ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Union jobs (sendikat) u Americi » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #261  
Staro 19.12.2021, 02:34
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Juce je bio najgori dan za centar u ovoj Peak season , nije bilo vozila da nije imalo manje od 500 paketa i minimum 250 dostava .
Jos sledeća sedmica ce biti teska I onda sve staje
Mi trebamo biti na cesti u 9:15 a juce smo krenuli u 10:15 h. Package cars su bili prepuni kutija tako da se tesko zatvarala front and back door. Juce sam imao 330 dostava sa 670 paketa , posto mi nije ostalo mjesta stavljao sam manje pakete u vrece I samo slagao u sami vrh tovarnog prostora tako da je sve bilo puno kao kutija šibica .
Moj plan je bio dostavljati prvo next day air and bulk stops ( dostave +20 paketa ) tako da dobijem vise prostora ali problem je da se neki od tih paketa bili u vrecama pa sam se kasnije morao vratiti nazad da zavrsim dostavu.
Da skratim pricu sve sam uspio zavrsiti oko 10h navece .
Nisam oborio svoj rekord prije 2 godine koji je 372 dostave u jednom danu ali je bio bas tezak dan.
Najvise posla ocekujemo u narednoj sedmici I onda je to to.
Svima želim Sretne praznike
Reply With Quote
  #262  
Staro 28.12.2021, 15:31
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Peak je zvanicno zavrsen, ovo malo dana sto je ostalo je limunada .
Moze se reci nikada laksa peak seson jedino jedan dan smo imali bas posla do 10h navece a avi ostali dani su oko 9 do 10 radnih h dnevno.
Tuzna vijest je da su tri vozaca dobila otkaz prosle sedmice . Jedan je zvao call in ( razlog bolesna macka) i onda mu je on road supervizor sjeo na ledja pa su ga otpustili zbog kradje vremena ( koristio lunch on the clock). Drugi vozac je dobio otkaz zato sto je dispaceru rekao da se j.... , malo je bio pod stresom . Treci vozac je imao helpera bracnog supruznika I jedan dan mjesto njega je radila kcerka koja nije bila helper a ona nije bila registrovana kao pomocnik .
Najvjerovatnije da ce svi dobiti posao nazad ali mora se ispostovati ta union panel procedura , to nekada traje do 6-8 sedmica. Za sve to vrijeme oni nemaju benefite ( potrebno je da se radi minimum 1 dan u sedmici).
Sada počinje off season naredna dva mjeseca tako da ce biti dosta zajebancije od strane menagmenta. Treniranja discipline, kaznjavanje itd.
Rute ce se smanjivati i radit ce samo oni koji imaju vise radnog staža a i oni se pitaju hoce li slobodan dan itd.
Licno mene to previse ne dira moja ruta je heavy biznis route tako da uvijek ima posla . Moji biznis dostave nikada ne idu ispod 60 dostava ( minimum 150 kutija) a moze se na prste jedne ruke nabrojati koliko sam bio ispod 300 kutija u jednom danu u toku godine.
Imam vec dva vozaca koja su me pitala kada cu ici sa rute , da hoce moju rutu ,znam i zasto ( nikad ispod 10h I dobre Christmas tips).

Sto se tice Christmas baksisa ove godine sam podbacio , izgleda kriza . Dobio sam oko 950$ tips kada se sve uzme u obzir ( od gift kartica do zivog kesa) . Dobio sam bocu viskija i dvije boce kvalitetnog vine, slatkise ne racunam .
Bit ce mi zao kada odem sa rute , stvarno imam dobre customer i nekako su mi prirasli za srce. Svi oni imaju moj broj telefona ako nesto treba , pomazem im koliko mogu I oni to veoma cijene.
Najvjerovatnije cu biti na ovoj ruti jos dvije godine pa idem dalje .
Reply With Quote
  #263  
Staro 10.01.2022, 03:09
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Sretna Nova Godina i svi praznici , da nam bude bolja i da ovo ludilo od korone prestane vec jednom...
Kratki update za ove vozace koji su dobili otkaz , svi su dobili posao nazad ...
Niko nije dobio back pay sto je I ocekivano ali je union uspio da ih vrati na njihove redovne poslove.
Oni su bili bez zdravstvenog osiguranja ( mora se raditi minimum jedan dan u sedmici) za vrijeme suspenzije ...
Jos radimo 6 dana u sedmici i nije nam poznato koliko ce trajati. Managment moze natjerati da rade subotom vozači koji imaju manje radnog staza, tako koliko im treba vozaca oni idu odozdo prema gore i forsiraju te vozače da rade. Trenutno sam 10 od kraja sto me ne stavlja u sigurnu zonu posto forsaju 15 vozaca za subotu. Jedini nacin da se to izbjegne je call in ( 3 call in u 9 sedmica ) ili ostajati duze ranim danima da se postigne DOT kvota 60 sati sedmicno ( ili priblizno da nemaju interes da te zovu).
Vrijeme za radni dan se računa od vremena clock i to clock out ( uracunato i lunch pauze). Fakticki ako radim 10h + 1h lunch time = 11h dnevno i to je oko 55h srdmicno za 5 dana. Nadati se da nece zvati za 5h posto te moraju skloniti sa ceste prije tog vremena ( kazne su $25k za kompaniju I $5k za vozaca). Managment da bi smanjio zloupotrebu DOT dao je da se sav volume mora biti do 20h a next day volume to 19h. Tako ako imas pick ups moras da zavrsis ili da zoveš da neko pokupi tvoj volume. Druga svar cim se menagment sluzi pomjera start time za vozace tako da se krece
pola sata kasnije i pravilom oko volume skraćuju vrijeme da duže ostajemo. Vozaci su počeli da koriste lunchtime kada se vrate u hab da bi uhvatili to vrijeme ali i to su ukinuli kao lunchtime se mora koristiti na ruti . Sada se koristi strategija da se max uspori i zove za pomoc oko volume ako ti ne pošalju vozis volume u hab i ponovo se vraćaš na rutu i nastavljam dostave. Tako se dobija vise vremena ali sve je to zajebancija ako se nastavi ovako borit ćemo se sa masovnim call in u istim danima i to je veliki problem za managment ( rute stoje nema vozaca)...
Oni mogu jednostavno da riješe problem zapošljavanjem i treniranjem vise vozača i tako da se rijesi problem. Tada oni imaju problem naci posla za te vozače posto imaju 8h garantovao svaki dan.
Sva ta mentalna igra macke I misa nema kraja , stalno treba biti na oprezu stalno pokušati zaštiti svoje pravo . Jednostavno mora se znati ta prava linija koja jako tanka izmedju njihovih (managment) I nasih interesa.
Meni je ponekad zao tih novih vozaca koji prolaze istu torturu od strane managmenta sto sam i sam prosao. Oni im uzimaju mjeru ( mentalnu i fizicku izdrzljivost) ... Kada vidim njihov volume ujutro bude mi zao pa zovem managment da im pomognem kada završim ali oni to ne dopustaju ...
Na taj nacin gubimo mnogu ljudi ( odustaju,povrede,incident) ali oni koji ostaju su pro vozaci i mozes racunati na njih... sve to traje do godinu dana od kvalifikacije, kada dobijes njihov respect sve prestaje i ide se na druge nove vozace...
Nastavice se .....
Reply With Quote
  #264  
Staro 10.01.2022, 20:10
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Nikad mi nece biti jasno sta izigrava taj management u UPS.Ljudi rade kao dostavljaci paketa a treniraju nad njima neku disciplinu kao da su u vojsci.

Ja sam trebao voziti i ovaj peak season ali sam na kraju odustao.

Par stvari mi i dalje nije jasno

Koja je poenta tog zdravstvenog osiguranja ako moras raditi 1 dan sedmicno? Recimo neko polomi nogu i ne moze raditi 6 meseci sta se desava sa tim osiguranjem na kraju? Meni je jedan vozac rekao da je imao transplantaciju bubrega i da nije ni dolara platio...


Sto se tice te pauze za rucak, kada sam ja radio oni su nas forsirali da radimo i za vreme pauze, eventualno ono napravis neki predah 20-ak minuta da pojedes nesto i odes do wc-a, ali su neku vozaci praktikovali da zavrse posao i onda budu sat vremena ispred hub-a sto nikako nisam kapirao ali ok

Ovaj Hub gde sam ja radio konkretno je zaposlio i previse 22.4 vozaca, i kada sam pricao sa supervisor rekao je da nema dovoljno posla za sve kada nije peak season i da im daju da rade preload, carwash ili sta god, koliko sam skapirao oni imaju zagarantovanu zaradu od 21$ dnevno bez obzira koliko i sta rade? Mislim ono koja je poenta ako ces jedan dan raditi preload preko noci, drugi dan raditi carwash i slicno , klasicna jeb$cina

Takodje ne kapiram pravila na osnovu kojih odredjuju zarade za iste pozicije ali u razlicitim hubovima, Npr ovo gde sam ja preload je trenutno placen minumum wage oko 15 dolara, 30-ak milja od mene preload placen 21 dolar na sat. Moj hub placa 21$ vozace sezonce, dok npr hub u u Virdziniji kod aerodroma placa 26$, nidje veze ali ajde ....


Dok UPS ne uradi nesto radikalno i promeni uslove rada i plate za part time radnike uvek ce imati problem da nadju radnu snagu. Po meni mnogo vise i teze rade ljudi koji su na preload, rad od 3 do 9 preko noci, ne stajes, placen minimum wage, dok je npr vozac mnogo laksi , radno vreme od 9 dok ne zavrsis vozikas se okolo komuniciras sa ljudima.... Ovo je barem iz nekog mog iskustva. Nikad mi se niko nije izdrkavao dok sam radio tih par meseci kako na preload tako i kao vozac, kad god je trebalo nesto uvek su me kulturno pitali da li mogu pokupiti taj i taj ups store ... Jedino sto nije bilo okej oko praznika je ta komunikacija na relaciji menadzment vozaci, Par puta se desilo da sam izvisio jer je bilo previse vozaca, par puta su preko DIAD slali poruke o late start next day u npr 7 uvece sto neki vozaci koji su zavrsili ranije nisu znali....

Sve u svemu lepo si rekao igra macke i misa na relaciji menadzment zaposleni, bez ikakve potrebe treniraju neku strogocu kod ljudi, doduse ima i onih koji nalaze rupe i umeju da budu bezobrazni ali izgleda da je sve to deo posla
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #265  
Staro 11.01.2022, 06:57
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
Nikad mi nece biti jasno sta izigrava taj management u UPS.Ljudi rade kao dostavljaci paketa a treniraju nad njima neku disciplinu kao da su u vojsci.

Ja sam trebao voziti i ovaj peak season ali sam na kraju odustao.

Par stvari mi i dalje nije jasno

Koja je poenta tog zdravstvenog osiguranja ako moras raditi 1 dan sedmicno? Recimo neko polomi nogu i ne moze raditi 6 meseci sta se desava sa tim osiguranjem na kraju? Meni je jedan vozac rekao da je imao transplantaciju bubrega i da nije ni dolara platio...


Sto se tice te pauze za rucak, kada sam ja radio oni su nas forsirali da radimo i za vreme pauze, eventualno ono napravis neki predah 20-ak minuta da pojedes nesto i odes do wc-a, ali su neku vozaci praktikovali da zavrse posao i onda budu sat vremena ispred hub-a sto nikako nisam kapirao ali ok

Ovaj Hub gde sam ja radio konkretno je zaposlio i previse 22.4 vozaca, i kada sam pricao sa supervisor rekao je da nema dovoljno posla za sve kada nije peak season i da im daju da rade preload, carwash ili sta god, koliko sam skapirao oni imaju zagarantovanu zaradu od 21$ dnevno bez obzira koliko i sta rade? Mislim ono koja je poenta ako ces jedan dan raditi preload preko noci, drugi dan raditi carwash i slicno , klasicna jeb$cina

Takodje ne kapiram pravila na osnovu kojih odredjuju zarade za iste pozicije ali u razlicitim hubovima, Npr ovo gde sam ja preload je trenutno placen minumum wage oko 15 dolara, 30-ak milja od mene preload placen 21 dolar na sat. Moj hub placa 21$ vozace sezonce, dok npr hub u u Virdziniji kod aerodroma placa 26$, nidje veze ali ajde ....


Dok UPS ne uradi nesto radikalno i promeni uslove rada i plate za part time radnike uvek ce imati problem da nadju radnu snagu. Po meni mnogo vise i teze rade ljudi koji su na preload, rad od 3 do 9 preko noci, ne stajes, placen minimum wage, dok je npr vozac mnogo laksi , radno vreme od 9 dok ne zavrsis vozikas se okolo komuniciras sa ljudima.... Ovo je barem iz nekog mog iskustva. Nikad mi se niko nije izdrkavao dok sam radio tih par meseci kako na preload tako i kao vozac, kad god je trebalo nesto uvek su me kulturno pitali da li mogu pokupiti taj i taj ups store ... Jedino sto nije bilo okej oko praznika je ta komunikacija na relaciji menadzment vozaci, Par puta se desilo da sam izvisio jer je bilo previse vozaca, par puta su preko DIAD slali poruke o late start next day u npr 7 uvece sto neki vozaci koji su zavrsili ranije nisu znali....

Sve u svemu lepo si rekao igra macke i misa na relaciji menadzment zaposleni, bez ikakve potrebe treniraju neku strogocu kod ljudi, doduse ima i onih koji nalaze rupe i umeju da budu bezobrazni ali izgleda da je sve to deo posla
Sto se tice osiguranja, moras raditi minimum jedan dan da bih imao zdravstveno za tu sedmicu . Naravno ako ides na short term disability imas osiguranje cijelo vrijeme.

A razlike u satnici postoje od haba do haba sve zavisi od potrebe za radnom snagom.

Što se tice koristenja lunch pauze, vozaci koriste nekada cijeli sat pauzu da bi uhvatili vise sati da ih ne forsaju 6 punch. A ponekad koriste duzi lunch da bi im smanjili planiran posao na 8h ,9h posto interes kompanije je da sto prije dodjes sa volume u hab. Npr vozac krene sa poslom od 9h radi 5h uzme pauzu 1h i poslije toga radi jos 5h to je ukupno 11h za taj dan, da bi ranije dosao sa volume u hab oni mu smanje obim posla tako da radi 8h + 1h pauza .

Meni je iskreno zao sto nisi ostao prosle godine i kvalifikovao se,sada bi gurao vec drugu godinu a vrijeme leti.
Od januara pa do marta je ta zajebancija od strane managmenta zbog smanjenog obima posla pa treniraju strogocu
Tacno je da je bolje vozacima pogotovo onim koji imaju svoju rutu, vozikaju se i raduckaju polako. Vozac koji ima rutu u svakom trenutku zna koje mu je prolazno vrijeme , tj. kada planira zavrsiti. Managment ne pravi probleme do 2h over planiranog posla ali preko 2h lagano te pocinje opominjati . Tako dva dana usporis oni te opomenu onda dva radis normalno i tako. Ako im bas hoces da im napravis problem usporis stalno dvije tri sedmice i onda postajes problem pa se zezaju sa tobom. Sve je to tako povuci potegni sa njima.
Reply With Quote
  #266  
Staro 12.01.2022, 03:26
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Ne secam se sta sam sve pisao prosle godine u ovo vreme, ali bilo je tamo dosta zebancija,

Drzali su me kao helpera 2-3 nedelje jer nije imao ko da izadje da odradi rutu 2 dana i da mi pokaze osnove, te sam prve nedelje samo dobio para koliko su mi rekli, posle je bila niza satnica, imao neke zdravstvene probleme u to vreme, jeb*li me ovi iz managment sto kazes malo i bio sam na raskrsnici izmedju ovoga sto sada radim i UPS-a.

Da li mi je krivo sto nisam u UPS trenutno, i jeste i nije. Te zajebancije od strane managmenta ne volim, uvek se trudim i radim sve kako treba, i te zebancije nisu bile u tom smislu da sam ja neko ko je zabusavao i slicno, vec je bilo zbog njihove lose organizacije i sto niko nista nije znao tada, 1 iskusan supervizor i 3 novih. Imali smo neke sastanke svakog jutra za rookie vozace, to mi se jako dopalo, savete su davali vozaci koji voze po 20 i vise godina, bilo je tu gluposti ali bilo je i dobrih saveta, najbolji je bio kada su rekli managment is not your friend guys haha.

Ima dosta nekih cudnih likova koji rade tamo, npr za neke od njih bi pomislio da su klosari da nemaju UPS uniformu, ima par budala koje zavrsavaju a posao a verujem da su van posla totalno drugi likovi. Uglavnom ovi oko kojih sam se ja motao su vozaci koji su tu duze vreme i stvarno okej likovi...

Planiram da vucem neke poteze ove godine i ako sve prodje kako treba pocecu da radim preload tamo negde septembra i cekacu priliku da krenem da vozim. Pa sta znam valjda ce trebati manje od godinu dana da doguram do vozaca ako se poklope kockice.

Ne moram nuzno biti vozac, ali targetiram UPS kao kompaniju za rad na duze staze, Jedan od supervizora vozacima u ovom hubu gde sam radio je bio prvo preload, pa preload supervisor, pa shift supervisor za preload, u medjuvremenu vozio jednu peak season i sada je supervisor vozacima sa nekim minimalnim iskustvom. Mislim da centar manager pravi bar 150-200k sto mislim da je nekako izvodljivo za npr 5 godina sa nasim radnim navikama

Generalno ima puno poslova koji pruzaju dobre benefite kao UPS samo se treba malo istraziti.

Verovatno sam pisao ali opet kazem UPS je po meni idealna kombinacija za nekog ko je npr rodjen u Americi, ne zeli da studira, zivi kod mame i tate, krene da raducka malo preload levo desno, poklope mu se karte i postane vozac za 4 godina bije 100k i tako do penzije, takodje mislim da je ovo idealna kompanija za pocetak bilo kome ko je tek dosao u ameriku. Krenes neki 9-5 full time i dopunis se UPSom dok ne napredujes, jeste cimanje da se ustaje rano, i da se radi kada svi spavaju ali mislim da se na kraju dana isplati.

Velika stvar jeste sto se krece od minimum wage-a za bilo koju poziciju u kompaniji i to je ono sto me najvise koci da se odmah prebacim tamo, ali sta da se radi, imaju veliki turnover rate sto se tice radnika, meni je jedan supervisor rekao da je taj procenat za preload 30% na godisnjem nivou
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #267  
Staro 17.01.2022, 01:00
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Meni je drago da nisi definitivno otpisao UPS i da imaš namjeru praviti karijeru ali sto vise odlazes samo si na gubitku. Po meni te prve dvije, tri godine dok ne legnes na svoju rutu su najgore i sto prije krenes prije ces to ostaviti iza sebe. Tacno je to sto kazes da sa part time u skladistu se ne moze prezivjeti ali u kombinaciji sa full time ili nekim povremenim gig poslovima (uber,lyft amazon flex) moze se fino zaraditi dok ne legnes na full time driver posao.
Ne treba zaboraviti i da UPS daje taj school tuitions (25k za 4 god) tako da mozes i to iskoristiti ako hoćeš ici u tom pravcu. Poznajem dva vozaca koja su radili +10 god kao part time. zavrsili faks i opet dosli u vozace .
Ako je tvoj plan mozda da se prebacim u managment ( on road supervizor) sa driver pozicije mislim da je potreban fakultet ili minimum 3 god kao vozac ...
Po meni package car driver je najbolja pozicija a poslije ici na feder driver ako vidis da ne mozes vise to fizicki raditi.
Na pocetku nije bas neka lova ali kako kroz progresiju plate guras sve je bolja I bolja plata. Prva godina je +$50k a druga vec ide na +$60k , moja treca je +$75k a na top pay si svake godine +$100k. Ova progresija je sranje ali svako jbg mora da je prodje.
Niko ne racuna health osiguranje i kompany penziju samo taj paket vrijedi + $1000 a za to platimo samo mjesecni union fee ( 2,5 satnice)...
Ovdje sam podjelio dosta informacija o ovoj kompaniji ( preko 150 postova) a uvijek stojim na raspolaganju da pomognem ako neko hoće da krene ovim putem ...
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #268  
Staro 18.01.2022, 01:53
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

On road supervisor ne zahteva nista od toga.
Niti College niti neko preveliko iskustvo kao vozac
Jedan od On road supervisora sa kojima sam i danas u kontaktu je u UPS oko 3 godine, poceo part time na preload, bio full time preload supervisor i vozio samo jedan peak season i nakon proslog peak seasona postao on road supervisor sa mozda par meseci voznje. Niko nije pisao o drugim poslovima sa sindikatom, generalno trebam napraviti neko istrazivanje i da se opredelim za to sta je najbolja opcija i da guram u tom pravcu, ali mislim svakako da je UPS jedna od boljih opcija gde sa dobrim radnim navikama moze lako da se napreduje
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #269  
Staro 19.01.2022, 14:00
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

U ovom cu vam postu objasniti kako mogu u svakodnevnoj voznji pomoci ova pravila . Svaki vozac koji se hoće kvalifikovati prvo mora znati rijec po rijec izrecitirati ova pravila. Mi moramo voziti po ovim pravilima i nama je ovo rutina koja nam pomaze da ostanemo sigurni na cesti.
Prvo cu vam objasniti 5 seeing habits

These five seeing habits promote safe driving.


Aim High in Steering
· Imaginary target — baseball/dart board.
· Centers car in traffic lane. Safe path on turns.
· “Find a safe path well ahead.”

Get the Big Picture
· How wide and deep? What’s in it? Objects and ground.
· Keeps you away from billboards. Smooth stops and turns. Buys time.
· “Stay back and see it all.”

Keep Your Eyes Moving
· Move eyes. Front: 2 seconds. Rear: 5-to-8 seconds.
· Keeps you alive at intersections. Keeps eyes ahead of car.
· “Scan — don’t stare.”

Leave Yourself an Out
· Have an escape out. Take path of least resistance.
· Space on all four sides, but always in front.
· “Be prepared. Expect the unexpected.”

Make Sure They See You
· Communicate in traffic — horn, lights, signals.
· Establishes eye-to-eye contact.
· “Don’t gamble. Use your horn, lights, and signals.”

1.Prvo pravilo Aim High in Steering
Uvijek pogled mora biti iznad volana tako da zamislimo neku imaginarnu tenisku lopticu,to nam pomaze da bolje vidimo ispred I da imamo taj periferni vid sa desne i lijeve strane. Posto nam je pogled usmjeren naprijed vidimo dobro saobracajne trake I package car mozemo centrirati u sredinu .Samom tom preglednosti dobiiamo sigurniju kontrolu I vidljivost pri skretanju . Ovo pravilo poslije odredjenog vremena postaje rutina I naglasio bih da jos primjenjujem primjenjujem pravilo " da li se ista mice u mom vidnom polju" a to je opasnost i treba usporiti.

2. Get the Big Picture
Veoma vazno pravilo koje nam omogućava da imamo vise informacija sta imamo ispred I po sirini . Da bi to postigli moramo izbjegavati "bilborde" to je svaka prepreka koja nam onemogućava da imamo pregled naprijed ( veliki kamion ispred nas,prikolice, itd). Posto imamo pregled situacije I stanja ispred to nam omogućava sigurna zaustavljanja i skretanja. Sa ovim pravilom mi imamo informacije o stanju na putu i mozemo donositi prave odluke i na taj nacin mozemo dobiti na vremenu.

3. Keep your Eyes Moving
Da bi mogli imati informacije sta se desava oko nas mi moramo stalno gledati u nase bocne retrovizore I naprijed. Pravilo je 2 sekunde naprijed pogled I svakih 5 do 8 sekundi bocne retrovizore da imamo info sta se desava nazad . Ovo nas održava sigurnim na putu i u raskrsnicama tako sto nas nista ne moze iznenaditi. Tako prilikom voznje mi stalno skeniramo situaciju ispred ,sa strane i iza nas.

4. Leave Yourself an Out
Mi uvijek moramo ostaviti slobodan prostor sa svih strana a narocito naprijed da se mozemo izvuci skrenuti ako se nesto desi ispred nas. Jako je bitno da se ostavi prostora naprijed u slucaju da auto stane ispred nas iz nekog razloga tako da mozemo se prestroiti u drugu traku a da ne idemo u rikverc.
Moramo biti spremni za neocekivano i da ostavimo prostor da se mozemo izvuci.

5. Make Sure They See You
Isto jako bitno pravilo stalno koristiti sirenu, signale i svjetla . Sirena dosta pomaze da damo drugima info da smo tu . Mi to nikada ne znamo ako ne uspostavimo kontakt ocima da znamo sigurno da su nas vidjeli. Ovo treba koristiti u naseljima gdje je dosta djece, u regulrnom saobracaju I prilikom odredjenih situacija. Ja sviram u toku dana sigurno +500 puta prilikom stajanja zaustavljanja kada idem u rikverc itd. Koristim stalno 4 zmigavca kada zaustavim vozilo na putu.
Sva ova pravila koristim I kada vozim svoje vozilo , dosta pomaze .
U narednom postu cu vam objasniti I 10 point commentary koja su isto tako jako vazna pravila voznje I sigurnosti na cesti
Reply With Quote
  #270  
Staro 30.01.2022, 13:08
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Ovih 10 points commentary nije potrebno znati napamet ali je bitno znati objasniti


1. STARTING UP AT INTERSECTION Look left, right and left. Check rear view mirrors.
2 WHEN STOPPED IN TRAFFIC When stopped in traffic, a car length of space is required from the vehicle ahead. This will allow enough space to pull your car around the vehicle ahead if it should stall and will give you an instant cushion if it should make a turn.
3. COUNT ONE-TWO-THREE AFTER VEHICLE AHEAD HAS STARTED TO MOVE This step is to be followed when stopped at an intersection behind another vehicle. Check rear view mirrors. Count 1001,1002,1003 to get 1 car length of space behind vehicle ahead.
4. FOUR TO SIX SECONDS FOLLOWING TIME FOR SPEEDS UNDER 30MPH 6-8 SECONDS FOR SPEEDS OVER 30MPH
This is to keep you from getting a fixation on the car ahead and to allow time to obtain and hold the proper eye-lead time.
5. EIGHT TO TWELVE SECONDS EYE-LEAD TIME This is the best way to keep your eyes ahead of your wheels and is the depth at which your eyes should be focused most of the time. Take the path of least resistance.
6. SCAN STEERING WHEELS of parked cars to see if their occupied. Look and see whether or not cars at the curb are occupied. This is the only time they are a threat. If they are occupied the driver is probably about to exit from the car or pull out from the curb.
7. STALE GREEN LIGHTS The point of decision is an imaginary line that you set up between your vehicle and the cross-walkmwhen you are approaching an intersection with a stale green light. Since you are not sure of the light., You must be sure of the point behind which you will stop if the light should start to change. This helps you get the picture.
8. EYE CONTACT When you must depend on anyone along the edge of your driving path to stay put until you are past the danger point, it is imperative that you get their attention. The horn and lights are your communication tools when you do not have eye contact. Proper use of the horn to express a friendly message seems in many instances to be a lost art. Only when you have eye contact can you expect the other person to act in a reasonably predictable manner to avoid a dangerous situation. Communicate using horn lights and signals.
9. PULLING FROM CURB Glance over left shoulder when pulling from curb, LLL (left signal, left mirror, left blind spot)
10. USE OF MIRRORS As a rule of thumb, once every 5-8 seconds.

1. STARTING UP AT INTERSECTION
Prije kretanja na svakoj raskrsnici pogledati lijevo ,desno pa lijevo . Jako je bitno ocistiti raskrsnicu i kada je sve čisto krenuti a zadnje lijevo je zbog dolazeceg saobracaja nablize nama. Pogledati retrevizore zato da imamo cistu situaciju prilikom kretanja.

2 WHEN STOPPED IN TRAFFIC
Uvijek ostaviti dovoljno prostora ispred za duzinu auta u slucaju da nesto stane naprijed da se mozemo izvuci . Koliko god mislili da je mozda nepotrebno , vjerujte imao sam dosta situacija gdje je ovo veoma pomoglo

3. COUNT ONE-TWO-THREE AFTER VEHICLE AHEAD HAS STARTED TO MOVE
Ovo pravilo je bitno zbog red light runners , ucesnika u saobraćaju koji prolaze kroz crveno. Pogledati retrovizore I ocistiti raskrsnicu ( lijevo,desno,,lijevo) ,naravno uvijek ostaviti dovoljno prostora naprijed da se mozemo izvuci.

4. FOUR TO SIX SECONDS FOLLOWING TIME FOR SPEEDS UNDER 30MPH 6-8 SECONDS FOR SPEEDS OVER 30MPH
Ovo following time ( vrijeme pracenja,razmak izmedju vozila) je stvarno jako bitno da se ne bi zapucali u drugo vozilo ispred vas. Vrijeme praćenja se odredjuje na osnovu nekog stacioniranog objekta koji se ne krece I brojimo koliko je potrebno sekundi da dodjemo do tog objekta . Tako za brzinu do 30mph je
Following time 4 do 6 sekundi a preko 30mph je 6 do 8 sekundi. Ovo se kombinuje sa eyes lead time ( gdje nam stalno pogled mora biti naprijed ) da imamo pregled saobracaja ispred nas.


5. EIGHT TO TWELVE SECONDS EYE-LEAD TIME
Stalno pogled mora biti usmjeren prema naprijed da bi imali pregled situacije ( da li saobraćaj usporava ,udesi itd)


6. SCAN STEERING WHEELS
Stalno gledati da li ima neko za volanom kada vozimo kroz parkinge naseljena mesta , ako je neko za volanom postoji mogucnost da ce krenuti I tako nas iznenaditi . Ovo kombinovati sa honking ( sviranjem,) da nas vide.


7. STALE GREEN LIGHTS
Ovo je imaginarna linija preiaskom raskrsnici a na semaforu je zeleno svijetlo. Ako smo prošli tu liniju a svijetlo se mjenja na zuto mi prolazimo kroz raskrsnicu ali ako se mijenja prije mi moramo da kocimo da se zaustavimo.


8. EYE CONTACT
Sa pjesacima I ucesnicima u saobraćaju je bitno da uspostavimo eye contact da znamo da nas vide . Oni prestavljaju opasnost za nas ako nas ne vide i ne znamo koju odluku mogu donijeti . Zato koristimo sirenu I svijetla da bas primjete i znaju da smo tu,tako komuniciramo u saobraćaju


9. PULLING FROM CURB
Koristimo 3 LLL kad hocemo da se ukljucimo u saobracaj . Lijevi zmigavac,pogled u lijevi retrovizor I lijevo pogled preko lijevog ramena . Na ovaj nacin smo sigurni da je sve čisto da se ukljucimo u saobraćaj.


10. USE OF MIRRORS
Neko pravilo je da se svakih 5 do 8 sekundi gleda u retrovizor da se ima pregled situacije sta se desava

Sva ova pravila su odlicna I mogu dosta pomoci u sigurnosti svih ucesnika u saobraćaju.
Koristim jos svoja dva pravila , nikada ako se moram ukljuciti ne motam ostro lijevo nego polako gmilim naprijed i gledam u lijevi retrovizor tako izbjegavam mogucnost da me neko udari posto nekada na krivinama nije moguce sa 3 LLL vidjeti vozilo
Drugo moje pravilo ako se nesto mice naprijed da usporim jer predstavlja opasnost.
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
DoD jobs or join the Army konislav Stare teme 29 21.11.2009 05:35

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 14:01.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.