ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 19.09.2010, 07:02
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Sto mi cela ova prica zvuci poznato, kao da je vec bila predmet rasprava... mozda se i varam, ali nema veze, ipak cu da dodam par komentara...
Kada ja budem slao svoje dete u vrtic i skolu najstroze cu da zabranim da mu daju mleko. Zasto, pitate se vi... e pa zato sto verujem da mu mleko skodi i da njime unosi sve moguce stetne materije koje je krava pojela i da ne postoji ni jedan dokaz da je zdravo piti mleko... Ovo je podjednako validno, ako ne i validnije od prethodno pomenutih ideja da roditelji koji VERUJU (???) da vakcine nisu dobre za njihovu decu imaju sva prava da ih ne vakcinisu. Kakva je vrednost verovanja nekog ko je po ovom pitanju potpuno neobavesten, koliko je pametna i korisna odluka doneta na osnovu vere a ne znanja i poznavanja teme o kojoj se govori? Mislim, stvarno, da li smo ponovo u srednjem veku i prizivamo zle sile, bacamo cini i teramo crnu magiju, ili je nauka ipak malo napredovala??? Zahvaljujuci vakcinama nema vise ni jednog jedinog slucaja velikih boginja, decja paraliza je ako ne potpuno iskorenjena onda barem svedena na nivo zanemarljivosti, difterija koja je kosila sirotinju pocetkom 20. veka gotovo da se uopste ne javlja, a uzrok svemu tome su vakcine. Da bi se o njima pricalo na kompetentan nacin treba barem u osnovama poznavati imunologiju i nacin reakcije organizma ulaz uzrocnika. Da pojednostavim - u toku embrionalnog razvoja nas imuni sistem "nauci" da prepozna sve sopstvene celije. Sve drugo je za njega strano, naziva se "antigen" i imuni sistem reaguje tako sto za svaki pojedinacni antigen stvara odgovarajuce "antitelo" cija je uloga da ovaj antigen neutralise/unisti i na taj nacin zastiti organizam od potencijalnih stetnih uzrocnika. Susret sa antigenom moze da bude slucajan, pa da zavisno od kolicine antigena organizam na vreme proizvede dovoljno antitela i savlada bolest na vreme, ili da uzrocnik prevlada i da dodje do razvoja bolesti. Da bi se organizmu dalo dovoljno vremena i da ne bi zavisio od srece ili slucaja, a u slucaju opakih bolesti bio bez ikakve sanse, pametne cike su se dosetile da stetne bakterije i viruse ubiju ili barem dovoljno "osamute" da ne mogu da se razmnozavaju i naskode organizmu, a da izazovu imunolosku reakciju i stvaranje antitela koja ce da zastite organizam od te bolesti. Hvala Pasteru i njegovim saradnicima jer su spasili milione ovim otkricem. Tvrditi da je to netacno jer eto, neko ne veruje u sve to je ravno praznoverju i predstavlja potpunu neobavestenost ili pogresnu obavestenost.
Naravno, dao sam veoma uproscenu sliku cele reakcije, ima tu jos gomila detalja o tome kakav se imunitet postize, od cega zavisi kvalitet i dugotrajnost zastite i sl., ali da ne gusim strucnim detaljima, nadam se da je i ovo dovoljno da se shvati poenta.
Sto se mene tice, ako treba zastititi drustvo od neke opake bolesti, onda do vidjenja sa slobodnom voljom i ubedjenjima pojedinaca, na ljutu ranu ide ljuta trava - vakcinisi sve i iskoreni bolest, to se do sada pokazalo kao najbolje resenje.
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #22  
Staro 19.09.2010, 09:12
Score's Avatar
Score Score je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: San Francisco Bay
YU lokacija: Beograd
Poruke: 448
Nepromenjeno

Ja odustajem od dalje rasprave...i Dreadnot, ja se bavim celularnom mikrobiologijom profesionalno...
Pozdrav svima i izvinite za talasanje
__________________
Score
Reply With Quote
  #23  
Staro 20.09.2010, 01:27
dreadnot's Avatar
dreadnot dreadnot je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 24.06.2009
US lokacija: Milwaukee, WI
YU lokacija: Beograd, RS
Poruke: 652
Pošalji Yahoo poruku korisniku dreadnot
Nepromenjeno

Nastavili diskusiju ili ne, svejedno moram da priznam da sam iznenadjen tvojim stavom po pitanju vakcinacije, posebno uz ovu poslednju informaciju. Moda je samo u pitanju greska u percepciji, ali nekako uopste nisam od tebe ocekivao takav stav. Ovo iznosim bez ikakvih kvalitativnih sudova, tipa ko je u pravu i zasto, vec samo kao konstataciju da sam te iz ostalih postova drugacije skapirao pa sam se malo iznenadio ovim stavom... no, sto kazu covek se uci dok je ziv... a bas bih voleo da mi sa stanovista nekog ko se bavi celularnom mikrobiologijom objasnis svoje negativno vidjenje vakcinacije, kao i sam termin celularna mikrobiologija, jer sam do sada verovao da se mikrobiologija i odnosi na celularne (jednocelijske) organizme, pa mi nije jasan termin...
__________________

02. 11. 2008. - Prijava za DV 2010
05. 06. 2009. - Prvi koverat stigao, broj 19xxx
01. 07. 2009. - Formulari poslati u Kentaki
09. 07. 2009. - Formulari stigli u Kentaki
04. 12. 2009. - Stigla druga koverta
22. 01. 2010. - Obavljen lekarski pregled
27. 01. 2010. - Obavljen intervju, odlozeno viziranje
09. 04. 2010. - VIZE U PASOŠIMA!
17. 09. 2010. - D(eparture) Day
Reply With Quote
  #24  
Staro 20.09.2010, 05:02
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno Ne Stati i Ne Odustati...

Procitala sam ponovo ovu diskusiju - i izvinjavam se na prethodnom "odustajanju" od dalje price, jer to generalno nije jedna odmojih osobina . Iz svake polemike i diskusije moze mnogo toga da se nauci. Sa obe strane je mnogo emocija - ja razumem roditelje cija deca imaju posledica nakon vakcinacije, ali isto tako znam da oni nisu naucnici...

Takodje, (ja, licno) iz cele ove price kategoricno iskljucujem zaradu farmaceutskih kuca (zaradjuju oni na lekovima i nekim drugim vakcinama, zarada na decjim vakcinama je mizerna). U USA je kao sto smo vec rekli, jak pokret protiv vakcinacija (najaci je NVIC, ali je cinjenica da u njihovim redovima nema lekara niti naucnika). Kao i svugde, i ovde dosta ljudi pre poveriju raznim pricama sa blogova, you tube-a i tako dalje pre nego sto veruje strucnom licu... a cinjenice su i dalje cinjenice.

Ja bih zamolila svakog ko je zainteresovan za ovu temu da pogleda dokumentarac sa PBS-a The Vaccine War. Emisija je jako dobra, emitovana je u Aprilu ove godine. Bilo je komentara da nije u emisiju ubaceno dovoljno sagovornika koji su protiv vakcine (ne znam ni ja kako da se to uradi kad se dokumentarac bazira na naucnim cinjenicama, a ne-istomisljenici nemaju bas naucnu potporu za svoje tvrdnje, jedino ako sad krenu nasumice da na ulici pitaju ljude za misljenje). No, pogledajte pa sami donesite zakljucak...

Dakle, Score - talasanje je uvek OK gde bi bila Amerika da nije talasanja... bilo bi lepo da nastavimo diskusiju, bez vredjanja ako bi bilo moguce, i bez previse emocija Dreadnot, dobrodosao u USA (mala digresija), nadam se da ces imati vremena i dalje za Forum!
Reply With Quote
  #25  
Staro 20.09.2010, 07:40
spectra's Avatar
spectra spectra je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.10.2009
US lokacija: California
YU lokacija: BiH
Poruke: 291
Nepromenjeno

Jutros dok sam cekala bus ugledah ovaj plakat na stanici...
Eto, jedan slucaj od milion...

http://www.24sata.info/javnost/human...ti-hodati.html
__________________
*****************************
Case No: 2011EU00021xxx
Koverta poslana iz KCC: 28.04.2010.
Prva koverta stigla: 25.05.2010.
Prva koverta vracena: 31.05.2010.
Stigla koverta u KCC: 02.06.2010.
Završen ljekarski: 21.03.2011.
The Day: 01.04.2011.
*****************************
Green Day 06.04.2011
Reply With Quote
  #26  
Staro 20.09.2010, 08:05
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno



Zar se Cerebral Palsy ne primeti tek oko cetvrtog meseca kada je pocetak pokreta ocekivan? Ili je ovo nesto drugo? Da me ne shvatite pogresno, samo pokusavam da kazem da ne moze da se primeti da dete ne moze da govori do onog vremena kada je ocekivano da treba da pocne da govori, niti da ne vidi do doba kada je normalno da prati pokrete, niti da ne moze da uci dok ne dodje vreme da uci... Cetvrti mesec je koliko ja znam mesec i kada beba pocinje da jede i kada pocinje da prati pokrete i da pokusava da dodirne stvari - i kada se dobija vakcina (neka me isprave roditelji ako gresim, ja jos uvek nisam roditelj, ovo sto pisem je zakljuceno na osnovu iskustva sa decom od clanova porodice).

Nadam se da ce terapija u Sloveniji pomoci.

Reply With Quote
  #27  
Staro 20.09.2010, 08:17
spectra's Avatar
spectra spectra je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.10.2009
US lokacija: California
YU lokacija: BiH
Poruke: 291
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Žana Prikaz poruke


Zar se Cerebral Palsy ne primeti tek oko cetvrtog meseca kada je pocetak pokreta ocekivan? Ili je ovo nesto drugo? Da me ne shvatite pogresno, samo pokusavam da kazem da ne moze da se primeti da dete ne moze da govori do onog vremena kada je ocekivano da treba da pocne da govori, niti da ne vidi do doba kada je normalno da prati pokrete, niti da ne moze da uci dok ne dodje vreme da uci... Cetvrti mesec je koliko ja znam mesec i kada beba pocinje da jede i kada pocinje da prati pokrete i da pokusava da dodirne stvari - i kada se dobija vakcina (neka me isprave roditelji ako gresim, ja jos uvek nisam roditelj, ovo sto pisem je zakljuceno na osnovu iskustva sa decom od clanova porodice).

Nadam se da ce terapija u Sloveniji pomoci.

Djecak sada ima 2 godine... A sve to se desilo kada je imao 4 mjeseca..
__________________
*****************************
Case No: 2011EU00021xxx
Koverta poslana iz KCC: 28.04.2010.
Prva koverta stigla: 25.05.2010.
Prva koverta vracena: 31.05.2010.
Stigla koverta u KCC: 02.06.2010.
Završen ljekarski: 21.03.2011.
The Day: 01.04.2011.
*****************************
Green Day 06.04.2011

Last edited by spectra; 20.09.2010 at 08:22.
Reply With Quote
  #28  
Staro 20.09.2010, 12:11
Neverhood's Avatar
Neverhood Neverhood je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.10.2009
US lokacija: San Diego
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 152
Nepromenjeno

Samo zelim da izrazim svoje misljenje nemam nista novo da dodam.
Nisam neki zaljubljenik u lekove ali kad kad ipak imam potrebu za njima jer sto da se mucim kad ne moram.
Sto se tice vakcine, mislim da je neophodno primiti svaku koja sobom nosi neku od opakih smrtnih bolesti. Smrtnih, mislim na bolesti od kojih umiru ljudi bez da imaju prezivljena tri infarkta i kojima je imuni sistem debelo ispod normalnog, kojima i obicna kijavica moze biti pogubna. Kao kod svake bolesti u najgorem slucaju statistici se moze pokazati koji deo populacije je ugrozen i smatram da ta grupa ljudi obavezno mora da primi vakcinu kako bi suzbili bolestine. Nedopustivo je da deca umiru zbog ne odgovornosti roditelja kao sto je slucaj sa velikim kasljem trenutno u americi. Ali kao sto znamo da proslogodisnji svinjski grip bio "malo" naduvana stvar i da se tu vise radilo o zaradi nego o potrebi za tom vakcinom.
Reply With Quote
  #29  
Staro 20.09.2010, 13:19
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Strasno je kada se dese slucajevi kao sto je ovaj sa bebom. Medjutim, da nema vakcina takvih slucajeva bi bilo daleko vise. Uostalom, imamo istoriju da znamo kako je nekada bilo, kada je gomila dece umiralo od tuberkuloze i raznih bolesti do puberteta. Zamislite da variola i dalje vlada i sl.
Iskreno, voleo bih da cujem naucni stav protiv vakcine (potkriven cinjenicama, ne teorijom zavere i religijom).
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #30  
Staro 20.09.2010, 13:20
essential's Avatar
essential essential je offline
Drug član
 
Datum prijave: 26.05.2010
YU lokacija: Beograd
Poruke: 37
Nepromenjeno

Citat:
24SI - Mali Nedim je normalno rođen. Međutim, u četvrtom mjesecu njegovog života nakon dobivanja DTP vakcine došlo je do problema sa njegovom motorikom.
Nedim sada ima 2,5 godine i ne može sjediti, pričati niti hodati. Za utvrđivanje njegove dijagnostike i nastavak liječenja u Sloveniji potrebno je oko 18.500 eura za dva mjeseca.
Svojim gestom možete povećati nadu za Nedimov oporavak.
Malo je tesko prokomentaristai tekst koji nije dovoljno obiman ali hajde da pogledamo sve negativne aspekte DTP :
What are the risks from DTaP vaccine?

Getting diphtheria, tetanus or pertussis disease is much riskier than getting DTaP vaccine.
However, a vaccine, like any medicine, is capable of causing serious problems, such as severe allergic reactions. The risk of DTaP vaccine causing serious harm, or death, is extremely small.

Mild Problems (Common)

* Fever (up to about 1 child in 4)
* Redness or swelling where the shot was given (up to about 1 child in 4)
* Soreness or tenderness where the shot was given (up to about 1 child in 4)

These problems occur more often after the 4th and 5th doses of the DTaP series than after earlier doses.

Sometimes the 4th or 5th dose of DTaP vaccine is followed by swelling of the entire arm or leg in which the shot was given, for 1 to 7 days (up to about 1 child in 30).

Other mild problems include:

* Fussiness (up to about 1 child in 3)
* Tiredness or poor appetite (up to about 1 child in 10)
* Vomiting (up to about 1 child in 50)

These problems generally occur 1 to 3 days after the shot.

Moderate Problems
(Uncommon)

* Seizure (jerking or staring) (about 1 child out of 14,000)
* Non-stop crying, for 3 hours or more (up to about 1 child out of 1,000)
* High fever, 105 degrees Fahrenheit or higher (about 1 child out of 16,000)

Severe Problems
(Very Rare)
Serious allergic reaction (less than 1 out of a million doses) Several other severe problems have been reported after DTaP vaccine. These include:

* Long-term seizures, coma, or lowered consciousness
* Permanent brain damage.

These are so rare it is hard to tell if they are caused by the vaccine.
Controlling fever is especially important for children who have had seizures, for any reason. It is also important if another family member has had seizures.

You can reduce fever and pain by giving your child an aspirin-free pain reliever when the shot is given, and for the next 24 hours, following the package instructions.

Iz gore ispisanog sledi da su jedino mogle da nastupe teski problemi koji su toliko retki (ne nemoguci vec vrlo retki) da je tesko reci da li su uopste izazvani vakcinacijom.
Dakle, dok se ne potvrdi da dete nije imalo permanent brain damage na rodjenju vec ga je dobilo vakcinacijom mozemo samo nagadjati.
Mozda se dete takvo rodilo pa kao sto Zana gore rece: nije ni bilo mogucnosti da se uvidi problem sa njegovom motorikom kada je nije bilo do tog meseca. Ovde mozete videti testove koiji se rade bebi na rodjenju http://www.ynhh.org/maternity/after_born/tests.html
http://www.babycentre.co.uk/pregnanc...ur/apgarscale/
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Inflacija načina življenja i kako se izboriti protiv nje emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 18.06.2007 17:38

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 10:17.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.