ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Biznis u USA... » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 17.08.2012, 13:20
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dreamerns Prikaz poruke
Ovo sve zavisi od drzave do drzave. Negde je dozvoljeno da ga nosis, negde nije bez posebne dozvole. Sto se tice kupovine, vecina ljudi koje sam ja ovde upoznao nema oruzije, niti se pali na to. Koliko mi je poznato, najliberalniji po pitanju oruzija je Teksas.
Ne bih rekao da je liberalniji, verovatno samo popularnije. Skoro svako u Teksasu ima bar jedan pistoj ili pusku. Posebna dozvola ti treba za nosenje i nije je lako dobiti.

Kupiiti i posedovati oruzije nije tesko i skupo. Ako te nahvataju bez dozvole veoma su rigorozni.

Sto se tice legalnog biznisa, pa nije sve u parma majku mu, prva stvar koji bi ti kada dodjes je da otvoris radnju sa oruzijem. A sto ne bi za promenu pokusali da napravimo bolju zemlju u koju smo emigrirali i preneli ovde malo dobrih stvari iz nasih domovina (cisto neko moje razmisljanje naglas, da je legalno jeste, ako ti daju dozvolu, da je moralno, po meni nije)
Reply With Quote
  #22  
Staro 17.08.2012, 14:32
mijan mijan je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.09.2010
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 412
Nepromenjeno

Ako kazes da skoro svako ima po neku pucaljku, da li postoje strelista ili neka takmicenja, lov i slicno gde legalno mozes povremeno koristiti radi hobija to oruzje? Mislim, toliko oruzja a da svi drze kod kuce i cekaju lopova nema logike da mogu mirovati, narocito neki napaljeni likovi. Kod nas ima logike, jer znam neke ljude u manjim mestima koji su kupili pistolj i tako im stoji u ormaru 30 godina i nikad ni metka nisu ispalili iz njega, a kupili ga samo u slucaju ako dodje lopov.
Reply With Quote
  #23  
Staro 17.08.2012, 14:49
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mijan Prikaz poruke
Ako kazes da skoro svako ima po neku pucaljku, da li postoje strelista ili neka takmicenja, lov i slicno gde legalno mozes povremeno koristiti radi hobija to oruzje? Mislim, toliko oruzja a da svi drze kod kuce i cekaju lopova nema logike da mogu mirovati, narocito neki napaljeni likovi. Kod nas ima logike, jer znam neke ljude u manjim mestima koji su kupili pistolj i tako im stoji u ormaru 30 godina i nikad ni metka nisu ispalili iz njega, a kupili ga samo u slucaju ako dodje lopov.
U dosta drzava smes da ucmekas lopova ako ti udje u kucu. Ulazi na tvoju teritoriju, imas pravo da je branis a da te posle ne optuze a kamoli da odrobijas. Taj zakon vazi u nekim drzavama a u nekim ne vazi. pogledaj ovo klikni i ovo klikni. U Indijani gde sam zivela 4.5 godine taj zakon je na snazi, a ovde u Virdziniji nije pa ima mnogo vise pljacki po kucama. U Indijani ima svega drugog po ulicama ali ovo znaju pa drze naoruzanje i svakavih organizacija ima.


Masa ljudi, pogotovu ekstremnih republikanaca ne veruje u drzavu i to koliko ih ona stiti pa vise veruju sebi i nekoj zastiti koju sami mogu sebi da priuste.

Izguglaj "militia" i "NRA". Nesto od onih starih "divlji zapad" vremena im je jos uvek ostalo.

Kao da je pa kod nas ranije bilo sta drugacije. Ja se secam mojih prvih izlazaka u grad, odemo u diskoteku, policija napravi raciju a kad pogledas sta ostane na podu ne mozes da verujes. Gomila oruzja. Godina 1990. Setite se filmova Rane i slicnih. Uzas.

Kad sam bila na praksi u predgradju Detroita i jedne noci kad smo culi pucnjavu i kad sam pricala sutradan ljudima na poslu, oni su sa smeskom rekli sta ti treba ima sta hoces za oko 450 dolara.... Jeza ziva... Kad samo procitas po vestima koliko dece ovde nastrada tako sto nadje oruzje roditelja u kuci uzas. I naravno sve ove jako debilne stvari sto se s vremena na vreme dese. Ja na poslu imam trening sta da radim u tim uzasnim situacijama, kuda da bezimo i sta da radimo.
Reply With Quote
  #24  
Staro 17.08.2012, 14:54
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Imas strelista na svakom koraku + Gun party-ije ?! + skoro svako ima ranch pa na svom posedu mozes da pucas koliko hoces.

Na strelistima vaze jasna pravila, nema alkohola, ne mozes da dodjes pijan, postoje "staze" za svakoga i rokas. Mozes da doneses svoje oruzije ali mozes i da tamo iznajmis.

Na zurkama vaze slicna pravila, postave mete, cesto prave mete ili burad, flase, itd ... poredjaju svo oruzije na sto. Ima tu da se nadje od snajpera do pistolja i rokaj. Nema alkohola, onaj ciji je posed ima veliku odgovonost ako se nesto desi ide u zatvor.

Posto obicno cela poenta okupljanja je rostiljanje ili okretanje praseta ili jagnjeta Puca se obicno pre svega toga i to se javno posalje svima koji zele da dodju, tako da ako ne zelis da gledas to dodjes malo kasnije i tada se otvara alkohol i jede. Naravno posle zavrsetka pucanja, obicno u tacno odredjeno vreme, svo oruzije se sklanja i zatvara.

U principu koliki god bio protivnik toga, jer mislim pored toliko hobija ti nasao da pucas?! Pravila se postuju jer niko ne zeli da se povredi. Ako ostali procene da je neko neozbiljan, ne dozvole mu da puca.


Cela ta prica oko Teksasa i kolicine oruzija je istinita, ali ljudi uglavnom imaju oruzije koje drze kuci u sefu za slucaj samoodbrane. I da tu bude jasno, jeste tacno da ti nekoga mozes da ubijes na svom posedu, ali to mora da bude iskljucivo kao poslednja opcija. Cak i kada se desi u opravdanoj odbrani sleduje ti dugacko sudjenje i dokazivanje. Osim ako nisi majka koja je prisutna sa malim detetom ili je trudna, tada se to zavrsava veoma brzo.

Trenutno postoji inicijativa ljudi da se znacajno poostre uslovi za dobijanje oruzija ali videcemo kako ce to da ide. Postoji snazan lobi proizvodjaca, ja se nadam da ce to da se desi.

Primer: kod mene u firmi ja sam jedini koji nema oruzije u svojoj kuci. Svi imaju bar pistolj. Dobra stvar je sto ti cesto i ne treba, u Teksasu postoji pravilo da imas pravo da branis komsiju na njegovom posedu. Budi samo dobar sa komsijama i nema sta da brines.
Reply With Quote
  #25  
Staro 17.08.2012, 15:38
jovke jovke je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2011
Poruke: 334
Nepromenjeno

Au koja prica! Nemojte vise, bacate me u razmisljanja da odustanem od dolaska ako me izvuku na lutriji.
Zamislih sebe sa porodicom okruzen ljudima sa tolikim oruzjem i prodje me neka jeza. Ja ne volim uopste da vidim uniformisane ljude koji imaju oruzje od vojske do obezbjedjenja a ovo je strasno. Cuj gun party - koji nacin zivljenja covjece! Mi ovde na tv-u samo cujemo za masovne pokolje u US pa ispada da se i ne desava puno ubistava kad procitamo ovakve price o masovnom posjedovanju oruzja.
Reply With Quote
  #26  
Staro 17.08.2012, 17:23
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik bora Prikaz poruke
trgovina oruzijem je legitiman posao u US of A hteo ti to ili ne -to je ta neka njihova "prica" koja je temelj njihove kulture i drustva -cudi me da nisi "provalio" to do sada jer si vec godina tamo
i kao "industrija" stalno "raste" -cak i za vreme krize !

uzgred ne bi bilo zgoreg da se raspitas kod svojih starijih kolega koliko su zaradjivali kao programeri pre 5-10 godina recimo (mislim da ti se nece dopasti ono sto tu budu rekli)
Gajenje marihuane i prodaja je takodje legitiman posao u Kaliforniji i nekim drzavama :-)
Mozda nisam "provalio", jer se ocigledno ne krecemo u istom krugu ljudi (ili ne zivimo na istom mestu). Mene je bas odusevilo to sto uopste nisam uvideo taj fanatizam za koji sam mislio da postoji sudeci po Michael Moore filmovima i knjigama (a bogami i vecina americkih filmova pokusava tako da prikaze ameriku). Ja ne kazem da oruzje nije popularno, jedino da ja licno nisam susretao ljude koji se na to "pale". Imam jednog kolegu koji je iz ruralnog dela Ilionisa i koji je odrastao u takvoj familiji. On nas redovno za vreme rucka zasmejava svojim pricama o oruzju i njegovom caletu. Generalno, svi to posmatraju kao zatucani fanatizam i u fazonu "toliko je tuzno, ali ne mogu da se ne smejem". U principu, covek je jedva cekao da pobegne iz te vukojebine. Da, postoje zatucani ameri koji se loze na oruzje, pucnjavu i rat i koji smatraju zabavom pucanje u istampanu metu osame bin ladena (a bogami i obame). I ako zelis da budes uspesan u tom poslu, moras biti jedan od njih. Moras se ubaciti u te kanale. I tu dolazimo do prvog problema, posto su to uglavnom veliki nacionalisti koji ljube svoju juznjacku zastavu svako jutro i dizu je ispred kuce, da li stvarno mislis da jedva cekaju da im neki srbin (ili lik iz sirije ili sibira) otvori radnju kako bi oni kupovali oruzje kod njega, a ne kod svog kolege juznjaka ? I uopste ko vec hoce da dodje ovamo, da uopste zeli da udje u taj biznis.
Ono sto mi je najsmesnije bilo od svega je izjava da IT industrija propada i zbog toga treba krenuti u prodaju oruzja (jer to uvek cveta). Veruj mi da se u IT industriju razumem daleko vise od tebe, kao i u to kolike su plate bile pre 5-10 godina. U IT biznis se ne ulece tek tako ako veze nemas sa tim. Sa druge strane, ako ti je neka oblast IT industrije predmet specijalizacije i interesovanja, pa neces valjda otici u oruzije zato sto bi potencijalno zaradio koji zelembac vise.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com

Last edited by dreamerns; 17.08.2012 at 17:28. Razlog: stamparska greska
Reply With Quote
  #27  
Staro 17.08.2012, 19:29
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Eh, da je nama svima IT plata... Gde bi nam bio kraj

Mislim to je smesno i nebulozno porediti posao trgovca (bilo cega) i posao vezan za IT. Babe i zabe.

Meni je bilo jednom zanimljivo kad sam radila jedno leto u Ljubljani a jedan mi covek rekao a u onom kraju su ovi Juznjaci (ostale ex YU republike), tamo se malo malo pa pripuca kad se neko dete rodi.
Reply With Quote
  #28  
Staro 17.08.2012, 22:00
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ma ja mislim da to skupljanje i gomilanje oruzja u pojedinim dijelovima USA je dio tradicije koji je ostao u tim porodicama od vrmena kad su im pradjedovi dolazili u USA. Tada se nije moglo biti bez oruzja i to im je ostalo do danasnjih dana.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #29  
Staro 18.08.2012, 16:27
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik jovke Prikaz poruke
Au koja prica! Nemojte vise, bacate me u razmisljanja da odustanem od dolaska ako me izvuku na lutriji.
Zamislih sebe sa porodicom okruzen ljudima sa tolikim oruzjem i prodje me neka jeza. Ja ne volim uopste da vidim uniformisane ljude koji imaju oruzje od vojske do obezbjedjenja a ovo je strasno. Cuj gun party - koji nacin zivljenja covjece! Mi ovde na tv-u samo cujemo za masovne pokolje u US pa ispada da se i ne desava puno ubistava kad procitamo ovakve price o masovnom posjedovanju oruzja.
To je ta strana Teksasa koja se meni nikako ne svidja. Moj prvi komentar je bio: "Otisao sam iz po vama nestabilne drzave i presao u sigurnu, ali mi u sigurnoj treba sacmara da se cuvam?!"

Ima istine u tome sto je Landlord napisao, dosta toga je nasledje i tradicija. Takodje stav vecine sto ima oruzije je da veruje drzavi donekle. Da obajsnim ovo. Oni veruju u sistem ali takodje veruju da sistem ne moze uvek da ih zastiti i da je na tebi da zastitis sebe i svoju porodicu kada sistem zakaze. Plus na sve to, tolika kolicina naoruzanih pojedinaca ne daje sansu drzavi da krene stopama diktature i da ce debelo da se zamisli pre nego sto joj padnu takve nakaradne ideje.

Dobra stvar je da vecina ljudi koja zivi ovde ili bar sa kojima se ja druzim nije u tim fazonima. Tj. vecina njih ima pistolj koji im stoji kuci u sefu, ali ne iz hobija vec iz sigurnosti. Ako odete van grada i svratite na neke ranceve, tu mozete da vidite svasta.

Cesta pucnjava po SAD je sigurno indirektno povezana za kolicinom oruzija. Jer ako nemas pistolj ne mozes ni da razmisljas sta ces sa njime da uradis. Ali opet mozes videti da najvise problema ima van Teksasa. Ali opet imaju na umu koliko je velika drzava i koliko stanovnika. Kada se sve to uzme u obzir rekao bih i da nije toliko drasticno u poredjenju sa drugim-a.
Reply With Quote
  #30  
Staro 19.08.2012, 13:46
bora bora je offline
Proteran
 
Datum prijave: 14.07.2010
Poruke: 68
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dreamerns Prikaz poruke
Gajenje marihuane i prodaja je takodje legitiman posao u Kaliforniji i nekim drzavama :-)
Mozda nisam "provalio", jer se ocigledno ne krecemo u istom krugu ljudi (ili ne zivimo na istom mestu). Mene je bas odusevilo to sto uopste nisam uvideo taj fanatizam za koji sam mislio da postoji sudeci po Michael Moore filmovima i knjigama (a bogami i vecina americkih filmova pokusava tako da prikaze ameriku). Ja ne kazem da oruzje nije popularno, jedino da ja licno nisam susretao ljude koji se na to "pale". Imam jednog kolegu koji je iz ruralnog dela Ilionisa i koji je odrastao u takvoj familiji. On nas redovno za vreme rucka zasmejava svojim pricama o oruzju i njegovom caletu. Generalno, svi to posmatraju kao zatucani fanatizam i u fazonu "toliko je tuzno, ali ne mogu da se ne smejem". U principu, covek je jedva cekao da pobegne iz te vukojebine. Da, postoje zatucani ameri koji se loze na oruzje, pucnjavu i rat i koji smatraju zabavom pucanje u istampanu metu osame bin ladena (a bogami i obame). I ako zelis da budes uspesan u tom poslu, moras biti jedan od njih. Moras se ubaciti u te kanale. I tu dolazimo do prvog problema, posto su to uglavnom veliki nacionalisti koji ljube svoju juznjacku zastavu svako jutro i dizu je ispred kuce, da li stvarno mislis da jedva cekaju da im neki srbin (ili lik iz sirije ili sibira) otvori radnju kako bi oni kupovali oruzje kod njega, a ne kod svog kolege juznjaka ? I uopste ko vec hoce da dodje ovamo, da uopste zeli da udje u taj biznis.
Ono sto mi je najsmesnije bilo od svega je izjava da IT industrija propada i zbog toga treba krenuti u prodaju oruzja (jer to uvek cveta). Veruj mi da se u IT industriju razumem daleko vise od tebe, kao i u to kolike su plate bile pre 5-10 godina. U IT biznis se ne ulece tek tako ako veze nemas sa tim. Sa druge strane, ako ti je neka oblast IT industrije predmet specijalizacije i interesovanja, pa neces valjda otici u oruzije zato sto bi potencijalno zaradio koji zelembac vise.
uh druze ti si mnogo toga propustio izgleda
nije pitanje kretanja u isti krugovima drustva nego razumeti zemlju gde zivis

ako upalis televiziju pola sata- sat dnevno te ti stvari nece "promaci" sigurno
ili ozda ako pitas svoje kolege ("prave amere")sa posla neke stvari mozda ti se otvore "vidici"
na primer na ovom forumu nisam skoro nista procitao na temu da je amerika je vec skoro deceniju umesana u DVA rata i da su potrosene stotine milijardi dolara uzalud - kako mislis da to utice na zemlju gde zivis ?dali mislis da te se to netice jer je glavno da se prave svaki dan desetine aplikacija za androidne telefone ??
ja sam vec pre nekoliko puta komentarisao da ovaj forum pruza dosta informacija u nekim sferama ali je za neko sire shvatanje zivota u americi jednstavno veoma jednodimenzionalan i nepruza nikakvu realnu sliku.


gajenje marihuane u americi je recimo mnogo isplativiji "biznis"nego bilo koji drugi posao koji se nudi "investitorima" -relativno malo ulaganje,siguran plasan "proizvoda" ,100% profit je norma .itd

Inace prodaja oruzija belezi najveci rast u urbanim centrima amerike ne nekim" vukojebinama" nego gradovima
svake godine po 10% vise nego prethodne

sto se tice IT -ja plate vam definitivno "padaju" (u odnosu na pre desetak godina) i tu nema sta da se raspravljamo - isto tako postoji i mali sitan problem a to je "outsourcing " (verovatno tvoja "omiljena" rec -IT se "prebacije " u Indiju /Aziju ) i na kraju to je industrija gde je "radni vek" po firmi najkraci -znaci na svakih nekoliko godina dolazi novi talas IT strucnjaka koji znaju i vise i bolje i samim tim "ugrozavaju" stariju ekipu -ja znam dosta o IT -ju (moj brat se time bavi u Francuskoj za EDF) i upoznao sam dosta tvojih "kolega" u US pa i par njih u SF - to nisu preterano "matori" ljudi (oko 40-45 godina) ali su tokom zadnjih 5-6 godina "ispali iz igre" iako su imali decenije iskustva -sada na primier mogu da rade samo part time ili neke sitne projekte po ugovoru -jednostavno su se setali od firme do frime svakih 3-5 godina dok na kraju nisu bili kasirani u jednom trenutku .
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:09.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.