ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » USA Taxes » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #61  
Staro 06.02.2014, 17:48
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Bas tako moj suprug je imao zesce zdravstvene probleme(hvala bogu sad je mnogo bolje,pa ce sam da si zaradjuje platu) sto su ga ostavili na 8 meseci disability,i zato se kvalifikujemo za EIC i ima nekoliko hiljada u racunima sto nas kvalifikuje za med.exp, u procesu smo kupovine kuce ,za first time home buyers ima credit od 6 do 8000 dolara,plus ako si vec kupio kucu odbiju ti tax exp sto ih placas za imovinu. Dece imam dvoje(ne planiram da imam 3-4 stara sam vise za to), njih sleduje child credit (izvinite ako to nekome smeta,nisam znala da je u Americi greh imati decu)
Svi mi radimo tesko za nase plate bez razlike dali zaracujemo 20k ili 100k, zato me uopste ne grize savest ako treba nesto da mi se vrati,kao sto i drzavu ne grize savest kad nam uzima pare.
Sama sam svesna da mozda ovih prvih godina dok su mi deca jos uvek mala,mogu da dobijem i nesto nazad,sto znam da nece biti slucaj kad nesto vise steknemo.
Reply With Quote
  #62  
Staro 06.02.2014, 17:53
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik noki Prikaz poruke
Bas tako moj suprug je imao zesce zdravstvene probleme(hvala bogu sad je mnogo bolje,pa ce sam da si zaradjuje platu) sto su ga ostavili na 8 meseci disability,i zato se kvalifikujemo za EIC i ima nekoliko hiljada u racunima sto nas kvalifikuje za med.exp, u procesu smo kupovine kuce ,za first time home buyers ima credit od 6 do 8000 dolara,plus ako si vec kupio kucu odbiju ti tax exp sto ih placas za imovinu. Dece imam dvoje(ne planiram da imam 3-4 stara sam vise za to), njih sleduje child credit (izvinite ako to nekome smeta,nisam znala da je u Americi greh imati decu)
Svi mi radimo tesko za nase plate bez razlike dali zaracujemo 20k ili 100k, zato me uopste ne grize savest ako treba nesto da mi se vrati,kao sto i drzavu ne grize savest kad nam uzima pare.
Sama sam svesna da mozda ovih prvih godina dok su mi deca jos uvek mala,mogu da dobijem i nesto nazad,sto znam da nece biti slucaj kad nesto vise steknemo.
Aman, na osnovu cega je sad ispalo da ja imam nesto protiv sto vi imate decu OP je single, nema nikakve slicne deductions, gomila je nas koji nemamo dece (jos), znaci zato sam rekla - nismo svi u istoj situaciji.

Sorry za muza Nadam se da je sve ok sada...jbg pare dodju i odu, koliko god da nesto kosta, samo da smo svi zdravi. Ja iskreno da vam kazem - nesto bih volela da me oderu opasno za poreze nek imaju oni, pa da imam i ja
Reply With Quote
  #63  
Staro 06.02.2014, 17:55
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
O cemu pricas ti?! Ja razumem da niko ne voli da mu drzava uzima pare, ali ovo je takva neistina da ja nemam reci. Uplata u 403(b) i u 401(k) i u bilo koji drugi slican plan je pre-tax. Porez se placa kad pocnes da podizes novac - KADA SE PENZIONISES, a ako resis da to ranije radis platices penalty, naravno. I porez. Daj se malo informisete pre nego sto clanovima objavite da ih prokleta kapitalisticka Amerika taksira tri puta za iste pare. Stvarno svasta.
Zana moj plan je 403(b) roth i u tom planu imas izbor dali ces da platis takse pre ili kasnije.Svih ovih godina pare sto ih stavljam na taj racun su sa vec oduzetim taksama zato sto sam tako ja htela,mislela da ako mi odma skrate taksu manje boli.Pre neki mesec podignem pare za kupovinu kuce, nisu mi oduzeli jos jednom taksu, i nisam platila penalty, ali ti nadovezu niz drugih trosaka,tako da nisam oped dobila punu sumu sto sam je naznacila.Kad budem radila sledece godine poreze,oni imaju da mi oporeze tu "lump"sumu sto sam je podigla - zato kazem da na iste pare tri puta treba da platis razne poreze.
To ja ne iz neznanja vec iz iskustva.
Reply With Quote
  #64  
Staro 06.02.2014, 18:09
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik noki Prikaz poruke
Zana moj plan je 403(b) roth i u tom planu imas izbor dali ces da platis takse pre ili kasnije.Svih ovih godina pare sto ih stavljam na taj racun su sa vec oduzetim taksama zato sto sam tako ja htela,mislela da ako mi odma skrate taksu manje boli.Pre neki mesec podignem pare za kupovinu kuce, nisu mi oduzeli jos jednom taksu, i nisam platila penalty, ali ti nadovezu niz drugih trosaka,tako da nisam oped dobila punu sumu sto sam je naznacila.Kad budem radila sledece godine poreze,oni imaju da mi oporeze tu "lump"sumu sto sam je podigla - zato kazem da na iste pare tri puta treba da platis razne poreze.
To ja ne iz neznanja vec iz iskustva.
Kako cetiri slova menja stvar, zar ne Salim se malo, ali da - sa Roth je after tax. Ja mislim licno da je to bolje: sada si udata i imas dvoje dece o kojima brines (porez je manji). U vreme penzije, deca vise nisu na prijavi a ako (ne daj Boze) supruznik umre, automatski je poreska stopa veca. Zato sam ja vise da posle bude tax free a ne sad.

Ako mogu da zamolim hajde da tax zovemo tax, fees and penalties da ne zovemo tax Bolje cemo se razumeti, ja bar mislim da je tako bolje....
Reply With Quote
  #65  
Staro 06.02.2014, 18:16
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Zaboravih - poreze na podignuti novac placas samo na earnings (dobit od investiranja). Kupovina PRVE kuce nije na zalost qualified za 10% penalty waiver (naplacuje se kad prijavljujes taksu). Medjutim postoje druge osnove (kao sto su education expenses i drugo), pa pitaj racunovodju da ti "sredi" to
Reply With Quote
  #66  
Staro 06.02.2014, 18:41
free's Avatar
free free je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.09.2011
US lokacija: Schaumburg, IL
YU lokacija: Beograd
Poruke: 126
Pošalji Skype™ poruku korisniku free
Nepromenjeno

Do vas dve(zana i noki) sam i nesto razumeo oko tax-a, posle vase "rasprave" nista vise nerazumem
__________________
U Americi od 21.10.2013
Reply With Quote
  #67  
Staro 06.02.2014, 18:49
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik free Prikaz poruke
Do vas dve(zana i noki) sam i nesto razumeo oko tax-a, posle vase "rasprave" nista vise nerazumem
Hahahah, ma kakve rasprave, kad budes malo duze na forumu sve ce da ti bude normalno.Neki su zbunjeni, neki uplaseni, neki stidljivi a neki vole da kritikuju sve,ahhha.
Otidji ti do najblize kancelarije za izradu poreza da ti oni objasne sta ti je potrebno da skupis.Skupi sve potrebne dokumente i nazad u kancelariju pa sta je tu je,nekad ti vrate malo para,nekad ti njima platis i tako to ide.I bravo za tebe vec si stigo do prvih poreza u USA.
Reply With Quote
  #68  
Staro 06.02.2014, 19:25
cape011 cape011 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.11.2012
YU lokacija: Beograd
Poruke: 85
Nepromenjeno

Deluje mi da tamo čovek mora da završi ekonomski fakultet da bi znao kako da plati porez.
Šalim se.
Ali kako onda oni neobrazovani milioni ljudi plaćaju porez tamo ??
__________________
DV-2014 - Has not been selected
DV-2015 - Has not been selected
Reply With Quote
  #69  
Staro 06.02.2014, 19:33
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cape011 Prikaz poruke
Deluje mi da tamo čovek mora da završi ekonomski fakultet da bi znao kako da plati porez.
Šalim se.
Ali kako onda oni neobrazovani milioni ljudi plaćaju porez tamo ??
Pa kao sto sam spomenula i ranije,ceo proces je prilicno slozen i vezan sa dosta zakona i pravila.
Ima ljudi koji sami rade takse na razlicitim programima napravljenim za radjenje poreza online, a ima ljudi koji uopste nemaju pojma kako i sta se oduzima i dodaje ali i ne mora da znaju zato sto postoje kancelarije specijalno otvorene za taj poso.
Sta je tvoja duznost je da cuvas sve dokaze o platama i odbitcima i fino lepo uradis svake godine takse na vreme.
Kasnije kad krenes da uradis bilo sta drugo ovde,na primer kupovina kuce ili garancija za vizu za tvoje bliske,to je prvi dokumenat koji ce vlasti da ti trze.
Reply With Quote
  #70  
Staro 07.02.2014, 00:53
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cape011 Prikaz poruke
Deluje mi da tamo čovek mora da završi ekonomski fakultet da bi znao kako da plati porez.
Šalim se.
Ali kako onda oni neobrazovani milioni ljudi plaćaju porez tamo ??
Shisha ih HR Block i slicni da im popune poreze... Lako je ako ti je slican slucaj kao prosle godine. Drmas isti proracun i cao. Federalni je lak za popunjavanje, uvek isti obrazac. Meni je recimo najtezi bio napocetku drzavni porez za Indijanu, tu ima brdo nekih dodatnih papira. Za Micigen je bio jako lak. Ali se zbunim kad imam recimo dve drzave u toku godine... Ja licno volim da odem na TurboTax, vidim koliko je tamo, odem na HR Block, vidim da li se slaze. Ako da, to je to, sta da dumam vise. I volim da ih posaljem onlajn da mi pre legnu pare.

A ima masa stavki koje preskacem, mrzi me da trazim - za ono sto bi ti vratili malkice pa npr. da li ste registrovali kola prosle godine? Koliko je registracija? Kome ste sta donirali i slicno... Kakve ste imali medicnske troskove? Dok ja sve to navatam izgubicu vremena vise nego sto ce mi biti taj povracaj jer vreme je novac, zar ne...
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:49.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.