ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Chicago, Illinois » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Zatvorena tema
 
Thread Tools Display Modes
  #51  
Staro 11.05.2010, 16:06
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Vecina ljudi se odluci za zajednicke masine samo zato sto nemaju drugi izbor - odnosno u stanu nemaju cak ni hook-ups. Cena od $800 za washer i jos toliko za dryer (whirpool ili maytag) uopste nije mnogo kad se ima u vidu da je najeftiniji deal za pranje po zgradama $1 pranje i $0.75 susenje. U stanovima koje sam prosle nedelje gledala skoro svuda je $1.50/$1.25 a negde i skuplje. Ti sad izracunaj za dvoje ljudi 4 ciklusa minimum nedeljno, to ti je oko $40 mesecno. Ja zivim u ovom stanu 8 godina - to je $3,840 samo za ta 4 pranja nedeljno (porodicama sa decom uzme i vise), a ne moras da se trkas sa komsilukom oko pranja, niti da trcis non stop da ti neki kreten sa ko zna od cega prljavim rukama ne bi izbacio ciste peskire na masinu. Kako onda moze da se ne isplati?

Stanodavci umeju da podignu kiriju i za $200 mesecno ako se u nekom uglu stana nalazi stackable washer/dryer - pa se ni to ne isplati (pogotovo sto te skrate za kabinete, jer tu utaknu to cudo... mozda 10% stanova u ponudi ima hook-ups (citaj kuce i townhouses). Eto - ja se ubih trazeci stan sa hook-ups naokolo, uopste ne kukajuci koliko kostaju novi washer i dryer (a iskreno ne moraju da budu novi), pa makar bili i u garazi... ma cuj, i garaza je problem a kamoli hook-ups.

Nevezano za ovo - mnogo se lakse nadje dobar stan kad tek stignes - nemas namestaj, nemas nista. Kad imas - ne pitaj koja muka. Cene stanova u LA su drasticno pale - ali: udjes u stan neokreceno, nesredjeno... sobice ko sibice. Strasno cega se nagledah ovih dana pogotovo kad odes da vidis "extra large apartment" Ti pitas koliko sq. feet oni se prave ludi. Odes tamo, prozori na tavanici, sobe 3 sa 3, nigde kabineta, umesto hardwood floor laminat - ali krene da te davi sa kaminom (za koji me boli uvo, samo oduzima prostor i zid) i novim cevima sa dobrim pritiskom (zar to ne bi trebalo da bude normalno?!). Posle dve nedelje nabedjivanja sa kosookima da laminat nije hardwood floor (ja se zaista izvinjavam na ovoj opasci, ali mi zaista skocili na zivce), sad imam novu taktiku - lista ispred mene sa pitanjima za kvadraturu, koliko kabineta, sta ima u kuhinji, kolika je terasa, pa mozemo onda da se gledamo. I da - vise ne idem u stanove koji imaju kamin u dnevnoj! Cuj - kamin u Kaliforniji xoxo Uzmu ti jedan jedini zid normalan na koji mozes da okacis tv i jos to smatra da je poseban amenity Lots of fun - mozda otvorim posebnu temu sa sve slikama na kakve gluposti nailazim...
  #52  
Staro 11.05.2010, 16:31
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Žana Prikaz poruke
Ja zivim u ovom stanu 8 godina - to je $3,840 samo za ta 4 pranja nedeljno (porodicama sa decom uzme i vise), a ne moras da se trkas sa komsilukom oko pranja, niti da trcis non stop da ti neki kreten sa ko zna od cega prljavim rukama ne bi izbacio ciste peskire na masinu. Kako onda moze da se ne isplati?
Mi imamo resenje za te likove. Trudimo se da dodjemo na vreme, ali ponekad covek i zakasni par minuta. Ako nam neko tako izbaci stvari, uglavnom im zaustavimo dryer, ili otvoris vrata i zatvoris i odaberes mu neki debilan ciklus, pa nek sledeci put misli kome ce izbacivati stvari.

Citat:
pa makar bili i u garazi... ma cuj, i garaza je problem a kamoli hook-ups.
Hehehe...kod vas u LA problem garaza, kod nas u Chicago 200$ samo parking mesto :-)

Citat:
Nevezano za ovo - mnogo se lakse nadje dobar stan kad tek stignes - nemas namestaj, nemas nista. Kad imas - ne pitaj koja muka. Cene stanova u LA su drasticno pale - ali: udjes u stan neokreceno, nesredjeno... sobice ko sibice. Strasno cega se nagledah ovih dana pogotovo kad odes da vidis "extra large apartment" Ti pitas koliko sq. feet oni se prave ludi. Odes tamo, prozori na tavanici, sobe 3 sa 3, nigde kabineta, umesto hardwood floor laminat - ali krene da te davi sa kaminom (za koji me boli uvo, samo oduzima prostor i zid) i novim cevima sa dobrim pritiskom (zar to ne bi trebalo da bude normalno?!). Posle dve nedelje nabedjivanja sa kosookima da laminat nije hardwood floor (ja se zaista izvinjavam na ovoj opasci, ali mi zaista skocili na zivce), sad imam novu taktiku - lista ispred mene sa pitanjima za kvadraturu, koliko kabineta, sta ima u kuhinji, kolika je terasa, pa mozemo onda da se gledamo. I da - vise ne idem u stanove koji imaju kamin u dnevnoj! Cuj - kamin u Kaliforniji xoxo Uzmu ti jedan jedini zid normalan na koji mozes da okacis tv i jos to smatra da je poseban amenity Lots of fun - mozda otvorim posebnu temu sa sve slikama na kakve gluposti nailazim...
Jao, ljudi stvarno svasta izdaju. Ponekad covek ne moze ni da poveruje. Ono sto je najgore je da ameri ne vole svetlost. Tacnije, veliki broj ljudi je prezire, tako da se cesto mogu naci stanovi koji su skroz ok namesteni, ali imaju prozore koji gledaju u zid udaljen metar i po i do kojih svetlost ne dopire. Svasta su u stanju da urade, da reklamiraju dvosoban stan, a zapravo je pola soban sa i to pola sobe pregradjeno.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #53  
Staro 11.05.2010, 16:37
Nikolica014 Nikolica014 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 13.05.2009
US lokacija: Cikago
YU lokacija: Valjevo
Poruke: 77
Nepromenjeno

Moje neko misljenje zasto se ljudi ne odluce za kupovinu bele tehnike je zato sto se relativno cesto menja adresa stanovanja(ne na mesecnom nivou, ali drasticno cesce nego sto prosecan covek promeni adresu u Srbiji). Treba te stvari nekako i prebaciti dalje. Kod Zane jedna promasena racunica, koliko jedna masina za 8 godina sa 4 pranja nedeljno izdrzi bez kvarova, a koliko jos potrosi struje i vode? Mislim da se sve kao i obicno svodi na stvari licnog dozivljaja i odabira. Daj Boze da mi izbor ves masine bude najveci problem tamo
  #54  
Staro 11.05.2010, 17:25
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Da dodam, moj savet je kao što Žana kaže uzeti stan sa ili priključkom ili još bolje sa mašinama unutra. Najgora opcija je imati u zgradi mašine, jer je meni lično mnogo debilno nosati korpu sa vešom po hodnicima a negde su čak te sobe i van zgrade?!

Takođe se nakupi taj trošak, ja sam plaćao po $1.50 za jedno korišćenje, znači treba ti bar $3 za pranje i sušenje.


Što se tiče kamina apsolutno se slažem, svuda ga furaju a stan raspad i koga zabole za kamin?!

A svetlost i prozori su mi pogotovo bolna tačka. Ja u životu nisam video tako debilne stanove kao tamo. Uđeš, veliki stan, prostora koliko hoćeš, veliki i dugački zid i na njemu prozorče?! Na sred zida prozorče?! Ako naletiš na stan sa po njima velikim a po nama normalnim prozorima to predstavljaju kao ekskluzivu i košta više.

JOš jedna stvar koja me mnogo iritira jesu prozorčići iz kuhinje, umesto da napave pult ili nešto slično tako, vole da zatvore kuhinju kao da je bunker i naprave taj famozni prozorčić koji uglavnom gleda na dnevnu sobu.

Ja sam srećom do sada imao normalne kuhinje, ali zato za prozore i ne mogu da se pohvalim
  #55  
Staro 11.05.2010, 17:41
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Nikolica014 Prikaz poruke
Moje neko misljenje zasto se ljudi ne odluce za kupovinu bele tehnike je zato sto se relativno cesto menja adresa stanovanja(ne na mesecnom nivou, ali drasticno cesce nego sto prosecan covek promeni adresu u Srbiji). Treba te stvari nekako i prebaciti dalje. Kod Zane jedna promasena racunica, koliko jedna masina za 8 godina sa 4 pranja nedeljno izdrzi bez kvarova, a koliko jos potrosi struje i vode? Mislim da se sve kao i obicno svodi na stvari licnog dozivljaja i odabira. Daj Boze da mi izbor ves masine bude najveci problem tamo
Ne znam da li je moja racunica promasena ili ne ja se ne bih ustezala da kupim masinu. Ali - ne verujem da ce masina da ti bude problem, jer koliko kosta i ta masina i popravka tih kvarova koje pominjes - toliko ce da ti bude mesecna kirija Tako da - masina zaista nije problem.

p.s.
Za ovih osam godina, samo se jednom pokvario jedan od dryer-a. Ja imam svoj dishwasher, nijednom se nije pokvario. Kad bude (ako bude), necu ni da ga popravljam. stanari ne placaju vodu - bar u LA. Oba uredjaja (washer/dryer) su na gas - mesecni racun zimi je oko $40, leti do $10.

Last edited by Zana; 11.05.2010 at 17:47.
  #56  
Staro 11.05.2010, 18:09
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Zana je u potpunosti u pravu sto se tice opaske oko ves masina :-) S tim sto je u Cikagu (bar u zgradama u mom kraju) i pranje i susenje po $1.5 pa je na dugorocnom nivou ta stavka jos veca od one koju je Zana iskalkulisala. Ovde si prosto osudjen na te zajednicke ves masine, koje i meni zaista idu na zivce bas iz pomenutih razloga. U par navrata su mi stvari pobacali na neku prasnjavu policu iznad masine i morao sam ponovo da dajem $1.5 za pranje! Sad imam sistem da perem radnim danom u kasnim vecernjim satima kad u perionici nema zive duse i naravno nikako ne izlazim odozdo dok ne postavim alarm na mobilnom zbog vremena. Iskreno, jos nisam provalio koliko ove njihove masine peru, jer imam utisak da se, koji god program odabrao, ceo proces zavrsi za 15 min! (kakvo je to pranje od 15 min?!) To opet ide u prilog stavki da je bolje imati uredjaj u stanu, ali to mu dodje pa skoro neizvodljivo zbog nepostojanja pomenutih priljucaka :-( Jedino je dobro sto se ceo proces sa susenjem zavrsi za nekih sat - sat i 15 minuta pa bar nema kacenja vesa po terasi :-)))))

Ja sam zaista sto se trazenja stana imao srece, jer sam ga bukirao i platio prvu stanarinu dok sam jos bio u BGD. Jeste bila macka u dzaku, ali kad sam dosao bio sam zaista prijatno iznenadjen. Stan je jako svetao (mozda zato sto je na visokom spratu mada ovde u Cikagu ne verujem da cete imati toliko problema sa osvetljenjem jer nisam jos usao u stan na koji su ljudi koji u njemu stanaju zalili na problem osvetljenosti) i pogled fenomenalan. Skoro slicno je prosla i nasa komsinica iz Bgd koja je u susednoj zgradi i jako je zadovoljna stanom. Grejanje je zaista odlicno sto je za Cikago od vitalnog znacaja jer ume da bude mnogo hladno (kad smo kod toga, trenutno greju jer je ovih dana jako hladno i opet ponavljam, niko se u Cikagu nije (bar niko od mojih poznanika) zalio na lose grejanje vec na suprotno. Toliko umeju da zaloze da jedini izlaz biva otvaranje prozora po cici zimi (kad se setim samo svog stana u novobeogradskom Bloku 21 u kom je grejanje zivi ocaj prosto mi bude cudno ovo ovde) :-)))
  #57  
Staro 11.05.2010, 18:58
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
... i opet ponavljam, niko se u Cikagu nije (bar niko od mojih poznanika) zalio na lose grejanje vec na suprotno.
U mom prethodnom stanu je bilo ocajno grejanje...
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #58  
Staro 11.05.2010, 19:27
Sima's Avatar
Sima Sima je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.06.2009
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

I meni je u Čikagu odlično grejanje - šetam se u šorcu cele zime u kući koliko je pretoplo.
Gde si ti to živeo čoveče? Ili, koliko vidim, samo imaš potrebu da kontriraš
__________________
2010EU00001xxx
U.S. citizen
  #59  
Staro 11.05.2010, 23:33
Milosdv's Avatar
Milosdv Milosdv je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 09.01.2009
US lokacija: Hollywood, FL
YU lokacija: Beograd, Voždovac
Poruke: 204
Nepromenjeno

Čitam vaše postove i ne mogu da verujem da je mašina za veš toliko skupa i da je taj sistem pranja u zgradama, aj ima nekih prednosti ali da se jurim sa komsijama kad cu da perem i da mi jos neko baca stvari ma ...

Koja im je to fora da nemaju u gajbama priključak za istu ? pa jel moze ono po srpski "nešto da se nabudzi".

U krajnjem slucaju da ja dobijem zelenu pa cu da kupim onaj vojnicki sapun pa sve na ruke
  #60  
Staro 12.05.2010, 00:44
nemili's Avatar
nemili nemili je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 23.10.2009
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Beograd
Poruke: 290
Pošalji Skype™ poruku korisniku nemili
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Milosdv Prikaz poruke
U krajnjem slucaju da ja dobijem zelenu pa cu da kupim onaj vojnicki sapun pa sve na ruke
"Tvrda" im je voda, pa verovatno nece da peni.
__________________
17.01.2011. - stigao u Chicago
Zatvorena tema


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Chicago weather dreamerns Vaša strana 16 09.10.2012 16:13
Zapadni Illinois landlord Lokacije u USA 10 24.11.2009 15:54
LA vs Chicago xeg Lokacije u USA 46 08.05.2009 17:05
Naperville, Illinois wingreen Lokacije u USA 7 11.09.2008 21:21
Minnesota ili Chicago dreamerns Lokacije u USA 10 10.05.2008 01:36

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 03:29.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.