ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » Pittsburgh, Pennsylvania » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 21.06.2012, 15:12
YoWanna YoWanna je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.07.2011
US lokacija: ima vise gradova o kojima razmatram...
YU lokacija: Beograd
Poruke: 36
Nepromenjeno Portland, Oregon

Da li neko zna ili poseduje vise informacija o ovom prelepom gradu,pa da podeli sa nama koje interesuje ovaj grad?Nama je ovaj grad jedan od "uzih"izbora,ako nas ikada izvuku za GC.Ako neko zivi ili je bar bio u ovom gradu i nije mu problem da podeli informacije sa nama bila bih vam zahvalna.
pozz
Reply With Quote
  #2  
Staro 21.06.2012, 16:56
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Ja sam bio samo jednom tako da ti ne mogu dati puno informacija, osim reci da dijelim tovje misljenej i da je grad stvarno prelijep, pun zelenila, tramvaji u centru grada i sl.

Ono sto me iznenadilo je da ima jako puno beskucnika, od kojih velika vecina njih u ranim 20-tim godinama.

Prije neke 2-3 godine je bilo jako tesko naci bilo kakav posao tamo. Mozda se od tada nesto promijenilo.

Srecno i da vas izvuku.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #3  
Staro 21.06.2012, 21:48
bora bora je offline
Proteran
 
Datum prijave: 14.07.2010
Poruke: 68
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
Ja sam bio samo jednom tako da ti ne mogu dati puno informacija, osim reci da dijelim tovje misljenej i da je grad stvarno prelijep, pun zelenila, tramvaji u centru grada i sl.

Ono sto me iznenadilo je da ima jako puno beskucnika, od kojih velika vecina njih u ranim 20-tim godinama.

Prije neke 2-3 godine je bilo jako tesko naci bilo kakav posao tamo. Mozda se od tada nesto promijenilo.

Srecno i da vas izvuku.
moj savet..zaobidjite ga u velikom luku.............................................. ..........................................
Reply With Quote
  #4  
Staro 21.06.2012, 23:06
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Pa moze li malo konkretnije? Zasto i sl? Koja su tvoja iskustva sa tim gradom?
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #5  
Staro 22.06.2012, 15:10
bora bora je offline
Proteran
 
Datum prijave: 14.07.2010
Poruke: 68
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
Pa moze li malo konkretnije? Zasto i sl? Koja su tvoja iskustva sa tim gradom?
bio sam nedelju dana tamo .
dosadno je bilo do bola,totalno neiteresentno,
od "lokalnih" sam cuo da nema posla jos od pocetka 2000 ...grad izgleda kao da je bombardovan - mislim da su u mrtvoj trci sa baltimorom i detroitom po broju narkomana ..citav grad odnosno drzava je zaspala u 90-tim i jos se nije probudio-la...pricaju o nekim zaverama "velikog brata " i "crnim helikopterima" itd
svi motaju travu ko cigarete
X files je jos uvek najgledanija serija tamo ..uzas od grada i ljudi ..kazu da je Sietl jos gori ..ko zna ?do tamo nisam isao.
Reply With Quote
  #6  
Staro 08.10.2012, 16:12
John John je offline
Član
 
Datum prijave: 06.09.2011
Poruke: 1
Smile

Cao javljam se prvi put. Ziveo sam u Portlandu od Oktobra 2011 do Juna 2012 pa cu sa vama podeliti neke moje utiske o tom gradu.
Prva zabluda koja se javlja jeste da je jako hladno jer je na severu, iskreno zima u Portlandu ne moze da se poredi sa zimom u Beogradu. Temperatura u Portlandu se jako retko spusti ispod nule i iskreno ja sam vecinu zime proveo u jesenjoj jakni. E sada to je uglavnom bila kisna jakna jer kisa tamo pada 8,9 meseci u godini. Ni ta kisa nije prava ali je dosadna. Leta jako lepa i prijatna dovoljno toplo da se kupas u bazenu a dovoljno hladno da ne moras da izbgavas sunce. Sto se prirode tice ja sam bio odusevljen (inace taj north west US vazi za lep predeo). Jako puno zelenila, vulkan Mt Hood na 1.5 sati voznje, okean isto toliko udaljen sjajni vodopadi, rezervati i ostale prirodne lepote u blizini grada. Centar grada je mali ali meni prilicno lep. Malo vise centra nalazi se NW Portland area koja je prepuna raznih restorana i barova. Sam nocni zivot nije narocito bogat ali ima nekoliko klubova, kafica, restorana koji rade do kasno (ne kao ovde do 7 ujutro ali moze se desiti da ima nekog i u 3 posle ponoci). Kola su skoro neophodna tamo osim ako bas ne radite jako blizu posla ali i u tom slucaju za svaku akciju morate nekog cimati. Javni prevoz nije los ali nedovoljno cest ako zivite/radite negde izvan grada.
Grad je prilicno pristupacan sto se tice nekretnina (i do 6 puta jeftinije nego NY npr). Sve u svemu grad je lep, jako pogodan za malu decu i kucne ljubimce. E sada sto se ljudi tice istina je da ima mnogo beskucnika (i to jako mladih) i mentalno obolelih ljudi i da je glavna "parola" grada KEEP PORTLAND WEIRD ali su ljudi uglavnom jako ljubazni i prijatni i spremni da pomognu u svakoj prilici. Posla ima slabo ali iskreno ni u NY nisam stekao drugaciji utisak. Mada uz malo srece moze da se desi da vas brzo prime u neku prodavnicu, robnu kuci ili trzni centar. Nasih ljudi ima mozda svega 150 porodica (sto moze biti i prednost i mana kako ko posmatra).
Mala stopa kriminala je takodje nesto sto je prednost ovog grada.
Sve u svemu kome ne smeta sivo nebo i dosadna kisa (desi se da bude i nekoliko lepih dana u toku kisnog perioda) mislim da se nece pokajati ako izabere Portland kao mesto za zivot.
Reply With Quote
  #7  
Staro 04.06.2013, 05:13
oskark's Avatar
oskark oskark je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.06.2010
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zrenjanin
Poruke: 676
Nepromenjeno

U vecini slucajeva mogu da ponovim isto sto je ponovio i John, al zelim da napisem moje vidjanje Portlanda trenutno, naravo i iz mog vidjenja. Nisam nesto predugo ovde nesto vise od mesec dana, ali sam ono najvaznije povatao, sto iz licnog iskustva sto iz izkustva i prica drugih.

Ako je neko citao moj blog tamo sam napisao da je grad lep, narocito centar grada i ovi noviji delovi oko grada. Cisto je i lepo, na to ne mogu da se zalim. Sam centar grada je bas lepo uredjen, ne znam kako je pre izgledalo, ali sto se samog centra tice ja sam naisao samo na jednu "staru" zgradu koja je trenutno u sred rusenja. Mnogo novih zgrada je podignuto, asto ovim mestanim smeta, oni bi voleli da bude sve nisko. Iz nekog razloga ne vole visoke zgrade. No, nasuprot toga, ipak se gradi. Ima par lepo uredjenih trga, sto novijih sto stariji. U centru se nalazi jedan par, koji je predobar za odmaranje i sta god. Ulice se ciste i zelenilo stvarno odrzava na to ne mogu da se zalim.
Druga stvar je NE i SE portlanda. To je stariji deo grada, koji je nekada bio centar. Jeste da se vidi da niej nov kao sadasnji downtown, ali ima i to malo smeka. To je taj pravi portland, i mogu reci da je prepun. Tu vam maltene ni ne treba auto jer imate sve na svakom cosku, i ljudi idu peske maltene svugde. A mogu reci da i taj deo iako je stariji ima svoju dusu.
Inace Portland ima najmanji park na svetu. http://en.wikipedia.org/wiki/Mill_Ends_Park

Hrana i raznolikost hrane je ovde nesto sto nema na svim stranama amerike. Portland je poznat po tome sto ima najvise food cart hrane. Ne znam tacan broj, ali sto se vrsta tice imate bilo kakvu hranu koji mozete zamisliti, ali bukvalno. Ovo vam je sajt da ne morate da lutate i da trazite po gradu http://www.foodcartsportland.com/. Imaju cak i aplikaciju za mobilne, tako da ako ste u gradu mozete lako naci ako vam nesto pada na pamet, mada i google maps radi jako dobro.

Sto se tice cena, kako je u ostalim delovima stvarno ne znam, tako da ne mogu da uporedim, ali nije skupo. Pogotovo sto ovde nema sales tax. Namirnice su jeftine koliko toliko, barem tako kazu. Cena stanova se krecu od dela grada do dela grada. Moze da se nadje od roommate situation $350 pa na gore. Druga stvar kod stanova jeste interesantno da su jednosobni stanovi jeftiniji od studija. Ne znam iz kog razloga. Moje misljenje, koliko god da okrecete, razlika izmedju jednosobnog stana i dvosobnog stana nije velika, stoga jefinije je da se iznajmi dvosoban pa da nadjete cimera, naravno ukoliko to zelite. Mada ima raznih varijanti. Pored stanova tu su i kuce koje uopste nisu skupe. Sobe(roomamte) mogu da se nadju u bez provere i placanja, craigslist je vas najbolji prijatelj.

Sto se transporta tice, mislim da nije toliko neophodan auto ovde. Da je dobro dosao da. I naravno lakse je kada imate auto, ali ne i neophodan kao u nekim delovima US. Transport nije najbolji na svetu, nije kao u CHI ali za grad ove velicine sasvim dovoljno. Za nekog ko tek dodje ovde i tek kako ce da posluzi javni transport. Ovde u Portlandu posluje firma TRIMET. http://trimet.org/ Imaju tri vrste prevoza. Autobusi, vozovi i street car(kao kod nas tramvaj). Cena karte je $2.5 na 2.5 sata, bilo kojim prevozom, a dnevna karta je $5 i vozite se gde i kada zelite. Ima i 7-dnevna, 14-dnevna i mesecan. mesecna je oko $100. Vozovi saobracaju od predgradja do centra, a ostale delove pokriva autobus. Street car ide samo u downtownu i besplatan je za sve, sto je meni cool. Ako zivite u samom portlandu i blize centru ne treba vam auto uopste, cak i da ste u nekim drugim delovima. Grad je pokriven. I svugde mozete otici busem. Preko dana ide na svakih 8 minuta u spicu, prepodne i uvece malo cesce. Vozovi idu na svaki 20 minuta. zadnji je u 1 posle ponoci, pa do 5 ujutru nema. Druga opcija vam je bicikl. Prema procenama ovo je grad sa najvise biciklista u US, sto je i istina. Mozete kombinovati i bicikl i bus i voz. Na autobusima mozete prikaciti bicikl, svaki autobus moze poneti tri biciklista, a u vozovima imate unutra odredjena mesta gde mozete okaciti ili nasloniti bicikl. Plus sto jos na stanicama mozete iznajmiti bicikl. opet imate opcija i iznajmljivanja auta(ne rent-a-car), malo jeftinije. Ovih dana kako sam radio u downtownu, bez problema sam isao svaki dan vozom i busom. Imate i brdo aplikacija da mozete proveriti za koliko min stize bus ili voz i gde se trenutno nalazi, isto google maps radi svoj posao.

Vreme jeste kisovito, preko zime. Ovde je klima umerena. Od novembra do aprila pada kisa, umesto mrazeva. Nekome to moze i da zasmeta. Ali je umerena. 10 stepeni nekako nije isto kao 10 stepeni kuci. Ne znam kako ali tako je. Kuci znam da nisam izlazio iz jakne dok nije preslo 15 podeljak. Ovde nikada ne znas kakav ce dan biti taj dana. Kada izadjes sija sunce maltene i bez jednog oblaka, dok posle sat vremena moze da pljusti kisa. No, barem sada retko kad pljusti kisa, u glavnom samo pada ili samo kapi, kao kroz sito. A druga stvar jeste da ljudi ovde ne nose kisobran. Ovde se po kisobranu prepoznaju turisti. Kazu ne vredi nosti kisobran ,ali nekako i u pravu su. Slobodno mozes bez kisobrana da ides bilo gde. Ako bas pocne da pada malo se samo sklonis i prodje. Jedina razlika je kada najave da ce bas padati kisa, onda zapravo i pada. noci su u glavnom ovde hladnija nego dani, brem u ovom periodu, ne znam kako je preko leta. Da, i koliko preko zime ovde pada kisa, toliko preko leta ne pada. Priroda je ovde nesto najlepse. Ako volite planinarenje, kampovanje pecanje, ovo je raj za tako nesto. Cak ima i dve nudisticke plaze za one malo liberalnije(ako se tako kaze) osobe. Na sat vremena je more, a na isto toliko je jedna od vecih planina.

Sto se ljudi tice, jeste da su cudni. To nemogu da kazem, svako fura neki svoj fazon, neko cudniji neko normalniji ali i na to se lako navikne covek. Mnogi su ovde u hipik fazonu, i maltene svi imaju tetovaze. Ali da su ljudi ljubazni i da pomazu ako treba to stvarno ne mogu osporim. Prolazis ulicom, 99% se javlja makar i pomakom glave, a neko osmehom. Sasvim je normalno da neko stane pored tebe i da pocne pricati sa tobom o nekim svojim dogadjajima. Vuces kolica ne pita dal treba pomoc, nego vec uskace da pomogne bilo kakav nacin. Ima svakavih, to je svugde tako, ali jesu kulturni i prijateljski nastrojeni.

Portland by oskar1986, on Flickr

Portland by oskar1986, on Flickr

Portland by oskar1986, on Flickr

Portland by oskar1986, on Flickr

Portland by oskar1986, on Flickr

Portland by oskar1986, on Flickr

DSC00319 by oskar1986, on Flickr

DSC00301 by oskar1986, on Flickr

DSC00299 by oskar1986, on Flickr
P.S: Slike su moje vlasnistvo
__________________
27.10.2011. Prijava prvi put
01.05.2012. 2013EU00011XXX
14.05.2012. Poslata Koverta
22.05.2012. Stigla koverta u Kentucky
29.01.2013. Obavljen lekrski pregled
20.02.2013. Interview Uspesno Obavljen
21.02.2013. Viza u pasosu!!!
08.03.2013. Avionska karta
27.04.2013. Vezite se, Polecemo POE Seattle

Oskarov Blog

zelenadvlutrija.blogspot.com
Reply With Quote
  #8  
Staro 04.06.2013, 15:34
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Super si ovo sve opisao. Drago mi je da ti se svido Portland. Ja sam bio samo jednom i meni je dosta ljepsi od Seattlea bio. Jesi primjetio kolio beskucnika ima? I to sve mladi ljudi.

Jedino mi nije jasno odakle ti konstatacija da u ostalim dijelovima amerike nema raznolike hrane? U bilo kojem vecem gradu ces naci jako puno razlicitih kuhinja.

Poz i uzivaj.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #9  
Staro 05.06.2013, 05:47
oskark's Avatar
oskark oskark je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 10.06.2010
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Zrenjanin
Poruke: 676
Nepromenjeno

Za sada sto se tice beskucnika, kazem nisam ih video, tako da ne bih znao da dam pravi komentar na to.

Nisam rekao da u ostalim delovima nema razlicite hrane, nego da nema toliko food cart-ova toliko kao sto ima ovde
__________________
27.10.2011. Prijava prvi put
01.05.2012. 2013EU00011XXX
14.05.2012. Poslata Koverta
22.05.2012. Stigla koverta u Kentucky
29.01.2013. Obavljen lekrski pregled
20.02.2013. Interview Uspesno Obavljen
21.02.2013. Viza u pasosu!!!
08.03.2013. Avionska karta
27.04.2013. Vezite se, Polecemo POE Seattle

Oskarov Blog

zelenadvlutrija.blogspot.com
Reply With Quote
  #10  
Staro 12.02.2020, 14:38
sremskesume's Avatar
sremskesume sremskesume je offline
Član
 
Datum prijave: 11.09.2017
YU lokacija: Šid,Srbija
Poruke: 23
Nepromenjeno

Oregon je jedna od najšumovitijih saveznih država. da li neko od ljudi na forumu pozna nekog ko radi u šumarstvu ili preradi drveta u Portlandu , ili negde drugde u Oregonu?
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:22.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.