ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 10.04.2012, 10:18
curlika's Avatar
curlika curlika je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.02.2012
US lokacija: Las Vegas, Houston, Chicago
YU lokacija: Sombor-Novi sad, Srbija
Poruke: 263
Pošalji Skype™ poruku korisniku curlika
Nepromenjeno Iskustva u vezi obrazovanja dece (vrtić, škola),

Nisam naišao ni na kakav podatak o navedenoj temi...Da li možda zato što još niko od forumaša koji su otišli nemaju toliko veliku decu? Dakle, da li se i koliko plaća vrtić (zabavište, obdanište) kao i škola kad klinci krenu. Kakve su im obaveze tokom pohađanja škole, koliko je udaljena škola, ko ih prati u školu ako oba roditelja rade, šta se uči. Da li je slično našem obrazovanju...ili...ni nalik? Koliko brzo se deca prilagođavaju na jezik, kako ih (decu) prihvata sredina, i uopšte...sve u vezi dece i njihovog života (dok se roditelji pate tražeći poslove).
Reply With Quote
  #2  
Staro 10.04.2012, 12:32
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik curlika Prikaz poruke
Nisam naišao ni na kakav podatak o navedenoj temi...Da li možda zato što još niko od forumaša koji su otišli nemaju toliko veliku decu? Dakle, da li se i koliko plaća vrtić (zabavište, obdanište) kao i škola kad klinci krenu. Kakve su im obaveze tokom pohađanja škole, koliko je udaljena škola, ko ih prati u školu ako oba roditelja rade, šta se uči. Da li je slično našem obrazovanju...ili...ni nalik? Koliko brzo se deca prilagođavaju na jezik, kako ih (decu) prihvata sredina, i uopšte...sve u vezi dece i njihovog života (dok se roditelji pate tražeći poslove).
U mom mestu vrtic je oko 450 dolara a videla sam u drugom jednom 900 dolara (mesecno).

Osnovne skole imas javne (public) i privatne (a tu cene mogu da budu i vece od fakultetskih skolarina). Javne su valjda dzabe.

Decu u skolu voze autobusima. Obicno odu u 8 ujutru i budu do 15 i 30 h. A ako ce negde duze da ostanu, to valjda moras da platis.

Ako hoces da dete ide u skolu, moras da zivis u odredjenom komsiluku i najcesce ide dobra skola = visa kirija. Moras u tacno odredjenu skolu koja je za tvoj komsiluk.
Reply With Quote
  #3  
Staro 10.04.2012, 12:55
curlika's Avatar
curlika curlika je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.02.2012
US lokacija: Las Vegas, Houston, Chicago
YU lokacija: Sombor-Novi sad, Srbija
Poruke: 263
Pošalji Skype™ poruku korisniku curlika
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
U mom mestu vrtic je oko 450 dolara a videla sam u drugom jednom 900 dolara (mesecno).

Osnovne skole imas javne (public) i privatne (a tu cene mogu da budu i vece od fakultetskih skolarina). Javne su valjda dzabe.

Decu u skolu voze autobusima. Obicno odu u 8 ujutru i budu do 15 i 30 h. A ako ce negde duze da ostanu, to valjda moras da platis.

Ako hoces da dete ide u skolu, moras da zivis u odredjenom komsiluku i najcesce ide dobra skola = visa kirija. Moras u tacno odredjenu skolu koja je za tvoj komsiluk.
Pa zar te troškove niko ne uzima tj. spominje? Ili...ko što rekoh...nema niko već malo veću decu? Škola ili vrtić ko stanovanje! Alaj im ćufte! Pa to je cirka pola plate...A uvoze nase fakultetlije koji kompletno školovanje završavaju za dž. (osnovna besplatna, srednja besplatna, fax u budžetu). To nisam kalkulisao ali znatno povećava troškove.
Reply With Quote
  #4  
Staro 10.04.2012, 13:16
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

Pa i u USA su osnovna i srednja besplatni ako su public. Nema razlike. Ima i u Srbiji privatnih vrtica i srednjih skola koji kostaju ko 2 kirije.
Reply With Quote
  #5  
Staro 10.04.2012, 15:43
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik curlika Prikaz poruke
Pa zar te troškove niko ne uzima tj. spominje? Ili...ko što rekoh...nema niko već malo veću decu? Škola ili vrtić ko stanovanje! Alaj im ćufte! Pa to je cirka pola plate...A uvoze nase fakultetlije koji kompletno školovanje završavaju za dž. (osnovna besplatna, srednja besplatna, fax u budžetu). To nisam kalkulisao ali znatno povećava troškove.
Vecina nema decu godista za vrtic, ja imam pa znam cene za vrtic. A za skole, ovi sa starijom decom bi ti znali tacnije reci.

Vrtic, obdaniste, predskolsko i faks placas svakako.

Naravno da ih uzimamo u obzir, pa pogledaj samo koliko ljudi na forumu uopste i nema decu.

Deca su ovde skupa, jedan mi je covek racunao jedno dete ce te kostati odokativno 250 000 hiljada dolara (seo covek i izracunao otprilike troskove dok odskolujes jedno dete - sa fakultetom) - inzenjerska deformacija - sve mozes da preracunas otprilike...
Reply With Quote
  #6  
Staro 10.04.2012, 16:33
Photographer Photographer je offline
Drug član
 
Datum prijave: 16.08.2011
US lokacija: SF Bay area
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 71
Nepromenjeno

PRE-K ima free u nekim drzavama. Faks svuda placas, to sto u Srbiji ljudi misle da je free je posledica zablude jer se taj free faks (za one na budzetu) placa iz jelte budzeta koji se puni porezima i doprinosima koji su skoro 60% bruto plate. Dakle moze da se podigne dete do kraja srednje skole bez nekih vecih troskova od onih koje bi imali za iste uslove u Srbiji. Na faks mogu da se upisu ako su pametni i sposobni bez novca (stipendije, studentski krediti, pomoci...itd). Posle ce dete da vraca samo taj kredit kad se zaposli.... Nema tu roditelj neke obaveze previse, e sad to sto je kod nas to postalo pravilo (da roditelji finansiraju decu do 30. godine) to je neka druga prica...
Reply With Quote
  #7  
Staro 10.04.2012, 17:18
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
U mom mestu vrtic je oko 450 dolara a videla sam u drugom jednom 900 dolara (mesecno).

Osnovne skole imas javne (public) i privatne (a tu cene mogu da budu i vece od fakultetskih skolarina). Javne su valjda dzabe.

Decu u skolu voze autobusima. Obicno odu u 8 ujutru i budu do 15 i 30 h. A ako ce negde duze da ostanu, to valjda moras da platis.

Ako hoces da dete ide u skolu, moras da zivis u odredjenom komsiluku i najcesce ide dobra skola = visa kirija. Moras u tacno odredjenu skolu koja je za tvoj komsiluk.
Bagatela :-) Ovde ja mislim da nema nista ispod 1200$ :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #8  
Staro 10.04.2012, 18:21
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Ne znam za preK uzrast, moj klinja je krenuo prosle godine u K4, sto po uzrastu odgovara starijoj grupi u nasem obdanistu. Ove godine je K5, ili predskolac. Ide u javnu skolu i sve je besplatno (osim upisnine od $95 i stalnih cimanja za rukav da se da po neki dobrotvorni prilog za skolu, tu su potpuno bez blama da traze). Posto moramo da ga isporucimo pre pocetka casova jer idemo na posao, srecom imamo daily care u dvoristu skole, oni ga cuvaju jedno 45 minuta do pocetka nastave, sto nas izadje oko 200 dolara mesecno. Moguca je i varijanta za cuvanje posle skole, ako oba roditelja arde duze, ali se posebno placa. Takodje, imaju varijantu cuvanja dece onim danima kada skola ne radi (a skole slave svaki bozji praznik, pa i neki dan pride), za sta opet ide posebna tarifa. U jednom pristojnom daily care objektu kod mog posla, sa sve klopom (tri obroka), mesecno je oko $850. Sto se tice prevoza, nas skolski distrikt je mali, sve je tzv. walking distance pa skola nema razloga da iznajmljuje buseve. Za petnaestak minuta maksimum si iz bilo koje tacke do skole peske. Sto se tice kvaliteta, i to jako zavisi od dela grada do dela grada, a mi smo birali najbolje, tako da sada kada se cujemo sa prijateljima u Beogradu i kazemo im sta klinja uci u predskolskom, njima blago opadne donja vilica. Pre neki dan mi je u kolima pricao da u gmizavce spadaju zmije, gusteri i krokodili, da se mali misevi, koji spadaju u sisare, radjaju slepi i bez dlake, pa za pet dana progledaju i pocne da im raste krzno i sl. Tek me je iznenadio kada je poceo da mi prica kako ribe ne mogu da disu na vazduhu jer imaju skrge, a delfini i kitovi moraju da izrone jer su sisari i imaju pluca. I svew to kroz pricice i filmice, naucio je a da ni ne zna da je ucio. Tek toliko da napomenem svim kriticarima americkog obrazovnog sistema... ima i dobrih skola, gde deca zaista mogu da nauce puno toga. Takodje, kada jednom dogura do srednje skole, ako je dobar, moze da slusa neke predmete na fakultetskom nivou, skola to organizuje sa lokalnim koledzom, pa mu se ocena iz srednje skole vazi na koledzu, kao da je vec odslusao i polozio taj ispit. Pre 14 meseci je krenuo u skolu bez ikakvog znanja engleskog, a sada je jedan od najboljih u razredu. Veca muka nam je kako da mu odrzimo i razvijemo srpski, da ga ne zaboravi, a za engleski nema problema, vec bolje razume ljude na ulici od nas, gleda filmove bez muke i sl.
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #9  
Staro 10.04.2012, 19:17
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dreamerns Prikaz poruke
Bagatela :-) Ovde ja mislim da nema nista ispod 1200$ :-)
Ako je vezano za neku "crkvu" tipa pentakostalce i Jehovine svedoke onda je bagatela. Ako je "state" tj religiozno neutralan cena skace svugde... Brainwash od malena...

Ja kontam da mozes da racunas da kosta kao kirija najcesce... Mislim priblizno... Obicno mozda 80 % od kirije za dvosoban stan.
Reply With Quote
  #10  
Staro 10.04.2012, 19:43
curlika's Avatar
curlika curlika je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.02.2012
US lokacija: Las Vegas, Houston, Chicago
YU lokacija: Sombor-Novi sad, Srbija
Poruke: 263
Pošalji Skype™ poruku korisniku curlika
Nepromenjeno

Ma da. Jasno. Kao i sve drugo zavisi sve od države do države, od mesta do mesta, od dela mesta do dela mesta...Meni nije cilj da odvučem familiju pa da sve što zaradimo i potrošimo, nego da nešto i skupimo - za crne dane (ne bilo ih). Jednostavan recept za resenje je: Da oboje rade i da su stalno u potrazi za boljim poslovima. I biće svega ( i za slamaricu)
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Par saveta u vezi poslova dreamerns Vaša strana 51 11.04.2012 03:20
Definisanja naziva adekvatnog nivoa obrazovanja kod nas Tarzan Stare teme 187 12.11.2011 21:05
U danasnjim B92 vestima:oprezno sa slikanjem dece u kadi!!(?) Score Vaša strana 54 18.01.2011 16:03
Pitanja u vezi sa boravkom u USA... nelson Stare teme 16 02.10.2008 23:11
Zdravstveni problemi i trogodišnja srednja škola Vladimirko Prva koverta 13 14.07.2008 17:19

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:54.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.