ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Financial Advice » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 15.11.2020, 07:18
Jorda Jorda je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.08.2017
US lokacija: San Diego, California
YU lokacija: Pozega
Poruke: 128
Nepromenjeno Financial Advice

Evo pokrenucu ovde temu posto smo pominjali u drugom topic-u.

Koga bilo sta interesuje slobodno pitajte oko financial planning, investments, insurance, cash flow management, taxes...
Reply With Quote
  #2  
Staro 15.11.2020, 13:57
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Jorda Prikaz poruke
Evo pokrenucu ovde temu posto smo pominjali u drugom topic-u.

Koga bilo sta interesuje slobodno pitajte oko financial planning, investments, insurance, cash flow management, taxes...
1.Sta je u mom slucaju bolje investirati u Roth IRA ili ici sa 401k? Pitam posto imam tu penziju koja ce biti taxable
2. Ako mogu max da investirati 19k godisnje u 401k da li u to ulazi I ovih 6k od Roth Ira?
3. Sta mislite o ovom 4% rule sto se tice penzije?
Hvala unaprijed
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #3  
Staro 16.11.2020, 05:29
Jorda Jorda je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.08.2017
US lokacija: San Diego, California
YU lokacija: Pozega
Poruke: 128
Nepromenjeno

Pre svega hocu da napomenem da je ovo sto radim strogo individualno, svi su razliciti, imaju razlicit income level i goals, prema tome se radi planning.

1&2 401k takodje moze biti Roth. IRA (Individual Retirement Account) je totalno drugi plan. Ako se stavlja 19.5k u 401k (max za 2020) moze se staviti i 6k u IRA (7k ako ste 50+ godina starosti).
Ne znam vasu tacnu sliku ali moj advice SVIM klijentima je - staviti u retirement account samo koliko firma match-uje, sve preko su zarobljeni novci koji uvek mogu zatrebati, a ne mogu se izvaditi osim ako ste napunili 59/5 godina ili hocete da platite 10% penal plus current income tax.
Uvek postoje bolje opcije za taj cash flow, sto mogu dokazati cistom matematikom.
Bolje je ici sa Roth ali kao sto rekoh sve zavisi od slucaja. Vlada je upumpala trilione $, takse idu uvis to je neizbezno. Onda se postavlja pitanje zasto defer taxes pa ih posle placati jos vise?

3. 4% rule je cista nebuloza, isto se moze dokazati matematikom. Po novim istrazivanjima realna cifra je 2.4%, sto bi znacilo da ako sada imate 100k platu da biste i u penziji imali isto treba da imate retirement account sa ~4M. A sta cemo sa inflacijom? 100k sada i 100k za 20-30 godina nije isto, not by a long shot.

Ono sto ja nudim su matematicki dokazane opcije koje ljudi ne znaju da postoje. Vi Dragane biste bili idealan klijent ako stedite ovoliko novca.

Stvarno obozavam moj posao.
Reply With Quote
  #4  
Staro 17.11.2020, 03:31
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Imam par pitanja:
Koji je minimalan vremenski period za uplatu 401k da bi se na kraju dobila "penzija"?
Da li ima neki dobar "tutorijal" za peMzijske fondove za nas neupucene?

Hvala
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #5  
Staro 17.11.2020, 05:14
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Ti mozes i jedan mesec da uplatis samo do kraja zivota, al sto uplatis to ces i da dobijes.
Reply With Quote
  #6  
Staro 17.11.2020, 06:09
Jorda Jorda je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.08.2017
US lokacija: San Diego, California
YU lokacija: Pozega
Poruke: 128
Nepromenjeno

Klasicne penzije vise skoro i ne postoje jer firme ne mogu da isplacaju toliki novac ljudima. Zivotni vek je sve duzi zbog napretka medicine.

Stoga su firme prebacile zaposlenima odgovornost da finansiraju svoje penzije kroz kontribucije u 401k koji je najcesci, mada ima raznih planova.
Social security krece sa 65 godina ali je mali iznos i nije dovoljan za zivot.
Mnogi ne znaju koliko je dovoljno ostavljati, neki maxuju contribution kao mister Dragan.

Da bi se izgradio uspesan retirement u USA mora da se napune 3 kante iliti buckets: 1 - variable income, 2 - bucket of free liquidity, 3 - guaranteed income bucket.

Mozda kroz par meseci ako ima dovoljan broj zainteresovanih mogu da organizujem zoom call i da pricam o retirement u USA.

Za tutorial ne znam, ja sam morao da polozim 4 ispita iz finansija da bih mogao da radim ovaj posao.
Reply With Quote
  #7  
Staro 17.11.2020, 06:24
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Jorda Prikaz poruke
Pre svega hocu da napomenem da je ovo sto radim strogo individualno, svi su razliciti, imaju razlicit income level i goals, prema tome se radi planning.

1&2 401k takodje moze biti Roth. IRA (Individual Retirement Account) je totalno drugi plan. Ako se stavlja 19.5k u 401k (max za 2020) moze se staviti i 6k u IRA (7k ako ste 50+ godina starosti).
Ne znam vasu tacnu sliku ali moj advice SVIM klijentima je - staviti u retirement account samo koliko firma match-uje, sve preko su zarobljeni novci koji uvek mogu zatrebati, a ne mogu se izvaditi osim ako ste napunili 59/5 godina ili hocete da platite 10% penal plus current income tax.
Uvek postoje bolje opcije za taj cash flow, sto mogu dokazati cistom matematikom.
Bolje je ici sa Roth ali kao sto rekoh sve zavisi od slucaja. Vlada je upumpala trilione $, takse idu uvis to je neizbezno. Onda se postavlja pitanje zasto defer taxes pa ih posle placati jos vise?

3. 4% rule je cista nebuloza, isto se moze dokazati matematikom. Po novim istrazivanjima realna cifra je 2.4%, sto bi znacilo da ako sada imate 100k platu da biste i u penziji imali isto treba da imate retirement account sa ~4M. A sta cemo sa inflacijom? 100k sada i 100k za 20-30 godina nije isto, not by a long shot.

Ono sto ja nudim su matematicki dokazane opcije koje ljudi ne znaju da postoje. Vi Dragane biste bili idealan klijent ako stedite ovoliko novca.

Stvarno obozavam moj posao.
Hvala na odgovorima.
Daj Boze da toliko stedim ali nije ni približno. Meni je ovaj Roth Ira najprivlačniji posto mozes ubaciti lovu u njega a izvuci tu lovu bez ikakvog penalty..
.
.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #8  
Staro 17.11.2020, 06:32
Jorda Jorda je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.08.2017
US lokacija: San Diego, California
YU lokacija: Pozega
Poruke: 128
Nepromenjeno

You're welcome.

Ni iz jednog retirement account se ne moze izvuci lova bez penalty, osim ako osoba nema navrsenih 59 i 1/2 godina. Ili u specificnim slucajevima kao sto su kupovina prve kuce, ukoliko se postane totally disabled, qualified domestic or medical expenses...
Sve ima svoje prednosti i mane, ili sto bi nasi rekli koliko para toliko muzike.
Reply With Quote
  #9  
Staro 17.11.2020, 12:17
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Jorda Prikaz poruke
You're welcome.

Ni iz jednog retirement account se ne moze izvuci lova bez penalty, osim ako osoba nema navrsenih 59 i 1/2 godina. Ili u specificnim slucajevima kao sto su kupovina prve kuce, ukoliko se postane totally disabled, qualified domestic or medical expenses...
Sve ima svoje prednosti i mane, ili sto bi nasi rekli koliko para toliko muzike.
Mislim da to nije tačno
"Now for the good part. Because contributions to a Roth are made with funds on which you’ve already paid taxes, IRS rules allow you to withdraw that money—the sum of your contributions, in other words—at any time without penalty or taxes.

Only investment earnings generated by your deposits—interest income, dividends, capital gains—must remain in the account until you’re 59½ to avoid paying a 10% penalty.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:27.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.