ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 17.08.2016, 19:16
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik NemanjaK Prikaz poruke
U medjuvremenu dok cekamo dokumente bi kupili ili rentali kola, pa bi nekih 15-30 dana malo obilazili gradove i mjesta za koje smo se odlucili, kao neki road trip po US. Posto ja inace radim od kuce, meni to nece biti problem uz jedan laptop i wifi.
Nakon proputovanja bi se vratili kod njih i odlucili kako i sta dalje.
Ja licno mislim da ti je ovo nepotrebno pogotovu na pocetku, pogotovu ako cete biti kod nekog drugog u gostima. Te pare sto biste potrosili na svrckanje po SAD, bolje potrosite da se snadjete negde bilo gde. A kad se snadjete i krenete da radite i privredjujute, lako cete ici na road trip. 15 - 30 dana road tripa po SAD moze lako da ti pojede $2000 - $4000 samo tako.

Ako ti je da dodjes ovde samo zbog turizma, bolje kreni ovamo i malo proputuj. Putovati po SAD kosta i to mnogo vise nego u Evropi jer su povrsine mnogo vece, nemas bas dobru mrezu vozova i autobusa itd.

Meni da neko ovde dodje tako od prijatelja preko zelena lutrije, da ih pustim u kuci da konace, a oni da odu mesec dana da se svrckaju po SAD, ja bih licno odlepila... Ne bi mi delovali ozbiljno ni malkice. Pogotovu ako imaju malo dete...
Reply With Quote
  #22  
Staro 17.08.2016, 20:04
NemanjaK NemanjaK je offline
Član
 
Datum prijave: 25.05.2016
Poruke: 11
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Ja licno mislim da ti je ovo nepotrebno pogotovu na pocetku, pogotovu ako cete biti kod nekog drugog u gostima. Te pare sto biste potrosili na svrckanje po SAD, bolje potrosite da se snadjete negde bilo gde. A kad se snadjete i krenete da radite i privredjujute, lako cete ici na road trip. 15 - 30 dana road tripa po SAD moze lako da ti pojede $2000 - $4000 samo tako.

Ako ti je da dodjes ovde samo zbog turizma, bolje kreni ovamo i malo proputuj. Putovati po SAD kosta i to mnogo vise nego u Evropi jer su povrsine mnogo vece, nemas bas dobru mrezu vozova i autobusa itd.

Meni da neko ovde dodje tako od prijatelja preko zelena lutrije, da ih pustim u kuci da konace, a oni da odu mesec dana da se svrckaju po SAD, ja bih licno odlepila... Ne bi mi delovali ozbiljno ni malkice. Pogotovu ako imaju malo dete...
Zahvaljujem na savjetima i brizi, ne znam kolko si upratila, ali mi ne idemo u US zbog para tj. nije nam to primarno, nama je i tu sto se tice financija i vise nego dobro(fala Bogu). U zadnjih X godina si nismo bas priustili neka putovanja, mora, itd., a mogli smo debelo jer smo rijesili sva moguca pitanja koja muce normalnog covjeka, pa smo mislili spojiti ugodno s korisnim i napraviti jedno nezaboravno putovanje po US jer se i ima sta vidjeti, a ujedno i izabrati konacnu destinaciju, a ne se kasnije lupati po glavu, e sto nismo isli ovdje ili ondje, a da se opet selim jos jednom, jednostavno mi se neda pocinjati i opet ispocetka, tako da bolje sad nesto dolara potrositi nego cijeli zivot zaliti, ipak se radi o nasim zivotima i vaznoj odluci. I da ja sam racuno negdje oko $5000 da ce nam biti dosta za taj put. Moja zena ionako nece raditi jos godinu, dve, a ja ionako radim od kuce, tak da mi nista ne gubimo. Sto se tice rodbine kod koje bi bili, oni imaju takvu kucerinu, da je njima svejedno kolko je ljudi u kuci, a i oni se ne sekiraju s takvim stvarima(mislim ko gdje ide, sta je kupio, itd.), u konacnici oni su nas i zvali, pa je sad glupo da ne dodjemo kod njih tj da se pravimo grbavi kao mi cemo rentat, a ne mozemo niti rentat nista u pocetku, tj nije bas lako...

Cuj nismo svi u istoj situaciji(ma da razumijem da je vecina ovdje u slicnoj, i sam sam bio u takvoj), a niti ne razmisljamo, pa niti ne gledamo na stvari isto, tako da vjerujem da je svacija situacija, razlozi odlaska kao i vizije zivota, ocekivanja i planovi razliciti od covjeka do covjeka, porodice do porodice...
Reply With Quote
  #23  
Staro 17.08.2016, 20:37
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Naravno da nismo svi isti. Nismo ni svi ovde dosli zbog para. Ja isto nisam. Imam i dalje sve sto sam imala u Srbiji, ceka me tamo (i stan, auto mi je ovaj ovde sad mnogo, mnogo bolji, a posao i tamo u neku ruku jos uvek cuvam).

Ako imate pare i mozete da priustite turizam sto da ne. Ja vam preporucujem Orlando u Floridi ili Diznilend u Kaliforniji jer imate malo dete.

Meni bi licno bilo zivo smaranje da putujem u kolima naokolo po SAD sa detetom od dve godine. Naravno opet, meni. I za deset godina ovde sam promenila cetiri grada i to mi je jedna od lepota ovde sto ima prilika za posao i cim ti malo negde dosadi, mozes da ides dalje. Ta ista cifra koju planiras za put je bila meni obavezna da pokazem za muza koji nece raditi kad sam dosla ovde na posao koji sam dosla. Ako je dete tu, onda je ta cifra oko 8000. Tako da racunaj da imas ekstra 16000 kesha za njih dvoje za te dve godine.

A vi ako nameravate da se negde smestite na dug vremenski period, onda radite tako, idite u taj najidealniji grad kad ga nadjete.

Bilo je ovde forumasa koji su prodali stan u svojoj otadzbini pa dosli ovde, neki su iz bogatijih porodica. Naravno da je to znatno bolja pozicija kad dodjes ovde sa desetinama hiljada dolara... Naravno je super kad dodjes kod nekog u goste da se druzite i da nemate mnogo troskova... Samo da je i vama i njima jasno koliko cete da se zadrzavate i ko ce da pokriva troskove vaseg ostanka, oni ili vi. Na kraju krajeva, mozete i da dodjete ovde samo turisticki, da obavite sve te papirologije, da se vratite kuci pa da vidite gde cete da se odselite... Svakakve stvari su moguce, zaista.
Reply With Quote
  #24  
Staro 29.08.2016, 14:35
Sookie Sookie je offline
Drug član
 
Datum prijave: 11.08.2016
US lokacija: TBD
YU lokacija: BiH
Poruke: 55
Nepromenjeno

Pozdrav svima!

Zanima me...ima li iko da je otišao sam u Ameriku, bez da ikoga zna tamo?
Da li znate nekoga ko je tako otišao sam-samcat, bez da ikoga tamo zna?
Kakva su iskustva?
Reply With Quote
  #25  
Staro 29.08.2016, 17:06
radeLe radeLe je offline
Član
 
Datum prijave: 21.06.2016
US lokacija: Kalifornija...jednog dana.
YU lokacija: Leskovac
Poruke: 14
Nepromenjeno

Slušaj prijatelju, da sedneš ti lepo sa ženom i da lepo popričate o svemu. Mislim da vi, tj.ona nije svesna kakva šansa joj se pružila. Pošto vama novac nije problem, tj. ti već radiš za američke klijente pa ti sva ta zavrzlama oko posla neće predstavljati problem, batalite te priče o sigurnosti koju imate tu gde jeste. Meni je iskreno muka kad čujem ljude oko sebe kako mi pričaju "ćuti tu, šta kukaš, imaš super posao, finu platu, ko će tebe gledati ako odeš tamo". Nemojte dozvoliti da vam mediokriteti kroje sudbinu, ljudi koji ne vide dalje od svog nosa i koji se zadovoljavaju nečim tako malim, kao da imaju sto života, a ne ovaj jedan.
Ja sam iz Srbije i verujem da ni u Hrvatskoj nije nimalo bolja situacija, ali je meni lično muka ove sredine, ove neperspektive koju nam pruža prokleti Balkan, političari koji samo što iz frižidera ne počnu da izlaze i uopšte LJUDI koji me okružuju. Taj prokleti malogradjanski mentalitet mi je preko glave. Nemoj da dozvoliš da se kaješ celog života zbog nečega. Zamisli da ne iskoristiš ovakvu priliku, ostaneš ovde, gledaš dete kako ti odrasta u ovakvoj sredini. Imaš novca, ali nije to to. Nije sve u parama. I to tvoja supruga mora shvatiti. Ako ništa drugo, bar probajte, ne možete izgubiti ništa. Samo možete dobiti. A dobićete puno.

Što bi Les Braun, čovek koji je bar meni velika inspiracija i koji mi je pomogao dosta da shvatim smisao života, rekao : “The graveyard is the richest place on earth, because it is here that you will find all the hopes and dreams that were never fulfilled, the books that were never written, the songs that were never sung, the inventions that were never shared, the cures that were never discovered, all because someone was too afraid to take that first step, keep with the problem, or determined to carry our their dream.”

Živi bili.

Last edited by radeLe; 29.08.2016 at 17:15.
Reply With Quote
  #26  
Staro 05.09.2016, 17:11
Nikolaniko Nikolaniko je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 147
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik NemanjaK Prikaz poruke
Zahvaljujem na savjetima i brizi, ne znam kolko si upratila, ali mi ne idemo u US zbog para tj. nije nam to primarno, nama je i tu sto se tice financija i vise nego dobro(fala Bogu). U zadnjih X godina si nismo bas priustili neka putovanja, mora, itd., a mogli smo debelo jer smo rijesili sva moguca pitanja koja muce normalnog covjeka, pa smo mislili spojiti ugodno s korisnim i napraviti jedno nezaboravno putovanje po US jer se i ima sta vidjeti, a ujedno i izabrati konacnu destinaciju, a ne se kasnije lupati po glavu, e sto nismo isli ovdje ili ondje, a da se opet selim jos jednom, jednostavno mi se neda pocinjati i opet ispocetka, tako da bolje sad nesto dolara potrositi nego cijeli zivot zaliti, ipak se radi o nasim zivotima i vaznoj odluci. I da ja sam racuno negdje oko $5000 da ce nam biti dosta za taj put. Moja zena ionako nece raditi jos godinu, dve, a ja ionako radim od kuce, tak da mi nista ne gubimo. Sto se tice rodbine kod koje bi bili, oni imaju takvu kucerinu, da je njima svejedno kolko je ljudi u kuci, a i oni se ne sekiraju s takvim stvarima(mislim ko gdje ide, sta je kupio, itd.), u konacnici oni su nas i zvali, pa je sad glupo da ne dodjemo kod njih tj da se pravimo grbavi kao mi cemo rentat, a ne mozemo niti rentat nista u pocetku, tj nije bas lako...

Cuj nismo svi u istoj situaciji(ma da razumijem da je vecina ovdje u slicnoj, i sam sam bio u takvoj), a niti ne razmisljamo, pa niti ne gledamo na stvari isto, tako da vjerujem da je svacija situacija, razlozi odlaska kao i vizije zivota, ocekivanja i planovi razliciti od covjeka do covjeka, porodice do porodice...
Aj i ja da kazem nesto za "Dnevnik" Posto smo iz "kolege" iz IT sveta, da podelim moju percepciju sa tobom.

NemanjaK, i mi smo bili u skoro identicnoj situaciji kao i vi. Ja sam tada vec desetak godina radio za Americke kompanije, finansisko stanje pre dolaska u US nas nije forsiralo da odemo, ja sam radio od kuce (po zanimanju sam tada bio IT Project Manager, sada Agile Coach), imali smo fine prihode, beba nam se rodila, imala je manje od dve godine kad smo dosli ovde, zena isto ne radi nego brine o detetu, ni ona nije bila veliki fan kretanja u neizvesnost kad smo bili fino ususkani sa kod kuce, blizu rodbine i prijatelja.

Faktori koji su odlucili bili razlog da moja supruga pristane na promenu (ja sam u startu bio "ZA"):
NEIZVESNOST: Znamo da outsource, offshore posao je dobro placen, ali realno, jedna promena u zakonskom sistemu ili politike jedne zemlje moze da prekine ovu pricu, i onda su stvari mnogo drugacije. Naravno, sve je ovo jaci faktor ako imate dete.
OKRUZENJE: Kolko god ne zelimo da priznamo, Evropa i Balkan trenutno nisu mesta gde bih zeleo da mi dete odrasta, zato sto su ljudi naelektrisani, puni politike i nacionalizma, nezadovoljstva i negativne energije. To cete najvise osetiti tek kad provedete koji mesec u US. Ovde vecina ljudi prica o vremenskoj prognozi i razmilja gde ce da provede vikend. That's it!
KARIJERA: Ne moze ni u snu da se uporedi tvoj razvoj karijere ako ostanes i radis kod kuce ili ako dodjes u US i radis na sebi ovde. Sa platom koju ces imati ovde mocices da priustis (naravno ako ti je to target u zivotu) da prisustvujes na milion konferencija iz svake oblasti IT sveta, da upoznas i radis sa svakakvim profesionalcima, da menjas pravac karijere kako tebi odgovara, da ucis i se sertifikujes kod ljudi ili organizacija koji so #1 u svetu itd... Only sky is the limit, ako si ambiciozan i ako imas plan.
MOGUCNOST da sebi i svom detetu olaksas zivot u buducnosti: Nemoram da ti objasnjavam da su puno stvari jednostavnije kada si US citizen, a pritom dok cekas da prodju 5 godine do drzavljanstva radis na sebi, i onda batice, mozes da se prodas bilo gde u svetu, kao Americki strucnjak, da ne spominjem i reference koje ces dobiti ovde koje su daleko bolje nego reference sa Balkana, tipa "CEO u "Mile i Pera DOO" . Naravno, i deca ce imati milion varijanti vise kao US citizens.

Elem, nasa prica je ovakva:

Za pocetak smo izabrali Texas, kao mesto koje ima prilicno low cost of living. Prvo sam ja dosao sam (posto sam ja bio nosilac GC), ostao sam par meseci dok ne sredim GC, SSN, racune u banci, posao, stan i sl. Puno je jednostavnije kad u startu dodjes sam, ali mislim da ti ne bi mogao zato sto ti je, ako sam dobro procitao supruga nosilac...
Kako god, nasao sam posa kao Technical Project Manager u DELL, okolina Austin-a, onda sam dosao kuci, spakovao zenu i dete i dosli svi zajedno.
U Austinu smo bili oko 8 meseci, dok nisam dobio ekstra ponudu za American Express u Arizoni. Naravno, posto smo jos bili fresh, spakovali sve u jedan manji kontejner i preselili se ovde. Sad sam vec godinu dana u jednom od boljih delova Phoenix-a, AMEX mi je platio sertifikaciju i promenu karijere u pravcu u kojem sam hteo da idem, tako da posle samo godinu dana ovde, sada radim kao Agile coach u AMEX, a od sledece nedelje, ako ide sve kako treba, postacu i SAFe Program Consultant, a radim i na Certified Enterprise Coach sertifikatu.

Detetu je bilo najlakse, ona sada prica Engleski, Srpski i Makedonski (ja sam Makedonac), selidbe joj nisu problem ni malo, obozava hotele, Legoland i Kaliforniju

I sve to u nepune dve godine!

Nadam se da ce te moja prica bar malo motivisati da razmislis malo dublje o prilici koja vam se ukazala da ucinite nesto od ogromne vaznosti za buducnost vase dece, da sebi obezbedite backup (u smislu licnog unapredjenja, posto ponavljam, lakse se prodas kao americki profesionalac nego kao offshore resurs) i da se malo opustite od kojekakvih BS koje vas trenutno smaraju tamo gde ste, a da niste ni svesni toga

Na kraju krajeva, dodjite, uzmite pasose za 5 godina, a za vracanje... avioni lete 5 puta dnevno za Evropu, to nije nikakav problem
Reply With Quote
  #27  
Staro 06.09.2016, 04:56
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Nikolaniko Prikaz poruke

Detetu je bilo najlakse, ona sada prica Engleski, Srpski i Makedonski (ja sam Makedonac), selidbe joj nisu problem ni malo, obozava hotele, Legoland i Kaliforniju
Totalni off topic: Kamo srece da ja jednom progovorim Engleski kako ti govoris Sprski pa da me Bog vidi

Elem, ja se apsolutno slazem sa tim da treba poceti negde se moze priustiti a lako cemo se seliti ka najidealnijoj lokaciji od najidealnijih lokacija. Meni su sve te teme gde je u SAD najlepse ziveti totalno apsurdne. To je skroz drugacije za svakoga, zavisi od posla, plate, godina, interesovanja, itd., itd. da ne redjam dalje. Ovo je pametno, odes negde da pocnes, pa krenes dalje. Turisti svi mozemo da budemo kad god to sebi priustimo.
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Razlozi (naši), za odlazak u USA curlika Vaša strana 309 04.02.2023 22:27
Punomoc i ostala nasa dokumenta spectra Stare teme 6 01.06.2013 06:21
Zastupljenost muzicara u USA! Sve vrste live muzike pa i nasa narodna! curlika Vaša strana 4 28.02.2012 11:10
Nasa srpska posla... Score Vaša strana 8 04.01.2011 20:05

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 05:28.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.