ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 15.02.2013, 01:31
bosha92su bosha92su je offline
Član
 
Datum prijave: 05.02.2013
YU lokacija: Subotica
Poruke: 3
Nepromenjeno U USA sa diplomom ekonomskog fakulteta

E ovako imam 21 god, trenutno jos studiram ekonomiju ovde u srbiji i planiram ozbiljno kad zavrsim da se uputim za ameriku, bilo preko lutrije ili na neki drugi nacin nevazno sad, volja je vazna.... Interesuje me dal je neko otisao u Usa sa zavrsenim ekonomskim fakultetom i tamo uspeo naci nekakav posao iz struke, dal se uopste tamo imalo ceni nasa diploma iz srbije ? kapiram da je u pocetku to tesko pogotovo jos ako se ide bez ikakvog radnog iskustva... Znam da bi radio neko vreme neke slabije placene poslove cisto da se prezivi i usavrsi jezik.... Ako ima neko da je uspeo u usa sa diplomom ekonomiste iz srbije da uradi nesto od svog zivota tamo nek napise neko svoje iskustvo ili ako ima neki savet bio bih mu zahvalan




Inace u poslednjih par meseci dosta citam ovaj forum i moram priznati da se mnogo korisnih stvari ovde moze nauciti i saznati !
Reply With Quote
  #2  
Staro 15.02.2013, 12:35
d.radjenovic's Avatar
d.radjenovic d.radjenovic je offline
Član
 
Datum prijave: 06.10.2011
YU lokacija: Novi Sad - jos uvek
Poruke: 15
Nepromenjeno

Evo i mene interesuje ova tema, jer vidim da iskustva pisu uglavnom IT.

Aj molim ko moze neki savet - iskustvo (svoje ili tudje) da prenese bio bih veoma zahvalan
Reply With Quote
  #3  
Staro 17.02.2013, 19:02
micilou micilou je offline
Član
 
Datum prijave: 02.01.2013
Poruke: 3
Nepromenjeno

Pa eto ja bi mogla koju da kazem..............
fakultet se priznaje ...................u smislu ne moras od pochetka da studirash
e sad ako oces na master studije sigurno mora nesto dodatno da se polaze al to opet zavisi od univerziteta na koji hoces da se upishesh.

Da radis kao diplomirani ekonomista bez iskustva nema sanse ni u Srbiji a kamoli ovde sa nashom diplomom...............

Da prvo pochinje se sa slabo placenim poslom.................................definitivno jer da bi dobio posao najvaznija ti je referenca od prethodnog poslodavca kad chuju da je poslodavac u Srbiji krene kolutanje ochima uglavnom................medjutim neko moze i da te shvati ozbiljno jer si sigurno ozbiljniji od nekog domorodca koga za te pare mogu da nadju i znaju oni to i oce da daju shansu.

Moj savet
prvo odrediti shta tachno hoces da radis na kom radnom mestu koje zanimanje do kog nivoa u tom zanimanju hoces da stignes
drugo pretresti sve oglase vezane za tu poziciju pazljivo
narochito deo sa "requirements" i jednostavno napraviti plan kako ispuniti ta njihova ochekivanja. Znachi spremas se za odredjeno mesto.


Ekonomista moze svasta da radi..........moze da se bavi rachunovodstvom, komercijalom, osiguranjem, nesto vezano za berzu itd itd
Popularni pretrazivachi (kao kod nas Infostud) su Monster i Craigs list

pa izaberes drzavu i sl.................na Monsteru su vam sve regruteri koji mozda trenutno imaju posao a mozda i samo skupljaju podatke o potencijalnim zaposlenim a i o shefovima iz prethodne firme (otud kolutanje ochiju na Srbiju jer su te inf neupotrebljive)
Craigs list su firme uglavnom

E sad gde sam ja u toj prichi................ja sam zavrsila drzavni ekonomski fakultet u Bg......imala sam 11 g iskustva u rachunovodstvu u Beogradu 7 g kao shef rachunovodstva....................iako je bookkeeping skoro identichan ovde (Chicago IL) kao i u BG to nikoga nije briga oni priznaju ono sto ti uradis ovde. I tako sam ja krenula na lokalni community college, to je jeftino
po $300 jedan predmet za razliku od onih na fakultetu koji su po $3000


Na racunovodtvo naravno sta bi drugo.
Provukla sam se na staro znanje dobrih 10 predmeta sa malo uchenja dobijala A i bila mejdu najboljima u grupi ne zato sto su amerikanci glupi nego zato sto ja to radim vec 10 g
i znam i mortus pijana okachena na glavachke da uradim zavrsni a oni tek sad uche (inache 95% ljudi - Amerikanaca je bilo u grupi sa fakultetom uglavnom ekonomskim mada je bilo i arhitekata i hemichara i ko zna ......ljudi su odluchili da se bave rachunovodtvom).........................elem uchih ja vec ono sto znam................al eto da pishe u CV- ju nesto sto je njima blisko........iako je to kao visha shkola..............e al to je kurs gde skupish poene da izdjes na drzavne ispite za CPA (sertifikovani rachunovodja)
oni su revizori rade poreze uopste jako su vazni :0) i cenjeni..................mnogi u kompanijama rade kao CEO .................svi u firmama kao Ernest & Young , PWC, Delloite i sl (ako dobro napisah) moraju da polazu za CPA ako se bave rachunovodstvom..............znachi vrlo prestizno i teshko.............elem to je ono sto sam ja zapucala.........fakultet ce da priznaju mada ce da mi oduzmu neki poen al ja vec rachunam na to pa cu skupiti vise na college credita a ukupno mi treba 150 (neka mi srozaju ekonomski sa 120 na 110 znaci ovde moram 40 da skupim a sad imam 33 )
U medjuvremenu ja radim part time kao asistent od asistenta u rachunovodstvu ubacujem podatke, fakture, blagajnu i sl u program ne koristim mozak preterano moje je samo da ubacujem......... da li su se radovali sto imam fakultet jesu skapirali su da sam ozbiljna osoba da li su mi dali ozbiljan posao za ozbiljne pare nisu.......ali to mi je prvi posao ovde ovako uz skolu i znachice mi za sledeci.
Eto napravila sad 50 koraka unazad u odnosu na Srbiju ali zalecem se pa cemo da vidimo.

Zato na pitanje da li se priznaje nas ekonomski fakultet moj odgovor je i DA i NE
Nadam se da sam nesto pomogla................ako imate pitanja slobodno pitajte ne znam sve ali znam dosta :0) a o lutriji ne znam nista ..............Pozz
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Nostrifikacija diplome farmaceutskog fakulteta u Beogradu jasmanac Stare teme 10 27.11.2012 01:59
Prijavljivanje pre zavrsetka fakulteta srboljub89 Stare teme 9 25.07.2012 10:43

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 22:54.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.