ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Lokacije u USA

Lokacije u USA Teme posvećene državama, gradovima i delovima gradova u USA

Lokacije u USA » East vs West Coast vs Midwest » Bitni linkovi
O Americi Život u USA Države (States) Gradovi Naša mesta (mapa)

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Staro 30.04.2020, 05:49
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno Magelan votes for East Coast :)

Sumiranje nakon 10+ godina u USA:
- u kontinentalnoj USA bio u 47 od 48 drzava
- ziveo u Ilinoisu (5 godina), Virdziniji (godinu dana), Njujorku (2.5 godine) i trenutno u Juznoj Karolini. U junu se selim na Floridu i tamo cu po svoj prilici biti bar naredne 3 godine...
- moj favorit na ovoj temi je EAST COAST: najblizi Evropi; Civilizacija; od Mejna do Floride mnostvo mogucnosti i za svakoga po nesto; meni najdrazi gradovi u USA (Washington DC, NYC, Atlanta, Charleston, Charlotte), i 4 omiljene drzave (VA, NC, SC & GA)

NYC - Najkosmopolitskiji grad na svetu. Grad koji ne spava. Jeste preskup, ali vredi. Ima onu draz koju recimo ima Beograd. Nije najlaksi za start, ali ko se snadje u NYC, taj moze bilo gde. NYC je jedan fenomen koji necete videti nigde vise u Americi. Relativno niska stopa kriminala u poredjenju sa recimo Chgo.

Washington DC - kosmopolitski i veliki ali ne kao NYC. Mirnija varijanta. Metro ne radi 24 kao u NYC sto govori u prilog cinjenici da vec posle zalaska Sunca nema previse naroda po ulicama. Za pocetak - tu i tamo. Stanarine su bezmalo kao u NYC, ali bar cete za taj novac dobiti mnogo kvalitetniji smestaj nego recimo u NYC.

Atlanta - po nekom mom misljenju prestonica americkog juga. Odlicno povezana sa ostatkom sveta. Pristojne stanarine. Super klima sa zimama blagim da ni ne primetite prelaz iz jeseni u prolece. Gradski prevoz nije mozda kao u NYC ili DC-ju, ali ga ima. Narod ljubazan. Za pocetak skroz pristojna varijanta.

Nikada nisam bio neki veliki ljubitelj Midwesta. Za pocetak - CHGO je mozda najlaksi, mada da ponovo moram kroz sve ovo ne bih nikada ponovo pocinjao tamo. Klima je losa, zime beskrajno duge da se zacas upadne u depresiju, grad kao grad veliki ali mrtav cim prodje popodnevni spic. Sve u svemu nije mi CHGO legao.

West Coast - klima super, ali dalekoi preskupo tamo gde valja... Sto sam stariji sve mi vise prijaju konzervativne drzave stoga se drzim americkog jugoistoka.

My 2 cents
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #12  
Staro 30.04.2020, 10:27
Andrew Wiggins's Avatar
Andrew Wiggins Andrew Wiggins je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.11.2015
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Beograd
Poruke: 170
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Danas setam ovim mojim komsilukom i prisetih se nekih stvari zasto volim da zivim bas gde trenutno zivim. Imam da setam da ne moram da sam po ulici, imamo lepo trotoare. Imas ispred kuce malo tog prednjeg dvorista tek da ne ides ljudima tik pred prozor, pa trotoar, pa jos malo zelenila gde je drvece pa ulica. I volim ovo drvece, svuda drvece. I kolika god da je vrucina, ne osetis da je upekla zvezda, lepo ides a pokrivaju te krosnje drveca dok setas. Skola mog deteta je na 10-15 minuta peske, u zavisnosti koliko se gnjavimo usput a moj posao jos 15 min peske (doduse treba samo da predjem jedno dvoriste i jedan semafor, ali zna da se otegne i na pet minuta). Oduvek sam mastala da zivim an 5 min od posla kolima. I da mogu da smugnem kuci u pola radnog vremena ako sta zatreba. Napomena, gazim duboko cetrdesete, izlaci, plaze, ludila, to je deo neki davno iza mene. Do plaze imam 30 min autoputa ali nisam neki morski tip. Vise volim da ispijam kiselu u nekom ladu pored mora. I da, sneg sam videla zadnji put februara 2019. Vecina godine ovde je bez jakne. Leti je pakao, ali nista drugaciji nije od midwesta, jedino sto ima mnogo vise drveca na ulicama pa ne uzegne zvezda bas bas. Starija je naseobina, moj kraj je napravljen negde pocetkom 20-tog veka. Podseca me na Vojvodinu, sve ravno, red drveta, red kuca. Volim i sto imam kapiju i lepo iza imam dvoriste, kao nekad u detinjstvu. A kuca mi je od cigle i ne trese se toliko dok hodam po njoj. Svidja mi se ovde isto zato sto ima aerodrom u mestu, ne moram da putujem vise sati da dodjem do aerodroma. Mnogi putuju 3-4 h odavde do predstonice jer su odande jeftinije karte preko Lufthanze. Ima i dosta stranaca u gradu.
Zasto nisi napisala koji grad je u pitanju?
Napisa toliki tekst i treba da gatamo sta opisujes, boze kakvih ljudi ima
Reply With Quote
  #13  
Staro 30.04.2020, 15:50
sanchez's Avatar
sanchez sanchez je offline
Drug član
 
Datum prijave: 19.04.2014
US lokacija: Miami, Florida
YU lokacija: Beograd
Poruke: 71
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Sumiranje nakon 10+ godina u USA:
- u kontinentalnoj USA bio u 47 od 48 drzava
- ziveo u Ilinoisu (5 godina), Virdziniji (godinu dana), Njujorku (2.5 godine) i trenutno u Juznoj Karolini. U junu se selim na Floridu i tamo cu po svoj prilici biti bar naredne 3 godine...
- moj favorit na ovoj temi je EAST COAST: najblizi Evropi; Civilizacija; od Mejna do Floride mnostvo mogucnosti i za svakoga po nesto; meni najdrazi gradovi u USA (Washington DC, NYC, Atlanta, Charleston, Charlotte), i 4 omiljene drzave (VA, NC, SC & GA)

NYC - Najkosmopolitskiji grad na svetu. Grad koji ne spava. Jeste preskup, ali vredi. Ima onu draz koju recimo ima Beograd. Nije najlaksi za start, ali ko se snadje u NYC, taj moze bilo gde. NYC je jedan fenomen koji necete videti nigde vise u Americi. Relativno niska stopa kriminala u poredjenju sa recimo Chgo.

Washington DC - kosmopolitski i veliki ali ne kao NYC. Mirnija varijanta. Metro ne radi 24 kao u NYC sto govori u prilog cinjenici da vec posle zalaska Sunca nema previse naroda po ulicama. Za pocetak - tu i tamo. Stanarine su bezmalo kao u NYC, ali bar cete za taj novac dobiti mnogo kvalitetniji smestaj nego recimo u NYC.

Atlanta - po nekom mom misljenju prestonica americkog juga. Odlicno povezana sa ostatkom sveta. Pristojne stanarine. Super klima sa zimama blagim da ni ne primetite prelaz iz jeseni u prolece. Gradski prevoz nije mozda kao u NYC ili DC-ju, ali ga ima. Narod ljubazan. Za pocetak skroz pristojna varijanta.

Nikada nisam bio neki veliki ljubitelj Midwesta. Za pocetak - CHGO je mozda najlaksi, mada da ponovo moram kroz sve ovo ne bih nikada ponovo pocinjao tamo. Klima je losa, zime beskrajno duge da se zacas upadne u depresiju, grad kao grad veliki ali mrtav cim prodje popodnevni spic. Sve u svemu nije mi CHGO legao.

West Coast - klima super, ali dalekoi preskupo tamo gde valja... Sto sam stariji sve mi vise prijaju konzervativne drzave stoga se drzim americkog jugoistoka.

My 2 cents
Pratio sam tvoje postove i ranije i uvek su mi bili zanimljivi

Sad si me posetio na grešku koju ću morati da ispravim jednog dana, a to je da sam preskočio Atlantu i Charlotte tokom svog putovanja na East coastu, jer sam odabrao da provedem više dana u Majamiju i DC-u.

Koji je 48mi kontinentalni state koji ti je ostao na checklisti?
__________________
DV2016 - HAS NOT BEEN SELECTED
DV2017 - HAS NOT BEEN SELECTED
DV2018 - HAS NOT BEEN SELECTED
DV2019 - HAS NOT BEEN SELECTED
DV2020 - HAS NOT BEEN SELECTED
DV2021 - HAS NOT BEEN SELECTED
DV2022 - HAS NOT BEEN SELECTED
DV2023 - HAS NOT BEEN SELECTED
DV2024 - Izvučen 318XX
Reply With Quote
  #14  
Staro 30.04.2020, 22:57
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik neus Prikaz poruke
Ovaj dio gdje kazes da si pjesice morala po cesti jer nema trotoara - to je slucaj i sa New Jersey-em. Bas znacajan broj puteva uopste nemaju predvidjen dio za pjesake.
Valjda je to normalno za americke prilike.
Kad sam dosao, mislio sam da je samo Hjuston takav. E, sad citam da je (skoro) svuda "normalno" da nema pesacke staze. Prvu normalnu pesacku stazu sam video u centru Hjustona ("downtown" na gastarbajterskom ).
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #15  
Staro 01.05.2020, 06:02
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Andrew Wiggins Prikaz poruke
Zasto nisi napisala koji grad je u pitanju?
Napisa toliki tekst i treba da gatamo sta opisujes, boze kakvih ljudi ima
O boze, bas smo svakavi. Pretrazi malo teme, imam temu o regionu u kom zivim. Neki od nas postuju svoju privatnost na Internetu... Da li me placas da ovo pisem? Ne. Pa?

Rekla sam "tri sata od predstonice". Uzmi sestar i mapu pa nadji. Tema je "East vs West Coast vs Midwest". Pogodi o kojoj od ove tri pricam.
Reply With Quote
  #16  
Staro 01.05.2020, 06:43
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik sanchez Prikaz poruke
Pratio sam tvoje postove i ranije i uvek su mi bili zanimljivi

Koji je 48mi kontinentalni state koji ti je ostao na checklisti?
Severna Dakota

Po svoj prilici cu pre do Havaja I Aljaske nego do Severne Dakote
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #17  
Staro 01.05.2020, 22:46
Futbalista Futbalista je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2019
US lokacija: Čkgo
YU lokacija: Belgrado
Poruke: 211
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Severna Dakota

Po svoj prilici cu pre do Havaja I Aljaske nego do Severne Dakote
Sta imas protiv fenomenalne Dakote? Zivopisna drzva🤣🤣🤣, blage zime..... Idaho, Montana, Dakote....wyoming zimi u kamionu ne treba propustiti🤣🤣🤣
Reply With Quote
  #18  
Staro 02.05.2020, 00:07
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Futbalista Prikaz poruke
Sta imas protiv fenomenalne Dakote? Zivopisna drzva, blage zime..... Idaho, Montana, Dakote....wyoming zimi u kamionu ne treba propustiti
Nemam nista protiv Severne Dakote nego mi vise nije usput otkako sam izasao iz kamiona
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote
  #19  
Staro 04.05.2020, 12:45
gorasheen's Avatar
gorasheen gorasheen je offline
Drug član
 
Datum prijave: 12.05.2019
YU lokacija: beograd
Poruke: 48
Nepromenjeno

Dok se ova tema ne razvije i ne ukljuci vise onih koji vec zive u USA, jer njihova iskustva su nam i najdragocenija, iskoristio bih priliku da napisem moje misljenje o tome zasto bi moj izbor bili East Coast i Florida.

Moju potragu za mestom gde bih zapoceo zivot u USA zapoceo sam tek kad sam selectovan i moj plan je bio da idem sam, neozenjen, u godinama (45+), mogu da rizikujem, po struci ekonomista i moracu da radim bilo sta i bilo gde, znaci ne moram u odredjeni grad zbog struke kao npr. it-jevci u S.Francisco i S.Hose, vozaci u Chicago ili oni koji nemaju vozacku u N.York itd, srecom govorim dobro engleski, nemacki i po malo spanski.

Glavni faktori u potrazi idealnog mesta za mene su bili da volim lepo i suncano vreme, bavim se sportom, obozavam prirodu, ne volim velike, bucne i prljave gradove. Jedna od bitnijih stvari mi je bila i blizina EU, koju je ovde pomenuo samo Magelan, jer bih zeleo da iskoristim svaku priliku koja mi se ukaze da dodjem kuci i obidjem moje roditelje i prijatelje, a ne da sve zaboravim kao moja rodjaka koja je pre 30 godina iz beograda otisla u USA i nikad se vise nije vratila, cak nije dosla ni na sahranu ocu i majci.

Posto nikad nisam bio u USA, a da bih saznao sto vise o zivotu u tamosnjim gradovima i drzavama, uglavnom sam koristio ovaj i jos neke forume, kao i razne sajtove koji prave svake godine rang liste za US cities and states po kljucnim parametrima - klima, stopa nezaposlenosti, renting, skolstvo, zdravstvo, saobracaj, kriminal, income tax itd. Posebno mi je u istrazivanju pomogao jedan US forum Quora gde se mogu pronaci i teme na kojima pravi ameri pisu o svojim iskustvima o zivotu i radu u US gradovima i drzavama i koji bih preporucio svima onima koji jos uvek ne znaju gde bi otisli i ako zele sto bolje info.

Znam da ima jos mnogo zanimljivih drzava koje su pomenute u prethodnim postovima, ali sam prema mojim kriterijumima posebno obratio paznju na sledece:

Florida - idealna za nas malo starije, toplo more, realni troskovi, za mladje Miami i Orlando, izuzetna regija Tampa (ima dosta nemaca) mane: vlaga, komarci, insekti, gmizavci, uragani, neljubaznost, male satnice.

Texas - godinama unazad grad n°1 na listama je Austin, idealan za mladje, it strucnjake. Takodje visoko rangirani industrijski gradovi Dallas, Houston (Svenson) i San Antonio, mane: uglavnom klimatske, vlaga, komarci.

Colorado - ostra klima, izuzetna priroda, visoko rangiran grad Denver (Kdragan) svake godine medju najvecim privrednim rastom u USA, mane: veoma hladne zime.

Nevada - centralni grad zabave u USA Las Vegas, velika ponuda turistickih poslova, realni troskovi, lep krajolik (G.Canyon), mane: pretopla leta, turisti.

California - idealna suva i blaga klima, izuzetna priroda, vise za one malo mladje, surfere, za energicne i ambiciozne,*sto kaze Wiggins 'dobar Vibe', najveci grad zapada L.A. sa mnogo mogucnosti, vece satnice, ljudi ljubazniji, dva od lepsih gradova u USA - S.Francisco i S.Diego, mane: hladno more, saobracaj, visoki troskovi, zemljotresi, na periferiji zmije, crne udovice.

Na kraju kada sam sagledao sve dobre i lose strane zakljucio sam da bi najbolji izbor za mene bila Florida, a od gradova Miami ili Tampa, za koje do dan danas nisam odlucio koji bi mi vise odgovarao i pokusao bih da zapocnem u bilo kojem od njih. Ako bih u ovom trenutku morao da izaberem samo jedan grad, onda bih se odlucio za Tampu, koja je manje zvucno ime, ali ima sve ono sto meni odgovara i nadam se da ne bih pogresio.
__________________
DV2017-2019 not selected
DV2020 selected CN32xxx
23.07.2019. DS260
18.10.2019. mail to KCC
Reply With Quote
  #20  
Staro 04.05.2020, 17:49
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik gorasheen Prikaz poruke
a ne da sve zaboravim kao moja rodjaka koja je pre 30 godina iz beograda otisla u USA i nikad se vise nije vratila, cak nije dosla ni na sahranu ocu i majci.
Eh, veruj mi lako je reci dok ti se ne desi. Dok ne dobijes vest u sest ujutru i kad te nakon minut pitaju jel dolazis ili ne dolazis kad si u po shoka. Nakon sto se zakaze termin sahrane i kad stvarno shvatis da ni ne mozes da stignes i da hoces. Zato imajte spreman plan za ove najgore situacije, kad god se dese udarice vas pravo gde se najmanje nadate. Mozak ne funkcionise uopste u takvim situacijama. Nemojte suditi o tome da li je neko ili nije dosao na sahranu. Ne primecujete sta se sve desava kad imate podrsku oko sebe (komsija, familije, kolega). A zamislite da se tako nesto desi pa da sami treba da se saberete i da doputujete tu vec gde treba da doputujete. Nekom treba vise neko 24 h da dodje sa lokacije A na lokaciju B. Da li svako ima sretstava da upakuje porodicu na avion i dodje. Da li svako zna sta mu po pravu pripada, koliko slobodnih dana? Ne svako.

Stoga. Da vam napisem par informacija mozda ce nekome vise pomoci u takvoj situaciji.

1) Svaki full time job (ne rade svi full time to cete razumeti kad dodjete ovde da je vako vazno za bilo kakva prava koje imate kao zaposleni) ima pravo na odrednjeni broj dana koji se zovu "bereavement leave". To je nesto na sta mozda ne obracate paznju kad vas zaposljavaju i mozda i ne primetite kad citate "employee handbook". Ako ste full time - ovo je obicno tri dana odsutstva. E sad, dodjite vi do Srbije i nazad i posetite sahranu u tri dana. Da ako ste iz Beograda, sasvim je moguce. I ako zivite u nekoj vzdusnoj luci koja ima direktnu vezu sa Evropom.

"Bereavement leave is a type of leave that an employee can take when someone they know — generally a close relative — has died. An employee can use bereavement leave for a variety of purposes, including making funeral arrangements, attending a funeral, taking care of post-death tasks, and grieving." - kaze Google

2) "Discounted bereavement fares" - za ovo mi je rekla drugarica da neke avio kompanije daju popuste u slucajevima da mora da se putuje na sahranu. Medjutim - moras da im das informacije o:

"Airlines that offer discounted bereavement fares today include Delta Airlines, Air Canada, Lufthansa and WestJet. These airlines all require that the passenger is an immediate family member, and is able to provide details of the person who has passed on, and the funeral arrangements." (opet google)

Nisam sigurna sta bi to bilo, i da li traze potvrdu neku o dokazu sta ti je ta osoba, kad je sahrana i sta ostalo. Sa obzirom da sve sto u tom momentu mozemo pokazati je samo npr. nas izvod iz maticne knjige rodjenih (ako su otac i majka) pod uslovom da imas internacionalni, ali kako da dokazes kad je sahrana, e to vec nisam uspela da skontam.

Veruj mi lako je kritikovati druge. Ali ako znas kakva je muka sahrana (bar ona pre Covid-19) i koliko finansijski moze da kosta porodicu i sve one nakon sto ostaju, mozda je ta necija prisutnost na samoj sahrani npr. moguca kroz drugaciju podrsku onima koji nakon voljene osobe ostaju. Cela sahrana kosta cesto manje od te jedne avionske karte. Pa ti budi pametan sta da slusas, srce ili mozak. I sve je stvar licnog ubedjenja sta ce da odlucis.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Key West, Florida tijana2401 Lokacije u USA 1 23.04.2016 14:29
Midwest & West USA dragonn Lokacije u USA 31 11.10.2015 20:55
Charleston, West Virginia ivkodrg Lokacije u USA 10 12.09.2014 21:30

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:43.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.