ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 11.10.2008, 16:28
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno Minimalna cena rada u svakom Statu!

[COLOR="Navy"]Mislim da je ovo vazna tema za sve nas da znamo koje su minimalne cene rada u svakoj od Statova, jer od toga zavisi kolika ce vam biti gde plata...velike su oscilacije, tako da je dobro znati kako i gde se sta desava...

Evo ja pocinjem sa Indianom gde se nalazim trenutno. Kao sto mnogi od vas znaju, pre Indiane, zivela sam nekoliko meseci u Houstonu, Texas, gde je minimalac bio $7 po satu.

U Indiani od 24. Jula 2008. minimalna cena rada je $6,55, a od 24. Jula 2009. bice $7,25!!! Tek toliko da se zna! Zato su i plate nize nego u nekim drugim delovima US, kao i cene npr. rentanja stanova...U sustini, svi stanovi koje mi ovde pominjemo, su manje vise isti unutra, ali cenu odredjuje LOKACIJA.

Na sajtu [url]www.salary.com[/url] mozete videti koliko iznosi cek za svaku profesiju u odrednjenom Statu, gradu i delu grada, tako da to moze da vam bude pokazatelj takodje.
[/COLOR]
  #2  
Staro 13.10.2008, 08:00
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Minimalna satnica u Kaliforniji je $8.00 - prekovremeno posle 40 sati se placa 150 odsto i rad na praznike 200%. Ovo otprilike znaci da ako ne radite puno radno vreme, a odradite prekovremeno ako ne dostignete 40 sati to vam nece biti placeno. Ja nemam prekovremeno tako cesto ali i kad imam odlucim se da to zamenim za slobodno vreme jer mi uvek treba za nesto - odlazak kod zubara, ili ocnog i slicno. Ja sam na salary, ali sam non-exempt sto znaci da mi se placa prekovremeno a postoje exempt pozicije sto znaci da je sve jedno da li radite 30 ili 60 sati isto ste placeni dokle god zavrsite sve sto treba. Nekako imam osecaj da su to uglavnom executive pozicije. Znam da su sa minimalcem uglavnom placeni oni koji imaju i tip (baksis) i nekvalifikovani radnici. Da li moze ovde da se zivi na minimumu - tesko. Porodice na minimalcu koriste razne vidove pomoci i prezivljavaju od meseca do meseca... verujem da bi se svako od njih odrekao bilo kakve pomoci kad bi samo mogao da ima normalne prihode. I sto se tice zarada uvek postoji neka zackoljica - ja znam da u nekoj drugoj firmi mogu da dobijem i do $7K vecu platu godisnje. However, onda necu voziti samo dve milje do posla, necu moci da skoknem kuci na rucak, necu imati za seficu razvedenu, otkacenu otkacenu osobu koja kao i ja misli da su Michael Phelps i Keanu Reeves hot and sexy, i seficu koja nije pusac pa prevrce oci kad izadjem na pauzu, verovatno necu imati 12 dana slobodno za Bozic i necu bti u situaciji da pozovem i da kazem da sam sva u bedaku i da hocu da radim od kuce, necu moci da uzimam odmore nenajavljeno i da kazem da moram da izadjem ranije jer palim na koncert Tine Turner. Verovatno necu imati bonus cetiri puta godisnje plus Bozicni bonus. neke stvari se ne mere novcem - ja znam da cu za par godina promeniti posao ali ce to verovatno biti jedan od tuznijih dana... i tako. Ako nekog zanima prosek plata u odnosu na skolsku spremu i iskustvo i deo grada u Los Angeles, neka se javi.
  #3  
Staro 13.10.2008, 13:01
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno

[COLOR="Blue"]Samo da se nadovezem na Zanine misli, gde ja APSOLUTNO u pravu sto se tice nekih stvari koje se ne mere novcem...I opet sa osvrtom na Indianu, gde sam ja trenutno. Kod nas u firmi, znaci retail indutrija, placa se prekovremeno takodje 150%, cak i 15 minuta nedeljno se OBAVEZNO placa, jer ste na satu, te se svaki minut racuna, praznikom se placa samo jedan dollar vise po satu, naravno kad se radi nocu dobija se jos 60 centi po satu.

U vezi sa non-exempt situacijama, mislim da se to odnosi kad ste placeni PO SATU (znaci aplicirali ste na pozicije koje su placene po satu). Ukoliko ste aplicirali za pozicije koje su placene GODISNJE (to su obicno managers etc pozicije) tada i nemate radno vreme od 40 sati nedeljno (vec i cesto i mnogo vise, verovatno oko 50-ak manje vise), te i nemate prekovremeno...ali s druge strane, ja u mojoj firmi moram da placam UNION, kao radnik koji je placen po satu, te za placeni godisnji odmor od jedne nedelje moram da cekam godinu dana,(neplaceni odmor moze da se uzme kad se hoce), dok management ne placa UNION, jer i nije u njemu, na godisnje odmore ide mnogo mnogo cesce i duze od nas, te sad vi vidite...opet s druge strane, kad se nadje jaka (citajte bogata firma), nije sve jedno da se napusta i odlazi bilo gde drugde, jer jake firme obicno imaju apsolutno redovna primanja, jos ako je i managerski tim normalan, to je milina...ja na primer, kao sto je i Zana rekla, i da krenem da trazim posao negde drugde za vece pare, nisam sigurna da cu moci, kao sto sad mogu da, ukoliko sam bolesna, zovem shefa i da kazem da ne mogu da dodjem i to sve pola sata pre posla, a da mi on kaze, ok nema problema, ali ako ti bude bolje sutra, a ti dodji, iako ti je slobodan dan, da ti ne bi propali sati, pa odradi sutra da imas 40 sati; ili comanager koji daje slobodne dane kad su nam potrebni (pomaze svakom koliko god moze da svi budemo zadovoljni rasporedom), a ja nisam najstariji radnik u kolektivu (svuda gde je u firmi prisutan UNION ili ti Sindikat, najstariji radnik - po radnom stazu - ima priority, tj. on se prvi pita kada se radi o nekim benefitsima, tipa odmora, prekovremenog, rasporeda rada etc... pa tek onda na red dolaze drugi radnici)...prekovremeno imam s vremena na vreme i moji manageri su veoma korektni i dozvoljavaju prekovremeno uvek kad se ne stigne da se odradi posao do kraja....

Isto sto kaze Zana, veoma je vazno i koliko je firma udaljena od stana, jer nije isto voziti par milja i par desetina milja (sve to utice i na onu pocetnu platu koju imate, jer ako vozite dalje za vecu platu, gorivo ce sve to da pojede, onda je lakse da imate posao blize kuci i manje placen, ali imate i vise vremena za druge stvari, pogotovo sto je ovde vreme luksuzna kategorija)....a imajte i ovo na umu, mene je moja firma razmazila i sto se tice placanja, svake srede uvece pare lezu na racun, tako da ja znam da u cetvrtak ujutro vec imam u vidu sta i gde hocu da kupim....ne znam i nisam sigurna da li bi to tako bilo u svakoj firmi....tako je to ...neke stvari se ne mere novcem...[/COLOR]
  #4  
Staro 13.10.2008, 14:48
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

[QUOTE=Zana;4549] koja kao i ja misli da su Michael Phelps i Keanu Reeves hot and sexy[/QUOTE]

Ovo za Phelpsa ne mogu da verujem! Kome to steroidima izobliceno stvorenje moze biti sexy?

Sto se posla tice...
Ja se npr ne vezujem ni za jednu fimu i guram dalje u potrazi za jos boljim uslovima tako da sam u prvoj godini ovde promenio 4 posla. U ovoj kompaniji sam skoro 2 godine jer su mi pruzili najbolje mogucnosti za napredovanje a i beneficije su prilicno dobre. Ne znam da li ima neka firma u kojoj od momenta zaposljenja vec imate pravo na 2 nedelje odmora!Kad zavrsim skolu nadam se da se uvalim na jednu od pozicija ovde.
  #5  
Staro 13.10.2008, 14:57
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Dobro jutro!
Za MP - hmmmm zene bi to bolje znale svakako ali o ukusima se ne raspravlja previse :naughty:... steroidi se vrlo lako detektuju kao sto znamo iz dosta slucajeva ovde.
No, u Kaliforniji poslodavac nije obavezan po zakonu da plati odmor ali ja stvarno u LA nisam cula da bilo ko nudi ispod minimum 2 nedelje odmora. Ima nekih koje limitiraju prve godine na nedelju dana ali retko. Sad, od firme zavisi koliko odmora dodaje po odredjenom periodu do nekog maksimuma (na primer dan godisnje do maksimuma od 5 nedelja). Moja koleginica ima 5 nedelja, 23 godine je sa kompanijom. Meni je takodje vrlo znacajno koliko im je stav ako resim da uzmem neplaceno na primer nedelju dana da bih mogla da otputujem u Evropu sto eto jos nisam iskoristila - nisam isla u Srbiju 5 i nesto godina... ali dobro je znati da postoji mogucnost i za tako nesto.
  #6  
Staro 13.10.2008, 16:12
V777's Avatar
V777 V777 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 20.04.2008
US lokacija: US
Poruke: 270
Nepromenjeno

[COLOR="Blue"]Okey Lucky i ja sam promenila 3 firme za nepunu godinu dana, sa ovom zadnjom sam oko 5 meseci za sad, ja takodje gledam da ovde dodjem na neku bolju poziciju, of course - growning in the company...e a onda ce biti i vise odmora i cesce...

Za sada je ogranicenje na, prvu godinu, nedelju dana, 2. godinu 2 nedelje placenog odmora...

[/COLOR]
  #7  
Staro 13.10.2008, 17:40
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Joj I hear ya lol Ja sam za prve dve godine promenila... cekaj da se saberem: prvo sam radila nekih dva meseca u restoranu, pa onda kao potrcko i osoba za sve i svasta za jednu porodicu nekih godinu dana, pa onda sam malo otisla do Srbije, pa kad sam se vratila onda sam malo bila cashier u Ralphs nekih 4 meseca, pa onda opet potrcko i pomoc u kuci 3 meseca, pa onda u knjizari kod mene na college (uslov da dobijem financial aid) otprilike 3 meseca, pa onda kao accounting assistant oko godinu dana u OPI (bar sam imala lakove za nokte za $0.25 lol), pa od tada ovde – evo vec skoro 3 godine. Sta da vam kazem, poduzi spisak ali valjda to tako mora na pocetku lol
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 12:37.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.