ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 25.03.2013, 01:35
ivanmilosavljevic's Avatar
ivanmilosavljevic ivanmilosavljevic je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2012
US lokacija: Miami
Poruke: 311
Pošalji Skype™ poruku korisniku ivanmilosavljevic
Nepromenjeno A kad ostarim?

Voleo bih da cujem kako razmisljaju drugari clanovi koji su vec emigrirali i proveli deo zivota u Americi.
Zivot brzo prolazi,moje pitanje je gde planirate da provedete penzionerske dane, u rodnom kraju ili u Americi?
__________________
2013EU000239XX
10.10.2011-Poslao prijavu
03.05.2012-Dobio poklon za rodjendan od KCC-a
09.05.2012-Poslao kovertu
16.05.2012-Stigla koverta u KCC
19.04.2013-Lekarski
15.05.2013-Ponovo rodjen
21-22.05.2013-Zagreb-Zurich-Miami(Florida)
Reply With Quote
  #2  
Staro 25.03.2013, 04:52
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ivanmilosavljevic Prikaz poruke
Voleo bih da cujem kako razmisljaju drugari clanovi koji su vec emigrirali i proveli deo zivota u Americi.
Zivot brzo prolazi,moje pitanje je gde planirate da provedete penzionerske dane, u rodnom kraju ili u Americi?
Ja ne planiram ni USA ni BGD

Costa Rica ili Santa Catarina, Brazil... Za sada, po nekim mojim istrazivanjima, to su odlicne lokacije za "povlacenje"... Videcemo kako ce se stvari razvijati u narednih par decenija Jedno je sigurno, USA je "extremely retirement unfriendly place", a prosto ne zelim da ovde zavsim u nekom nursing home-u
Reply With Quote
  #3  
Staro 25.03.2013, 05:04
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Pa ja mislim da vecina planira da se vrati nazad u domovinu. Ali uvijek ima ono ALI
Kad dobijes djecu i kad oni krenu svojim putem zelis da si pored njih i vjerovatno zbog njih ostanes.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
Reply With Quote
  #4  
Staro 25.03.2013, 05:16
Bockyman's Avatar
Bockyman Bockyman je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 11.10.2009
US lokacija: Палатајн, Илиноис (Palatine, IL)
YU lokacija: Лесковац
Poruke: 289
Pošalji Skype™ poruku korisniku Bockyman
Nepromenjeno ма

....само Ajvar City или околина! А ако никада не остаримо?
__________________
Од 23.септембра 2011. у граду Чикагу!
Reply With Quote
  #5  
Staro 25.03.2013, 13:11
Dzordz Dzordz je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 05.01.2013
US lokacija: Jos cekam
Poruke: 128
Nepromenjeno

Vrlo tesko pitanje Ivane. Sadasnje razmisljanje mi govori da treba matematicki izracunati i biti racionalan ali znajuci sebe i videci kako stariji ljudi razmisljaju obicno to bude srcem.

Sta je bitno kad si mator (60+ godina):
- zdravstvena zastita
- troskovi
- gde su ljudi koje volis
- jezik okruzenja

Troskovi bi bili cista matematika, nemas para za Bahame pa ides u Grcku, nemas za Grcku ides u rodnu grudu. Onda na to nakalemis da li mozes da imas pristojan zivot i ako ti nesto ne bude ok da ides kod doktora ili da te pokupi hitna. Na to samo dodas jel blizu ljudi koji ti trebaju (ako ti treba iko) i da li ces se snaci sa lokalcima u radnji i na ulici.
Reply With Quote
  #6  
Staro 25.03.2013, 13:56
cukoni cukoni je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.09.2012
Poruke: 213
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik landlord Prikaz poruke
Pa ja mislim da vecina planira da se vrati nazad u domovinu. Ali uvijek ima ono ALI
Kad dobijes djecu i kad oni krenu svojim putem zelis da si pored njih i vjerovatno zbog njih ostanes.
Rijetko se ko i u penziju kad ode vrati,iz razloga upravo sto su im se djeca dole podigla,i naravno neces se od djece odvajat
Reply With Quote
  #7  
Staro 25.03.2013, 14:12
vrhunski vrhunski je offline
Proteran
 
Datum prijave: 17.06.2010
US lokacija: San Jose, CA
YU lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 488
Nepromenjeno

ma USA naravno samo treba misliti o problematici penzije do tada

- Za emigrante koji su u 20tim najbolje je da pocnu odmah da uplacuju Americku penziju tj 401k.

- Za emigrante koji su u 30tim to moze da bude prilican problem jer ako vec imaju radni staz u Srbiji onda je bolje da nastave da ga uplacuju u Srbiji nego da zapocinju 401k u US. Samo sto je veliko pitanje kakva ce penzija da bude za 25+ godina. To je bukvalno kockanje. Ja sam odlucio da uplacujem u Srbiji a zivecu u US.

- Za emigrante koji su u 40tim je tek poseban problem i zavisi od toga koliko su i sta uplacivali do sada.

Naravno uvek zavisi od slucaja do slucaja ali treba misliti o buducnosti
Opet tu je pored penzije pitanje i zdravstvene zastite tj socijalnog. Vidim ja da ce tek nasa deca da se nauzivaju
Reply With Quote
  #8  
Staro 25.03.2013, 15:25
cape011 cape011 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.11.2012
YU lokacija: Beograd
Poruke: 85
Nepromenjeno

Pa zar ne mozemo da uplacujemo u Srbiji penziono i pored toga sto nam poslodavac uplacuje u americi ?
U svakom slucaju sad ima i u SRB privatni penzioni i zdravstveno/stedni fondovi
Reply With Quote
  #9  
Staro 25.03.2013, 19:56
olivera77's Avatar
olivera77 olivera77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
US lokacija: Dallas,Tx
YU lokacija: Beograd
Poruke: 134
Nepromenjeno

primer rodjaka moc oca-otisli u US pocetkom 50-ih,tamo dobili decu,deca odrasla,dobila svoju decu,vec treca tj,cetvrta generacija(imaju i praunuke tamo) zivi i radi tamo.Ovi matori i jedan sin se vratili pre jedno 10 godina u Srbiju,oni su penzioneri,sin isto tako(on ima 54 god i u penziji je,nisam nikada pitala kako i zbog cega).Povratak planiraju i drugo dvoje dece kada budu penzioneri.
Reply With Quote
  #10  
Staro 25.03.2013, 22:45
vrhunski vrhunski je offline
Proteran
 
Datum prijave: 17.06.2010
US lokacija: San Jose, CA
YU lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 488
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik cape011 Prikaz poruke
Pa zar ne mozemo da uplacujemo u Srbiji penziono i pored toga sto nam poslodavac uplacuje u americi ?
U svakom slucaju sad ima i u SRB privatni penzioni i zdravstveno/stedni fondovi
Ne. Po Zakonu (barem u Srbiji) nemamo pravo na dve penzije. Treba da se opredelimo za jednu moguce je samo 'spajanje staza' ali to bi onda umanjilo ovu penziju iz US tako da je najbolje odluciti se za jednu.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 15:57.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.