ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 12.08.2010, 03:14
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Raspisah se :) a zaboravih bitnu stvar: univerziteti imaju pravilo da moras da imas odredjeni procenat polozenih ispita kod njih da bi dobio njihovu diplomu...mislim da je valjda oko 30% ili tako nesto. Svako ima razlicita pravila - sve u svemu to je vise od godinu dana studiranja kod njih.
  #12  
Staro 12.08.2010, 04:02
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno RE: Repsi

Kao sto ti je Zana napisala, za normalne skole tj. fakultete ce ti trebati milion i jedan papir i brdo novca. Mozes da dobijes vizu, ali te onda doceka pravi pakao ako nisi poneo ono pomenuto brdo (novca naravno)... :smrc:

Dobro procitaj prethodna dva Zanina posta, onako od reci do reci pre nego sto povuces bilo kakav potez. Sve je objasnjeno, a ja cu ti samo dodati jos par "slikovitih" ilustracija iz licnog primera koje potkrepljuju celu ovu raspravu.

U USA sam dosao sa studentskom F1 vizom i sa diplomom doktora stomatologije u nadi da cu upisati postdiplomske studije na UIC. Bio sam uveliko u pregovorima sa istim tim sluzbenicima na UIC (University of Illinois at Chicago), i na kraju smo dosli do toga da je potrebno da polozim GRE kako bih krenuo na PhD. Da bi uopste mogao da polazes GRE potreban je TOEFL. Dali su mi i preporuku koja skola u CHGO daje najbolje casove i ja sam sa pozivnim pismom te skole jezika dobio F1 vizu i dosao u USA. A onda je bukvalno krenuo kosmar sa ekipom sa UIC... Ispalo je da postoje neke liste cekanja, ispalo je da te moje preporuke niko nece da pogleda (toliko o preporukama) i bukvalno mi je dato do znanja da nema potrebe ni da pokusavam... Kada sam ih pitao da li postoji mogucnost da krenem u proces nostrifikacije koji traje dve godine, ta ista "salterusa" tamo mi je odbrusila da je taj program rezervisan iskljucivo za drzavljane USA i GC holdere i da u startu otpadam, a pri tom, program kosta 150k, za njega se uzima zajam (bas i nisam imao 150k da iskesiram tek tako:-) ), a ja kao stranac ne mogu da ga dobijem (iako sam nasao taj neki "Sallie Mae" fond koji daje strancima loan ali uz ziranta sa dobrim kreditnim skorom - u prevodu cu lakse doci do plavog pasosa nego do ziranta) i eto situacije "duplo golo" :smrc:

Kako je plan A propao, presao sam na plan B. Tu sad stupa na scenu jeftini college (bas jedan od onih koje Zana pomenu) kako bih samo odrzavao status i nista vise. To je prepodnevna skola. Od kraja godine bih trebao da krenem u jos jednu skolu (popodnevna skola) paralelno kako bih dosao do sertifikata medicinskog tehnicara jer je to jedno od onih deficitarnih zanimanja preko kojih je moguce dobiti GC. Ako se pitas zbog cega paraleleno - zato sto preko te skole za nursing ne mogu da odrzavam status jer ta skola za to nema dozvolu... E sad, zamisli dve skole, i posao povrh svega? Srecom pa imam predznanje jer gradivo nije nimalo naivno i toliko je sve intenzivno da me ponekad boli glava.

Da li si spreman na nesto tako? Dve skole (koliko god one bile "jeftine" za ovdasnje uslove sa jednom platom treba izneti) i posao. I to posao ne u struci nego onaj koji prvi naleti jer bas i nisi u poziciji da biras posto niko ne ferma tvoju diplomu iz Evrope...

Nemoj shvatiti pogresno, niko od nas ovde ne pokusava da te obeshrabri, jednostavno stvari tako stoje.

P.S. I nemoj se zavaravati sa onom urbanom legendom da je skolovanje u USA boza... Daleko, ali mnooooogo daleko je to od istine...

Last edited by Magelan; 12.08.2010 at 04:08.
  #13  
Staro 13.08.2010, 19:01
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

imam ja jednu ideju koja mozda moze da pomogne.
Odes na [url]www.wes.org[/url] i tu probas da kontaktiras njih i da preko njih odradis evaluaciju ispita koje do sada imas polozene.
Oni ce ti reci cemu je to sto imas sada polozeno, ekvivalentno ovde u usa i onda odatle idi dalje.
Wes (world education services) je priznat na dosta fakulteta (i u vecini departments of education u states) i onda sa tim papirima salji aplikacije na fakultete i univerzitete ovde u usa.
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
  #14  
Staro 14.08.2010, 02:40
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Svakako se polozeni ispiti salju na evaluaciju pre nego sto se udje u proces transfera i niko to ne spori. Samo sto pomenute agencije urade ekvivalent i to je kraj sa njihovim ingerencijama. Poenta cele price je sto se programi ne poklapaju i ta evaluacija i ne znaci nesto preterano. Npr. na prvoj godini medicinskog falulteta u BGD su biologija, hemija, fizika, sociologija, anatomija, a u USA su anatomija i jos nekih 5 predmeta koji u Beogradu ni ne postoje (dzaba ekvivalencije kad nemas adekvatan ekvivalentni ispit) i onda ti kazu da je sve to lepo i krasno, ali da moras ponovo od prve godine jer ti fali 4 (ilustracije radi) predmeta ali ce te (mozda) osloboditi anatomije...

Dzaba i ECE i WES i sve te agencije za evaluaciju kad se programi ne poklapaju.
  #15  
Staro 21.08.2010, 07:31
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

mozda se za medicinu ne poklapaju ali moj kolega je radio ECE evaluaciju (DIF Nis) i isao samo jedan kurs dodatno i polozio za licencu i sad moze da radi u skolama u GA.
Taj kurs je bio kako predavati u okruzenju razlicitih etnickih grupa ili kako se god to na engleskom zove.
Ja nisam bio toliko pametan (plus nisam bio ovde tada) i evaluaciju sam radio preko WES jer je nas inicijalni plan bio Filadelfija.
Onda smo dosli u Atlantu i kad sam procesljao department of education sajt pisalo je da WES evaluacija nije priznata i to od 01.01.2009. Mi smo dosli u Maju 2009.
Naravno ako je nastavak skolovanja u pitanju sve je individualno od faxa do faxa.
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
  #16  
Staro 23.08.2010, 02:53
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Druga je stvar ako si zavrsio faks pa ides na evaluaciju mada i tu poslodavac ume da bude sumnjicav... Ne osvrcu se bas mnogo na nase diplome, mada ako imas srece mozda i nadjes neki ok posao. Ali to opet ne vazi za zdravstvene struke.

Medicina, stomatologija i veterina su priznate, ali ako si na pola studija i zelis da se prebacis, onda te teraju sve iz pocetka zbog razlike u programu. A i ako imas diplomu, da bi dosao do licence moras na State Board, dakle 3 ispita u kojima je otprilike svo gradivo kog si se dotakao na faksu, a mi zubari moramo pride u skolu dodatne dve (ili 3 u zavisnosti od drzave) godine i to zadovoljstvo kosta 150k...

ECE ti moze zavrsiti posao donekle, ali kad su transferi u pitanju ta evaluacija ti i nije od neke pomoci.
 


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Formulari bez godine u pozadini mariags Prva koverta 3 20.05.2008 01:31
Status mog 401K plana (prvih 6 mjeseci ove godine) emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 10.07.2007 14:21

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:13.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.