ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 01.11.2012, 12:26
curlika's Avatar
curlika curlika je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.02.2012
US lokacija: Las Vegas, Houston, Chicago
YU lokacija: Sombor-Novi sad, Srbija
Poruke: 263
Pošalji Skype™ poruku korisniku curlika
Nepromenjeno Razlozi (naši), za odlazak u USA

Ima već puno sličnih tema ali nigde niko nije postavio temu o samim razlozima zbog kojih bi emigrirali za USA. Šta je to što Vas "tera" da odete zauvek u neku potpuno novu sredinu, među ljude koje ne poznajete, gde će Vas celog života (pa i vašu decu), tretirati kao dođoše i strance, daleko od svojih bližnjih...Šta očekujete da ćete promeniti u svom životu ili u budućnosti svoje porodice? Da li Vas je na ideju o emigraciji nagnalo to što nemate posao, imate posao ali nesiguran (a očekujete da ćete tamo naći posao - siguran), da li "bežite" zbog razočarenja u sredinu u kojoj ste odrasli, imate posao ali i malu platu, zbog razočarenja u bliske ljude ili rodbinu oko sebe...mogućnosti da postignete više nego što ste ovde (ma šta da je to), ili jednostavno mislite da je odlazak nešto što "ako mi se pruži šansa, nema teorije da odbijem" jer "ne može mi biti gore nego ovde". Koji su Vaši minimalni limiti za odlazak...tj. koje dešavanje u vašem životu bi promenilo Vašu odluku za odlaskom? Ako ste zaposleni i imate solidno primanje: Da li bi to ostavili da odete u neizvesnost? Koliku bi platu ovde očekivali da Vam promeni želju za odlaskom? Dakle, puno sam nabrojao pitanja ali ona nisu karakteristična za baš svakog od nas, tj. svako se pronalazi u nečemu od tog. Razmišljanja tipa: pa kako je ovde kod nas...politička situacija i bla, bla bla uopšteni odgovori mislim da nisu za ovu temu jer...na kraju krajeva...ima ipak puno ljudi na našim prostorima koji su zadovoljni poslovima i primanjima koje rade (a da nisu kriminalci).
__________________
10.10.2012. Prijavljen 1. put sa suprugom i kcerkom za DV-14
Reply With Quote
  #2  
Staro 01.11.2012, 12:51
wladinho's Avatar
wladinho wladinho je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.06.2012
US lokacija: Anywhere in USA . . .
YU lokacija: Beograd
Poruke: 72
Nepromenjeno

Hajde da ja budem prvi koji ce da se javi, pa da probijem led.

Pre jedno godinu dana sam se totalno razocarao u sistem nase drzave i vrednovanja u istoj, gde bez neke veze ne mozes skoro pa nista da uradis. Da ne pominjem sada plate i slicno, jer ne mogu da se pozalim kako zaradjujem sa svojim primarnim poslom (muzika), u mojoj trenutno sporednoj profesiji (kompjuteri) radim samo ono za sta uspem sam da se izlaktam. Posto sam zavrsio srednju muzicku skolu (muzicki saradnik), resio sam da se bacim na Microsoft sertifikate kako bih imao neke validne "papire" za sekundarno zanimanje. Opet se vracamo na pocetak price, gde na svakom razgovoru kod nas dodjem do zadnjeg kruga, pa se onda pojavi neko ko ima neku vezu i ja otpadnem.

Vise sam odgovora dobio iz inostranstva za posao nego odavde, ali kada se na pocetku price spomene radna dozvola, odmah krecu da pricaju kako je to "nemoguce" i tu se sve zavrsava. Da se razumem, ja nisam neki strucnjak oko koga se otimaju, pa sam samim tim i svestan da im je zbog mene cimanje da jure papire. U par navrata sam imao i pozive za razgovore, ali to je uglavnom od onih koji previde da je u pitanju Srbija. Cak me je jedna firma iz Portlanda kontaktirala mailom vise puta (nasli su moj profil na LinkedIn-u), a ja sam ih kulirao maksimalno jer sam znao da je u pitanju neka zabuna. Kada sam im na kraju odgovorio da sam u Belgrade, Serbia, a ne u nekom njihovom Belgrade (ima ih nekoliko u USA), vise me nisu pozvali!

Mozda sam malo prosirio pricu, ali poenta je da ovo sve radim kako bih pokusao da svojoj deci obezbedim sto bolju buducnost, ako je to ikako moguce. Muzici u Srbiji mogu da sve vratim uvek, da radim sa kompjuterima cu isto moci, ali ako ne probam da napravim nesto bolje onda cu moci samo da se kajem sto nisam probao.
Reply With Quote
  #3  
Staro 01.11.2012, 13:05
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Meni su upravo na pamet pale dve reci koje bi to mogle da objasne, a posto si muzicar mozda ces me i ukapirati. Elem (boldovane)

Djordje Balasevic- Ne lomite mi bagrenje

Nek su mi gazili njivom
mojom se sladili sljivom
uvek je lopova bilo
jer cuk je cuk, i vuk je vuk

Nikada zlotvora dosta
susa mi unisti bostan
i led se prospe pred zetvu
al' led je led, a red je red

I prekardasilo

Red je red, polako komsije
ne moze samo da se udje
da se rusi tudje
lepo sam im rekao

**********
Tinejdz toba su mi bile 90-te i nekako sam se osecala da su mi unistili sve prilike za bilo sta normalno kojekakvi zlotvori, nedostatak pravne drzave, degradacija moralnih i bilo kakvih vrednosti, ekonomski sistem kojim vlada haos, gorcina u ljudima, svakodnevni bes i nemoc koji vecina oseca kad vidi da nema dovoljno novca da poplaca racune itd. Jednog dana mi je PREKARDASILO. Da ne budem politicki nekorektna ali to je bio dan kad su Radikali preuzeli vlast u Novom Sadu. Delovalo mi je kraja ovom nema (pogotovu mrznjama prema razlicitima od sebe), a i bila sam u pravu s obzirom ko je danas preuzeo vlast - oni isti protiv kojih smo setali ulicama (neki od nas). Uradila sam sve redno sto se ocekivalo od prosecnog deteta moje generacije. Dan nisam bila nezaposlena u Srbiji. Bez plate da, ali nezaposlena ne. Zivela sam u porodicnom stanu, vozila porodicna kola, imala posao za koji su svi govorili da je jako dobar. Ali falilo mi je SAMOSTALNOSTI. Da znam sta ja mogu da postignem. Falilo mi je da mogu da budem svoj covek. Da odem i kupim sebi kola. I stan i kucu ako pozelim. Da ako imam dete, odem u prodavnicu i samo uzimam sta mi treba (kao u utopiji o socijalizmu) a ne da se stiscem i nemam ni za nove patike. U pocetku sam ove zivela materijalno losije nego u Srbiji, putovala manje i slicno. Ali proslo je i to. Sad ako hocu mogu da odem da kupim kucu. U Srbiji bi kao i vecina ceo zivot ocekivala da se cudo desi posto sa mojom platom to bi bila misaona imenica. Samo znam prijatelje koji su se skucili preko porodice li lukrativnijihh zanimanja od mog poput bankarskih.

****************
A moja omiljena pesma svih vremena kaze ovo:Time

Ticking away the moments
That make up a dull day
Fritter and waste the hours
In an off-hand way

Kicking around on a piece of ground
In your home town
Waiting for someone or something
To show you the way

Tired of lying in the sunshine
Staying home to watch the rain
You are young and life is long
And there is time to kill today

And then the one day you find
Ten years have got behind you
No one told you when to run
You missed the starting gun
*************
E, ceo zivot nastojim da to u pesmi nisam ja. Ako vidim sansu uvek cu da je zgrabim pa cu posle da dumam sta sad jel to bilo najbolje ili ne. Probam pa vidim. I zato ne ostajem da tapkam u mestu i kukam nad ljutom mi sudbinom.

Last edited by vuxanne; 01.11.2012 at 13:20.
Reply With Quote
  #4  
Staro 01.11.2012, 13:13
wladinho's Avatar
wladinho wladinho je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.06.2012
US lokacija: Anywhere in USA . . .
YU lokacija: Beograd
Poruke: 72
Nepromenjeno


Necu da ulazim u politiku dalje jer nije ni mesto ni vreme, ali samo moram jos jedan razlog da dodam. 1999-te godine, nakon bombardovanja, mogao sam da odem gde sam hteo, posto sam bio raseljeno lice sa Kosova. Ali, tada nije imao ko da me posavetuje, pa je ta sansa otisla u nepovrat. Zato, ako mi se bude ukazala druga sansa, necu je pustiti da ode tako lako, jer opet moram da citiram sebe "ako ne probam da napravim nesto bolje onda cu moci samo da se kajem sto nisam probao"!
Reply With Quote
  #5  
Staro 01.11.2012, 13:23
curlika's Avatar
curlika curlika je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.02.2012
US lokacija: Las Vegas, Houston, Chicago
YU lokacija: Sombor-Novi sad, Srbija
Poruke: 263
Pošalji Skype™ poruku korisniku curlika
Nepromenjeno

Ja postavio temu a nisam ništa u vezi sebe napisao!!! Zadnje 4 godine sam upisao i diplomirao na Muz. akademiji u B.Luci - klarinet. Vec sam prelazak iz Srbije za BiH sa zenom i (tada) sa bebom od pola godine, gde nikoga ne znamo i nemamo posao, bio je...ko i odlazak u USA...samo mnogo gore jer kao redovni student nisam mogao nista raditi sem tezgariti. (a niko nece da te i primi, a ni zenu, kad nemamo BiH papire). Dakle, za ove 4 godine sam diplomirao i trebalo bi da od januara 2013 dobijem posao u struci (predajem klarinet) u muz. skoli ali ne u B.Luci vec dole u Hercegovini (isto BiH). Pored redovnij svirki a i vanrednih, poznanstva sa jako puno muzicara koji me po potrebi zovu, imacu prekretnicu pocetkom sledece godine, kad budem morao sve to odbaciti i preci opet u sasvim novu sredinu...doduse ne kao "obican" tezgaros...(vec diplomirani). I suprugu ceka solidan posao tamo gde budemo otisli. Posto nema u toj (a i siroj) oblasti, strucnjaka kao sto sam ja, imam sansu da radim u nekoliko skola a i honorarno, a jos je tu i "tezgarenje". Stan mi je direktor maticne skole u kojoj cu raditi, vec nasao (100m od skole kod njegove tetke) a i sredjuje mi radnu vizu (u avgustu sam uredno konkurisao ali odbijen samo zato sto nemam drzavljanstvo tj. radnu vizu).
To je za sada sve na dogovoru, ali se iskreno nadam da ce sve biti kako mi je direktor rekao, jer...nije nikog bilo na konkursu moje struke a nema NI JEDNOG TAKVOG prijavljenog na njihovom SIZ-u za zaposljavanje.
To mi je samo takva sansa da u novoj sredini postignem nesto ali i pored toga ja sanjarim o necem vecem tj. odlaskom za USA. Sad...kako to sve izvagati? Pa vec sam pisao negde, ali ako mi se "omakne" da budem selektovan, gledacu da prvo sam odem za USA, (po zavrsetku skolske godine - negde krajem juna), pa onda imam naredna 2 meseca raspusta da tamo nesto adekvatno potrazim. NE BILO STA, jer zasto bih menjao rad u struci i ugled koji bih imao, za nesto sto moze svako da radi. Ako za 2 meseca nista adekvatno ne nadjem, vracam se nazad i nastavljam gde sam "stao" i nista ne gubim (sem para za odlazak i ostale troskove). Ako pak nadjem, dodje mi porodica i picimo svi slozno dalje.
I sam sam razmisljao o nekim kursevima za programiranje ili sta vec, posto sam za racunarom 10sati dnevno najmanje, vec 20godina (ali ne na F.B ili slicnim potrosacima vremena) da i sam obezbedim neke "licence" koje bi mi u USA koristile. Moram da se raspitam dobro, kako se tretira muz. akademija kod njih, da li imam pravo da predajem...Sto se tice svirke, posto pored klarineta sviram i sax, verujem da bih se vremenom ubacio u neku grupicu pa malo svirke jazz-a, word musike ili sta vec bilo nece biti na odmet. Dakle, moglo bi mi u USA biti dobro ako se i dobro pripremim za to.
Naravno, ako se, nedaj Boze, nista od svega ne desi u januaru tj. ne predjemo u drugo mesto i ne dobiujem posao...onda stvarno nemam ni mrvicu dvoumljenja da li bih otisao ili ne. Definitivno onda za mene u struci nigde vise nema sanse na nasim prostorima, pa mi je svejedno sta bih radio. Ali ne cekajuci na to dal cu biti selektovan ili ne, krenucu u ucenje jezika i te kurseve za komp. Nece biti visak ako covek bilo sta zna vise nego sto je znao.
__________________
10.10.2012. Prijavljen 1. put sa suprugom i kcerkom za DV-14
Reply With Quote
  #6  
Staro 01.11.2012, 13:23
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Epilog: U pocetku sam ove zivela materijalno losije nego u Srbiji, putovala manje i slicno. Ali proslo je i to. Sad ako hocu mogu da odem da kupim kucu. U Srbiji bi kao i vecina ceo zivot ocekivala da se cudo desi posto sa mojom platom to bi bila misaona imenica. Samo znam prijatelje koji su se skucili preko porodice li lukrativnijihh zanimanja od mog poput bankarskih. Osecam samostalnost. Sama sa muzem gajim svoje dete bez jedne pare dobijene sa strane. Bez i jedne sekunde necije pomoci sa strane. I ponosna sam na to. Mogu da menjam poslove ako pozelim, da imam ambicije, ne uludo nego one prave, ostvarljive. I da sanjam naveliko. Sto bi rekli ovi "dream big". Predajem predloge za projekte od cifri odkojih mi se vise ne vrti u glavi kao najnormalniju stvar. Niko mi ne ispravlja naglasak, ne drzi mi predavanja kako da zivim svoj zivot. I da vam pravo kazem - slobodno disem. Nostalgija se javi samo ponekad ali zahvaljujuci Skajpu i to je nesto sto maltene se vise i ne desava.
Reply With Quote
  #7  
Staro 01.11.2012, 15:02
wladinho's Avatar
wladinho wladinho je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.06.2012
US lokacija: Anywhere in USA . . .
YU lokacija: Beograd
Poruke: 72
Nepromenjeno

@Curlika

I ja isto imam plan da odem sam kada me izvuku , jer mislim da je to najbezbolnija opcija sa dvoje male dece cimati se odmah. Boze zdravlje, gledao bih da odlozim viziranje maksimalno kako bih mogao da organizujem sve sto se moze odavde organizovati, pa da odmah po dobijanju vize odem i probam da se sredim u sto krace roku. Koliko ja znam, u roku od 6 meseci mora da se ode, tako da bi zena i deca dosli najkasnije za 6 meseci ako sve bude kako treba. Ako pak ne bude, onda cemo praviti letece planove, jer sam silom prilika i to u zivotu naucio.

A kod ovakvih situacija se setim mog tece, koji je meni i njegovom sinu jednom prilikom rekao "Deco ako hocete da idete zbog vas rasmislite, ali ako idete zbog vase dece onda vas podrzavam!

A sto se tice medjunarodnih kurseva, dobro preseci sta ces da pohadjas tj. sta bi ti najbolje leglo. Ja sam se tako odlucio za administraciju jer u programiranju nisam mogao da se nadjem.
__________________
15.10.2012 - Applied for DV-2014
01.05.2013 - HAS NOT BEEN SELECTED
25.10.2013 - Applied for DV-2015
01.05.2014 - HAS NOT BEEN SELECTED
21.10.2014 - Applied for DV-2016
Reply With Quote
  #8  
Staro 01.11.2012, 15:51
Homer Simpson's Avatar
Homer Simpson Homer Simpson je offline
Drug član
 
Datum prijave: 19.10.2012
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 69
Nepromenjeno

Palanacki mentalitet, elementarna neobrazovanost i zatucanost ljudi, uz apsolutnu i konstantnu frustraciju i apatiju.
Pogresan sistem vrednosti i prioriteta, emocije umesto razuma itd.
Kasnjenje u skoro svemu za ostatkom planete.
Politicko-socio-ekonomski haos, visedecenijsko ad-hoc ponasanje vlasti, bezidejnost, apsolutna nestabilnost sistema.
Verovatno jedna od najgorih poslovnih klima, nesigurnost investicije, nemogucnost napredovanja (bez veza, vezica i reketa), prakticno nepostojanje pravnog sistema (o nezavisnom da i ne govorimo) uz istovremenu strogu zabranu licnog sprovodjenja istog.
Nikakav povrat ulozenog (poreza, doprinosa, itd.) - skolstvo, zdravstvo, infrastruktura u raspadu.

Sigurno ima jos, samo trenutno ne mogu da se setim
__________________
DV2014 - HAS NOT BEEN SELECTED
Reply With Quote
  #9  
Staro 01.11.2012, 16:00
curlika's Avatar
curlika curlika je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.02.2012
US lokacija: Las Vegas, Houston, Chicago
YU lokacija: Sombor-Novi sad, Srbija
Poruke: 263
Pošalji Skype™ poruku korisniku curlika
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Homer Simpson Prikaz poruke
Palanacki mentalitet, elementarna neobrazovanost i zatucanost ljudi, uz apsolutnu i konstantnu frustraciju i apatiju.
Pogresan sistem vrednosti i prioriteta, emocije umesto razuma itd.
Kasnjenje u skoro svemu za ostatkom planete.
Politicko-socio-ekonomski haos, visedecenijsko ad-hoc ponasanje vlasti, bezidejnost, apsolutna nestabilnost sistema.
Verovatno jedna od najgorih poslovnih klima, nesigurnost investicije, nemogucnost napredovanja (bez veza, vezica i reketa), prakticno nepostojanje pravnog sistema (o nezavisnom da i ne govorimo) uz istovremenu strogu zabranu licnog sprovodjenja istog.
Nikakav povrat ulozenog (poreza, doprinosa, itd.) - skolstvo, zdravstvo, infrastruktura u raspadu.

Sigurno ima jos, samo trenutno ne mogu da se setim
Ha, ha, ha...pa jeste...to je globalni problem a to sve znamo preko Dnevnika, svaki dan nam govore. Nisi pisao o SVOJIM, razlozima.
__________________
10.10.2012. Prijavljen 1. put sa suprugom i kcerkom za DV-14
Reply With Quote
  #10  
Staro 01.11.2012, 16:04
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Homer Simpson Prikaz poruke
Palanacki mentalitet, elementarna neobrazovanost i zatucanost ljudi, uz apsolutnu i konstantnu frustraciju i apatiju.
Pogresan sistem vrednosti i prioriteta, emocije umesto razuma itd.
Kasnjenje u skoro svemu za ostatkom planete.
Politicko-socio-ekonomski haos, visedecenijsko ad-hoc ponasanje vlasti, bezidejnost, apsolutna nestabilnost sistema.
Verovatno jedna od najgorih poslovnih klima, nesigurnost investicije, nemogucnost napredovanja (bez veza, vezica i reketa), prakticno nepostojanje pravnog sistema (o nezavisnom da i ne govorimo) uz istovremenu strogu zabranu licnog sprovodjenja istog.
Nikakav povrat ulozenog (poreza, doprinosa, itd.) - skolstvo, zdravstvo, infrastruktura u raspadu.

Sigurno ima jos, samo trenutno ne mogu da se setim
E ja se slazem sa ovim tvojim spiskom samo bi dodala jos i hronicno misljenje da se sve zna i u sve razume zvani strucno Dunning–Kruger effect
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako vasi roditelji reguju na vas odlazak wingreen Vaša strana 173 15.12.2016 04:14
Turistički odlazak u Ameriku i Kanadu Ivan_66 Ne-imigrantske vize 15 22.08.2015 22:10
Odlazak u USA bez igde ikoga nelson Vodič za emigrante 131 31.10.2013 00:15
Odlazak sa porodicom MinkaMilos Stare teme 15 18.09.2010 14:00

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:54.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.