ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 02.11.2011, 02:28
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno Drzavljanstvo i pasos

Ne secam se da je neko o ovoj temi pisao, tako da, kao jedan od najstarijih clanova ovog foruma po stazu (posto je Srdjevic odavno nestao u akciji), osetih potrebu da ukratko opisem postupak koji vas ceka nakon 5 godina boravka u USA ako zelite da uzmete pasos.

Dakle, moja lepsa polovina i ja smo se nakon navrsenih 5 godina ovde prijavili preko ovog sajta [URL="http://www.uscis.gov/portal/site/uscis"]http://www.uscis.gov/portal/site/uscis[/URL] za postupak dobijanja drzavljanstva ili kako ovde kazu "naturalizacije". To se moze uraditi i nesto ranije, najbitnije je da u trenutku intervju-a imate navrsenih 5 god. Najbitniji uslovi su da za to vreme niste napustali zemlju na duze od 6 meseci u kontinuitetu, zatim ako ste nedavno doselili u odredjeni State da ste tu prijavljeni bar 3 meseca, da niste osudjivani itd. Uslove mozete prouciti ovde [URL="http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf"]http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf[/URL].

Nakon popunjavanja formulara posle nekih mesec i po dana pozvali su nas da damo otiske prstiju, a tada smo dobili i literaturu za polaganje ispita koja se sastoji od 100 pitanja iz Americke istorije, geografije i sastava drzavnih organa. Odgovori su uglavnom u jednoj recenici a daju vam i cd pa mozete u kolima da se preslisavate :)

Na samom intervju-u postavljaju vam 6 pitanja, plus eventualna 4 dodatna ako neko ne znate. Traze vam da procitate i napisete jednu recenicu na engleskom. Moja je bila "We celebrate Thanksgiving in Novemeber". Znaci vrlo jednostavne stvari. Tu vam sluzbenik kaze da li ste prosli ili ne i sledece sto dobijete je datum polaganja zakletve koji je za jos nekih mesec, dva(sve zavisi).

Nakon te ceremonije (vise revijalnog tipa), mozete odmah podneti zahtev za pasos kod postanske sluzbe. Stize na kucnu adresu za jos nekoliko nedelja.

Ceo postupak traje otprilike 4 meseca a kosta oko $750
  #2  
Staro 02.11.2011, 03:13
wrath:of:the:lich:king's Avatar
wrath:of:the:lich:king wrath:of:the:lich:king je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.11.2008
US lokacija: Ohio
YU lokacija: Vojvodina
Poruke: 279
Nepromenjeno

$750 po osobi ili za oboje? Otkud toliko?!

Cestitam na naturalizaciji, kakav je osecaj?
__________________
U Americi od 19.03.2009.
  #3  
Staro 02.11.2011, 07:42
jovke jovke je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2011
Poruke: 334
Nepromenjeno

Sta je za osobe sa decom, da li deca (i do kog uzrasta) automatski dobijaju bez polaganja testa drzavljanstvo ako im roditelji steknu drzavljanstvo? Da li oba supruznika moraju da prodju uspesno test?
  #4  
Staro 02.11.2011, 17:40
dejancic's Avatar
dejancic dejancic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 14.05.2008
US lokacija: LA
YU lokacija: BG
Poruke: 529
Nepromenjeno

[QUOTE=Lucky;25865]
Traze vam da procitate i napisete jednu recenicu na engleskom. Moja je bila "We celebrate Thanksgiving in [B]Novemeber[/B]". Znaci vrlo jednostavne stvari. [/QUOTE]

Sad smo te provalili da nisi ucio vec da si potplatio komisiju. :grin:
__________________
If you refuse to accept anything but the best, you very often get it.
  #5  
Staro 02.11.2011, 20:11
hope's Avatar
hope hope je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.11.2011
US lokacija: So Cali
YU lokacija: Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

čestitam!!! :1081:

nisam znao da se tek tada dobija pasoš. a do tada se putuje čime?
  #6  
Staro 02.11.2011, 20:21
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Koristis svoj pasos u kojoj je viza, kad na granici udare pecat to je zamjena dok ne dobijes 10 godisnju zelenu kartu ( koja bi trebala da dodje u roku 3-4 sedmice, ako ne i ranije). Kad imas zelenu kartu to ti je to dokaz da si permanent resident. Nakon 5 godina manje 3 mjeseca pocinjes proces apliciranja za drzavljanstvo (ako zelis). Znaci potrudi se da je pasos svjeze izvadjen i da ce vaziti bar jos 4 godine, 5...

[QUOTE=hope;25895]čestitam!!! :1081:

nisam znao da se tek tada dobija pasoš. a do tada se putuje čime?[/QUOTE]
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
  #7  
Staro 02.11.2011, 20:32
todorovskimkd todorovskimkd je offline
Drug član
 
Datum prijave: 06.05.2011
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Macedonia
Poruke: 46
Pošalji Skype™ poruku korisniku todorovskimkd
Nepromenjeno

dali je moguce daimas 3 pasosa ja imam makedonski, francuski i sad za par meseca kad idem u usa treba da dobijam i zelenu kartu ako sve bude kako sto treba pa me interesira za u buduce kako ce bite :D
__________________
2012EU00007xxx
15.07.2011 - izvesten Kentuckyja da sam dobitnik
19.07 2011.-Формулари попуњени и послати у Кентаки
21.07.2011 - stigla prva koverta u Kentuckyja
10.08.2011 - "Bulletin for September 2011" intervju cu biti u oktobaru i cekam prvi kovert za datu intervju
18.10.2011 Zakazano intervju u ambasadi Skopje
07.10.2011 - zavrsen lekarski pregled ceka 18 da ide na intervju

18.10.2011 - vizata e odobrena
21.12.2011 - dan kad sam pozelenio
  #8  
Staro 02.11.2011, 21:21
mijan mijan je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 21.09.2010
YU lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 412
Nepromenjeno

Rekao si da ste podneli zahtev za pasos i to sto si opisao kao proces mi je jasno. Da li dobijes nesto kao nasu licnu kartu koja ti sluzi za svakodnevnu upotrebu kroz zivot u USA i dokaz da si drzavljanin i izdvaja te od onog statusa koji si imao do juce sa GC? Valjda neces pasos pokazati bilo gde da udjes za lokalne potrebe?!
  #9  
Staro 02.11.2011, 23:45
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

[QUOTE=dejancic;25892]Sad smo te provalili da nisi ucio vec da si potplatio komisiju. :grin:[/QUOTE]

Haa! Nice catch! Pa da znas kao da sam ih potplatio sve neke tarife, fees za svaku sitnicu.

& WOTLK : Otprilike izadje toliko po osobi. Za drzavljanstvo chini mi se $650 i jos $100 za pasos. Osecaj je : "Proslo je tih 5 godina, dobili smo sharu, idemo dalje" Bez neke euforije.


@ miljan: Licna karta ti je u stvari vozacka dozvola (mada ako nisi vozac postoji i ID). To imam jos od kako sam se nastanio ovde tako da je to uz social security # sve sto ti treba u principu ako boravis ovde. Pasos ti samo omogucava da glasas, da ucestvujes u poroti na sudjenjima, da putujes van zemlje kad i koliko hoces, da radis poslove u vladinim institucijama i da se eventualno kandidujes za guvernera npr. :)

Last edited by Lucky; 02.11.2011 at 23:52.
  #10  
Staro 03.11.2011, 13:01
hope's Avatar
hope hope je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.11.2011
US lokacija: So Cali
YU lokacija: Srbija
Poruke: 94
Nepromenjeno

aha. hvala!!!
sad mi je sve jasno i za pasos. ID, vozacku sam vec ranije provalio.
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Dvojno drzavljanstvo i izvodi iz policije i suda amilio Intervju (interview) - Ambasada 17 27.01.2013 16:37
Srpski pasos sa GC & vize Gugly Stare teme 7 23.02.2011 10:43
Americko drzavljanstvo Lakoni Vaša strana 16 14.11.2009 13:52
Stari/Novi pasos i dokumenta RS Zana Stare teme 10 23.12.2008 07:57

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:54.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.