralo. neću ponavljati to što sam pre pisao, nego ću navesti najnoviji primer iz života u matici Srbiji.

živim trenutno u jednom gradiću na severu vojvodine. to je drugi najveći grad posle Novog Sada. bio sam sa drugaricom u bioskopu u petak uveče. kad smo se oprostili svako je krenuo svojim putem. i bio sam u najstrožijem centru grada. gradska kuća. nešto posle 23h. i neki momci, ili kako ovde zovu taj demographics "huligani" su počeli da viču na mene i da mi prete. dotrčali su do mene, unosili su mi se u lice, pitali me "Šta je?". krenuli su da me šamaraju. kad su me šutnuli u koleno (koje sam operisao pre 10 godina) pao sam dole. onda su me šutali i dalje. nekako sam ustao, nisam bio svestan ni šta se dešava. onda me je ponovo ošamario, toliko da sam pao ponovo na beton. ustao sam ponovo i potrčao, al su me posle 10m sustigli i udarali još malo. onda su pobegli uz uzvikivanje pretnji, vređanje nacionalnih manjina i nacionalističke parole.

bilo je malo ljudi tada na trgu i ulicama. a i ta mala količina ljudi, kad su ovi počeli da me tuku, su pobegli ko najveće kukavice. ostalo je par momaka na 50 metara, ali su samo kuckali poruke na mobu.

ustao sam. prestravio sam se. pozivao sam u pomoć, ali niko mi nije hteo ni pomoći, ni prići, ni pozvati policiju. nekako sam se uspeo pribrati i pozvati policiju. oni su došli posle 18 min. peške su došli u najlaganijem hodu koji sam ikada video. ja sam se tresao od straha dok oni nisu stigli. pitali su me da li kriziram. objasnio sam im šta se desilo. oni su mi rekli da to nije ništa strašno. dao sam izjavu, opisao huligane. rekli su da će me nazvati ako nešto saznaju (znači nikada). samo su proverili da li padam u nesvest i da li mogu hodati pravo i rekli su da sam ok manje više. otrčao sam do taxija i došao kući. tek kad sam ušao u kuću mi je prestao strah i drhtanje.

od fiziških povreda imam: oguljenu kožu na 1 kolenu; oba kolena u modricama i bolovima; modrice po rukama, nogama i licu; popucali kapilari na licu; ugruvan lakat; razderana gornja usna; boli me desna strana tela od pada.

eto tako izgleda jedan izlazak iz kuće u Srbiji. slično mi se desilo i pre godinu dana (samo tada u autobusu i bile su ozbiljnije povrede; isto nisam ništa izazvao, nego je lik bio pijan). jako sam razočaran da se često dešavaju ovakve stvari, a policiju to uopšte ne zanima. da se desilo 5 metara u bilo kod pravcu ohvatile bi kamere, ovako nisu. niko od prolaznika nije hteo ni na koji način da pritekne u pomoć. ne može čovek ni da se prošeta, dešava se ovom u mom gradu i danju u strogom centru. nemam auto, moram ići peške. suzavac se ne sme nositi, ali i ne znam dal bi omao vremena da ga primenim. a pištolj se tek ne sme nositi. ima nekoliko nerešenih ubistava, čak i tinejdžera, u ovom gradu poslednih par godina. javna je tajna da su ubistva zataškana jer su počinitelji uticajne osobe.

ne znam dal možemo niže da padnemo od ovog.
__________________
DV 2013 -1. put -HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2014 -2. put -HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2015 -3. put -HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #3  
Staro 13.05.2012, 15:13
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Kakva nocna mora. Ja nisam dozivela nista tako ekstremno ali su cesto ljudi znali da mi dobacuju nesto na ulici sto me je jako nerviralo.

Ako ovde sta ne postoji a to je nacionalna manjina. Kad dobijes drzavljanstvo Amer si, cesto i vise volis SAD od rodjenih Amera. Mada ima u popisu, koji jezik pricas u kuci i slicno. I popisuju sve, i Amere i strance, svi popunjavaju papire.. Jesu WASP velika vecina, ali ima ljudi sa svake tacke ove planete. Nekulturno je pricati o religiji, politici, mogu da te pitaju odakle si poreklom ali vec tvoje dete rodjeno u Americi ce da to poreklo zove "herritage". Evo sad im je glavni kandidat ispred republikanaca mormon. I to ce da progutaju svi republikanski evandjelisti. To je ono sto mi se svidja u ovom drustvu. Pripadnost necemu ne mora da te odredjuje kao osobu, tvoje sanse u zivotu. Sustina Americkog sna je da svi mogu da uspeju samo ako se dovoljno trude. Pa evo i prvi put u istoriji covek druge boje koze im je predsednik. I ne samo to, pre svega dete rodjeno od Amerikanke i oca stranca. Znaci ispunjenje snova je moguce. Svaki stranac u SAD sad moze da kaze, eto i moje dete ima istu sansu. Ako bude vredno i imalo srece, i ono moze biti sutra predsednik, a kamoli nesto drugo.

Postoji na netu neki projekat o genetskim haplgrupama u Evropi. klikni. Ono sto se meni cini proucavanjem je da smo mi sa nasih prostora svi mesavina raznih naroda koji su nekad ziveli tui doseljavali se i kretali. Kao da je to bitno kakva je cija nacionalna pripadnost. Jel to treba da mene ili bilo koga drugog definise kao osobu? Ja mislim da ne.

A jel poznajes licno nekog od te bagre? Jel bi mogao da ih identifikujes?

Last edited by vuxanne; 13.05.2012 at 15:19.
Reply With Quote
  #4  
Staro 13.05.2012, 15:41
Pedjat87's Avatar
Pedjat87 Pedjat87 je offline
Član
 
Datum prijave: 02.09.2011
US lokacija: New England, nadam se
YU lokacija: Podgorica, CG
Poruke: 23
Nepromenjeno

Zao mi je cuti da ti se to desilo, slicne stvari se svakodnevno desavaju u CG takodje.

Ono sto je u ovome interesantno od ovih sto pljuju po americi je da ''kad neko padne na ulici i treba mu pomoc- niko mu nece prici, ni osvrnuti se na tu osobu''. Dok su kod nas sve dusebriznici i da ce ti ovdje svako pomoci sto god ti treba. To je jedan od prvih argumenata kad se pomene Balkan-amerika tema. A daleko je od istine, makar u vezi nas.

Kao sto rece Vuxanne, amerika daje tu sansu, ako si vrijedan imas sanse da uspijes, niko ne garantuje, ali makar imas sansu. Ovdje kod nas si u startu osudjen na propast, tako da je bolje da ne pokusavas. Ja sam diplomirao prije pola godine i sad treba da nadjem pripravnicki da radim godinu dana. To je i prije jadno bilo placeno - oko 200 eura, a od sad se vise i ne placa, nego se potpisuje ugovor o volontiranju. Nasa divna Vlada nema para u budzetu za zaposljavanje mladih ljudi, a kada treba naci 20-30 miliona da se vrati kredit za neke ruske tajkune jer su dali garanciju za njihov kredit- onda se automatski nadju pare i zaduzenje. Sramota, ja sam odavno otpisao buducnost ovdje, gledam sto god mogu da ugrabih da pobjegnem odavde i da se ne osvrnem za sobom.
__________________
DV 2013(prvo ucesce) - HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #5  
Staro 13.05.2012, 16:31
hope's Avatar
hope hope je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.11.2011
US lokacija: So Cali
YU lokacija: Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

nisu mene napali na nacionalnoj osnovi. napali su eto jednog prolaznika. hteli su nekog da biju.
dok su bežali uzvikivali su pogrdne stvari o Mađarima. a ja nisam Mađar. sve pokazuje da su napali nekog random.
znači poenta texta nije da je nacionalnoj osnovi, nego u tome kako tinejdžeri napadaju i tuku ljude na ulicama, i u centru grada, eto tako da bi se zabavili. nisu mi uzeli ni pare ni telefon.

ne poznajem nikog od njih. mislim da bi mogao da ih identifikujem, ili bar glavnog. ali ne verujem da će biti išta od toga. policija tu jede sladoled, šeta se, gleda izloge.
__________________
DV 2013 -1. put -HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2014 -2. put -HAS NOT BEEN SELECTED
DV 2015 -3. put -HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #6  
Staro 13.05.2012, 17:06
ivanmilosavljevic's Avatar
ivanmilosavljevic ivanmilosavljevic je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2012
US lokacija: Miami
Poruke: 311
Pošalji Skype™ poruku korisniku ivanmilosavljevic
Nepromenjeno ...

Meni dlaka s' glave nije falila,u cuvenom Harlemu 3am...A ovde ne smem da izadjem,jer je i moje koleno oprisano(acl)...Sve u svemu,sve sto bih imao da kazem.Platio bih svakom Srbinu izlet,da na 7 dana obidje Svajcarsku,Dansku I SAD...I posle tog procesa,papir i glasacki listic,cisto da vidimo sta je sa mozgom....
Reply With Quote
  #7  
Staro 13.05.2012, 18:23
oskark's Avatar
oskark oskark je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.06.2010
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zrenjanin
Poruke: 676
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ivanmilosavljevic Prikaz poruke
Platio bih svakom Srbinu izlet,da na 7 dana obidje Svajcarsku,Dansku I SAD...I posle tog procesa,papir i glasacki listic,cisto da vidimo sta je sa mozgom....
Slazem se...Mada neizmerno mi je drago sto cu nadam se imati prilike da pobegnem od ove nase politike...ne mozes da se okrenes ni na jednu stranu a da se ne govori o politickim strankama...Muka mi je od podjebavanja zbog strnackih pripadnosti, a moras biti u nekoj stranci jer drugacije ne moze..

A sto se tice toga sto je Hope rekao, to se desilo jednom mom drugaru. Pretukli ga(izubijali bolje da kazem) samo zato sto je isao istom stranom ulice kao i neke dve budale. Maltene se jedva izvukao, a povrh svega mu ostale posledice za ceo zivot...

Muka mi je tih budala, a i bogami onih koji traze neku pravdu za Urosa. Ovde kod nas je nacionalni heroj neko ko ubije nekog. Sto vise pravis nereda vise si cenjen medju ljudima...A da ne pricam o ostalim nasim dragim herojima.

A da izadjes jedan vikend a da to protekne bez i jedne tuce ili racije, mislim da bi to bilo najvece cudo ovih prostora ikada..
__________________
27.10.2011. Prijava prvi put
01.05.2012. 2013EU00011XXX
14.05.2012. Poslata Koverta
22.05.2012. Stigla koverta u Kentucky
29.01.2013. Obavljen lekrski pregled
20.02.2013. Interview Uspesno Obavljen
21.02.2013. Viza u pasosu!!!
08.03.2013. Avionska karta
27.04.2013. Vezite se, Polecemo POE Seattle

Oskarov Blog

zelenadvlutrija.blogspot.com
Reply With Quote
  #8  
Staro 13.05.2012, 19:19
NightSky's Avatar
NightSky NightSky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.01.2012
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 232
Nepromenjeno

Hope, užasno mi je žao zbog toga što ti se dogodilo Ne smijem ni pomisliti šta si proživljavao... Nadam se da će te nasilnike stići ruka pravde na ovaj ili onaj način! A tebi da će biti dodatna motivacija da se iščupaš iz ove balkanske žabokrečine.

I ja eskalaciju nasilja u Sarajevu gledam jako, jako često. Nekad mi se čini da postajem paranoična, ali, na žalost, onda se uvjerim da ipak nije do mene...
Skoro svaki dan ili svjedočim nekom incidentu ili slušam na vijestima o njemu. Ako se zateknem na licu mjesta, uvijek pozovem policiju (primjetila sam da većina ljudi stoji i gleda, skoro niko se ne hvata za mobitel), ali džaba što ih policija hapsi, kad ih sud pušta na slobodu nakon dan-dva i onda slobodno šetaju gradom, bilo da su u pitanju džeparoši ili ubice.
O nacionalnoj netrpeljivosti da i ne govorim, a sve puno multi-kulti priče.

Ovakvo stanje odgovara vladajućim strukturama, po sistemu "zavadi pa vladaj". Moglo bi se puno o ovome pričati, ali sve je to samo šuplja priča od koje sam preumorna. Niti se šta mijenja, niti je to ovima što nam rade o glavi u interesu da se bilo šta promjeni.

Ja iskreno apsolutno ne vidim kako i kada bi ovdje stvari mogle krenuti na bolje. Ovdje ne pale ni izbori, ni protesti, narod k'o ovce, žive po filozofiji "dobro je dok se ne puca i dok ima za kafe i cigara". Ovo, po mom mišljenju, zahtjeva potpuni reset sistema, a možda i formatiranje. A pošto se to neće desiti, jedini izlaz za one koji žele ostati normalni je otići odavde.
__________________

DV 2020
Reply With Quote
  #9  
Staro 13.05.2012, 20:44
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno

Huligana imas svugde. Da li zaista mislis da se takve stvari ovde ne desavaju? Mozes ziveti u najbezbednijem kraju gradu, a da ti to ne bude nikakva garancija. Celo vreme mog boravka u Chicago-u sam ziveo u delu grada Bucktown. Jako lep deo grada, veoma bezbedan. Ali isto tako znam da su par meseci pre mog dolaska novine na sav glas pisale o dve studentkinje koje su pretucene i opljackane od strane neka dva idiota na sred ulice kojom sam ja prolazio par puta dnevno. Sta sam ja trebao da uradim, da se ne selim u Chicago zbog toga? Nemoj molim te pogresno da me shvatis. Vecina nas je dosla ovde jer smo zeleli da promenimo neke stvari. Mozda je tebi jedina zelja da zivis u zemlji gde ljudi imaju drugaciji mentalitet. Ako dodjes ovde to ces i dobiti. Ali to, po mom skromnom misljenju, nikako ne znaci da ce sve biti ruzicasto i da neces imati i poneku neprijatnu situaciju.
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.
Reply With Quote
  #10  
Staro 13.05.2012, 21:03
NightSky's Avatar
NightSky NightSky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.01.2012
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 232
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dejancic Prikaz poruke
Huligana imas svugde. Da li zaista mislis da se takve stvari ovde ne desavaju? Mozes ziveti u najbezbednijem kraju gradu, a da ti to ne bude nikakva garancija. Celo vreme mog boravka u Chicago-u sam ziveo u delu grada Bucktown. Jako lep deo grada, veoma bezbedan. Ali isto tako znam da su par meseci pre mog dolaska novine na sav glas pisale o dve studentkinje koje su pretucene i opljackane od strane neka dva idiota na sred ulice kojom sam ja prolazio par puta dnevno. Sta sam ja trebao da uradim, da se ne selim u Chicago zbog toga? Nemoj molim te pogresno da me shvatis. Vecina nas je dosla ovde jer smo zeleli da promenimo neke stvari. Mozda je tebi jedina zelja da zivis u zemlji gde ljudi imaju drugaciji mentalitet. Ako dodjes ovde to ces i dobiti. Ali to, po mom skromnom misljenju, nikako ne znaci da ce sve biti ruzicasto i da neces imati i poneku neprijatnu situaciju.
Kakva će kazna biti tim huliganima iz Chicaga kada ih policija uhvati? Hoće li ih istog dana pustiti da slobodno šetaju po gradu?

Znaš kakva je kazna u BiH (Federaciji)? NIKAKVA! To je razlika konkretno između USA i BiH. I koja je poruka delikventima u BiH? Radite slobodno to što ste i do sada radili, jer kazne nema!

Znaš šta je onaj maloljetni idiot, što je nožem ubio pokojnog Denisa Mrnjavca u tramvaju u Sarajevu, rekao policiji kad su ga hapsili? Rekao je: "Ne možete mi ništa!" Znaš li da konkretno po Sarajevu hoda slobodno na desetine registriranih kriminalaca, narkomana i ubica, što punoljetnih, što maloljetnih?

Ovo sve pišem za BiH. Za druge balkanske države se ograđujem, možda tamo tužilaštvo i sudstvo radi svoj posao bolje nego ovdje.

Ne govorim ovo konkretno tebi, dejancicu, nego svima koji kažu da se takve stvari dešavaju svugdje. Istina, dešavaju se, ali negdje se za ubistvo dobije smrtna kazna, negdje 20 godina, a negdje ništa, a poruke koje se na taj način šalju kriminalcima su jasne. Eto, samo u tome je razlika.
__________________

DV 2020
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Koliko košta život u Americi dreadnot Vodič za emigrante 289 01.01.2018 08:35
Varijante za život u USA - Studiranje Mikimax Vaša strana 46 22.04.2012 02:04
zivot u americi,evropi i na balkanu lejla Stare teme 5 16.02.2010 17:14

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:18.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.