ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Medicinske sestre-tehničari u Americi - NURSES IN USA » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #91  
Staro 25.06.2014, 19:36
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lokiju Prikaz poruke
Nisi dobro obavesten apsolutno i ne bi trebalo da pises sa takvom sigurnoscu.
Samo jedan od primera, copy/pasted sa sajta Nursing board

I don't have a Social Security number. When will I receive my Nevada license?
Under Nevada law, the Board cannot issue you a temporary or permanent license/certificate without a US Social Security number (SSN). If you have passed the NCLEX but do not have a SSN, your exam results are retained indefinitely. You may be required to submit a new application if your previous application has expired. Applications are valid for one year, after which you will need to submit a new application, fee, and fingerprints.

Pa onda da dobio licencu u nekim drzavama SSN ti uoste ne treba (da,da postoji i spisak zemalja negde na internetu).
Uglavnom - ne pisi.
Pozz
Istina ume da boli, a Sima je u pravu.

CNA kurs jeste 120 sati, nevezano za to iz koje srednje skole dolazis. I CNA ne dobija licencu nego setifikat. CNA se tretira kao Unlicensed Assistive Personel. Ni CNA sertifikat se ne moze dobiti bez SSN. CNA nemaju mogucnost dobijanja radne dozvole. U pitanju je nisko kvalifikovani kadar.

Mozes ti NCLEX da polozis i u Frankfurtu u Nemackoj (medjutim sa srednjom medicinskom ne kvalifikujes se za NCLEX), ali na licencu zaboravi dok ne dobijes SSN. I sama si gore citirala da oni mogu da prime k znanju da ti imas polozen NCLEX, ali da ti bez SSN-a ne mogu izdati ni provizornu/privremenu licencu, a kamoli stalnu. Znam odlicno kako to ide i sta pisem jer imam licence u Illinoisu, Teksasu i Virdziniji. Ni jedan Nursing Board nije hteo ni da pokrene proces bez socijalnog broja jer je on glavni alat za proveru "background-a".

Sa cetvorogodisnjom srednjom skolom se na zalost ne kvalifikujes za izlazak na NCLEX jer su nase strucne skole srednje skole - "high school level" koja god da je u pitanju, u istom si "kosu" (i gimnazija, i medicinska i ona gore poljoprivredna - nema razlike). Samo za LPN treba minimum godinu ipo dana pohadjanja nastave uz prethodno zaversenu srednju skolu.
Reply With Quote
  #92  
Staro 25.06.2014, 20:02
Sima's Avatar
Sima Sima je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.06.2009
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

Jedno je kad neke stvari ne ukapiras i u zabludi si, a drugo je kad drugima to serviras kao savet, a totalna je dezinformacija, jer ni sama nisi upucena. Ja sa sigurnoscu pisem zato sto nemas na ovom forumu nekoga ko je bolje upoznat sa zdravstvenim sistemom Amerike: Ja sam lekar, profesor na koledzu zdravstvene struke u Cikagu sa americkim radnim iskustvom i u praksi i kao lekar u zdravstvenom osiguranju i u nasavi – sebe radi je bolje da poslusas sta ti ovde pisem a ne da se tu brecas i nemusto citiras stvari koje ne razumes.

Ti NEMAS pravo da polazes NCLEX jer imas samo srednju skolu, ukoliko imas visu medicinsku i to iskljucivo smer medicinska sestra (ne dijeteticar, fizikalna, rendgen i sl), onda preko agencije CGFNS za sertifikaciju stranih visih i fakultetski obrazovanih sestara mozes da dobijes pravo da polazes NCLEX (verovatno ce da traze jos neku razliku ispita cak i sa visom skolom pre nego sto ti daju zeleno svetlo za NCLEX), sto opet ne garantuje vizu, ali otvara mogucnost da posle perioda cekanja i uspesnog nalazenja ustanove koja je voljna da te sponzorise (za to ti treba veza, odnosno kako vole da zovu ovde "preporuka") pokusas da sredis papire.

Da ti sazvacem da shvatis: Posao CNA (bolnicar) ti ne otvara nikakva vrata i niko ne moze da ti sredjuje paire sa tim sertifikatom. CNA kurs ne mozes da upises niti mozes da izadjes na drzavni za bolnicara bez SSN-a. NCLEX ne mozes da polazes bez zavrsene minimalno vise skole, iskljucivo smer medicinska sestra.

O ovome je sve vec pisano, procitaj malo ispred, evo na primer iskustva ljudi ovde:

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dr_misha Prikaz poruke
Vec sam pisao u proslosti oko pomoci za dobijanje RN licence u Kaliforniji. Srednja I visa (sada visoka) opsti smer nisu dovoljne da se postane RN. Pre par dana su mi zatrazili 4 predmeta da zavrsim, teoriju I praksu (Hirurgija, Pedijatrija, Psihijatrija I Ginekologija). Kontaktirao sam 25-30 koledza I univerziteta, svega 2 ili 3 su mi rekli da daju individualne casove ali da je lista cekanja vise od 2god. A iz Nursing Board-a su mi dali 3god da zavrsim sve, inace papirologija propada. Kako god okrenes nesto ne valja. Zakazao sam razgovor na Kaplan-u, ako tamo ne upali jedino sto mi preostaje jeste da probam da se doskolujem za Bachelor Nurse, kao sto mi je nekoliko njih I ponudilo. Ima li neko od vas bolju ideju?
__________________
2010EU00001xxx
U.S. citizen
Reply With Quote
  #93  
Staro 25.06.2014, 20:33
Lokiju Lokiju je offline
Član
 
Datum prijave: 24.06.2014
Poruke: 5
Nepromenjeno

Magelan i sama sam napisala da licencu ne mogu dobiti bez SSN-a, to je nesto sto sam previdela, prethodnim postom sam samo htela da odgovorim na Siminu konstataciju da "...cak i da uspes nekako i da zavrsis skolu i polozis drzavni bez SSN, sto nisam jos cuo da je neko uspeo..." odgovorom koji sam pejstovala.
Pogresne informacije Simo imas vezano za to neka si profesor na 42 fakulteta ja ne osporavam tebe nego informacije, osim prethodne i ova "Da bi uopste upisala skolu i polagala drzavni treba ti SSN" evo odgovora i na to http://www.hashim-immigration.com/si...quirements.pdf
a sa ostalim se slazem.
Zavsila sam i fakultet i master iz neke druge oblasti koja se ovde nije tako trazena mislila sam da mi je medicina bolji put ali postoje i precice. Hvala na (nekim) informacijama.
Pozdrav svima.
Reply With Quote
  #94  
Staro 25.06.2014, 21:28
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lokiju Prikaz poruke
Magelan i sama sam napisala da licencu ne mogu dobiti bez SSN-a, to je nesto sto sam previdela, prethodnim postom sam samo htela da odgovorim na Siminu konstataciju da "...cak i da uspes nekako i da zavrsis skolu i polozis drzavni bez SSN, sto nisam jos cuo da je neko uspeo..." odgovorom koji sam pejstovala.
Pogresne informacije Simo imas vezano za to neka si profesor na 42 fakulteta ja ne osporavam tebe nego informacije, osim prethodne i ova "Da bi uopste upisala skolu i polagala drzavni treba ti SSN" evo odgovora i na to http://www.hashim-immigration.com/si...quirements.pdf
a sa ostalim se slazem.
Zavsila sam i fakultet i master iz neke druge oblasti koja se ovde nije tako trazena mislila sam da mi je medicina bolji put ali postoje i precice. Hvala na (nekim) informacijama.
Pozdrav svima.

Nema precica u US za dobijanje licenci u zdravstvu. CNA bas i nije neka precica, to je, na zalost, posao koji donosi koji cent vise od minimalca. Ok je za pocetak, ali nikako za na duze staze. "Been there, done that"
Reply With Quote
  #95  
Staro 26.06.2014, 00:37
Sima's Avatar
Sima Sima je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.06.2009
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

Nemam pogresne informacije nego ti opet ne kapiras: Link koji si stavila se odnosi za polaganje NCLEX-a i za njega ti ne treba SSN pod obavezno ukoliko ides preko CGFNS-a, jer je to agencija za sertifikovanje stranih sestara. Ja sam rekao da bez SSN-a ne mozes da upises CNA (bolnicarski kurs) niti Nursing program u Americi niti da nakon toga izadjes na drzavni. Mozes da polazes NCLEX bez SSN-a u svojstvu stranca, ali ti sa srednjom skolom ne ispunjavas uslove za to, u Americi ti nisi sestra, bez obzira sto imas srednju medicinsku, ti si samo high school graduate. U tom statusu mozes samo da pokusas da ides na kurs za bolnicara (120 sati + clinicals) pod uslovom da imas SSN, bez SSN-a zaboravi. Isto vazi za upisivanje Nursing skole u Americi. Ukapira li na kraju?
__________________
2010EU00001xxx
U.S. citizen
Reply With Quote
  #96  
Staro 09.07.2014, 21:30
VessC VessC je offline
Član
 
Datum prijave: 14.06.2014
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 9
Nepromenjeno

Sima je u pravu.. apsolutno ne postoji sansa da dobijes licencu bez SSN. Isto tako, Nasa medicinska skola ti ovde nista ne vazi nego moras da zavrsis CNA program ovde i tek onda da uzmes ispit za licencu da bi radila kao CNA.
Ne mogu sa sigurnoscu da ti kazem, ali 99% ne mozes ni da upises CNA program bez SSN.
Good luck..
Reply With Quote
  #97  
Staro 02.08.2014, 01:48
BlackSwan BlackSwan je offline
Član
 
Datum prijave: 02.08.2014
Poruke: 1
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
RN - ADN - Associate Degree Registered Nurse je ekvivalent nase strukovne medicinske sestre tehnicara (nekadasnja visa medicinska sestra-tehnicar). Do ovog zvanja se uglavnom dolazi skolovanjem u Community koledzima mada ima i privatnih skola koje skoluju ovaj kadar. Pozitivna stvar je sto postoji jako puno skola koje nude "LPN-to-RN bridge program" - dodatno skolovanje koje LPN sestre dovode do zvanja RN (dosta fleksibilnih online programa koji se mogu zavrsiti cak i za $7.000). Nakon zavrsetka programa ponovo se polaze drzavni ispit - NCLEX-RN. RN imaju mnogo vece mogucnosti u smislu zaposlenja jer nisu ogranicene na LTC (staracke domove) i retko gde su placene ispod $25 na sat. Po bolnicama ta cifra u startu krece oko $30 na sat mada za zaposlenje u bolnici treba dobra preporuka (citaj veza).

RN - BSN - Bachelor of Science in Nursing je RN sa fakultetom koji traje 4 godine. Postoji mogucnost da se posle srednje skole odmah krene na univerzitet za BSN mada se vecina ljudi opredeljuje za Step-by-Step varijante jer je dosta programa koji se mogu odraditi online. Isto tako, ukoliko neko zeli da odmah startuje sa skolom za BSN, treba da ima u vidu da je ta opcija izuzetno skupa - oko $15.000 po godini (minimum). Sto se tice obima posla nema skoro nikakve razlike izmedju ADN i BSN RN. Na dosta mesta nema cak nikakve razlike u plati, ali vam BSN daje mogucnost za dalje usavrsavanje. ADN-to-BSN programi u proseku traju od 1.5-2 godine i dosta ih je u online formatu.
Heeeeelp! Procitala sam sve postove, medjutim, jos uvek mi nije jasno.
Imam zavrsenu Visoku medicinsku skolu (3 godine osnovnih strukovnih studija + 1 godina specijalistickih strukovnih studija), imam zvanje STRUKOVNA MEDICINSKA SESTRA-SPECIJALISTA INTENZIVNE ZDRAVSTVENE NEGE. Dakle, moje zvanje je ekvivalentno ADN ili BSN? Unapred hvala na odgovoru! (:
Reply With Quote
  #98  
Staro 02.08.2014, 05:04
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik BlackSwan Prikaz poruke
Heeeeelp! Procitala sam sve postove, medjutim, jos uvek mi nije jasno.
Imam zavrsenu Visoku medicinsku skolu (3 godine osnovnih strukovnih studija + 1 godina specijalistickih strukovnih studija), imam zvanje STRUKOVNA MEDICINSKA SESTRA-SPECIJALISTA INTENZIVNE ZDRAVSTVENE NEGE. Dakle, moje zvanje je ekvivalentno ADN ili BSN? Unapred hvala na odgovoru! (:
Zavisi od State Nursing Board-a. Zavisi takodje i od broja kredita koji ti evaluatorska kuca dodeli nakon evaluacije. Minimum 90 kredita je potrebno za BSN uz uslov da je zadovoljen broj kredita iz opstih predmeta i sestrinskih (strucnih) predmeta.

Prosesljaj allnurses.com forum. Na njemu bi trebalo da nadjes informacije sta koji state nursing board trazi kao "minimal requirement".

U svakom slucaju, cak i da je samo ADN, postoje bridge programi gde za manje od godinu dana online mozes da postanes BSN za manje od 10k (University of Texas at Arlington ADN2BSN program kosta $8.995).

RN license je ista i za ADN i za BSN. BSN je samo titula vise od ADN. Ne polaze se ponovo NCLEX.
Reply With Quote
  #99  
Staro 08.09.2014, 10:46
dragan77 dragan77 je offline
Član
 
Datum prijave: 03.05.2014
US lokacija: St.Petersburg
YU lokacija: Kragujevac
Poruke: 13
Nepromenjeno Posao St.Petersburg

Pozdrav svima.Ja sam jedan od dobitnika GC i trebao bih da putujem u januaru na Floridi St.Petersburg, e sad bih da pitam u vezi diplome srednje medicinske smer zubni tehnicar jer moja zena je to zavrsila u Crnoj Gori.Dali postoji neka varijanta za posao tamo i sta bih trebao uraditi pre odlaska.
Unapred hvala.
Reply With Quote
  #100  
Staro 08.09.2014, 14:40
SRBghost SRBghost je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 03.10.2013
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 583
Nepromenjeno

Ako sam ja dobro shvatio (citajuci postove od pre) ne moras nista da radis, posto se za to tamo mora skolovati ispocetka. Ali, Magelan je mnogo iskusniji u tome...
__________________
DV-2015 - prvi put, 2 prijave - IZVUCENI
22.05.2014. - popunjeni formulari
19.02.2015. - lekarski
24.02.2015. - intervju/odobrene vize/Administrative processing
26.03.2015. - konacno stigli pasosi (sa vizama)
28.03.2015. - kupljene karte
24.06.2015. - NYC resident
01.04.2016. - Garden State
Reply With Quote
Odgovori

Tags
medicinske sestre, nurse


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pitanje vezano za tehničke stvari... Smith6000 ZelenaLutrija.com - O sajtu 69 07.05.2021 14:59
Hotelijersko-turistički tehničar(HITNO) Volf Vodič za emigrante 4 28.06.2014 02:11
Medicinske sestra zanesena Vaša strana 16 24.07.2013 17:12
Kako do zvanja sestre ili lekara u USA makijana Stare teme 1 18.01.2011 02:35

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:25.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.