ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Vize za SAD > Ne-imigrantske vize

Ne-imigrantske vize Opšte teme o dobijanju i apliciranju za turističke, poslovne, medicinske i ostale ne-imigrantske vize

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 29.08.2016, 15:04
Dusan83 Dusan83 je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2016
Poruke: 10
Nepromenjeno Parksa - info oko prakse i vize za praksu

Pozdrav svima

Nisam naišao na temu u vezi sa praksom u SAD, pa bi ova tema mogla da bude posvećena tome.
Isčitao sam forum uzduž i popreko i imam osećaj kao da lično poznajem Magelana i Vuxanne

- Da li neko ima iskustva u obavljanju prakse ili poznaje nekog ko je radio praksu?

Oko vize
Ja spadam pod kategoriju studenata koji imaju godinu dana radnog iskustva u struci. Kapiram da je u pitanju J1 viza. Znam da nema pravila, ali obzirom na to da nisam zaposlen trenutno niti imam nekretninu na svoje ime; da li je to ozbiljan problem za dobijanje vize za praksu? Drugo, moja radna iskustva su stečena u tri različite zemlje, da li to predstavlja problem?
Dosta informacija koje sam pročitao na forumu su stare i po 5 godina, možda se nešto u međuvremenu promenilo, pa moram opet da pitam. Ja bih išao kao trainee; da li po isteku J1 vize (tj. prakse) mogu pronaći drugu praksu i produžiti vizu ili mi je jedina opcija da se prebcujem na F1 ili H1B vizu. Hteo bih svoj CV da unapredim da povećam šanse za upis PhD programa i dobijanje stipendije. Da li neko ima informaciju koliko je danas teško ili lako prebaciti se sa prakse i upisati neki kurs na F1 (pa eventualno po isteku kursa opet na J1 ili je to nemoguće)? Na primer, po isteku prakse hteo bih da upišem ESL da unapredim znanje akademskog izražavanja ili pripremu za TOEFL ili GRE.

Oko prakse
Work&Travel otpada, jer koliko sam video većina naših agencija nude sezonske poslove za redovne studente preko leta ili poslove-prakse koji nisu ni blizu moje obalsti. Da li neko ima iskustva ili informacije oko pronalaženja prakse u svojoj oblasti? Da li tražiti U.S. agencije po netu (a time i platiti usluge) za pronalaženje prakse ili pisati direktno organizaciji? Kako realno doći do prakse u svojoj oblasti?
Reply With Quote
  #2  
Staro 30.08.2016, 15:56
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

@Dusan83

Ukoliko sam dobro razumeo, tvoja struka spada u liberal arts - humanities - social sciences, a ni Vuxanne ni ja nismo iz tih struka. Ona je inzenjer, a ja zdravstveni radnik. U nasim strukama je mnogo lakse naci mesto pod Suncem u US jer rodjeni Ameri nisu skloni od teskim (inzenjerija) i odgovornim (zdravstvo) zanimanjima...

Ono sto ti trazis je u principu "Assistantship", gde udjes na postdiplomske studije gde ne placas skolarinu ali moras da radis na faksu kao asistent. Viza koju dobijas za taj program je uglavnom F1. Imaj u vidu da strance na programima tog tipa tretiraju kao robove i uzimaju ih jer znaju da nemaju izbora i mogu sa njima da rade sta hoce. Do zelene karte, taj put uzme po deset godina...

Sto se prakse tice koliko znam to sam kontaktiras firmu/organizaciju kod kojih bi to radio, a za vizu ne znam kako bi to islo. Pretpostavljam da bi obicna turisticka bila dovoljna za tako nesto.

Sto se skolarine tice, u US ne postoji besplatno skolovanje za postdiplomce cak ni za drzavljane. Ovde se uzimaju studentski krediti koje daje drzava, a stranci se za to ne kvalifikuju.

Sta je realnost u US: Sociologija? Da li zaista mislis da je to nesto deficitarno gde samo cekaju da im dodju stranci i spasu situaciju?
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #3  
Staro 30.08.2016, 21:05
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Ako si tehnicka struka, praksu u SAD mozes dobiti veoma retko, bas veoma retko posto retko ko odavde hoce da ode da radi u industriji u Srbiji. Postoji organizacija za internacionalne prakse studentima tehnickih nauka preko organizacije IAESTE. Ja sam radila jedno leto u Spaniji i jedno leto u Sloveniji preko te organizacije. Kvalifikujes se prosekom, znanjem jezika i rezultatom na testu iz Engleskog jezika. Ekonomisti imaju slicnu organizaciju, zove se (kako ono bi) AISEC valjda... Ono sto sam primetila za studente drustvenih nauka, obicno ih vise vuce razmena po Zapadnoj Evropi pa ima ona razmena tipa ERASMUS programa... Ja sam upoznala neke "liberal arts" studente u Spaniji iz Amerike ali oni su mahom isli da uce jezike i to one tipa Spanski, Francuski, Nemacki. Nismo njima toliko popularni sto se praksi tice, a internacionalne prakse, pa i sama J1 viza su vise tipa razmene. Mnoge zemlje Zapadne Evrope imaju dosta programa razmene, neki su za dodiplomce, neki za poslediplomce... Npr. Fulbright, vidi sajt Fulbright Srbija
Reply With Quote
  #4  
Staro 02.09.2016, 17:18
Dusan83 Dusan83 je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2016
Poruke: 10
Nepromenjeno

@Magelan
Kako ne postoji školarina za postdiplomske, ne razumem? Mnogi naši su otišli na postdiplomske, najbolje da su imali po 50 000 dolara. Ako ne na svim, a onda na većini fakulteta koje sam gledao za PhD daju full školarine (za sve studente). Negde automatski dobiješ pri upisu, a nege apliciraš posebno. TA i RA i kad dobiješ ne može da pokrije školarinu. Za master je drugačije, nigde nisam pronašao (za ono što me je interesovalo) da daju školarine automatski, već se po upisu aplicira i posotoji mogućnost da se dobije školarina ili određena finansijska pomoć (a to je mahom za one već u toku studija).
Reply With Quote
  #5  
Staro 02.09.2016, 18:58
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

TA/RA ce ti pokriti skolarinu i nesto sitno preko toga, cisto za da prezivis. Nasi uglavnom tako dolaze na postdiplosmske studije. Vuxanne je prosla kroz to pa moze da ti da vise detalja. Sve nase koje ja znam su se tako infiltrirali u sistem.

Ovako da dodjes i dobijes besplatno skolovanje, koliko ja znam, nije moguce. Rodjeni drzavljani nemaju besplatno visoko skolovanje. Cak se i skolarina na Community Colleges placa. Ovde se generacijama bore za besplatno skolovanje i zdravstvo, ali toga jos nema na vidiku. Postoje studentski krediti (sto ne treba mesati sa skolarinom jer je to bukvalno kredit koji se nakon skole otplacuje) koje daje drzava za koje su podobni drzavljani i imaoci zelene karte. Ne znam odakle ti ta informacija o besplatnom skolovanju...
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #6  
Staro 02.09.2016, 21:13
Dusan83 Dusan83 je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2016
Poruke: 10
Nepromenjeno

Pročitao sam i njeno i tvoje putešestvije Ipak je prošlo dosta godina, pa se možda nešto promenilo, a s tim u vezi i oko prakse za koju mislim da bi mi pomogla da mi aplikacija bude "jača". Ja govorim o školarini koju dobiješ kad upišeš postdiplomske studije.
Reply With Quote
  #7  
Staro 03.09.2016, 12:24
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Tajna je u tome da na tim fakultetima gde se prijavljujes (ti koji imaju mnogo internacionalaca i mnogo para, stvarno ne svaki) imas extremno visok GRE i TOEFL. Npr. ja sam slalala odavde studenta tamo gde sam ja studirala da ide na magistarske, nisu ga primili, mali GRE. Ja sam na matematici na GRE pogresila samo jedno pitanje. To su kod mene gledali. I naravno moras da ostvaris kontakt sa profesorom koji ce da ti bude adviser.

Za mene su sa projekta davali za skolarinu $40,000 cini mi se, davali su mi $18,865 pre poreza i zdravstvenog na godisnjem nivou, placala sam I'm international student fee po semestru $850, leti $425. Znaci imala sam ustvari $16.740 godisnje ili $1,395 mesecno (pre poreza i pre zdravstva). Nakon sto uzmu porez i zdravstvo, platim stan ($510) za zivot mi je ostajalo po $240 mesecno. To je ok za jednu osobu, ali meni je mama slala po $1000 svakog semestra (oko $200 mesecno vise). Pojela sam joj celu otpremninu. Plus mi je trebalo $4,300 da pokazem da imam za muza posto nije smeo da radim, to sam dobila sa raznih strana pre nego sto smo dosli ovde.
Reply With Quote
  #8  
Staro 04.09.2016, 21:59
Dusan83 Dusan83 je offline
Član
 
Datum prijave: 23.08.2016
Poruke: 10
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
I naravno moras da ostvaris kontakt sa profesorom koji ce da ti bude adviser.
Eto to mi isto nije jasno, a već mi je to rečeno. Ni na jednom sajtu fakulteta ne postoji info da bi trebalo kontaktirati profesora; to je onda valjda nešto što se podrazumeva.
Znači pre apliciranja ja bih morao da kontaktiram profesora i da kažem šta? Čime bih voleo da se bavim ili moram da imam jasno spremljen predog za tezu?

U suštini razumeo sam da se gleda kompletna aplikacija studenta i selekcija se vrši na osnovu aplikacija ostalih kandidata. Tako je bar na svim fakultetima koje sam ja gledao. Neko može imati manje bodova na GRE, ali dobre preporuke i motivaciono pismo. Opet, ni dobri GRE rezultati ne znače mnogo ako neko ima loše motivaciono pismo ili loši writing sample.

Ti si razumem najverovatnije upisala i dobila školarinu zato što si pored rezultata imala i neko iskustvo iza sebe (to što si radila na fakultetu). Da si aplicirala samo sa dobrim prosekom i visokim GRE rezultatom, pitanje je da li bi te primili.
Reply With Quote
  #9  
Staro 05.09.2016, 00:07
SEEUSAIC SEEUSAIC je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 22.04.2010
Poruke: 332
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Dusan83 Prikaz poruke

Ti si razumem najverovatnije upisala i dobila školarinu zato što si pored rezultata imala i neko iskustvo iza sebe (to što si radila na fakultetu). Da si aplicirala samo sa dobrim prosekom i visokim GRE rezultatom, pitanje je da li bi te primili.
"Ona" nije imala "neko iskustvo" radeci na fakultetu, vec impozantan CV i tada, a pogotovo sada. S obzirom na to da mozete doci u situaciju da vam jednog dana upravo taj clan naseg Foruma odlucuje o aplikaciji i/ili mentorstvu - mozda bi bilo dobro da zauzmete isti stav kao i prema onim profesorima kojima planirate da saljete aplikacije. Pozdrav i srecno.

Sup.Mod.
Reply With Quote
  #10  
Staro 05.09.2016, 04:53
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Vala bas.

GRE ti je ulazna cistka. Ako nemas zadovoljavajuci GRE (to ti je prijemni na poslediplomske), dzabe ti je i kontakt, i visok prosek i visok TOEFL, i kakva god biografija. Shvati GRE bas kao prijemni ispit. Bez dobrog rezultata, ne trosi dzabe svoje vreme ni sebi, ni drugima. Razmisli o nasem prijemnom u srednji skolu. Sprski i matematika? Dodaj sastav na to i slicno je. Jedan deo dokaze koliko mozes da se nosis sa ritmom poslediplomskih (to sa citanjem, razumevanjem i ostalo), drugi deo objasnjava kako racunas (ovde ti za MS i PhD i u liberal arts treba i matematika/statistika jer su im istrazivanja cak i u tim oblastima veoma sto bi oni rekli data driven ili sastoje se od prikupljanja i analiziranja podataka). Pa makar i to bilo istrazivanje tipa da li se strani jezik bolje uci gledanjem TV-a ili uzimanjem kurseva. I za to treba stastika. Treci deo pokazuje tvoje analiticko i kriticko misljenje - tvoj naucnicki potencijal. Veruj mi, cak i debate na forumima i u privatnom zivotu te lepo spremaju za to. Iznesi argument, potkrepi ga cinjenicama. Uzmi stranu - za ili protiv. Odbrani je. Ili malo za, malo protiv, pa na kraju suma sumarum - istina je negde izmedju...

Profesor nece da investira u tebe (ja npr. svog graduate studenta placam s svog projekta) ako misli da neces da mu uzvratis tu investiciju nekim npr. napisanim radovima (najvise ovim, jer nam to ulazi u biografiju i zauvek ostane nakon sto neko zavrsi), d amozes da odradis ono sto se od tebe trazi, da mozes da polozis ispite koje treba da polozis (uslov da ostanes kao TA/RA je da imas prosek preko B - preko devet u principu). Dakle, broj i kvalitet objavljenih radova se itekako ceni. Ja sam imala 16 konferencijskih kad sam se priajvila i dva objavljena udzbenika.

Kontakt takodje sa buducim mentorom, obicno treba da se poklope ne samo interesovanja nego i ono sto neko zna, a za to je potrebno da postoje dokazi - u vidu diplome, radova, sertifikata, cega god. Ne moze neko tvrditi kako je zainteresovan neku oblast ako mu CV jasno govori da se time nikada nikako nije bavio. Zamisli da si sef koji trazi buduce zaposlene. Koga bi primio da radi za tebe i zasto?
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pomoc oko dobijanja vize Nebojsa82 Vaša strana 7 07.01.2014 00:17
Info o broju dobitaka itd. DV2013 Fridex Stare teme 29 12.10.2013 04:17
Ima li ko info , kako srediti papire ako vas firma iz US zaposli? Lykoss Stare teme 12 05.05.2012 17:25
Info albertas Vaša strana 2 09.02.2012 18:30

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:42.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.