ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Ulazak u SAD » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 23.01.2009, 01:15
tapir.hr tapir.hr je offline
Član
 
Datum prijave: 30.08.2008
Poruke: 28
Nepromenjeno

Da tako je - na taj "pol godine" uvjet sam mislio. Ali vrlo lako moguće da to ograničenje ne vrijedi za prvu godinu, tj. za godinu za koju je izdana viza (u našem slučaju 2009). Eh, a to bih volio čuti - da li netko može potvrditi da je tako, štoviše da li se netko tako prešetavao u prvoj godini (godini vize) i da nije imao nikakvih problema.


Citat:
Prvobitno poslao korisnik Žana Prikaz poruke
Pa misli se na pravilo da treba da provedes u zemlji minimum 6 meseci i jedan dan u toku kalendarske godine, u suprotnom mogu da ti oduzmu zelenu kartu kad budes probao da udjes ponovo. Naravno, to ne vazi ukoliko si uzeo takozvani "beli karton" koji dozvoljava da boravis van zemlje duze od godinu dana bez ikakvih posledica. Cak i sa drzavljanstvom (za naturalization) treba da nisi van zemlje duze od 5 godina, jer mogu da pokrenu postupak za oduzimanje drzavljanstva. Ja vec pisla negde, da je kada sam ja imala intervju, pevac grupe Ruz probao da izregulise to u ambasadi. Mislim da nije uspeo, nisam sigurna. Covek je izasao i nije se vratio te godine (cini mi se da se razveo) i nije mogao da udje posle toga u USA. Mislim da mu nije pomoglo ni to sto ima decu u USA. Eto, o tom uslovu se govori - pretpostavljam. Ako je nesto drugo pak - ispravite me.
__________________
2009EU00006xxx
Intervju: 3.11.
Reply With Quote
  #12  
Staro 23.01.2009, 01:28
Seekimo Seekimo je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.08.2008
Poruke: 105
Nepromenjeno

Ovde su se pomešale malo babe i žabe,uslov od 6mes.+1dan,važi za sticanje prava na drzavljanstvo ,dakle toliko vremena moraš da provedeš tokom godine u USA da bi ti se ta godina računala kao jedna godina i tako pet puta za pet godina(30 meseci)i stičeš pravo na državljanstvo.
To sve nema veze sa green card.U propisima stoji da mozeš da budeš odsutan do godine dana(preko 12 mes.moraš da tražiš reentry permit)ali ipak u praksi da nebi imao problema treba da ulaziš u USA češće,odnosno sasvim je dovoljno na 6mes,
Reply With Quote
  #13  
Staro 23.01.2009, 01:44
tapir.hr tapir.hr je offline
Član
 
Datum prijave: 30.08.2008
Poruke: 28
Nepromenjeno

Eh, još ak imaš neki link na te propise? Nekako nisam baš siguran da se smije biti odsutan do godine dana. Čini mi se da je tako bilo po starim pravilima i ako me dobro sjećanje služi u ambasadi su mi rekli da se ne smije izostajati više od 6 mj, inače ode viza.

Ali za prvu godinu (godinu vize) bi mogli biti da nema ograničenja, ali nitko mi nije nikad 100% potvrdio da je uistinu tako.


Citat:
Prvobitno poslao korisnik Seekimo Prikaz poruke
Ovde su se pomešale malo babe i žabe,uslov od 6mes.+1dan,važi za sticanje prava na drzavljanstvo ,dakle toliko vremena moraš da provedeš tokom godine u USA da bi ti se ta godina računala kao jedna godina i tako pet puta za pet godina(30 meseci)i stičeš pravo na državljanstvo.
To sve nema veze sa green card.U propisima stoji da mozeš da budeš odsutan do godine dana(preko 12 mes.moraš da tražiš reentry permit)ali ipak u praksi da nebi imao problema treba da ulaziš u USA češće,odnosno sasvim je dovoljno na 6mes,
__________________
2009EU00006xxx
Intervju: 3.11.
Reply With Quote
  #14  
Staro 23.01.2009, 01:45
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Seekimo u pravu si za drzavljanstvo i resident status ali sudeci po njihovim zvanicnim saopstenjima to moze da ima veze sa green card i te kako (moze ali i ne mora, valjda se razlikuje od slucaja do slucaja. Mene prilicno ume da zbuni to njihovo "may"). Citat:

Maintaining Permanent Residence
Maintaining Permanent Residence You may lose your permanent residence status if you commit an act that makes you removable from the United States under the law in section 237 of the Immigration and Nationality Act. If you commit such an act, you may be brought before the immigration courts to determine your right to remain a Permanent Resident.

You may be found to have abandoned your permanent resident status if you:

Move to another country intending to live there permanently.
Remain outside of the US for more than one year without obtaining a reentry permit or returning resident visa. However in determining whether your status has been abandoned any length of absence from the US may be considered, even if it is less than one year.


Niko nije pomesao babe i zabe (obozavam taj izraz), samo te covek pitao kako si to regulisao. Ako si uradio Re-entry permit dovoljno je to da mu kazes, verovatno razmislja o istom Za drzavljanstvo znamo da se ne count godina u kojoj je neko bio van duze od 6 meseci, nego je ova situacija sa re-entry malo nejasna. Ja se licno nikada o tome nisam raspitivala jer mi nije bilo potrebno, ali opet - slusala sam kad su coveku saopstili da je izgubio zelenu kartu

Last edited by Zana; 23.01.2009 at 08:08. Razlog: da se pojasnim, ne valja kad se pise s posla na brzinu :)
Reply With Quote
  #15  
Staro 23.01.2009, 08:47
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Žana Prikaz poruke
Cak i sa drzavljanstvom (za naturalization) treba da nisi van zemlje duze od 5 godina, jer mogu da pokrenu postupak za oduzimanje drzavljanstva. Ja vec pisala negde, da je kada sam ja imala intervju, pevac grupe Ruz probao da izregulise to u ambasadi. Mislim da nije uspeo, nisam sigurna. Covek je izasao i nije se vratio te godine (cini mi se da se razveo) i nije mogao da udje posle toga u USA. Mislim da mu nije pomoglo ni to sto ima decu u USA. Eto, o tom uslovu se govori - pretpostavljam. Ako je nesto drugo pak - ispravite me.
Zana, izvini ovo mi bas nije jasno. Kako ti mogu oduzeti drzavljanstvo, ako odes da zivis, ili radis u neku drugu zemlju? Mislio sam da kada dobijes drzavljanstvo da se ne moras smarati sa tim, da moras da budes u USA non stop.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #16  
Staro 23.01.2009, 08:59
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Eh Landlord, nije ni meni jasno iskreno da ti kazem... vidis da na kraju ipak nismo jednaki To se ne odnosi na one koji su rodjeni ovde, vec samo na nas koji prolazimo kroz proces naturalizacije. Receno mi je nakon dobijanja drzavljanstva da ako boravim duze van zemlje da vodim racuna da se vratim nazad bar jednom u 5 godina. Ja to posle proveravala na netu, i stvarno je tako pisalo. Ako treba link za reference, pronacicu opet Takodje postoje odredjene situacije (ja mislim da je u pitanju izdaja, terorizam i sl.) gde mogu da nam oduzmu drzavljanstvo, sto opet ne rade onima koji su rodjeni ovde. A i kad bolje razmislim ima smisla... ipak nam je drzavljanstvo "dato zbog dobrog vladanja"
Reply With Quote
  #17  
Staro 23.01.2009, 09:12
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ma ne ok jasno mi je da ti oduzmu drzavljanstvo ako nisi dobar decko,
ali da ti oduzmu drzavljanstvo npr. ako odes trbuhom za kruhom..
ili nesto sl. e to mi je malo beze..

Ne moras se muciti da postavljas linkove, imamo naseg prijatelja googleta za to.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #18  
Staro 23.01.2009, 09:16
Sloba_Kg Sloba_Kg je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.11.2008
US lokacija: Atlanta, GA
Poruke: 419
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik tapir.hr Prikaz poruke
Eh, još ak imaš neki link na te propise? Nekako nisam baš siguran da se smije biti odsutan do godine dana. Čini mi se da je tako bilo po starim pravilima i ako me dobro sjećanje služi u ambasadi su mi rekli da se ne smije izostajati više od 6 mj, inače ode viza.

Ali za prvu godinu (godinu vize) bi mogli biti da nema ograničenja, ali nitko mi nije nikad 100% potvrdio da je uistinu tako.
Moja drugarica koja je dobila green card i usla prosle 2008 godine kaze da moze da boravi u srbiji do godinu dana. To su joj rekli u ambasadi, znaci da ne predje godinu. Ona je u januaru bila tamo (za novu godinu) i tek sad uzela i green card i SSN.
Kad je ulazila u usa (ovo joj je bio drugi put) pitali su je zasto toliko dugo nije bila, ona je rekla da studira ovde i da hoce da zavrsi fax i oni su rekli ok i pustili je regularno.
__________________
2009EU000119xx
17.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
20.05.2008 - dobio prvu kovertu
17.6.2008 - poslao kovertu u KCC
1.12.2008 - stigla druga koverta
15.1.2009 - zakazan intervju - VIZA ODOBRENA
U Atlanti od 13.maja 2009.
Reply With Quote
  #19  
Staro 23.01.2009, 11:05
tapir.hr tapir.hr je offline
Član
 
Datum prijave: 30.08.2008
Poruke: 28
Nepromenjeno

Ovo je već pravi primjer.
Ako sam dobro shvatio, drugi put kad je ulazila, ulazila je bez green card-a? Samo s vizom u putovnici (koja međuostalim služi kao green card dok isti nije izdan)?
__________________
2009EU00006xxx
Intervju: 3.11.
Reply With Quote
  #20  
Staro 23.01.2009, 11:06
Veronika's Avatar
Veronika Veronika je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.06.2008
US lokacija: Croatia
Poruke: 89
Nepromenjeno

Meni vise nista nije jasno ,zvala sam ovaj tjedan ambasadu ,upravo da mi objasne u vezi boravka u Usa, sluzbenica na imigraciji mi je rekla sta je Sekimo napisala ,znaci mozes izbivati do 12 mjeseci sve preko ,re entry, iako ,rekla je iskreno to ne preporucuju ,ali za nedaj Boze bolest kad znas da neces doci treba ga uzeti. U slucaju ako nisi 6 mjeseci u Usa ne stjeces pravo za drzavljanstvo i oduzujes si...Isto tako rekla je ako si npr.3 godine u Usa i 4 godinu ne budes 6 mj. sve se ponistava i sve ispocetka se broji za drzavljanstvo ,znaci opet 5 godina al se ne gubi status.To je ona rekla,al vidim od vas drugacije informacije.Ma nemam pojma vise ...
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:30.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.