ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Vize za SAD > Ne-imigrantske vize

Ne-imigrantske vize Opšte teme o dobijanju i apliciranju za turističke, poslovne, medicinske i ostale ne-imigrantske vize

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 23.06.2012, 16:10
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik snowflake Prikaz poruke
Dug je to put... Ali mrda se polako, trenutno smo u fazi:

"On June 21, 2012, this I129 PETITION FOR A NONIMMIGRANT WORKER was approved"


Inace ove godine je regularna (a i ona Master) kvota ispucana strasno brzo - u prvoj polovini juna. Ovi nasi su nekako uskocili pred kraj, a onda na nasu sugestiju su nam digli nivo na 'premium' tako da je ovo trenutno stanje...

To be continued...

Mislio sam da te pitam jos par stvari, ne znam jeli bolje na private!?

Recimo da li si se odjavljivala ovde u SUPU?

Hocu da kazem ovo je ipak 'non immigrant' za razliku od vecine ovde koji su dobili na lutriji.
Cestitam Ma to je to, sad je sve formalnost u ambasadi. Drzim ti fige.

Ja dok ne dobijem drzavljanstvo SAD sam regularni drzavljanin Srbije, nista se nigde nisam odjavljivala. H1B je radna viza (privremena na 3 godine, sa mogucnoscu produzivanja na jos 3). Jeste da posle mogu da za tebe podnesu zelenu kartu ali i ne moraju. Tako da do tada - drzavljanstvo za mene - Republika Srbija. Nemam doduse jos novu licnu kartu, ali imam novi pasos.

Ako ti daju otkaz, moras odmah da napustis zemlju, plate ti povratnu kartu u jednom pravcu. Tako da mislim da nema svrhe odjavljivati se.
Reply With Quote
  #12  
Staro 23.06.2012, 19:07
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

Moras da se odjavis ako nisi u zemlji duze od 3 meseca.

http://www.mup.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/boraviste.h

Citat:
Prijava boravka u inostranstvu dužeg od 90 dana i povratka iz inostranstva

Građani koji odlaze u inostranstvo na period duži od 90 dana, dužni su da pre odlaska prijave privremeni boravak u inostranstvu, kao i da prijave povratak u zemlju, u roku od osam dana od dana povratka u mesto prebivališta.

Građani su dužni da prijave i maloletnu decu ukoliko ona putuju sa njima.
Reply With Quote
  #13  
Staro 23.06.2012, 19:26
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Photographer Prikaz poruke
Moras da se odjavis ako nisi u zemlji duze od 3 meseca.

http://www.mup.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/boraviste.h
Vidis, to nismo ni znali a roditelji ce nam biti duze od 90 dana ovde... mada u principu ne znam koje posledice po njih mogu da budu kada se vrate nazad? Nevezano sa ovim ali ima veze sa boravkom u inostranstvu - kada smo proveravali bankarski zakon, gradjani Srbije ne smeju da poseduju inostrane racune ukoliko nisu rezidenti te zemlje. Mi smo njima jos pre nekoliko godina otvorili racune i kartice koriste u Srbiji da podignu novac. Nikada im niko u banci nije pravio problem. Sto se tice isto boravka, mi se nikada nismo odjavili iz Srbije, a redovno nam stizu pozivi za glasanje (nisu ovog puta jer su nam istekla sva dokumenta iz Srbije). Oduvek smo se pitali odakle Ambasadi nasa tacna adresa ovde i ostali podaci.

Da se vratim na H1B vizu, nisam preterano upucena, ali svojevremeno sam predavala dokumentaciju za koleginicu koja je sa Tajlanda. Nije bio otkaz njoj u pitanju, nego je ona dala otkaz. Secam se da je pravilnik bio u to vreme da moze bez problema da promeni firmu ali nova firma je morala da prilozi dokumentaciju i plati taksu od $500. Citav postupak je isao preko advokata, mada ja iskreno nisam videla svrhu toga jer uopste nije bio komplikovan proces.
Reply With Quote
  #14  
Staro 23.06.2012, 19:39
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Photographer Prikaz poruke
Moras da se odjavis ako nisi u zemlji duze od 3 meseca.

http://www.mup.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/boraviste.h
Ja se ne secam da li sam to radila, mislim da nisam (2006-te).

Sa H1B: ako ti daju otkaz duzni su da ti plate kartu. Ako sam das otkaz nista ti nisu duzni. Firma u koju prelazis mora da preda prijavu za novu H1B momentalno. Nakon prestanka zaposlenja za jednu firmu, H1B je od tog momenta nevezeca viza a osoba se racuna da je "out of status" i trebalo bi da napusti zemlju. Ne postoji neki "grace period" kao npr. nakon F1 sto ima 2 meseca. Dovoljan je "receipt" da je nova firma podnela zahtev za novu H1B vizu od USCIS-a da pocne da se radi za novu firmu. Ne mora da se dobije odobren zahtev, samo da su primili. A u slucaju da neka osoba da otkaz bez toga da ima drugi posao i ostane u SAD - ulazi u tkz. "sivu zonu" sto bi neki rekli ili nema pravo da boravi u SAD. Ako je neki radnik sutra koji razmatra prijavu za zelenu kartu toliko azuran da proverava bankovni racun i uplate iz firmi da vidi da li je bilo prekida plate (tkz. payroll), moze da bude problema oko dobijanja zelene karte.

Ranije su je zvali " indentured servant visa" jer u slucaju da menjas firme, prethodna bi znala da menjas posao i pre nego sto zelis da im kazes i bilo je nekih zavrzlama vezanih za radnike koji su na H1B a cekaju da im se odobri zelena karta (to moze nekima da traje godinama, zavisi odakle su). Sad ne mora. U principu sad mozes da se prijavis za novu H1B a da ti trenutni poslodavac nema pojma (ovo je promenila Obamina administracija skoro). Sad mozes recimo ovako: pdpbre ti novu H1B i ti das ovima otkaz i lepo predjes na drugo radno mesto bez ikakve frke.

Zana: Mozda konzulat ima vasu adresu. Meni uopste ne salju te pozive. A mozda ne zato sto nisam prijavljivala boravista dok sam zivela van zemlje.

Last edited by vuxanne; 23.06.2012 at 19:48.
Reply With Quote
  #15  
Staro 23.06.2012, 20:11
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

Ne proverava se striktno ali ako hoces da ostvaris neka prava kao drzavljanin Srbije sa boravkom u inostranstvu onda moze biti problema. Primer je voznja kola sa stranim tablicama, ako vas zaustavi policajac i vi imate prijavljen boravak u Srbiji moze da vam oduzme tablice jer pravite carinski prekrsaj (auto ne moze da se koristi dok se ne plati kazna)...

Last edited by Photographer; 23.06.2012 at 20:17.
Reply With Quote
  #16  
Staro 23.06.2012, 22:09
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Ja necu za sada ici tamo tako da necu imati ni licnu kartu tu najnoviju a kamoli da cu voziti kola sa stranom registracijom. Bas me zanima kakve su posledice ako se ne prijavis...
Reply With Quote
  #17  
Staro 27.06.2012, 19:42
snowflake snowflake je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.02.2012
US lokacija: Raleigh, NC
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 143
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Sa H1B: ako ti daju otkaz duzni su da ti plate kartu. Ako sam das otkaz nista ti nisu duzni. Firma u koju prelazis mora da preda prijavu za novu H1B momentalno. Nakon prestanka zaposlenja za jednu firmu, H1B je od tog momenta nevezeca viza a osoba se racuna da je "out of status" i trebalo bi da napusti zemlju. Ne postoji neki "grace period" kao npr. nakon F1 sto ima 2 meseca. Dovoljan je "receipt" da je nova firma podnela zahtev za novu H1B vizu od USCIS-a da pocne da se radi za novu firmu. Ne mora da se dobije odobren zahtev, samo da su primili. A u slucaju da neka osoba da otkaz bez toga da ima drugi posao i ostane u SAD - ulazi u tkz. "sivu zonu" sto bi neki rekli ili nema pravo da boravi u SAD. Ako je neki radnik sutra koji razmatra prijavu za zelenu kartu toliko azuran da proverava bankovni racun i uplate iz firmi da vidi da li je bilo prekida plate (tkz. payroll), moze da bude problema oko dobijanja zelene karte.

Ranije su je zvali " indentured servant visa" jer u slucaju da menjas firme, prethodna bi znala da menjas posao i pre nego sto zelis da im kazes i bilo je nekih zavrzlama vezanih za radnike koji su na H1B a cekaju da im se odobri zelena karta (to moze nekima da traje godinama, zavisi odakle su). Sad ne mora. U principu sad mozes da se prijavis za novu H1B a da ti trenutni poslodavac nema pojma (ovo je promenila Obamina administracija skoro). Sad mozes recimo ovako: pdpbre ti novu H1B i ti das ovima otkaz i lepo predjes na drugo radno mesto bez ikakve frke.
Hmmm interesantne informacije u vezi promene...

Inace nas su "obradovali" sa smanjenjem "annual salary" za $5000 u poredjenju sa onim sto je bilo u 'offer letter', sada su u 'I-129' stavili manju cifru, elem to je cifra jos uvek respektabilna, ali ono sto nas sad brine i sto sam ih pitao u emailu su 'benefits'.

Nadam se da oni idu kao plus na ovu godisnju platu a da nisu sadrzani u godisnjoj plati.

Poslao sam im email da nam kazu sta je i kako sa benefits-ima, jer ako kontaju da nas tu nesto zavrcu neka im je sa srecom!

Inicijalno su rekli:
As a regular full-time employee, you will be eligible to participate
in the Company’s standard benefits, which currently include paid
vacation (accrued monthly) and paid holidays and paid sick time
per year, medical, dental and vision coverage, life and AD&D
coverage, short and long term disability insurance, medical/
dependent care flexible spending accounts, a 401(k) plan, tuition
reimbursement, and an employee referral bonus program. It is
important to note your eligibility for the above benefits, with the
exception of the 401(k) plan, begins on your first day of
employment provided you enroll in the benefit programs within
thirty (30) days from your date of hire. Eligibility for the 401(k)
plan begins on the first of the month following the completion of
one month of employment.


Mada sto se tice ovog gore sto ti navodis kao opcije o promeni posla evo sta su nama inicijalno rekli o tome:

"Recovery In the event that you voluntarily leave the Company for any reason prior to the end of two (2) years of employment from the date of your
relocation, any and all Relocation Expenses and Temporary
Housing Expenses (collectively, “Moving Costs”)which have been
paid by the Company on your behalf shall be a debt owed by you
to the Company (which debt may be evidenced by a promissory
note to the Company), and you shall be required to repay the
Company for any and all such Moving Costs, prorated for each
completed year of service during the two (2) year period. You
agree that any such repayment shall be made in full within thirty
(30) days following your termination of employment with the
Company. In addition, you agree that the Company may apply
any and all monies which may become payable to you, including
but not limited to, wages, commissions or bonuses, to recover
any such Moving Costs."

Ne zvuci mi da je bas tako jednostavno otici.


Izgleda da su oni navikli da posluju sa Indijcima kojima je to prvi susret sa civilizacijom pa ga onda razvlaci kako hoces, uopste nemam nameru da se lamatam preko okeana pa da me neko tamo z... za zdravstveno itd...
Reply With Quote
  #18  
Staro 29.06.2012, 13:37
snowflake snowflake je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.02.2012
US lokacija: Raleigh, NC
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 143
Nepromenjeno

Jos jedno pitanje u vezi H1B...


Kako stoji stvar sa produzavanjem vize, prema onom sto vidim na netu izgleda da ako imas srpski pasos moras da je produzavas svake godine i to pretpostavljam u Srbiji???

Da li to znaci da moras svake godine da dolazis i iznova placas taksu, iako je na formularu receno da ce viza trajati 3 godine?
Reply With Quote
  #19  
Staro 17.11.2012, 00:18
minimaxus minimaxus je offline
Drug član
 
Datum prijave: 29.10.2012
YU lokacija: Banja Luka, RS-BiH
Poruke: 96
Nepromenjeno

U potrazi za Vauxanne naletih na ovu temu . Stvari stoje ovako, drzavljanin sam BiH imam VSS, IT struka. Na osnovu poznanstva, imam ponudu za posao van struke sto moram naglasiti. Plan je da prihvatim taj posao i da u medjuvremenu trazim zaposlenje u struci. Posto H2B vize nisu dostupne u BiH, jedina sa kojom mogu legalno da se zaposlim (da dobijem SSN, samo mi o tome trube) je H1B viza. Sto se tice strucne spreme, ispunjavam uslove ali me zbunjuju druge stvari (procitao sam stotine stranica zvanicnih dokumenata i vise nista ne znam).

Koliki se broj tih viza odobrava? Rekose mi iz USA da se za H1B moze konkurisati tek u oktobru 2013. godine? Da li je to tacno ili je prijatelj neupucen? Posao koji se meni nudi nije sa VSS, da li to znaci da nemam mogucnosti da je dobijem, odnosno da li poslodavac moze da navede drugo radno mjesto, a u stvarnosti da radim drugi posao? Koliko se ceka na obradu papira i da li prvo americki poslodavac popunjava dokumentaciju pa je salje u ambasadu, pa ja nakon toga saljem dokumenta i ostalo?

I da, postoji li bilo kakva druga varijanta za odlazak osim turisticki a da je legalna, odnosno da sa mogu zaposliti i dobiti, vec cuveni SSN. Da li me poslodavac moze, recimo, pozvati preko J1 trening vize? Koliko je ta opcija realna?

Miliona pitanja, a malo odgovora . Pozdrav
Reply With Quote
  #20  
Staro 17.11.2012, 01:59
snowflake snowflake je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.02.2012
US lokacija: Raleigh, NC
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 143
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik minimaxus Prikaz poruke
U potrazi za Vauxanne naletih na ovu temu . Stvari stoje ovako, drzavljanin sam BiH imam VSS, IT struka. Na osnovu poznanstva, imam ponudu za posao van struke sto moram naglasiti. Plan je da prihvatim taj posao i da u medjuvremenu trazim zaposlenje u struci. Posto H2B vize nisu dostupne u BiH, jedina sa kojom mogu legalno da se zaposlim (da dobijem SSN, samo mi o tome trube) je H1B viza. Sto se tice strucne spreme, ispunjavam uslove ali me zbunjuju druge stvari (procitao sam stotine stranica zvanicnih dokumenata i vise nista ne znam).

Koliki se broj tih viza odobrava? Rekose mi iz USA da se za H1B moze konkurisati tek u oktobru 2013. godine? Da li je to tacno ili je prijatelj neupucen? Posao koji se meni nudi nije sa VSS, da li to znaci da nemam mogucnosti da je dobijem, odnosno da li poslodavac moze da navede drugo radno mjesto, a u stvarnosti da radim drugi posao? Koliko se ceka na obradu papira i da li prvo americki poslodavac popunjava dokumentaciju pa je salje u ambasadu, pa ja nakon toga saljem dokumenta i ostalo?

I da, postoji li bilo kakva druga varijanta za odlazak osim turisticki a da je legalna, odnosno da sa mogu zaposliti i dobiti, vec cuveni SSN. Da li me poslodavac moze, recimo, pozvati preko J1 trening vize? Koliko je ta opcija realna?

Miliona pitanja, a malo odgovora . Pozdrav

Uh, sto se tice datuma, mogucnost apliciranje pocinje ja mislim od 1. aprila (to je njihov pocetak fiskalne godine).
A 1. oktobar je prvi dan od koga mozes legalno da pocnes da radis. Za broj ne znam tacno ali svaka godina ima svoju dinamiku, nekad se otegne do kraja godine, a nekad (kao sto je bilo ove godine) sve prsne do kraja maja - juna (http://redbus2us.com/h1b-visa-2013-c...ates-by-uscis/). Inace 90% ljudi su Indijci, i mislim da je to mahom IT.

Sto se tice procedure prvo se tvoj poslodavac, tj. advokatska kancelarija u njegovo ime, obraca "vladi" da za tebe odobri navedenu vizu (H1B petition). Kad oni dobiju odobrenje oni ti salju to i sa tim ides u ambasadu i zvanicno dobijes vizu u pasosu sto je formalnost.

Za kombinatoriku o kojoj pricas nemam pojma ali mislim da je sve moguce ako imas one koji zele da ti pomognu i advokate, elem prvenstvena namena ove vize je uvoz deficitarne radne snage u ameriku. Napominjem da ce poslodavca viza kostati par hiljada dolara mislim (nemoj me drzati za rec).


Pored navedene vize ima jos jedna bolja a to je L1, medjutim da bi je dobio moras raditi odredjeni broj godina u filijali neke od firmi koje imaju filijalu u SAD i onda te prakticno ta firma "povuce" da dodjes. Npr. radio si u "Siemensu" u Sarajevu, onda "Siemens" iz Minneapolisa hoce da te preuzme, dobijes vizu bez problema i to je to.

Sa H1B mozes da dovedes porodicu (zena, deca), medjutim zena ima H4 vizu i NE MOZE LEGALNO da radi, niti da dobije SSN.


Pozdrav i srecno!
Reply With Quote
Odgovori

Tags
h1b

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 20:03.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.