ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Vize za SAD > Ne-imigrantske vize

Ne-imigrantske vize Opšte teme o dobijanju i apliciranju za turističke, poslovne, medicinske i ostale ne-imigrantske vize

Zatvorena tema
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 21.08.2010, 01:10
jasmanac jasmanac je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.08.2010
Poruke: 39
Nepromenjeno Potreban savet u vezi US vize

Cao svima,

S'obzirom da sam nov na ovom forumu a i nisam sklon pisanju uvoda, preci cu odmah na stvar.

Ja imam 10 godina iskustva u IT sektoru jer od '99 radim sa US klijentima. Bavim se dizajnom i trenutno radim kao lead dizajner u jednoj americkoj firmi. Full time posao iz Beograda.

Devojka je zavrsila farmaceutski fakultet u Beogradu (prosek 9,2) i trenutno radi u Galenici u sektoru za kontrolu kvaliteta.

Znam da devojka treba nostrifikovati diplomu, valjda sam pogodio, i vec sam nasao ljude koji ce nam objasniti ceo taj proces.

Moja dilema jeste za koju vizu inicijalno aplicirati i kako ostati sto duze?

Ja nisam vezan za office, tako da bih mogao raditi i od kuce pa iz tog razloga mi je potrebna vasa pomoc kako ne bih napravio pogresan korak na samom startu.
  #2  
Staro 23.08.2010, 10:57
jasmanac jasmanac je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.08.2010
Poruke: 39
Nepromenjeno

Pa nije valjda da niko nema nikakav savet?! Zaista mi je potrebna vasa pomoc.

Imam dilemu da li prvo aplicirati za turisticku vizu i tamo ostati 6 meseci pa onda tamo aplicirati za H2B? Ili odmah aplicirati za H2B?

Moja prednost je u tome sto ja radim od kuce tako da cak i da odem sa turistickom vizom ja mogu raditi od kuce. E tu je jedini problem SSN.

Pa vas s'toga molim za savet u vezi sa gore pomenutom dilemom.
  #3  
Staro 23.08.2010, 11:16
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Zdravo jasminac i dobrodošao,

Poznat si mi sa nekih drugih foruma, no to je sada nebitno

Što se tvog pitanja tiče, nije mi jasno šta je vaš plan? Da li devojka ili ti imate ponudu neku iz USA? Da li devojka planira da nastavi školovanje tamo? Da li tebi firma želi da sredi papire?

Koliko ja znam za H2B ti treba ponuda poslodavca? Ako je imaš sigurno je najbolja varijanta da apliciraš za nju odmah.

Ako nemate nikakvih ponuda, ostaje vam turistička koja se relativno lako dobija, pa da probate da nađete nešto u prvih 6 meseci. Ali to će vam biti veliki trošak, doduše ti možeš da kompenzuješ to sa radom od kuće, ali opet posle 6 meseci ispadate iz statusa i ja nikako ne preporučujem ostanak na crno.

Ajde daj još malo detalja.

Pozdrav!
  #4  
Staro 23.08.2010, 13:10
jasmanac jasmanac je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.08.2010
Poruke: 39
Nepromenjeno

Cao Good Spirit,

Yep, odmah sam te prepoznao

Elem, sto se mene tice prilicno sam siguran da mi firma za koju sada radim moze obezbediti radnu vizu.

Sto se tice devojke, ona je zavrsila farmaciju i treba da nostrifikuje diplomu (FPGEE) i onda nakon toga da trazi posao. Siguran sam da ce naci posao jer je sama farmacija prilicno perspektivna.

E sada, ja sam mislio da odem tamo prvo na turisticu vizu a onda nakon toga da tamo apliciram za H2B. Da li je to moguce?

I sta nakon isteka tih 3 godina koliko maksimalno moze trajati H2B?
  #5  
Staro 23.08.2010, 14:05
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Nije ti H2B bas neko resenje. Ta viza niti se lako dobija, a i tesko se odobrava transfer sa turisticke na H2B. U slucaju da se dokopas H2B vize, posle pomenute 3 godine postoji mogucnost da se prebacis npr. na studentsku F1, ako do tada nesto ne promene. Ili mozes da probas od starta sa F1, ona bar vazi 8 godina ako odrzavas status, a mozes ga odrzavati za $340 mesecno ako uzmes ESL (english as a second language) u nekoj jeftinoj skoli.

Ona, iako je zavrsila farmaciju, da bi dobila posao mora da ima radnu vizu, u ovom slucaju je to H1B. Tu bi bilo najbolje po internetu potraziti firmu tj. ustanovu kojoj treba farmaceut i koja je voljna da joj bude sponzor (opet petitioner) za H1B.

Doci "na bum" sa turistickom vizom i nije resenje. Kao sto su ljudi vec gore pomenuli to je preveliko ulaganje jer sa turistickom vizom nemas pravo da radis, a i kakva su vremena dosla ne mozes ni na crno da nadjes posao i onda si od starta na tankom ledu, a novac koji si poneo se izvuce zacas...

Pogledaj sta se nudi na www.myvisajobs.com a dolazak sa turistickom bolje skini sa liste opcija.
  #6  
Staro 23.08.2010, 14:11
jasmanac jasmanac je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.08.2010
Poruke: 39
Nepromenjeno

OK ova opcija oko F1 vize nije losa. Kakav je proces oko izbora i prijave u nekoj od tih skola?
  #7  
Staro 23.08.2010, 14:31
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

- Nadjes skolu koja ti odgovara i koja ima program za international students
- Izvrsis upis - neki cak prihvataju i skenirana dokumenta poslata e-mail-om
- Izvrsis uplatu ucesca - down payment
- Skola ti posalje I-20 obrazac koji je potreban za razgovor u ambasadi
- U ambasadi podnosis na uvid jos da imas neku nekretninu na svoje ime i ako imas posao potvrdu da si zaposlen (ako nemas, nadji bilo kakvu potvrdu o zaposlenju) i prikazes potvrdu da na deviznom racunu imas recimo 15.000.
- Uz malo srece eto vize
  #8  
Staro 23.08.2010, 14:38
Good Spirit's Avatar
Good Spirit Good Spirit je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: Bay Area, CA
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 264
Nepromenjeno

Što se tiče ovih škola jezika, to će Magelan ili neko ko ima info iz prve ruke da ti objasni, ali te škole koliko ja znam mahom ljudi i koriste za održavanje statusa. Trebalo bi da po prijavi i plaćanja semsetra ili kako već ide oni tebi dostave formulare sa kojima ti ideš u ambasadu i dobijaš vizu.

Ono na šta bih ja išao u tvom slučaju je tvoja firma. Pošto već radiš za njih i voljni su da ti srede papire, to ti je najsigurnija varijanta.

Kod H2B vize je specifično to što poslodavac mora da dokaže da su mu baš ti potreban i da trenutno ne može da nađe nikoga drugog za tu poziciju. Takođe postoji određeni broj viza (peticija) koje se izdaju svake godine. Posle isteka H2B vize koliko ja znam ti možeš da apliciraš za produženje, tj. obnavljanje vize i dobra je stvar što tada ne zavisiš od za tu godinu odobrenih peticija.

E sada, naravno tu postoje neki troškovi za poslodavca kao i za tebe. Koliko se sećam kada sam ja tražio takvu varijantu, ako firma nije do sada nikog sponzorisala mora da se obrati Department of State i plati tu aplikaciju zaboravio sam koliko ali mislim da je bilo nešto 1-3k da bih njih Department proverio i na kraju odlučio da li firma ispunjava uslove da može da dovodi strane radnike. I ta procedura mislim da traje par meseci. Ovo sve važi ako firma to radi prvi put, jer posle valjda nije obavezna da plaća taj trošak za proveru i odobrenje.

Naravno pošto pričaš o zajedničkom odlasku sa devojkom, pretpostavljam da si svestan da morate da se venčate ukoliko neko od vas dvoje želi da ide na osnovu partnerove vize. Ili ćete morati ponaosob da nalazite sponzore.


Sve ovo što sam napisao, uzmi sa dozom rezerve, ja sam se za ovo raspitivao prošle godine i nisu mi se složile kockice.

Što se tiče informacija o H2B vizi i uopšte o vizama, odličan sajt za to je ovaj, mada pretpostavljam da si već naišo na njega
  #9  
Staro 23.08.2010, 14:48
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

CHGO ESL schools (evo ti par primera):

- www.solex.edu
- www.northpark.edu
- www.eastwest.edu

Gugluj malo, izacice ti sigurno jos desetak ovakvih skola. Pri tom, ti ako nisi zadovoljan jednom skolom, nakon zavrsetka programa imas rok od 60 dana da se prebacis u drugu skolu jer mozda u medjuvremenu nadjes i nesto povoljnije. Ako dodjes u CHGO, ima zaista takvih skola. Znam da sam pre neki dan video gomilu takvih oglasa u lokalnim bugarskim novinama, gde skole cak reklamiraju i pomoc oko dobijanja socijalnog broja i pomoc oko prelaska sa turisticke na F1, a cene su bas povoljne (cak cini mi se i manje od $340 mesecno).

Solex znam da kosta $340 mesecno, za druga dva ne znam cene. Istrazi malo, nacices sigurno. Sto se tice drugih drzava, zaista ne znam kako stvari tamo stoje. Ja sam se zaglibio u Illinoisu pa znam kako je ovde.
  #10  
Staro 23.08.2010, 14:53
jasmanac jasmanac je offline
Drug član
 
Datum prijave: 20.08.2010
Poruke: 39
Nepromenjeno

@magelan: Jel imas predlog neke skole a koju su koristili neki tvoji poznanici ili slicno? Cisto da ne lovim u mutnom

@GoodSpirit: Ja se mogu dogovoriti sa firmom da ja platim te troskove oko Department of State. Mada, firma je prilicno jaka tako da kapiram to nije veliki trosak njima.

U svakom slucaju, ako ova F1 viza traje 8 godina onda meni to resava problem donekle. Nekon tih 8 godina, stvari ce se valjda promeniti. Citaj, apliciracemo svake godine za GC.

Sto se tice devojke, ona je bila u Arizoni na razmeni studenata tako da imamo tamo coveka koji bi mogao da joj nadje posao. Covek radi u vojsci i prilicno je uticajan tako da bi nam izasao u susret.
Zatvorena tema

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Šta je potreban i dovoljan uslov da bi se izašlo pred službenika u ambasadi greenie Intervju (interview) - Ambasada 185 04.08.2017 14:31
Odlaganje razgovora u ambasadi - odlaganje vize greenie Intervju (interview) - Ambasada 104 14.06.2016 12:35
Američke vize za građane Srbije od sada važe i do deset godina Good Spirit Ne-imigrantske vize 34 12.10.2012 13:52
savet..vasa iskustva... nelson Vaša strana 3 09.06.2009 11:47
Pomoc, savet, sugestija bilo sta!!!!!!!!!!! pence Vaša strana 117 18.05.2009 17:22

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:44.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.