ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » FICO Score » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 17.08.2013, 21:55
macodlak's Avatar
macodlak macodlak je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 14.05.2012
Poruke: 125
Nepromenjeno FICO Score

Ovu bi temu posvetio isključivo FICO Score - u!

Svima će zadavati muke u početku, hajde da se posavjetujemo i podijelimo iskustva.

Ovo je link do sajta koji govori mnogo o samom FICO Score-u.
http://www.myfico.com/CreditEducation/CreditScores.aspx

Ovdje možete skinuti mali "priručnik"
http://www.myfico.com/Downloads/File...FS_Booklet.pdf
__________________
04.10.2012. Prijava prvi put
15.05.2013. IZVUČEN - ODABRAN 2014EU00041448
22.05.2013. Poslata Koverta
20.06.2013. Your forms have been received.
02.10.2013. Prijava drugi put za svaki slučaj! Dve prijave!
01.05.2014. HAS NOT BEEN SELECTED - Obe prijave
07.08.2014. Naj tužniji dan!!! Izgubljena poslednja nada CUT OFF 40150 septembar
07.10.2014. Prijava treći put - dve prijave
06.05.2015. HAS NOT BEEN SELECTED - Obe prijave
22.10.2015. Prijava četvrti put - dve prijave
Reply With Quote
  #2  
Staro 19.08.2013, 19:44
greenie greenie je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2009
Poruke: 41
Nepromenjeno

Evo mog iskustva (nisam poznavalac materije, ali je ispalo da imam dobar score, pa da javim kako):

- Doselio se u USA sredinom 2011
- Odmah (sa otvaranjem tekućeg računa) izvadio "secure credit card" sa $500 credit limit-om (i za svih $500 sam ostavio depozit...dakle, pozajmljivali su mi moje pare )
- Stavio tu credit card da mi sa nje idu recurring payment za Spotify, i uvek je isplaćivao u celosti (svih $10 ), daleko pre due date, vrlo često odmah nakog primanja invoice-a.
- Posle godinu dana uzeo pravu kreditnu karticu (kod druge banke).
- Negde u isto vreme mi ova secure credit card promovisana u pravu i vratili mi mojih $500 depozita. Tu negde mi je FICO score bio 730
- Danas vrlo retko koristim credit card (kažu da je dobro da je opteretiš oko 10-20%, mada meni periodično dođe do max 1%).
- Danas, nakon 2 godine u USA, podigli su mi limit na obe kartice (tražio po $10k, dobio manje, ali opet prilično)
- trenutno stanje je: creditcarma kaže da mi je FICO score (srednji) 753. To je "valjda" Excellent score.

Najbitnije stvari su:
- Imaj kreditnu karticu (ali pravu, a put do nje je secure credit card).
- Nikad ne promašiti nijedan payment (renta, mortgage, struja, voda, telefon itd).
- Vreme. Budi strpljiv(a) i čekaj. Starost kreditne kartice je bitna. Trudi se da ne zatvaraš ovu najstariju cc. Za fico score uzimaju srednju starost tvojih kredita (nisam siguran u ovu tvrdnju, ali tako piše). Što si duže dobar "dužnik", to si sigurniji za nova zaduživanja.
- Otvori account na creditcarma, tamo ti piše kako stojiš

Kažu da treba i da koristiš kreditne kartice...eto, ja ih ne koristim a mislim da nije loš score. Isto kažu da treba da ih imaš što više...eto, ja ih imam samo dve a mislim da nije loš score. Valjda činjenica da 2 godine plaćaš rentu, bez ijednog promašenog plaćanja, je banci dovoljna garancija da si ozbiljan i da može da ti pozajmi pare sa malim rizikom (čitaj, kamatom).

Sve ovo sigurno može daleko bolje nego što sam ja izveo i sigurno da može daleko brže da "zaradiš" bolji FICO score, nego što sam ja uradio, ali je i sigurno da mnogo faktora utiče na to i svako je u specifičnoj situaciji (npr. kupuje auto na kredit, ili jednostavno dođe trenutak kad mora da zakuca cc, jer jednostavno nema više keša itd).

Najbolje je da te FICO score uopšte ne zanima i da sve lepo kupuješ za cash...ali ima stvari za koje jednostavno moraš da se zadužiš (barem dobar procenat nas), kao što je npr kupovina kuće, gde je FICO stvarno bitan.
Reply With Quote
  #3  
Staro 19.08.2013, 21:22
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Da, 753 je dobar score za dve godine istorije. Ako hoces da ti odobre poveci limit, moras da "trosis", odnosno da im pokazes da nemas dovoljan iznos (tipa moras da placas karticu dva puta mesecno zbog malog limita). To da li je kartica maxirana nema mnogo veliki uticaj dokle god se placa celi ili skoro celi iznos. U principu, dokle god se covek ne sprema da kupuje nekretninu ne treba da se previse opterecuje time - samo treba placati sve na vreme i bice sve OK.
Reply With Quote
  #4  
Staro 21.08.2013, 08:59
macodlak's Avatar
macodlak macodlak je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 14.05.2012
Poruke: 125
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
Da, 753 je dobar score za dve godine istorije. Ako hoces da ti odobre poveci limit, moras da "trosis", odnosno da im pokazes da nemas dovoljan iznos (tipa moras da placas karticu dva puta mesecno zbog malog limita). To da li je kartica maxirana nema mnogo veliki uticaj dokle god se placa celi ili skoro celi iznos. U principu, dokle god se covek ne sprema da kupuje nekretninu ne treba da se previse opterecuje time - samo treba placati sve na vreme i bice sve OK.
Kada smo već kod nekretnina, znaš li koji su uslovi za bračni par za kupovinu nekretnine... što se tiče plata i fico poena?
__________________
04.10.2012. Prijava prvi put
15.05.2013. IZVUČEN - ODABRAN 2014EU00041448
22.05.2013. Poslata Koverta
20.06.2013. Your forms have been received.
02.10.2013. Prijava drugi put za svaki slučaj! Dve prijave!
01.05.2014. HAS NOT BEEN SELECTED - Obe prijave
07.08.2014. Naj tužniji dan!!! Izgubljena poslednja nada CUT OFF 40150 septembar
07.10.2014. Prijava treći put - dve prijave
06.05.2015. HAS NOT BEEN SELECTED - Obe prijave
22.10.2015. Prijava četvrti put - dve prijave
Reply With Quote
  #5  
Staro 21.08.2013, 09:07
Green2014 Green2014 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.06.2013
US lokacija: Sacramento, CA
YU lokacija: Beograd
Poruke: 81
Nepromenjeno

Imam rodjaku koja je american citizen i radi u banci. Pitao sam je da li bih mogao da izvadim cc bez krediten istorije. Ona mi kaze da ja imam istoriju jer sam visegodisnji korisnik Visa i Amex kartica. Pored toga, procitao sam na ranijim postovima o selidbi amex kartica u slucaju selidbe u drugu drzavu. Znaci ipak me startujemo od nule ako smi ovde imali kartice i redovno izmirivali dugove
Reply With Quote
  #6  
Staro 21.08.2013, 09:29
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Jel si siguran ti u to?
Pa svi su kretali od nule, ne verujem da niko od ovih ljudi koji su otisli nije imao ni jednu kreditnu karticu u Srbiji.
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
Reply With Quote
  #7  
Staro 21.08.2013, 09:40
IgorMAD's Avatar
IgorMAD IgorMAD je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.01.2013
US lokacija: ?
YU lokacija: Srbija
Poruke: 660
Nepromenjeno

Koliko sam upoznat, svaki klijent banke koji ima kreditnu karticu ili dozvoljeni minus ima neki procenjeni kreditni skor od strane banke, ali to je samo njena interna stvar. Banke kod nas ne dozvoljavaju da neko drugi moze da vidi kreditni skor njihovog klijenta.
__________________

01.05.2013. Izvucen 2014EU00008xxx
21.05.2013. Poslati papiri u Kentucky
28.05.2013. Stigli papiri u Kentucky
13.09.2013. Zakazan intervju
13.11.2013. Obavljen lekarski pregled
21.11.2013. Intervju uspesno zavrsen
Od 12/13/2013 u USA
Reply With Quote
  #8  
Staro 21.08.2013, 10:14
macodlak's Avatar
macodlak macodlak je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 14.05.2012
Poruke: 125
Nepromenjeno

Ja sam se raspitivao koja banka u BIH ima American Express karticu, te nakon što sam saznao da je to "Intesa Sanpaolo banka" kontaktirao sam ih i pitao da li se tom karticom može graditi kreditna istorija?


Ja
Veliki pozZdrav od mene, moje ime je XXXXXX XXXXXX iz XXXXXXXXX sam.

U potrazi sam za kreditnom karticom u BIH čijim bi prometom mogao graditi kreditnu istoriju FICO poeni. Planiram krajem sledeće godine imigrirati u USA pa želim već sada dok sam u BIH raditi na FICO poenima tj. na kreditnoj istoriji.

Da li je vaša American Express kartica kreditna kartica koju prate kreditne agencije (Equifax, Experian, TransUnion... i sl.) tj. kartica kojom bih mogao graditi kreditnu istoriju.

Molim vas za odgovor na postavljeno pitanje kao i pojašnjenje kako dobiti vašu American Express kreditnu karticu.

Srdačan pozZdrav,




INTESA SANPAOLO BANKA Bosna i Hercegovina
Poštovani,



FICO poeni su relevantni samo za kreditnu istoriju koja je ostvarena u USA tj. nju ćete morati graditi nakon što emigrirate. Što se tiče mogućnosti dobijanja American Express kartice u BiH na našoj web stranici http://www.intesasanpaolobanka.ba/IN..._v2.asp?id=322 ćete naći više informacija.



Zahtjev za izdavanje možete podnijeti u poslovnici banke u Prijedoru na adresi Kralja Petra I Oslobodioca bb.



Uz zahtjev je potrebno priložiti i :

Kopija lične karte
Prijava boravišta/prebivališta (CIPS) –ne starija od 6 mjeseci
Tri zadnje platne liste potpisane i ovjerene od strane odgovornog lica firme/za penzionere posljednji ček od penzije
Originalna potvrda o zaposlenju potpisana i ovjerena od strane odgovornog lica firme

Lijep pozdrav
__________________
04.10.2012. Prijava prvi put
15.05.2013. IZVUČEN - ODABRAN 2014EU00041448
22.05.2013. Poslata Koverta
20.06.2013. Your forms have been received.
02.10.2013. Prijava drugi put za svaki slučaj! Dve prijave!
01.05.2014. HAS NOT BEEN SELECTED - Obe prijave
07.08.2014. Naj tužniji dan!!! Izgubljena poslednja nada CUT OFF 40150 septembar
07.10.2014. Prijava treći put - dve prijave
06.05.2015. HAS NOT BEEN SELECTED - Obe prijave
22.10.2015. Prijava četvrti put - dve prijave
Reply With Quote
  #9  
Staro 21.08.2013, 10:23
Green2014 Green2014 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.06.2013
US lokacija: Sacramento, CA
YU lokacija: Beograd
Poruke: 81
Nepromenjeno

Pa sad, teska odluka. Ili ne zna sluzbenik banke Intese u BIH ili moja rodjaka koja je sluzbenik banke u USA. Sve u svemu, vise puta sam se licno uverio da nasi bankari nemaju pojma i ono sto bi trebali da znaju. Ja sam pristrasan i biram rodjaku da je u pravu. Sve u svemu, zamolicu je da se malo detaljnine raspita. Mozda tako nesto nikom ko ode USA nije palo na pamet. Na kraju,i Visa i Amex su internacionalne kartice koje daju limit prema zemlji i plateznim sposobnostima.
Reply With Quote
  #10  
Staro 21.08.2013, 10:27
Green2014 Green2014 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 08.06.2013
US lokacija: Sacramento, CA
YU lokacija: Beograd
Poruke: 81
Nepromenjeno

I zasto bi Amex davao mogucnost za selidbu kartice u drugu zemlju ako ne postoji credit score?
www.americanexpress.com/global-card-transfers/
Reply With Quote
Odgovori

Tags
credit score, kreditna istorija

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako videti kreditni skor (credit score)? Smith6000 Stare teme 6 19.02.2010 17:30
Kako poboljšati kreditni rejting (”FICO credit score”) emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 17.07.2007 21:43

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:26.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.