ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » USA Taxes » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #131  
Staro 24.02.2019, 22:06
3put 3put je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.05.2017
US lokacija: Chicago
YU lokacija: SRB
Poruke: 91
Nepromenjeno

U vezi takse,
evo ja fajlovao za 2018 godinu, iako nisam radio punu celu godinu i imao sam manje od 10000$ zaradu za tu godinu, poslao sam preko TurboTax online popunjavao podatke iz W-2 koji sam dobio iz firme, krajem januara i posle 2 nedelje mi javili da mi je odobren return a pare mi legle na rachun vec sredinom februara, bash prijatno iznenadjenje.
__________________
DV2018 - Selected
CN: 2018EU00021xxx
DS260: 12 May 2017
Lekarski: 21 Jun 2018
Interview date: 11 July 2018
GreenFriday Day: 13 July 2018
Reply With Quote
  #132  
Staro 25.02.2019, 07:21
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Ja nista nisam radio u US, samim tim nisam dobio svoj prvi cek jos uvek, kamo li w2 obrazac , tako da ono racunam da 99% ne trebam tu nista da diram
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #133  
Staro 05.03.2019, 08:00
nemanjaq's Avatar
nemanjaq nemanjaq je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.08.2014
US lokacija: Fort Worth, TX
Poruke: 39
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
Ja nista nisam radio u US, samim tim nisam dobio svoj prvi cek jos uvek, kamo li w2 obrazac , tako da ono racunam da 99% ne trebam tu nista da diram
Mislim da ako nisi ostvario nikakav prihod (ne računa se samo zarada/plata, već bilo koji prihod), nema nikakve potrebe da podnosiš "tax return". Svakako proveri.

Takođe, proveri i oko zdravstvenog osiguranja šta da radiš jer mislim da postoje penali ako nisi bio osiguran. Nadam se da ih nećeš plaćati.

Puno sreće u nalaženju posla!

Inače, servis TurboTax je odličan ako imate jednostavnu situaciju oko poreza, npr. W-2 za oba supružnika, ništa preko $24000 za dodatno oslobođenje od poreza i sl. Postoji i besplatna verzija, a sa dosta njihovih usluga se plaća oko $60 (dostupnost poreske prijave non-stop, potpuna podrška u slučaju revizije poreske prijave i sl.).
Hvala mnogo na preporuci @3put

Last edited by nemanjaq; 05.03.2019 at 08:05.
Reply With Quote
  #134  
Staro 11.03.2019, 21:47
Makica@'s Avatar
Makica@ Makica@ je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 06.06.2017
US lokacija: Boston,MA
YU lokacija: Srbija
Poruke: 570
Smile Haaaj 😊

Drustvo,ja htela da vas pitam takodje. Za skoro 9 meseci promenila sam 4 posla (mnogo hehe 🙄) i iz svake firme su mi stigli W-4 obrazci (jos uvek nisam popunila za tax return,rok je 15.April) E sada,kako sam se ja raspitala i najbolja solucija je da se konsultuje advokat. U Bostonu mogu da se urade tax return za od 40$ do 80$ (za celu papirologiju),i mislim da ako nemate jos uvek (healt inssurance) necete da placate penale. Inace takse za Boston su ogromne (treci po redu grad u celoj Usa). Prvi je San Francisko,Njujork,Boston etc. Mislim da sam napisala negde. Federal tax je 25% a state tax je 5% (ili obrnuto) 🤔 Pozdrav dragi ljudi
__________________
Prva Prijava za DV 2017 - Nista
Druga Prijava 30.Oktobar 2016
2.May.2017 -Selected
Case Number : 2018EU000091**
DS 260 poslat 30 Maja 2017.
Lekarski pregled : 01.02.2018.
Interview : 07.02.2018. (odlozen za Mart)
My Greeeeen Day : 12.Mart 2018.
Viza u Pasosu : 16.Mart 2018.
Landed in Boston 26.06.2018.
Reply With Quote
  #135  
Staro 12.03.2019, 04:59
SRBghost SRBghost je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 03.10.2013
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 583
Nepromenjeno

Ja sam radio sa TurboTax ove godine. Platio sam isto koliko i agenciju prosle godine, a dobio manje da platim. 2 W-2 za zenu i mene i 3 1099. Na sve to ja radim u jednoj a zivim u drugoj drzavi (NY/NJ) i opet je bilo prilicno lako. Preporucujem TurboTax, pogotovo ako je situacija cista (rad i prebivaliste u istoj drzavi).

Samo da dodam, ako niste bili pokriveni sa health - placa se penal, i to solidan:

https://www.medmutual.com/For-Indivi...Estimator.aspx
__________________
DV-2015 - prvi put, 2 prijave - IZVUCENI
22.05.2014. - popunjeni formulari
19.02.2015. - lekarski
24.02.2015. - intervju/odobrene vize/Administrative processing
26.03.2015. - konacno stigli pasosi (sa vizama)
28.03.2015. - kupljene karte
24.06.2015. - NYC resident
01.04.2016. - Garden State
Reply With Quote
  #136  
Staro 12.03.2019, 21:08
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Makica@ Prikaz poruke
Drustvo,ja htela da vas pitam takodje. Za skoro 9 meseci promenila sam 4 posla (mnogo hehe 🙄) i iz svake firme su mi stigli W-4 obrazci (jos uvek nisam popunila za tax return,rok je 15.April) E sada,kako sam se ja raspitala i najbolja solucija je da se konsultuje advokat. U Bostonu mogu da se urade tax return za od 40$ do 80$ (za celu papirologiju),i mislim da ako nemate jos uvek (healt inssurance) necete da placate penale. Inace takse za Boston su ogromne (treci po redu grad u celoj Usa). Prvi je San Francisko,Njujork,Boston etc. Mislim da sam napisala negde. Federal tax je 25% a state tax je 5% (ili obrnuto) 🤔 Pozdrav dragi ljudi
To radi racunovodja ili knjogovodja ne advokat, ali svakako za nekog ko nikad nije radio je dobro za prvi put da se uzme i nije skupo u odnosu na aplikacije. A za Boston, nema lokalnu taksu ako sam dobro video, placas samo federalnu i state, state nije velika i 5.1% a federalna ako si single 12% placas za iznos do 38000$.
Reply With Quote
  #137  
Staro 13.03.2019, 21:32
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

koliko ja znam W-4 obrazac je ono sto potpisujes poslodavcu i prakticno ga ovlascujes da u tvoje ima zadrzava iznos taxi tj da ih uplacuje u tvoje ime.

U svakom slucaju makar za prvi put dobro je otvoriti se malo i platiti strucnjaka da ti sve odradi.

Sigurno je da forum ne moze da ti da definitivan odgovor vec samo neke smernice ili iskustva ali konkretno OBRATI SE PROFESIONALCU.
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #138  
Staro 22.03.2019, 16:27
Ggaga Ggaga je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 171
Nepromenjeno

Da li je neko imao situaciju da nije mogao da koristi $24000 deduction (married fillinfg jointly) jer nije bio u USA celu godinu tj. dosao polovinom godine ili kasnije tj da je morao da prijavi i prethodna primanja pre ulaska u USA zbog toga?

Dobila sam ovakav odgovor na Turbotaxu:

If you were only a resident for part of the year, you are considered dual-status taxpayers (part year nonresident, part-year residents). You can only file a full year married filing jointly return if you make an election to do so. You will need to declare your worldwide income for 2018.
To make this election, please see the attached, page 8 Section titled Choosing Resident Alien Status. You will need to write this election on paper and attach it to your return. You will need to print and file your return. You cannot e-file. You will both need to sign the election and your return. As you cannot e-file your federal return, you also will not be able to e-file your state return (if you have to file one).
Dodatno obrazlozenje: As you are a green card holder you can choose to file as a full-year resident in TurboTax without the election (declaring your worldwide income for the calendar year 2018). However, if you sold a property or received income you do not want to have taxed in the US, you will need to file a dual-status return. If you file as full-year residents, you can utilize the foreign tax credit to help offset double taxation. If you file dual status, you will have to file married filing separately and you would not be allowed the standard deduction which for married filing jointly is $24,000. You will just need to make a decision on which way you want to file."

Takodje da li je neko prijavljivao racune/novac koji ima u van Usa tj u Srbiji?
Reply With Quote
  #139  
Staro 22.03.2019, 20:30
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Ggaga Prikaz poruke
Da li je neko imao situaciju da nije mogao da koristi $24000 deduction (married fillinfg jointly) jer nije bio u USA celu godinu tj. dosao polovinom godine ili kasnije tj da je morao da prijavi i prethodna primanja pre ulaska u USA zbog toga?

Dobila sam ovakav odgovor na Turbotaxu:

If you were only a resident for part of the year, you are considered dual-status taxpayers (part year nonresident, part-year residents). You can only file a full year married filing jointly return if you make an election to do so. You will need to declare your worldwide income for 2018.
To make this election, please see the attached, page 8 Section titled Choosing Resident Alien Status. You will need to write this election on paper and attach it to your return. You will need to print and file your return. You cannot e-file. You will both need to sign the election and your return. As you cannot e-file your federal return, you also will not be able to e-file your state return (if you have to file one).
Dodatno obrazlozenje: As you are a green card holder you can choose to file as a full-year resident in TurboTax without the election (declaring your worldwide income for the calendar year 2018). However, if you sold a property or received income you do not want to have taxed in the US, you will need to file a dual-status return. If you file as full-year residents, you can utilize the foreign tax credit to help offset double taxation. If you file dual status, you will have to file married filing separately and you would not be allowed the standard deduction which for married filing jointly is $24,000. You will just need to make a decision on which way you want to file."

Takodje da li je neko prijavljivao racune/novac koji ima u van Usa tj u Srbiji?
ne razumem sta je tvoje pitanje kad su ti sve lepo objasnili ?
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #140  
Staro 24.03.2019, 08:13
nemanjaq's Avatar
nemanjaq nemanjaq je offline
Drug član
 
Datum prijave: 14.08.2014
US lokacija: Fort Worth, TX
Poruke: 39
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Ggaga Prikaz poruke
Da li je neko imao situaciju da nije mogao da koristi $24000 deduction (married fillinfg jointly) jer nije bio u USA celu godinu tj. dosao polovinom godine ili kasnije tj da je morao da prijavi i prethodna primanja pre ulaska u USA zbog toga?

Dobila sam ovakav odgovor na Turbotaxu:

If you were only a resident for part of the year, you are considered dual-status taxpayers (part year nonresident, part-year residents). You can only file a full year married filing jointly return if you make an election to do so. You will need to declare your worldwide income for 2018.
To make this election, please see the attached, page 8 Section titled Choosing Resident Alien Status. You will need to write this election on paper and attach it to your return. You will need to print and file your return. You cannot e-file. You will both need to sign the election and your return. As you cannot e-file your federal return, you also will not be able to e-file your state return (if you have to file one).
Dodatno obrazlozenje: As you are a green card holder you can choose to file as a full-year resident in TurboTax without the election (declaring your worldwide income for the calendar year 2018). However, if you sold a property or received income you do not want to have taxed in the US, you will need to file a dual-status return. If you file as full-year residents, you can utilize the foreign tax credit to help offset double taxation. If you file dual status, you will have to file married filing separately and you would not be allowed the standard deduction which for married filing jointly is $24,000. You will just need to make a decision on which way you want to file."

Takodje da li je neko prijavljivao racune/novac koji ima u van Usa tj u Srbiji?
Ovo je bilo naše iskustvo.

Dok sam popunjavao poresku prijavu na TurboTax, bilo je sve vrlo jednostavno - pitanje, odgovor. Doduše, i naša situacija je bila jednostavna - dva W-2 obrasca i kraj.

Što se tiče poreskog odbitka, bilo je pitanje da li smo imali i da li možemo da opravdamo veće rashode od nominalnih $24.000 (kupovina stana, školovanje dece, troškovi lečenja i sl.). Mislim da oni svakako računaju $24.000 za zajedničku prijavu supružnika.

Takođe, nakon jedne grupe pitanja je izašla i potvrda da ne moramo da platimo "penal" koji plaćaju osobe koje nisu imale zdravstveno osiguranje.

Od kada smo dobili stalni boravak u SAD, mi nismo ostvarili nikakav prihod nigde van SAD. Ovo opet pojednodavljuje našu situaciju jer sa stalnim boravkom u SAD, IRS-u morate prijaviti sve prihode koje ste bilo gde ostvarili.

I takođe, u SAD smo bili svega par meseci prošle godine, 4+.

Nadam se da Vam naše iskustvo može pomoći.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:00.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.