ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Medicinske sestre-tehničari u Americi - NURSES IN USA » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #111  
Staro 19.12.2014, 04:56
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dr_misha Prikaz poruke
Da li postoji neko ko pokusava da prizna diplome iz Srbije a da zivi na teritoriji Kalifornije? Zbog nemogucnosti da vec godinu dana pronadjem fakultet koji ce mi omoguciti da zavrsim 4 dodatna casa koja mi traze, primoran sam da pocnem sve ispocetka i da odaberem neko drugo zanimanje jer za nursing program ispocetka treba zivaca, vremena i novca.
Da li imate informaciju da je mozda pametnije da probam da apliciram u neki drugi stejt (jer u Kaliforniji sve ide malo teze), i da li ostali prihvataju srednju + visoku medicinsku kao RN bez da zavrsavam dodatne casove?
California BON ima poprilicno drugacije principe kada je u pitanju dobijanje licence u poredjenju sa ostatkom US. Njihov BON cak i nije u sastavu ANA (American Nurses Association) sto dovoljno govori. Dosta US skola recimo nema mogucnost licenciranja u CA zbog nedovoljnog broja casova/kredita/klinickih sati... Skola koju trenutno pohadjam online ("LPN2RN bridge") - Excelsior.edu nije prizanta u Cali... Mogu recimo da iz IL uradim reciprocitet za LPN i u Cali dobijem LVN licencu, ali ne i RN. Drugim recima, nisu samo problem skole iz inostranstva vec i US nursing schools.

Po nekom mom istrazivanju New York State i Florida bi trebalo da budu "lakse" za ceo proces. Znam da sve to uzima dosta vremena i zivaca, ali ako upali bilo gde - na konju si. Probaj NY, oni su zaista po dosta pitanja liberalni sto se tice licenciranja zdravstvenih radnika iz inostranstva.
Reply With Quote
  #112  
Staro 24.12.2014, 07:33
dr_misha dr_misha je offline
Član
 
Datum prijave: 10.03.2013
Poruke: 10
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
California BON ima poprilicno drugacije principe kada je u pitanju dobijanje licence u poredjenju sa ostatkom US. Njihov BON cak i nije u sastavu ANA (American Nurses Association) sto dovoljno govori. Dosta US skola recimo nema mogucnost licenciranja u CA zbog nedovoljnog broja casova/kredita/klinickih sati... Skola koju trenutno pohadjam online ("LPN2RN bridge") - Excelsior.edu nije prizanta u Cali... Mogu recimo da iz IL uradim reciprocitet za LPN i u Cali dobijem LVN licencu, ali ne i RN. Drugim recima, nisu samo problem skole iz inostranstva vec i US nursing schools.

Po nekom mom istrazivanju New York State i Florida bi trebalo da budu "lakse" za ceo proces. Znam da sve to uzima dosta vremena i zivaca, ali ako upali bilo gde - na konju si. Probaj NY, oni su zaista po dosta pitanja liberalni sto se tice licenciranja zdravstvenih radnika iz inostranstva.
Znaci opet treba da vucem za rukav nekog po skolama u Srbiji da potpisuju aplikacije, smuci mi se kad se samo setim. Nista mi ne preostaje drugo nego da probam jos neki stejt, ako ne idemo sve ispocetka. Super bi bilo da mi priznaju bilo gde, jedina losa je sto mi se ne napusta Kalifornija Hvala na savetu, ako se jos neko javi sa nekom idejom, tu sam
Reply With Quote
  #113  
Staro 25.12.2014, 07:24
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dr_misha Prikaz poruke
Znaci opet treba da vucem za rukav nekog po skolama u Srbiji da potpisuju aplikacije, smuci mi se kad se samo setim. Nista mi ne preostaje drugo nego da probam jos neki stejt, ako ne idemo sve ispocetka. Super bi bilo da mi priznaju bilo gde, jedina losa je sto mi se ne napusta Kalifornija Hvala na savetu, ako se jos neko javi sa nekom idejom, tu sam
Na ovom forumu nemamo vise nikog u profesiji. Probaj na allnurses.com pod sekcijom "international nursing" da procesljas da li je neko imao slicno iskustvo kao ti.

Sto se vucenja rukava po Srbiji, veruj da je to mnogo laksi put nego kretati sve iznova. Prvo, upasti u bilo koji nursing program nije ni malo lako, bar ne ovde u Illinois-u, a koliko vidim na allnurses.com ni u drugim stejtovima nije bajno.

Drugo, skolarine su paprene ukoliko se ne opredelis na skolovanje na Community College-u. Tu jeste jeftinije pa je bas zbog toga i navala tolika da su liste cekanja ogromne i biraju se kanditati sa 4.0 GPA na prerequisite predmetima... I sve to traje minimum 3.5 godine. Oko godinu ipo dana za prereqs i dve godine za sam program.

Trece, kriterijumi u US nursing schools su brutalni. Padnes jedan predmet - ispadas iz programa. Da li ces uspeti da se vratis i zavrsis taj predmet - tesko. Klasicno izivljavanje...

Dakle, gledaj da iscupas ekvivalent gde god i onda kad dobijes prvu licencu, mozes da radis reciprocitet u drugim drzavama.
Reply With Quote
  #114  
Staro 25.12.2014, 21:03
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Znam za jednu osobu koja je zavrsila visu skolu u Poljskoj i tamo je radila 10-tak godina kao nurse. Ovde u Illinois je morala samo da polozi NCLEX illi kako se vec zove i radila je kao RN. Sada je zavrsila i bridge program za BA in Nursing. S obzirom da je ovde radila kao RN, mislim da joj je bolnica gdje je radila platila taj bridge program.

Moja supruga vec ima BA, ali u drugom polju (engleski jezik), i ona je upisala ubrzani program Bachelor's to BSN. Ovaj program traje samo 18 mjeseci i nakon toga ce moci polagati NCLEX i imat ce BA in nursing.
Morala je poloziti oko 10 predmeta prije nego je mogla biti primljena u program. Od strucnih predmeta to su: anatomija 1 i 2, organska hemija (ali preduslov za organsku je obicna hemija), statistika, mikrobiologija i neke dvije psihologije.
Pored ovih predmeta tu su bili i engleski 1 i 2, speech.
Sve ove uvodne predmete je mogla uzeti na lokalnom koledzu (College of duPage) i kostali su od 450 do 700 dollara po predmetu u zavisnosti od predmeta. Mislim da je u svim predmetima dobila A, osim za mikrobiologiju gdje je dobila B. Uz studiranje je radila full time posao. Ucila je uglavnom u vozu dok je isla na posao sa posla. Tako da taj prvi dio i nije bio toliko tezak.

Za ovaj program je morala poloziti i KAPLAN test koji je bio dosta lagan. Citanje, pisanje, osnovna matematika, hemija i anatomija. Za njenu skolu nisu uzimali u obzir ocjene iz hemije i anatomije.
Sto se tice diplome iz Bosne, morala je uraditi prevod plana programa i poslati to u jednu od agencija za prevod diploma. Mi smo koristili ECE (ece.org).
Univerzitet u koji je primljena je Lewis University i nalazi se u Romeovilu, IL. Cijena programa je oko $32000. Skola ne daje stipendije za ovaj program, vec studenti moraju sami traziti stipendije. Dio skolarine planiramo platiti kreditom koji se dobije od vlade kroz FAFSA program. Tek smo aplicirali pa cemo da vidimo sta i kako. Kad budem imao vise informacija o ovome napisat cu.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #115  
Staro 16.01.2015, 14:47
boris g. boris g. je offline
Član
 
Datum prijave: 16.01.2015
Poruke: 3
Nepromenjeno

Pozdrav ljudi! Od skoro sam krenuo da iscitavam ovaj forum. Zamolio bih vas ako bi neko mogao da mi da par informacija. Naime, devojka i ja zelimo da idemo za Ameriku. Ja pokusavam da nadjem neki prolaz za sebe i svoje zanimanje. E sad sto se tice nje, ona je medicinska sesta u gradskoj bolnici vec par godina, sa srednjom skolom. Zanima me koje opcije ona ima pred sobom da bi se eventualno zaposlila kao medicinska sestra u Americi? Aplicirali smo oboje za zelenu kartu 2014., i to cekamo pa sta bude. Ali me zanimaju i neke druge varijante? Hvala puno unapred ko god se oglasi
Reply With Quote
  #116  
Staro 16.01.2015, 16:07
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik boris g. Prikaz poruke
Pozdrav ljudi! Od skoro sam krenuo da iscitavam ovaj forum. Zamolio bih vas ako bi neko mogao da mi da par informacija. Naime, devojka i ja zelimo da idemo za Ameriku. Ja pokusavam da nadjem neki prolaz za sebe i svoje zanimanje. E sad sto se tice nje, ona je medicinska sesta u gradskoj bolnici vec par godina, sa srednjom skolom. Zanima me koje opcije ona ima pred sobom da bi se eventualno zaposlila kao medicinska sestra u Americi? Aplicirali smo oboje za zelenu kartu 2014., i to cekamo pa sta bude. Ali me zanimaju i neke druge varijante? Hvala puno unapred ko god se oglasi
Sa srednjom skolom moze relativno lako da postane bolnicarka. Sve ostalo zahteva dalji nastavak skolovanja. Sto se tice medicinskih sestara/tehnicara, obtadili smo dosta informacija u ovoj temi, pa kada budes imao vremena, iscitaj postove od prve strane i bice ti dosta jasnije sto se ove tematike tice. Za sve ostalo, ukoliko postoje nedoumice nakon citanja ovoga sto smo ispisali, slobodno pitaj
Reply With Quote
  #117  
Staro 19.01.2015, 08:50
boris g. boris g. je offline
Član
 
Datum prijave: 16.01.2015
Poruke: 3
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Sa srednjom skolom moze relativno lako da postane bolnicarka. Sve ostalo zahteva dalji nastavak skolovanja. Sto se tice medicinskih sestara/tehnicara, obtadili smo dosta informacija u ovoj temi, pa kada budes imao vremena, iscitaj postove od prve strane i bice ti dosta jasnije sto se ove tematike tice. Za sve ostalo, ukoliko postoje nedoumice nakon citanja ovoga sto smo ispisali, slobodno pitaj
Hvala puno na odgovoru! Mene interesuje ovo: na koji nacin da ona zapocne celu pricu ukuliko nema zelenu kartu? Da li da se uzme turisticka pa da se ode da se uspostavi neki kontakt na licu mesta? Ako me razumes, ili da li ima neki program prakse pa da ona kasnije na osnovu toga napravi poslovni kontakt? Ili jos neka opcija?
Reply With Quote
  #118  
Staro 19.01.2015, 14:21
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik boris g. Prikaz poruke
Hvala puno na odgovoru! Mene interesuje ovo: na koji nacin da ona zapocne celu pricu ukuliko nema zelenu kartu? Da li da se uzme turisticka pa da se ode da se uspostavi neki kontakt na licu mesta? Ako me razumes, ili da li ima neki program prakse pa da ona kasnije na osnovu toga napravi poslovni kontakt? Ili jos neka opcija?
To na sta ti ciljas moze u Norveskoj, ali ne u USA. Sa turistickom moze da dodje i vidi ustanovu, nista dalje od toga. Bez SSN-a nema mogucnost sertifikacije ni za jedno zanimanje u zdravstvu. Diploma srednje medicinske skole sa exYU prostora nije od koristi ovde.

Ukoliko dobijete zelenu kartu, moze da nastavi da se skoluje kada dodje ovde. U prvom postu na ovoj temi sam napisao detaljne informacije o hijerarhiji u US nursing-u i kako se do koje titule dolazi.

Isto tako, moze u US i da dodje kao student na F1 vizu pa da studira nursing. Pitanje je samo koliko je ta opcija finansijski vijabilna...
Reply With Quote
  #119  
Staro 19.01.2015, 23:03
VessC VessC je offline
Član
 
Datum prijave: 14.06.2014
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Novi Sad, Srbija
Poruke: 9
Nepromenjeno Licenca

Upravo sam dobila CES report od CGFNS-a gde su mi priznali studije zdravstvene nege (BSN). Da bih izasla na NCLEX u Ilinoisu, traze mi da imam licencu iz Srbije, koju ja nikada nisam trazila u Srbiji jer sam po zavrsetku faxa dosla ovde.. medjutim, i da hocu da odem u Srbiju da dodjem do licence, za fakultetski obrazovane medicinske sestre ne postoji licenca.. sada sam procitala da su ukinuli i licence za vise medicinske sestre. nemam srednju medicinsku zavrsenu tako da ne znam kako i koju licencu uopste mogu da dobijem kada bih pokusala da se zaposlim u Srbij. Da li neko mozda zna kako oni to resavaju, koju lecencu mogu da dobijem ako bih se zaposlila tamo?

Last edited by VessC; 19.01.2015 at 23:09.
Reply With Quote
  #120  
Staro 20.01.2015, 02:16
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik VessC Prikaz poruke
Upravo sam dobila CES report od CGFNS-a gde su mi priznali studije zdravstvene nege (BSN). Da bih izasla na NCLEX u Ilinoisu, traze mi da imam licencu iz Srbije, koju ja nikada nisam trazila u Srbiji jer sam po zavrsetku faxa dosla ovde.. medjutim, i da hocu da odem u Srbiju da dodjem do licence, za fakultetski obrazovane medicinske sestre ne postoji licenca.. sada sam procitala da su ukinuli i licence za vise medicinske sestre. nemam srednju medicinsku zavrsenu tako da ne znam kako i koju licencu uopste mogu da dobijem kada bih pokusala da se zaposlim u Srbij. Da li neko mozda zna kako oni to resavaju, koju lecencu mogu da dobijem ako bih se zaposlila tamo?
Dobro pitanje

Ja bih iskreno prilozio uverenje o polozenom strucnom drzavnom ispitu uz objasnjenje da Republika Srbija nema jos uvek definisanu licencijaturu i da drzavni ispit igra ulogu licence. Dakle, prevedi kod sudskog tumaca uverenje o polozenom drzavnom i sa notarizovanom kopijom originala posalji pismo kao obrazlozenje.

Drzavni ispit u Srbiji je otprilike paralela "juris prudence" ispita koji recimo neke drzave traze. Za reciprocitet za Texas LVN license sam morao i to dodatno da polozim.

Isto tako, pokusaj da kontaktiras Komoru Medicinskih Sestara Srbije i vidi da li mozes da dobijes licencu kao strukovna medicinska sestra. Ja koliko se secam, licence su izdavane u Srbiji, ali je bilo neophodno biti zaposlen.
Reply With Quote
Odgovori

Tags
medicinske sestre, nurse


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pitanje vezano za tehničke stvari... Smith6000 ZelenaLutrija.com - O sajtu 69 07.05.2021 14:59
Hotelijersko-turistički tehničar(HITNO) Volf Vodič za emigrante 4 28.06.2014 02:11
Medicinske sestra zanesena Vaša strana 16 24.07.2013 17:12
Kako do zvanja sestre ili lekara u USA makijana Stare teme 1 18.01.2011 02:35

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:26.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.