ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » FLORIDA - "The sunshine state" » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 25.04.2008, 22:42
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno FLORIDA - "The sunshine state"

Ne znam kako je moderator zamislio ovaj podforum ali ja cu ovde zapoceti temu o Floridi posto u njoj boravim vec 2 godine i imam neku predstavu o zivotu ovde koja bi pomogla nekome ko bi eventualno zeleo da se preseli u ove “tropske” krajeve ili ga odvratila od te zelje hehe


Oni koji su citali stari Milosev forum verovatno znaju moju pricu. Sa suprugom sam doselio u aprilu 2006 u Tampa Bay posto je jedini covek koga sam poznavao iz USA ziveo upravo ovde i on mi je poslao garantno pismo.

Pozitivne stvari ovde:
KLIMA - tacnije i pozitivna i negativna. Od novembra do sredine maja suvo i toplo, zimi temperature zna da padne na 10 stepeni ili nesto nize mozda par dana i to je sve. Suncanno,suncano suncano to su uglavnom prognoze tokom “zimskog” perioda U aprilu otopli vec toliko da se moze na kupanje a sezona traje sve do kraja oktobra. Od maja pocinju i vrucine i to ne toliko vrucine koliko je vlaga ogromna a leti je i sezona uragana pa se prate desavanja u Atlantiku.Zadnje 2 godine je bilo ok, ali nikad se ne zna. Kisa pada SVAKO popodne ali bukvalno svako i to su uglavnom grmljavine koje prodju posle 10-15 minuta. Zimi takodje bude i po koji tornado ali to je retko i nepredvidivo.Nema racuna za grejanje, nema teze garderobe 90% godine provedes u majici i sortcu.

BLIZINA - u gradu u kome mi zivimo sve ti je blizu. Ako hoces do plaze 20 min, na NFL,NHL ili neki drugi profesionalni sportski dogadjaj ili koncert 20 min, do aerodroma 15 min ja do posla sam nekad imao 10 a sada stizem za bukvalno minut.(ovo sve mereno sa automobilom)

PRIRODA - cisto je i ocuvano.Parkova koliko hoces,jezera na svakih par milja (naravno samo iskopaju rupu i eto jezera), plaze naravno(mada su lepse dole u Mamiju), ima i nekih rechica ko voli da peca


JEFTINIJI I OPUSTENIJI ZIVOT - kazu da je jeftinije nego na severu(naravno i satnice su znatno manje ali o tome kasnije) npr za 600$ -700$ moze da se nadje jednosoban a za 800$ - 950 $ dvosoban stan i to uglavnom u jako lepo uredjenim apartmanima sa bazenima i teniskim terenima,nema zurbe,buke , zagadjenja

O negativnim stvarima nesto kasnije...ima ih takodje poprilicno.

Pozdrav za sada
Reply With Quote
  #2  
Staro 26.04.2008, 14:05
Jfa_Kg Jfa_Kg je offline
Član
 
Datum prijave: 25.04.2008
US lokacija: CHICAGO
YU lokacija: Chicago/Kragujevac
Poruke: 20
Nepromenjeno

значи препоручујеш флориду, ја долазим следећег месеца у сад радићу као спасилац у филаделфији до 1. септембра за почетак. мада планирам да после тога одем негде где је топло јер то ми је сан одавно.. хајде напиши мало о пословима тамо, колике су сатнице, да ли је лако наћи посао, конкретно ме занима посао компјутерског техничара, компјутерске мреже, локалне и бежичне, или можда неки посао у туристичким агенцијама пошто ту имам искуства, и да за мој случај поред српског перфектно говорим енглески и прилично туски језик. какве су моје шансе на флориди по твом искуству, долазим са девојком која онако говори језик али надам се да ће га усавршити за 3 месеца на базену.... чему се надати...

хвала
Reply With Quote
  #3  
Staro 26.04.2008, 16:22
Matchkytza88 Matchkytza88 je offline
Član
 
Datum prijave: 11.01.2008
Poruke: 6
Nepromenjeno

Aaaaah, Florida...

Ja sam veeeeeeeeliki zaljubljenik u Ameriku otkad znam za sebe, a Florida me, nekako, najvise privlaci...

Inace imam 20 godina i tek sam pocela da se prijavljujem na lutriju. Nesto ni ne ocekujem da mi stigne ta famozna bela koverta ove godine, but there's always next year! Ja cu nastaviti da se prijavljujem dok me ne izvuku ili dok (God forbid!) ne ukinu lutriju

Anyways, ako ikada budem izvucena, definitivno idem na Floridu! Doduse, to ce biti malo teze izvesti, bar u pocetku, jer jedina osoba koja moze da mi posalje ono garantno pismo jeste sestra koja zivi u Chicagu, ali dobro sad, o tome cu misliti kasnije...

Lucky, hajde mi, molim te, pricaj jos malo o toj divnoj, suncanoj drzavi, pleeeeease I uzivaj u njoj i za mene, you lucky thing, you!
Reply With Quote
  #4  
Staro 26.04.2008, 21:45
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

E a sada malo o minusima Floride (bar iz moga ugla gledano):

KLIMA - ko ne podnosi vlagu,ili ko se plasi gmljavina bolje da ne dolazi ovde.Leti je stvarno nemoguce bez klima uredjaja u automobilu i u kuci.Znam za ljude kojima se klima pokvarila pa su morali da isele iz kuce na par dana jer je nepodnosljivo.Kao sto rekoh svako popodne tokom letnjih meseci grmi,seva, puca na sve strane i nekad bude tolika kolicina kise da morate da parkirate pokraj puta jer brisachi jednostavno ne mogu da postignu, tj ne vidite kuda vozite.Uz ovu klimu normalna je i pojava raznih buba,insekata i gustera od kojih mnoge ranije nikad nisam video.Cesto se uvuku i u kucu pa morate sa time da se borite.Za utehu imate priliku da vam u dvoristu rastu pomorandze ili grejpfrut
Uragani su sastavni deo zivota ovde ali to ne umanjuje opasnost od njih -tako da svakog leta budite spremni za eventualnu evakuaciju ako se ustremio na vasu stranu.Dobro je imati i zalihe hrane u slucaju nestanka struje i sl.

POSLOVI - nema ih bas u izobilju.Opste je poznato da je velika industrija na severu,a ovde mozete ocekivati uglavnom usluzne delatnosti, laku industriju,farmaceutsku (toga ima dosta) i dosta manje satnice. Najobicniji poslovi se krecu otprilike $8-10$ assembly line (ne treba iskustvo)
$10-12 machine operator (moze ali ne mora)
$12-15 customer service (potreban dobar engleski)
sto se ostalih poslova tice ako imate znanje niko vas ne pita sta ste zavrsili,dobro cete proci i ako znate neki zanat ili ako ste npr programer(sto je isto zanat

MOBILNOST - vrlo je ogranicena.Morate imati automobila koliko imate clanova porodice.Gradskog prevoza gotovo i da nema i na njega se ne mozete osloniti. Morate imati savrseno ispravan auto ili rezervnu varijantu ili necete moci da odete na posao ili u skolu tog dana.Nema ljudi na ulicama sve deluje nekako pusto.Za nas Evropljane to je veliki sok,na koji se teze navikavamo. Na plazama i u parkovima mozete videti prolaznike i to je to. Unutrasnjost ove drzave je jos uvek jedna velika pustara na severu i jedna ogromna mocvara Everglades na jugu.Jos uvek ima mesta za naseljavanje i postoji veliki priliv stanovnistva.

NASI LJUDI - Neko bi ovo posmatrao samo pozitivno, ali ja licno nisam ocekivao ovoliko nasih u ovim krajevima.Samo u Tampa Bay-u kazu da ih ima oko 70 000.Ne znam da li je ovaj podatak tacan ali nema dana da ne naletim na nekog naseg, u prodavnici,klubu ili na plazi.Ne bih bas obrazlagao ovo dalje ali za mene je to uglavnom ne bas pozitivna strana ovog dela USA.

OBRAZOVANJE - Ljudi su uglavnom jako lose obrazovani i informisani,bar oni sa kojima svakodnevno stupate u kontakt.Pocev od Amera (govorim o ljudima koji imaju i menadzerske pozicije),preko Latinosa kojih ima ogroman broj.Kazu da je skolstvo na Floridi medju najgorim u USA. Imam i dosta anegdota koje potvrdjuju ovo.Ako si rodjeni Amer velike su sanse da ces sa malo klikera doci do suprevizorske(vodja smene) ili menadzerske pozicije u firmi bez ikakvih problema.


KRIMINAL: ima ga ali ne mislim da je manji nego u metropolama na severu, uglavnom mislim da treba zaobilaziti odredjene delove gradova. Tampa je kazu jedan prilicno opasan grad,kao i Miami.

Vredi obici:Miami(SOUTH BEACH), Orlando Disney World koji ima 7 zabavnih parkova a za svaki vam treba ceo dan, Everglades(za ljubitelje prirode) , Key West,Saint Augustine (najstariji grad u USA koji i dalje postoji).

Voleo bih da procitam utiske iz drugih drzava jer mene od pocetka vuce da idem na sever ili na zapad.Nedostaje mi urbaniji zivot.
Reply With Quote
  #5  
Staro 29.04.2008, 01:49
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno

Lucky,

obizirom da si vec dugo na Floridi, a ima mnogo ljudi koje interesuje odlazak na tu stranu, u toplije krajeve, kako ljudi koji tek treba da dodju u USA, tako i onih koji su vec tu, ajd napisi nam koji je minimalac na Floridi, koji bi deo St. Petersburga (koliko sam razumela ti si u St. Petersburgu, kao i Tiberije) preporucio za trazenje stanova, kakva je realna situacija sto se tice poslova...koliko je to veliki grad St. Petersburg, koliko je daleko od aerodroma u Tampi, koliko je uopste Tampa daleko od St. Petersburga, kako doci do automobila tamo, koliko kosta, sta je sa vozackim dozvolama, ako se ima vozacka iz drugog state-a?

Svaka korisna informacija koju mislis da bi nasi ljudi trebalo da znaju, vise je nego dobro dosla.

Puno pozdrava!
Reply With Quote
  #6  
Staro 04.05.2008, 03:59
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Evo jos nekoliko informacija (onako nabacanih)

Minimalac je oko 8$/sat,vozacka dozvola se izuzetno lako dobija-nakon polaganja testova vozi se krug po poligonu i to je to.Mislim da kosta oko 10$.Stan isto nije problem naci jer ima dosta nasih ljudi koji izdaju a u apartmane tesko da ce vas primiti bez kreditne istorije.Imate nasih prodavnica,restorana,poslasticara tako da vam srpska hrana nece nedostajati.Istovremeno ogroman izbor raznih drugih kuhinja narocito juznoamerickih,karipske i azijske.Nocni zivot nije bas sjajan ali ima klubova...narocito u Tampi i Clearwater-u koji su na pola sata voznje.A i Orlando nije daleko(nekih sat i po).Ako trazite automobil bolja varijanta su privatna lica,dilera ima mali milion ali su uglavnom napumpali cena,Dobro je uplatiti Carfax i videti istoriju svakog auta pre nego ga kupite.(to je nekih 35$ mesec dana)
Reply With Quote
  #7  
Staro 21.05.2008, 02:19
srdjevic's Avatar
srdjevic srdjevic je offline
Administrator
 
Datum prijave: 19.05.2005
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 730
Thumbs up

Po meni, ova tema je odlična!

Primetio sam da ljudi dosta obraćaju pažnju na vizuelni doživljaj kada biraju gde će ići. Valjda utiče na psihu, ili šta ti ja znam...

Takođe, (ja živi primer) vrlo je verovatno da ljudi koji odu tamo i preko lutrije za prvo vreme (dok čekaju papire) ne znaju šta će sa sobom, te će (ako imaju vodiča) hteti da vršljaju po gradu/okolini...

Ove teme su prezentovanje mesta, te se slažem da treba da imaju što više informacija. Ljudi koji hoće da dođu, hteće i da pročitaju sve to.

U svakom slučaju, ja ću ovu temu da stick-ujem, a i ostale ću koje se bave prezentovanjem neke lokacije. Ako naleti još koja, i nju ću stick-ujem. Valja?
__________________
Lutrija - Zelena, ne Srbije
Reply With Quote
  #8  
Staro 02.01.2014, 23:50
krismk krismk je offline
Član
 
Datum prijave: 02.01.2014
Poruke: 1
Nepromenjeno Balkance koje zive na Floridi-Tampa

Hey cao svima, upravo sam se preselila na Floridi-Tampa inace sum od Makedonija,bi sakala da zapoznam lude iz Makedonija,Srbija,Bosna,Albania za prijatelstvo ..pozdrav
Reply With Quote
  #9  
Staro 03.01.2014, 15:58
lucky strike lucky strike je offline
Član
 
Datum prijave: 02.01.2014
US lokacija: nyc
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 19
Nepromenjeno

Zdravo jas bev vo clearwater minatata godina za 10 dena planiram da odam povtorno,dali znaete nekoj sto izdava soba,pozz
Reply With Quote
  #10  
Staro 03.01.2014, 16:01
lucky strike lucky strike je offline
Član
 
Datum prijave: 02.01.2014
US lokacija: nyc
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 19
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik krismk Prikaz poruke
Hey cao svima, upravo sam se preselila na Floridi-Tampa inace sum od Makedonija,bi sakala da zapoznam lude iz Makedonija,Srbija,Bosna,Albania za prijatelstvo ..pozdrav
jas tamu poznavam samo edno semejstvo,i isto taka bi sakal da zapoznaam novi prijateli.

looking forward to hear from you.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 18:40.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.