ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 23.12.2008, 16:43
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno Poslovi i prevare

Evo mene nakon duzeg vremena da se malo javim sa nekim novim iskustvom. Ovo je vise upozorenje za nove emigrante. Sto se poslova tice, Amerika je i dalje drzava bez zakona (divlji zapad). Ovde je i dalje dozvoljeno imati robove (nije vise ograniceno samo na crnce), prodavati decu....ma mozes raditi sta god hoces...i to javno. Mozda malo preterujem, ali svacega sam se nagledao na craiglist. Generalno, minimalna plata sa kojom se oni foliraju je nesto sa cime ne mozes cak ni d**e obrisati. Ta minimalna plata se lako izvrdava i moze se raditi za daleeeko manje para. Tacnije, vlasnik nije duzan da te uopste placa i sve je to ovde legalno. Izbegavajte za pocetak firme gde se pominju neki procenti i i sl.....zaradicete manje nego socijalna pomoc u srbiji.

Druga stvar je da covek moze dati oglas za bilo kakav posao i pri tom nece biti krivicno gonjen. Tako da se na craiglist i sl. sajtovima mogu naci razne prevarantske firme (od obicnih phishing scams, pa do raznih). Pazite se jer ti prevaranti umeju da budu jako dobri u onome sta rade (da imaju zvanican sajt firme, kobajagi proizvode, opise istih itd.). Uglavnom su to poslovi gde vi trebate da baratate sa njihovim parama, preko vaseg racuna :-) Uopste me ne bi cudilo da ovde i dileri droge su redovno prijavljeni i uredno placaju porez.
Trece, poslova kakvih ovde ima se u Srbiji ne moze ni zamisliti. Pa tako mozete naci posao gde jevrejska porodica trazi zgodnu i ekstra pametnu (mora se podvrci IQ testu) mladu jevrejku (uslov je da mora biti 100% jevrejka) da donira svoja jaja za 20.000$. To je sve tako divno opisano....da se zgrozis. Ovde su ocigledno i jevrejski fasisti normalna pojava...oksimorona koliko neces :-)
Generalno, znam da srbija nije neka pravna drzava itd. ali isto znam da bi bar 10 nevladinih organizacija tamo protestvovalo protiv craiglist-a zato sto ima politiku da dozvoljava bilo kakve oglase.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #2  
Staro 23.12.2008, 23:05
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Pazi - postoji ovde i odgovornost pojedinca. Američki zakon je vrlo precizan što se toga tiče: "an objective reasonable person would not have considered this advertisment an offer" (John D.R. Leonard vs. PepsiCo). Ovaj slučaj se vrlo često koristi kao presedan u presudama za reklame i oglase koji nude kule i gradove. Znači - ako nešto zvuči too good to be true, onda okret i na drugu stranu. Neko neće da potpiše contract - na vrata. Neko ti ne da odmah cenu za usluge koje ti nudi - na vrata. Ebay - sve preko $500 mora da ima written contract po US Law da bi zakon bio enforcable. Ako Ebay policy ne pokriva do detalja tvoju transakciju - tražis poseban ugovor (ja ih imam na gomile u file - ozbiljni prodavci nikad ne prave problem). Sve skuplje od $1000 plaćanje preko paypal pa onda local pick up - ugovor o primo-predaji i release form čekaju na stolu. Sve isto tako i za Craigslist.

Ja znam da se dosta ljudi upecalo na šemu keširanja čekova za određeni procenat ali iskreno ko god poznaje sistem zna kako rade banke i da svojim klijentima keširaju čekove bez problema... e sad kad se ček vrati jer nema dovoljno funds na računu, na snagu stupa ugovor koji je klijent potpisao sa bankom kada je račun otvoren. Banka znaci traži novac od klijenta nazad, a klijent onda može da tuži "poslodavca". Tako kaže zakon. Naravno da oni hapse - kada su takvi likovi ovde a ne u Nigeriji. Ne moze zakon da izreguliše sve, za nešto mora malo i da se upotrebe moždane ćelije. Znači - lako zarađenih para odavno nema na ovim prostorima, a i mitovi tipa "tužiš McDonald zbog vruće kafe" su davno prošlo vreme - čing čing ling ling cash register ring - business closed.

I da ne bude zabune - ne, nisam se ja naučila na svojim greškama. Neko me ja na postovima za školovanje pitao šta ce mi Law/Contract za film major i finance... Contract je na većini univerziteta obavezan predmet. Tako se uči život. Nešto mi se ne mili da se vučem po small claims courts...
Reply With Quote
  #3  
Staro 24.12.2008, 18:21
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Aha....znaci tako funkcionise zakon ovde. Prvo moras zavrsiti pravni i ekonomski fakultet i onda je zakon na tvojoj strani....a ako ne znas sve te silne cake...ko te j**e :-)
Mene licno nije niko prevario na ove varijante (mada su pokusali moju zenu....jer ona jadna trazi posao, pa se prijavljuje na oglase i onda se te kompanije javljaju...kao, to mesto je zauzeto, ali imamo mi za tebe pravu stvar itd).
Jednostavno, ja to ovako zakljucujem. Ako si prevaren ili obmanut....to je tvoja krivica. Svako moze da vara i laze ljude i to je ok po zakonu, a ljudi koji su prevareni....ko ih j**e sto su kreteni i naseli su na to.

Ja licno znam za te prevare, ali moze se desiti da dodje novi emigrant koji nije (verovali ili ne) bankar i nije jak sa kompjuterima i terminima kao sto su phishing....i da se zajebe.

Ako je to tako, onda je ova drzava raj za nase kriminalce, jer ne moraju cak pandure ni da potplacuju.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #4  
Staro 25.12.2008, 12:20
Olivera's Avatar
Olivera Olivera je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.07.2008
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Skopje, Macedonia
Poruke: 172
Pošalji MSN poruku korisniku Olivera Pošalji Skype™ poruku korisniku Olivera
Nepromenjeno

Ja bih te zamolila dreeameru ako nije problem da malo detaljnije opises konkretnu prevaru, eto kako bi nam to priblizio primerom, zato da se ne bi mi svezi emigranti upecali.
__________________
2009EU00010xxx
Negde krajem Maja 2008- dobila sam prvu kovertu
24/5/2008- poslala prvu kovertu u KCC
17/07/2008-Dobila sam potvrdni mail iz KCC da su dobili moju kovertu
04/11/2008- Zakazan intervju u US Embassy - Skopje
15/10/2008- Stigla druga koverta
20/10/2008- Zakazan lekarski pregled u IOM
04/11/2008 - Uspesno zavrsen intervju, viza odobrena.
01/03/2010 - Prva stanica Williamsburg, VA
16/06/2010 - Selidba "za stalno" Scottsdale, AZ
Reply With Quote
  #5  
Staro 08.01.2009, 16:08
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Pa generalno, prevara je da ljudi stave neki normalan oglas za posao. Ti se na taj posao prijavis i onda te oni kontaktiraju....kao, nema trenutno tog mesta slobodnog, ali imaju jedno drugo za tvoje afinitete :-)
Onda naravno ide neko super extra ime za tu poziciju (u americi je isto ko i u srbiji, sto je posao gluplji...to je ime napucanije).
E sada, posao koji ti mogu ponuditi (sto su mojoj zeni nudili) je da su oni neka softverska firma iz svajcarske (imaju i sajt i proizvode...nemojte se pecati na ovo), i njima si potreban ti da radis sa uplatama. Da skratim pricu, neko kupi od njih program i plati tebi na tvoj privatni racun, onda ti uzmes npr. 20% i ostatak uplatis na njihov racun. Fora je vec provaljena, ali umeju oni to lepo da upakuju.

Takodje, pazite se sajtova kao sto su monster i carrierbuilder, jer je neko od njih prodao informacije moze zene i onda su je zvali 4-5 puta dnevno razni imbecili da joj nude casopise ili usavrsavanje na nekom univerzitetu zilion kilometara od nas. Bas mi je bilo zao, svaki put se javlja...misli da je neko zove za posao....kada ono.....stoka.

Ako vam se pak ovo dogodi, registujte svoj telefon na https://www.donotcall.gov/
To je nacionalna sluzba, i posle registracije na tom sajtu vas ne smeju kreteni vise zvati. Koliko vidim, ovo deluje...zenu vise ne maltretiraju.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #6  
Staro 25.02.2009, 22:04
kaneolopa kaneolopa je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.02.2009
US lokacija: SF Bay
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 329
Nepromenjeno

Dreamerns je izneo deo mojih problema sa trazenjem poslova. Mislim da sam se za ova 4 meseca susrela sa svim mogucim manipulacijama koje se mogu sresti u US kada se traze poslovi. Znam sada ce neko ko cita ovo reci ko zna na sta sam ja konkurisala i koje je moje znanje engleskog jezika i koje sam ja shkole zavrshila.
1. Engleski jezik ucim od svoje 6 godine, s time da imam i znanje bussenes eng.
2. Do sada sam konkurisala na sve ali bukvalno sve tipove poslova, od babasere, preko stiliste do inzinjera.
3. Imam Master's degree in engineering management. Da se razumemo diploma mi je dvojezicna, tako da mi stvarno ova titula pise na diplomi.
4. Imam radno iskustvo i sa US i sa Srpskim firmama.
5. Nisam debil za svaki posao sam po potrebi stavljala titulu zvanje i diplomu, nisam se prijavljivala na poslove tako da ispadne da sam overqualified
Za ova 4 meseca najvise sam se susretala sa sledecim tipovima poslova
Prijavim se za office assistanta ono kao da pocnem od dna... i javi se meni firma sa ponudom da ja primam za njih uplate na SVOJ racun, zadrzim 5% i njima prosledim ostatak... klasicna shema pranja novca.
Prijavim se za xy posao nemam znanje jednog programa za racunovodstvo ali ako porucim knjizicu od njih za taj program koja je besplatna oni ce me mozda zaposliti, samo treba postarinu da platim ... tako lepo uzmu i ukradu vam podatke sa kreditne kartice i ode novac u pm.
Sa zvanicnog sajta za zaposljavanje stiglo mi je u postansko sanduce pismo o prijemu za posao mistery shopera za neku firmu i chek na 4000 $ ni manje ni vishe. Ja da potroshim koliko sme sa tim chekom a ostatak da im prosledim. Unovcavanje ovog ceka je nemoguce jer taj novac ne postoji, a vas mogu samo da tuze za pokusaj prevare.
Prijavim se kao spremacica za neku kucu i jave se oni meni sve moze ali hoce oni mene da placaju cashers chekovima i da im ja pravim neke novcane transakcije preko wester uniona i sl... cim cujete tako nesto u pitanju je takodje prevara sa mogucnoscu kradje identiteta.
Sa engeenering poslovima nisam imala jednostavno srece jer u ovakvoj situaciji malo je onih koji traze implementaciju teorije odlucivanja u odabiru os za informacioni sistem ili nemam dovoljno iskustva za tako "velike poslove". Da ne kazem da sam jako jako sitna riba u odnosu na ostale kada je ovolika kriza.
Da mi je neko ovo pricao ne bi mu verovala... mislim slusala sam i ja price o tome kako je tesko naci posao u US kako mora da se radi na tome i sve to, ali jednostavno nisam htela da poverujem... uvek sam se razmisljala ko zna shta ti ljudi traze i ko zna cime se oni bave i ko zna.... ja kada odem tamo ja cu....
Ja sam sada tu i sa preko 500 prijava za dva meseca na razlicite poslove od spremacice, cistatce, prodavacice, babysiterke, stiliste, sekretarice, recepcioniste, office assistenta, direktora event planning (da nekih 3. god sam ovo u srbiji radila izuzetno uspeshno), engineering poslova do oracle engeener-a ja nisam uspela da se zaposlim. da se razumemo radila sam nekih mesec dana na procenat od vrata do vrata maltretirajuci ljude da se prebace na att... to se ovde lepo onako zove Account Executive. To je super posao ako si u nekoj toloj klimi i ako si u stanju da napravis dovoljno prodaja... ali u Chicago-u kada to radish na minus gazilion to je uzas i strahota narocito shto te iztraumiraju jer imash "akcenat", i nemash super attitude i imash vece troskove za mobilni telefon ... jer koristish svoj a firma ti ne daje njihov i nemozes da zaradish vishe. Ljudi ja sam u Srbiji imala vecu platu nego za tih mesec dana rada ovde tako da sam dala otkaz.
Naravno da sam pokusala i sa odlaskom direkt u firme i sve to ok... vide oni mene i odma mi kazu ti si zaposlena samo zato shto si lepa.... naravno moramo da pitamo i menadzera prodavnice da li hoce da te zaposli... hoce on mene ali samo da ja uzmem i da se preko neta prijavim... a da mu se javim za par dana.... ja to sve uradim i javim mu se ... on kaze javice mi se sa svime... i jave se onako pederski preko mail-a kako nemam dovoljno iskustva kao prodavacica mobilnih telefona... a ja navela kao fol radila i to u srbiji... jbg... nemosh bato.
Da ne pricam o telefonskim intervjuima koji traju i po sat vremena... to je tek prica za sebe....

Sta drugo da vam kazem ... ovo je samo moje iskustvo... budite realni i spremite se dobro... poslove krenite da trazite josh pre nego shto dodjete ovde.... imate ono kao prefered nacin komuniciranja... ostavite e mail... pa moze i tako da se intervjuishete preko neta...
Oprezno sa trazenjem poslova to je jedino shta mogu da kazem.
Reply With Quote
  #7  
Staro 25.02.2009, 23:12
kaneolopa kaneolopa je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.02.2009
US lokacija: SF Bay
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 329
Nepromenjeno

Jao jos sam zaboravila ... daleko od toga da sam ja sada zamisljala da ce mi poslovi odma uletati... bila sam spremna na to da moram da grebem i da grabim... ali da je situacija toliko crna stvarno nisam ocekivala
Reply With Quote
  #8  
Staro 31.03.2009, 13:40
Tarzan's Avatar
Tarzan Tarzan je offline
Drug član
 
Datum prijave: 05.09.2008
US lokacija: Short Hills, New Jersey
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 56
Nepromenjeno Poslovi

Ne znam da li je o ovome vec pisano - interesuje me kakva je situacija u USA sa drzanjem privatnih casova (iz matematike). U smislu kako je to zakonski regulisano. Kod nas te niko ne dira. Moja zena vec 20-ak godina, kod nas, uspesno drzi casove (uglavnom po preporuci). Mozda bi imalo smisla u sredinama gde je veca koncentracija nasih ljudi: recimo u Cikagu? Tako da neko (elektro inz.) ako je bez posla bi mogao recimo time da se bavi - dok se ne snadje. Kako se krecu cene?
__________________
Aplicirao jesen/2009 (drugi put)
He who dares, wins!
Reply With Quote
  #9  
Staro 31.03.2009, 13:48
Tarzan's Avatar
Tarzan Tarzan je offline
Drug član
 
Datum prijave: 05.09.2008
US lokacija: Short Hills, New Jersey
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 56
Nepromenjeno Poslovi

Slicno tome, interesuje me - iz prve ruke, koliko bi imalo smisla privremeno raditi neke (mozda manje placene) poslove van struke dok se ne nadje odgovarajuci posao. Recimo po restoranima i hotelima? Nekako imam utisak da bi se takav posao mogao lakse i brze naci, cisto da se ne trosi ustedjevina, a uporedo sa tim da se trazi onaj drugi - ozbiljniji posao.
__________________
Aplicirao jesen/2009 (drugi put)
He who dares, wins!
Reply With Quote
  #10  
Staro 31.03.2009, 14:09
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Tarzan Prikaz poruke
Slicno tome, interesuje me - iz prve ruke, koliko bi imalo smisla privremeno raditi neke (mozda manje placene) poslove van struke dok se ne nadje odgovarajuci posao. Recimo po restoranima i hotelima? Nekako imam utisak da bi se takav posao mogao lakse i brze naci, cisto da se ne trosi ustedjevina, a uporedo sa tim da se trazi onaj drugi - ozbiljniji posao.
Takvi poslovi se mnogo teze nalaze nego oni iz struke. Ako hoces takve poslove, onda bezi sto dalje od Chicago-a...jer ovde ne postoje. Idi najbolje u neku turisticku sredinu (florida, kalifornija, las vegas, atlantic city itd.). Takvi poslovi su u sezoni cesto namenjeni studentima na razmeni i ilegalcima. Takodje, kada te primaju za ozbiljnije...moras imati cv sa godinama iskustva kao konobar i sl.
Najvise mrzim savete nasih "za pocetak radi bilo sta". Digne mi se kosa na glavi kada to cujem. Kao da ti "bilo sta" poslovi rastu na drvecu...padaju sa neba.....samo tebe cekaju da dodjes u USA. Nema "bilo sta" poslova...tj....teze ih je dobiti nego posao iz struke.
Ako pak odlucis da pucas na "bilo sta" poslove, moj savet ti je da dodjes ofucan na razgovor i da se pravis da ne znas engleski.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 23:32.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.