ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 30.07.2014, 10:06
Emiiuki Emiiuki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.10.2012
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 85
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik IgorMAD Prikaz poruke
Ti imas broj pod kojim si izvucen i potpuno je svejedno koliko godina imas. Nema sta da se ulazi u razmatranje ili ne.
Žena pita o situacijama gde tražiš posao, kada si već u USA.
Koliko sam shvatila oni tek razmišljaju da li uopšte da apliciraju, nisu nikada ni slali za lutriju......
Inače, ovo mi je izuzetno zanimljiva tema. Poslala sam dokumentaciju za kanadsko iseljenje i nadam se da će sve biti ok, a ovo su problemi koji me očekuju jednog dana, ne verujem da se USA i Kanada preterano razlikuju.
__________________
Prva prijava 1999, etc
Reply With Quote
  #12  
Staro 30.07.2014, 10:36
derise derise je offline
Član
 
Datum prijave: 27.07.2014
Poruke: 9
Nepromenjeno

Upravo tako. Mi razmisljamo o situaciji da smo tamo. Kakvo je iskustvo, da kazem, starije populacije u trazenju posla. Kakav odnos imaju poslodavci pri zaposljavanju starijih od 45, kroz kakvu prizmu ih gledaju. Kad dobiju prijave recimo za radno mesto, da li odmah odvoje one starije od 45 kao nepozeljne i njih i ne razmatraju.
Reply With Quote
  #13  
Staro 30.07.2014, 13:13
Emiiuki Emiiuki je offline
Drug član
 
Datum prijave: 25.10.2012
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 85
Nepromenjeno

Možda da, ipak, sačekate i vidite hoćete li uopšte biti izvučeni pošto šanse baš i nisu velike (ja apliciram 15 godina i ćorak) pa, ako vas strefi sreća, imaćete godinu - dve da razmislite da li bi se išlo ili ne. Zec je još u šumi.
__________________
Prva prijava 1999, etc
Reply With Quote
  #14  
Staro 30.07.2014, 13:36
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
Cek da probam uprosceno svako ko godisnje zaradi $4,800 i na to plati SSI ima pravo na benefits - to je i maksimalni broj bodova: 4 godisnje, $1,200 svaki bod u zaradi. Klasicnu penziju (po definicijama na koje smo mi navikli) dobijaju drzavni zaposleni (zavisno od kolektivnog ugovora, dobijaju 80-100% od proseka od najboljih 10 godina uglavnom) ali oni nemaju pravo da podizu SSI bez obzira na to sto uplacuju u fond.

Ti sto imaju preko 70 i rade, garantovano podizu SSI od svoje 62, imaju Medicare i zaradjuju dodatne pare na part-time poslu (imam ja slucaj na poslu). Razlozi su svakojaki - pomazu deci, zive u skupoj sredini, imaju jos uvek mortgage ili jednostavno nemaju sta da rade kod kuce....

Postoji calculator, pa izracunas.... dokle god nisi u "penzionim" godinama (62) ne mozes da podizes SSI benefits osim ako nisi invalid - onda godine nemaju veze sa tim. Ako evo ubacis na primer da si rodjen/a 1975, da pravis $40,000 godisnje i da ces da se penzionises pre roka i vremena 2020-te godine, onda ces kad napunis godine za penziju 2036-te primati $795 sadasnjih iliti sa obracunatom pretpostavljenom inflacijom i povecanjem plate $1,861 tadasnjih para. Ako postanes DANAS invalid, dobices $1,339 mesecno, ako ne daj Boze umres dete dobija $1,017 mesecno a supruznik dobija pravo na $1,356 ako je u godinama za penziju ili kad dodje u godine za penziju (moze da bira svoje ili pokojnikovo osiguranje, zavisno koje je vece - neko ne radi uopste pa mu ostaje opcija od supruznika samo).

Ako radis do 62-ge i penzionises se, znaci sacekas 1936-tu, onda je mesecna nadoknada od $1,036 u sadasnjim parama (sa obracunatom inflacijom $2,038 u to vreme), a ako odlozis podizanje SSI svake godine beneficije rastu za 8% tako da ako sacekas 2040-tu, mesecna nadoknada je $1,309 u sadasnjim dolarima odnosno to ce tada da bude $3,368.

Na ovo se placa porez, kao i na 401k ko podize (jer je pre-tax kad se izdvaja u fond). Ja ovo licno ne volim, jer kad odvajas ti je taksa manja (imas supruznika i decu na taksi), a kad podizez pare deca vise nisu na tvojoj poreskoj prijavi (mnogi su vec udovci) pa ispada onda da kad izdvajas stedis 15% od takse a kad placas vrlo lako si onda single status pa placas 35% (da ne komplikujem dalje ali ispada da je Roth IRA mnogo bolja varijanta, da platis porez sada a da posle bude tax free).

I tako... zakomplikovah opet volim brojeve sta ces Sve u svemu, svi ovde zarade "penziju" odnosno dobiju pravo da podizu osiguranje (SSI), pitanje je samo da li im je to dovoljno za zivot ili ne. Najludje mi je kad mi posalju onaj Benefit Statement, sa sve porukom da ako pandrkem danas, moja porodica ce imati prava na onoliko i onoliko para Morbidno skroz.

Prilicno je slicno sa onim u Srbiji, zar ne? Sve u svemu, nije sve tako crno, sacekas da napunis 62, pa ako ti je mnogo skupo tu gde zivis (a drzavljanin si), uzmes te parice pa u jeftinije mesto (ili u assisted living). Bracni par koji se recimo sad penzionise bez 401k, moze od ovih para fino da zivi nazad u otadzbini ili negde drugde (Mexico, Argentina, etc., dosta Amerikanaca kupi neki posed tamo, pravi vino, prodaje u Costco i uziva).
To sve vazi za one sa "full time job". Ali imas dosta onih "hourly employees" kojima namerno daju nedeljnu satnicu manju od nivoa iznad koga moraju da im odvajaju benefite. Ako radis < t min nemas odvajanja za penziju od employer-a. A masa njih ne odvaja dovoljno za penziju ili puno rizikuje sa investicijama pa izgubi pare kad naleti kriza. Pricala sam bas na tu temu sa nekim od tih deda sto stoje u Walmart i docekuju ljude a jednom nogom su u grobu.

A sa tih ~$1000 nema leba da mozes da prezivis u nekim krajevima, mnogim starim ljudima treba mesecno i do $600 samo za lekove pa moraju da rade...

Last edited by vuxanne; 30.07.2014 at 13:41.
Reply With Quote
  #15  
Staro 30.07.2014, 13:38
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik derise Prikaz poruke
Uh, uh, uuhh. Hvala svima na odgovorima, ali ja za sad ne mogu pohvatati sta vi to meni sve napricaste! Udubicu se u to cim budem mogla, sad sam samo htela da se zahvalim na paznji.
Sami termini su mi nepoznati, pa cu se malo pozabaviti sa tim. Ipak, zna li neko nekoga kako je prolazio na intervjuima za posao u tim godinama (50 god.), da li uopste pozivaju ako si preko 35-40. To me najvise zanima. Nije problem raditi, na rad smo navikli. Mislim na stvaran i efektivan rad, i prekovremeno. Ali da li uopste mozes ocekivati da ti se pruzi sansa da radis, da uopste dodjes u obzir i razmatranje pored toliko mladjih? To nas brine.
U rezimeu ne pises datum rodjenja, bracno stanje i ne stavljas sliku ako ti ta informacija ista pomaze.
Reply With Quote
  #16  
Staro 30.07.2014, 14:46
derise derise je offline
Član
 
Datum prijave: 27.07.2014
Poruke: 9
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Emiiuki Prikaz poruke
Možda da, ipak, sačekate i vidite hoćete li uopšte biti izvučeni pošto šanse baš i nisu velike (ja apliciram 15 godina i ćorak) pa, ako vas strefi sreća, imaćete godinu - dve da razmislite da li bi se išlo ili ne. Zec je još u šumi.
Volim ja da ramisljam u napred. Kad mi je ta buva u glavi, prosto se pitanja namecu sama od sebe. A u danasnje vreme je bezveze samo misliti o tome a imas koga da pitas konkretno. Nije nikakva stvarna situacija u pitanju, to sam odmah rekla, ali mi treba sto vise informacija da bih uopste mogla da sagledam kako i sta, i ako.

Ja sam resila da se prijavimo, i ako se desi da budemo izvuceni, meni je to iskreno kasno da pocnem da mislim o stvarnim problemima. Sa dvoje dece i u ovim godinama, to je premalo vremena; mislim na 6 meseci do ulaska u USA. Mislim da bih do tad trebala vec da imam dovoljno saznanja o realnosti sveta u koji idem i vise da se bavim finansijama, trazenja gde ici i kod koga, zavrsetak skole za decu i slicno
Reply With Quote
  #17  
Staro 30.07.2014, 17:07
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
U rezimeu ne pises datum rodjenja, bracno stanje i ne stavljas sliku ako ti ta informacija ista pomaze.
Jao da, ovo mi je extra. Objective - Skills - Working Experience - Education i to je resume. Kad ispunjavate on-line aplikacije računajte na 30 min minimalno, ali nema pitanja o bračnom statusu, godinama, planirate li trudnoću (to je kod nas postalo glavno) nema slike...

Kad je u pitanju pronalaženje posla ja vjerujem da kao i u svakom aspektu života sreća i sudbina igraju ulogu. Pored tih čimbenika, podrška koju imate ovdje u USA je po mom mišljnju izuzetno važna. Također, i ovdje ćete lakše dobiti neki bolji posao ako imate poznanstvo. Znam da to sad zvuči malo grubo, ali to je činjenica. Ne funkcioniše to kao kod nas, netko vas može preporučiti, pomoći i sl. ali na vama je da se onda dokazujete. Ako ne zadovoljite uslove nitko vas neće ostaviti na tom radnom mjestu, ali ako se pokažete kao dobar radnik imate šansu da napredujete. Ne kažem da je nemoguće dobiti posao i jednostavno prijavom na konkurs, ali vjerujem da je malo teže, jer uvijek u prednosti netko sa American working experience i sl.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote
  #18  
Staro 30.07.2014, 20:18
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
Jao da, ovo mi je extra. Objective - Skills - Working Experience - Education i to je resume. Kad ispunjavate on-line aplikacije računajte na 30 min minimalno, ali nema pitanja o bračnom statusu, godinama, planirate li trudnoću (to je kod nas postalo glavno) nema slike...
Joj to oko trudnoce, meni su tri puta rekli aaa, ti sad imas 25 godina, sad ce jedno dete, pa drugo... ko ce to da poplacaaaa... Treba nam ipak musko. Ovde imam "affirimitive action" - za svaki "minority" pisemo posebne izvestaje zasto je i kako neko odbijen. Npr. ako je zena istih kvalifikacija kao muskarac - bira se zena za posao (naravno ovo je u drzavnim institucijama ne svugde).

Citat:
Prvobitno poslao korisnik via Prikaz poruke
Kad je u pitanju pronalaženje posla ja vjerujem da kao i u svakom aspektu života sreća i sudbina igraju ulogu. Pored tih čimbenika, podrška koju imate ovdje u USA je po mom mišljnju izuzetno važna. Također, i ovdje ćete lakše dobiti neki bolji posao ako imate poznanstvo. Znam da to sad zvuči malo grubo, ali to je činjenica. Ne funkcioniše to kao kod nas, netko vas može preporučiti, pomoći i sl. ali na vama je da se onda dokazujete. Ako ne zadovoljite uslove nitko vas neće ostaviti na tom radnom mjestu, ali ako se pokažete kao dobar radnik imate šansu da napredujete. Ne kažem da je nemoguće dobiti posao i jednostavno prijavom na konkurs, ali vjerujem da je malo teže, jer uvijek u prednosti netko sa American working experience i sl.
Samo oni veze zovu "connections" ista stvar. Dobio posao preko veze ne zvuci negativno.
Reply With Quote
  #19  
Staro 30.07.2014, 22:00
derise derise je offline
Član
 
Datum prijave: 27.07.2014
Poruke: 9
Nepromenjeno

Dobro, koliko sam shvatila same godine nisu prepreka pri dobijanju posla. Mislim, nije kao kod nas da si otpisan samim tim.
Reply With Quote
  #20  
Staro 04.08.2014, 15:52
kreta kreta je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 23.06.2014
Poruke: 183
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik derise Prikaz poruke
Dobro, koliko sam shvatila same godine nisu prepreka pri dobijanju posla. Mislim, nije kao kod nas da si otpisan samim tim.
Danas sam upoznala zenu od 43 godine, zavrsila je drustveni fakultet u roku, nije mogla da nadje posao u struci i sada radi u restoranu kao pomocno kuhinjsko osoblje. Da! Dok sam radila u USA, imala sam koleginice stare preko 60 godina, jedna je imala 72. Ta je radila, ne zbog para, vec je htela da bude sa ljudima, da ima sa kim da razgovara i da vezba mozdane vijuge. To su bili njeni razlozi i to je poslodavac naravno nije pitao, ali je primio bez problema. Ovde su oni preko 40 stari ljudi...
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Odobrena iseljenička viza posle 5 godina stanko76 Porodične imigrantske vize 130 24.09.2019 10:25
DV Lutrija 2014 godina IvanDash Vaša strana 9 13.07.2014 14:29
Godina je prosla - Sumiranje troskova milosx Vodič za emigrante 30 01.08.2013 16:10

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:03.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.