ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Upis dece u školu » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 21.08.2014, 16:20
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Kad sam još iz BiH istraživala škole i načine kako "zbrinuti" djecu u slučaju da se oboje zaposlimo nisam našla puno informacija o before and after care koji je dostupan u pojedinim školama. Sad smo u takvoj situaciji da nam je ta tema bila izuzetno aktuelna (i ja sam dobila posao ) pa da podijelim svoje iskustvo.

Prvo da kažem da sam ja izuzetno zadovoljna našim School District. Na stranu što svi čija su djeca već prošla kroz njega govore da je izuzetno jak, svi su prijatni, susretljivi, hoće da pomognu, također ima naših ljudi koji rade kao teacher i oni su se sami stavili mojim klicima na raspolaganje ako im treba pomoć obzirom da tek uče engleski.

Naša Elemetary School je K-4 i u nudi Before and After Care u objektu škole. Before počinje 6:45 am- 8:45 am, u 9 am počinje nastava. After počinje od 3 pm - 6 pm. Before se plaća $11/dan, after $16/dan ili $121.50 ako dijete koristi cijelu sedmicu before and after. Za drugo dijete odobravaju 10% popusta. Klinci u after care imaju užinu, završe zadaću, nekad imaju movie day i sl. Da je skupo, jeste, ali za isti broj sati nam je žena koja živi u našoj zgradi tražila isti iznos novca, s tim da priča samo makedonski i kad bi sad djeci ubacila novi jezik u igru nastala bi prava zbrka.

Što se tiče Kindergarten-a, djeca kreću sa 5 god i predviđeno je da borave pola dana (koliko je besplatno). Ako hoćete da dijete ide full day i to se plaća. $ 3,314/year.

Kad imate malu djecu zaista je vaga da li raditi ili ostati kod kuće. Mi smo se odlučili za prvo jer ću imati extra dobre benefite i zdravstveno kojim će i suprug biti pokriven, a to je izuzetno važno.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #22  
Staro 24.02.2015, 15:47
Wewerica Wewerica je offline
Član
 
Datum prijave: 28.01.2015
Poruke: 10
Nepromenjeno

Hvala svima koji pišu. Moje pitanje bi bilo da li je neko upisivao dete u 6., 7. ili 8. razred? Koliko sam pročitala, radi se neki test iz matematike pri upisu da bi znali u koji razred dete treba da ide. Da li je to sve? Zanima me da li neko može da mi kaže kako se dete od 11, 12, 13 godina ukolpilo, koliko mu je trebalo da nauči jezik? Dosta čitam o tome da postoje dobre i manje dobre osnovne škole. Ako dete mora da se upiše u neku školu (jer pripada tom distriktu), koja nije dobro rangirana, koliko to može da utiče na upis u srednju školu?
Da li postoji pre i after care tj nešto u tom smislu za taj uzrast ako su roditelji na poslu do 5? Da li postoji organizovan prevoz? Naravno, govorim o public schools.
Hvala unapred.
Reply With Quote
  #23  
Staro 01.08.2017, 10:23
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

Vidim da ova tema nije zazivela a veoma je znacajna. Ako bi neko od iskusnijih mogao da pomogne. Naime interesuje me u koji razred se upisuje dete sa punih 11 godina kada dodje u USA za zavrsenim 4. razrednom nase osnovne skole? Nasa buduci state je Maryland u DC-ju i ciljana skola je elementary koja je od 8-12 godina ali nisam sigurna da li nasa deca preskacu razrede i da li to zavisi od nivoa znanja ili samo godina.Ako polazu test sta taj test ukljucuje?
Da li neko ima neki dobar linka sa school districtima posto cemo mi birati lokaciju prema skoli?
Ukoliko se u toku skolske godine preselimo da li smo duzni da ispisemo i dete iz skole ukoliko nismo vise u tom districtu ili ostaje do kraja skolske godine?

Hvala svima unapred!
Reply With Quote
  #24  
Staro 08.08.2017, 05:14
NYCB NYCB je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.03.2017
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: NS
Poruke: 53
Nepromenjeno

Ja bih rado pomogao, ali mi smo naseg klinju upisali u prvi razred u US, pa ne znamo nista o testovima...
Reply With Quote
  #25  
Staro 13.09.2017, 09:46
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

Prebacujem spontano zapocetu prepisku na ovu temu u odgovarajucu grupu kako se ne bi svuda rasplinjavali a mozda povecana aktivnost ovde podstakne siru raspravu:-)

Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 20
Nepromenjeno
Citat:
Prvobitno poslao korisnik anajaksic77 Prikaz poruke
Zanima me da li me mozete uputiti na neku temu na forumu gde mogu saznati nesto više o tome šta je potrebno za upis dece u srednju i osnovnu školu u US.Mi smo izvučeni na DV 2018 i ako sve bude u redu,sledece godine bi moje starije dete tamo krenulo u srednju skolu.Zanima me da li ce morati da polaze neke ispite za upis(kao prijemni kod nas),neki test iz Engleskog itd.
Hvala unapred...
Ja moram da kazem da sam pretrazila ceo forum i da je to najslabije pokrivena tema, cak sam apelovala da se reaktivira svezim informacijama ali nema znacajnijeg napretka od tada.
Naime ja nemam nikakvog iskustva jer se tek spremam za intervju kao i ti ali sam se raspitivala van foruma i pisala nekim skolama u USA. U State of Maryland npr postoji ustanova koja se bavi upisom internacionalne dece u skolu i koja procenjuje u koji razred treba dete da se upise. Moja kcerka je na granici elementary i middle school (5th ili 6th grade) pa mi je to veoma znacajano zbog izbora skole gde ce je primiti.Odgovorili su mi da se rade se neki testovi za koje procenjujem da nisu formalni testovi vec vise procena strucnog lica kakvo je znanje engleskog jezika i matematike i stekla sam utiska da nisu birokrate po tom pitanju vec ce odrediti razred deteta u cilju sto boljeg uklapanja. Od prijatelja saznajem da su veoma fleksiblni oko skolovanja uopste i da deca ukoliko imaju kapaciteta mogu i da preskacu razrede i/ili polazu pojedine predmete iz starijih razreda, a takodje svake godine decu iznova dele u odeljenja prema nivou znanja i u skladu sa tim prilagodjavaju nastavu. Sve ovo se odnosi na state of Maryland i DC area. Zato ja moju kcerku gledam da osposobim sto vise u znanju engleskog da bi se lakse prilagodila i stimulisem da uci na njihov nacin online (ex.www.khanacademy.org)

Pozdrav

Nepročitano Danas, 07:34
anajaksic77 anajaksic77 je offline
Član

Datum prijave: 07.07.2017
Poruke: 3
Nepromenjeno
Ggaga,hvala veliko.To je do sada najkonkretnije sto sam čula vezano za upis u škole tamo.Možeš li mi poslati svoj email ili mi reći makar kako si pronašla tu ustanovu?
Hvala unapred.
Reply With Quote
  #26  
Staro 13.09.2017, 10:12
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

anajaksic77 nadam se da si primila info o mom mail-u na priv. poruku posto nisam sigurna da li umem da posaljem:-)
Vezano za temu upisa dece u skolu ja sam sve istrazivala putem google-a. Posto mi planiramo da zivimo u okolini DC-ja state of Maryland /Montgomery county tamo upis internacionalne dece vrsi http://www.montgomeryschoolsmd.org/i.../.Preporucujem i sajt http://www.greatschools.org/ gde mozes naci ocene svake skole ponaosob i podelu po distriktima (koja tacno adresa pripada kom skolskom distriktu) a on je povezan i sa www.zillow.com gde moze naci ponude za iznajmljivanje stanova u tom distriktu ciju skolu izaberes.
Ps. Ja sam nalazila i sajtove pojednih skola koje su mi se dopale pa pisala direktno nastavnicima tih skola (sve info imaju po sajtovima cak i preporuke za rad preko leta rezultate testova i sl, a naravno i mailove osoblja) I veoma rado odgovaraju:-)
Reply With Quote
  #27  
Staro 14.09.2017, 23:20
Kilimandzaro's Avatar
Kilimandzaro Kilimandzaro je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2016
US lokacija: Chicago
YU lokacija: BG
Poruke: 198
Nepromenjeno

mi smo se oslonili na greatschools.org i nismo se pokajali. skola je fenomenalna. tako smo zapravo izabrali gde cemo da zivimo i cinjenica je - dobra skola = dobar kraj - bar ovde u Cikagu.
__________________
blog: www.emogration.com
FB: www.facebook.com/emogration
www.facebook.com/JelenaCrafts

od 2004 -2015 on and off pokusaji
DV 2017 izvuceni br. 23**
14.05.2016. DS260 popunjen
22.08.2016. stigao poziv za intervju (zakazan za 11. oktobar)
30.09.2016. lekarski
11. 10. 2016. intervju i pozeleneli
Reply With Quote
  #28  
Staro 25.09.2017, 05:54
elenadimovska@yahoo.com elenadimovska@yahoo.com je offline
Član
 
Datum prijave: 02.10.2016
US lokacija: Massachusetts
YU lokacija: Macedonia
Poruke: 5
Nepromenjeno

Ja Sam moje dece upisala u skolu bez ikakvog problema.Kad smo dosli otisli smo u skolu I Oni su nam trazili vize iz pasose, pismo moje mame da stanujemo kod nje I vakcine koje su primile u Makedonije.Mi u Makedonija u naseg kalendara za vakcine nemamo vakcinu za varicella.Morali su da prime Tu vakcinu I pitali su nas koji su razred zavrsili u Makedonija I primile su ih bez da rade testove.Ja zivim u gradic jedan sat udaljen od Boston Massachusetts.
Reply With Quote
  #29  
Staro 27.09.2017, 11:59
harmonija harmonija je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.06.2016
Poruke: 43
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik elenadimovska@yahoo.com Prikaz poruke
Ja Sam moje dece upisala u skolu bez ikakvog problema.Kad smo dosli otisli smo u skolu I Oni su nam trazili vize iz pasose, pismo moje mame da stanujemo kod nje I vakcine koje su primile u Makedonije.Mi u Makedonija u naseg kalendara za vakcine nemamo vakcinu za varicella.Morali su da prime Tu vakcinu I pitali su nas koji su razred zavrsili u Makedonija I primile su ih bez da rade testove.Ja zivim u gradic jedan sat udaljen od Boston Massachusetts.
Ako sam dobro razumjela, primili su ih u redovan razred, samo su nastavili? Nisu ih vracali u nizi razred? Zaista siromasna tema u vezi sa najvaznijom stvari u jednoj porodici -djecom. Kod nas u BiH je devetogodisnje osnovno skolovanje pa i sa te strane nnisam sigurna kako ce djecu tamo rangirati.
Reply With Quote
  #30  
Staro 16.02.2018, 00:33
harmonija harmonija je offline
Drug član
 
Datum prijave: 02.06.2016
Poruke: 43
Nepromenjeno

Zdravo svima
htjela sam vec neko vrijeme da se javim postom bas na ovu temu ali jos se uklapamo u ritam svih ukucana. Ova tema zasluzuje mnogo vise paznje i informacija nego sto ih ima, pa da dam svoj doprinos. Stigla sam sa djecom krajem januara, muz je vec sedam mjeseci u US. Sredinom januara je odnio djecije rodne listove, socijalne brojeve i potvrde o vakcinama (istim onim koje smo dobili na ljekarskom), sve kopije, u glavnu kancelariju skolskog distrikta. Preuzeli su mu ta dokumenta i morao je da popuni jos online upitnik za upis djece u skolu. Jedno dijete je upisano u elementary school a drugo u middle school nama njablize skole po mjestu stanovanja. Kad smo doputovali, imali smo zakazano razgledanje obje skole, na oba mjesta su nas docekali direktori skola i pokazali skolu i upoznali nas sa njihovim nacinom rada. Djeca su upisana u skole bez prije sprovedenih testova u razrede koji pohadjaju njihovi vrsnjaci. Npr. moj djecak je 2004. godiste i pohadja 7 razred. Evo istice im i druga sedmica skole, oni su presrecni, dobro su se uklopili, bez obzira na limittirano znanje jezika. Posebno mladja djevojcica, ona ga ne govori, rayumije engleski, ali ne prica ... jos, dobila je tutora koji ce sa njom raditi 60 min sedmicno. Od nas su zahtijevali iz middle school da djecak primi jos vakcinu za meningitis. Djeca koja nisu osigurana, placaju punu cijenu oko 170 ali moj savjet vam je ako nemate osiguranje, prvo da aplicirate za medicaid dok ne stanete na noge. Djeca su vam tako sigurna. Mloj utisak je da skola i osoblje cini sve da nam se djeca osjecaju dobro u skoli, da se zabavljaju i nesto nauce. Daleko da se ovdje nista ne radi, ima i zadace i svega... ko zeli da napreduje zna da se mora raditi, znaju to i nasa djeca. Zasad smo vise nego zadovoljni, jer se posebna paznja posvecuje nasoj djevojcici. Mene zasad brine bezbjednost i atmosfera u vezi sa ovim napadima u skolama, ali na ovom mjestu ne bih o tome. Ukoliko nekome treba jos neka info, neka slobodno pita.
Pozdrav svima i srecno
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Upis u jaslice/vrtic/predskolsko Tomislav1970 Vodič za emigrante 3 13.06.2014 17:38
Iskustva u vezi obrazovanja dece (vrtić, škola), curlika Vaša strana 40 28.11.2012 16:52
U danasnjim B92 vestima:oprezno sa slikanjem dece u kadi!!(?) Score Vaša strana 54 18.01.2011 16:03

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 15:01.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.