ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Healt Insurance u Usa/Benefits » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 13.11.2019, 06:42
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Sindikati primarno sluze zacenjkanje oko cene rada, a mnogo manje danas o radnickim pravima. Za to psotoji Zakon o radu u svakoj modernoj drzavi.

Nazalost platu ne odredjuje sindikat vec potraznja za radnom snagom na trzistu. Zato su kod nas sindikati i pukli jer nema ti sta da tvrdis pazar kad je nezaposlenost ogromna...

Ali zbog cega samo neki da budu zasticeni sindikatom ? Ako je to najveca tekovina nase civilizacije, pa hajde onda sve da zastititimo. Oh wait, to je komunizam ?!
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #22  
Staro 13.11.2019, 13:38
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Zakon o radu u Americi? Gde nije propisano da imas minimum godisnjeg odmora, gde poslodavac nije duzan da ti da bolovanje uopste ni neplaceno cak, da moze da te otpusti bez ikakvog razloga... Koliko znam jedino je zakonom uredjeno da ne mozes da radis vise od 16 sati dnevno i da ne mozes ako radis 12 sati dnevno da radis uzastopno vise od 12 dana bez slobodnog dana kod istog poslodavca. Pa bas hvala Zakonu o radu.
Kada pominjes Srbiju, sindikati su slabi jer poslodavac nadje dve tri telece glave koje kupi parama i koji "kao" stite radnicka prava. Prava slika i prilika iste Srbije koju pominjes i sindikata jesu radnici i sindikat koji idu da tapsu direktoru koji je odgovoran za pogibiju 10ak ljudi u fabrici i da vredjaju tu muceni porodicu koja je izgubila sina.

Platu da moze bilo ko da odredjuje i da je to sasvim ok ne bi postojao minimalac (koji je inace bedan), da se pitaju poslodavci oni bi placali 2$ po satu a mozda ni toliko.
Reply With Quote
  #23  
Staro 13.11.2019, 16:47
Lazar90's Avatar
Lazar90 Lazar90 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.01.2019
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 143
Nepromenjeno

Nerealni zahtevi radnika ? 1% bogataša u svetu poseduje više novca nego 99% boranije.

Gle čuda, sve vunderkind do vunderkinda zadnjih 30 godina

To bre majke izrađale sve same Ajnštajne i Tesle!
Neeeeeee nemojmo ih nazvati globalistima, oni su sve zaslužili, oni su svi do jednog prvih 10 godina radili po 12h, ma šta 12! ! 16h dnevno.

Oni su jako vredno učili, nikada nisu zaobišli sistem, nikada nisu radnike ugnjetavali !

Prosto najviše volim da gledam motivacione nastupe ljudi koji poseduju milijarde pred 300-400 ljudi koji padaju u nesvest na njihove motivacione poruke.
Oni pažljivo objašnjavaju kako i ti možeš da uspeš ako budeš tako vredan kao on i pametan kao on !

Početak iz garaže...to je već neizostavno! Nisi faca ako nisi krenuo iz garaže!
__________________
Dv 2020 x 2 prečka!
Dv 2021 x 2 stativa!
Dv 2022 x 2 promašaj!
Dv 2023 x 2 preko gola
Dv 2024 x 2 golman skida zicer
Dv 2025 x 2 ...
Reply With Quote
  #24  
Staro 13.11.2019, 22:01
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
Zakon o radu u Americi? Gde nije propisano da imas minimum godisnjeg odmora, gde poslodavac nije duzan da ti da bolovanje uopste ni neplaceno cak, da moze da te otpusti bez ikakvog razloga... Koliko znam jedino je zakonom uredjeno da ne mozes da radis vise od 16 sati dnevno i da ne mozes ako radis 12 sati dnevno da radis uzastopno vise od 12 dana bez slobodnog dana kod istog poslodavca. Pa bas hvala Zakonu o radu.
Kada pominjes Srbiju, sindikati su slabi jer poslodavac nadje dve tri telece glave koje kupi parama i koji "kao" stite radnicka prava. Prava slika i prilika iste Srbije koju pominjes i sindikata jesu radnici i sindikat koji idu da tapsu direktoru koji je odgovoran za pogibiju 10ak ljudi u fabrici i da vredjaju tu muceni porodicu koja je izgubila sina.

Platu da moze bilo ko da odredjuje i da je to sasvim ok ne bi postojao minimalac (koji je inace bedan), da se pitaju poslodavci oni bi placali 2$ po satu a mozda ni toliko.
ne, poslodavci bi najradije voleli da im se radi za dz bas kao sto bi ti ili ja i svaki covek voleo da udje u racimo Macy i umesto da paltimo $30 levi-s na popustu da nam daju za dz.

Jedini problem sto im niko ne bi radio za $0. Ni za $2. Za $4 bi vec nahvatali nekog za neki obican posao no qualifications, ali bi onda i njima morali povecati na minimalac da prime dovoljno ljudi. Tako funkcionise moderna trzisna ekonomija i tako se i doslo do minimalne cene rada, sto mu dodje oko $1,500 mesecno.

Nije mnogo priznajem, ali bato, zavrsi nekus kolu radi bolje dodatno itd... Uostalom a Amerikance koji imaju reseno stambeno pitanje ili jos zive kod roditelja mogu jos da ustede. To je malo za nas imigrante, ali koga briga, Amerikanci su napravili drzavu za sebe a ne da nama ispunjavaju muzicke zelje.

Uzgred po zakonu, u USA ti se svaki sat prekovremeno racuna sa minimalnim koeficijentom 1.5 to mora, a moze da ti plati i vise poslodavac.

Lazare !

2% poseduje 90%, ali 2% i jeste elita. Ne moze elita da bude 25% onda moramo menjati definiciju elite. Oni koji nisu elita nisu bas ni sirotinja. Stavise, daleko od toga, prosecan bracni par ako radi u USA zivece jako jako dobro, sad druga je stvar sto ljudi uvek vole da kukaju umesto da mrdnu dupe. Najvise kukaju bas ti sto imaju jer su frustrirani sto rade za drugoga jer nemaju sopstveni biznis, ali sta da im radis.

A kriv im je Bezos koji je dao otkaz u banci u NYC pa otisao u garazu da pakuje knjige. Tad su mu se smejali.
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #25  
Staro 03.12.2019, 03:07
SRBghost SRBghost je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 03.10.2013
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 583
Nepromenjeno

Ne znam zasto ispade ovolika frka, ali evo par stvari (bar sto se mog sindikata tice):
- Imamo zagarantovane povisice svake godine
- NIKO ne moze da te natera da radis prekovremeno i ne sme da ti preti jer na tvoj poziv, u roku od 15min stize predstavnik iz sindikata sa 2 advokata
- Jedini nacin da dobijes otkaz je da se pobijes na poslu, ukrades nesto, dodjes UI ili se ne pojavis bez javljanja duze od 3 dana
- Ukoliko mislis da mozes da se povredis ili da ti je ikako ugrozeno zdravlje ili zivot - NE POSTOJI SILA koja te moze naterati da uradis nesto

Za uzvrat (i 75$ mesecno) dobijas besplatnu pravnu pomoc (od kupovine kuce do sredjivanja GC za rodbinu ili procesure za drzavljanstvo), pun health za porodicu, sa dental i vision, besplatno skolovanje (za mnostvo licenci pa i engeneer), povoljnije cene za college ed, povoljnije cene za kupovinu automobila (kupismo mi novi Sorento juce), 401k, retirement fund...
__________________
DV-2015 - prvi put, 2 prijave - IZVUCENI
22.05.2014. - popunjeni formulari
19.02.2015. - lekarski
24.02.2015. - intervju/odobrene vize/Administrative processing
26.03.2015. - konacno stigli pasosi (sa vizama)
28.03.2015. - kupljene karte
24.06.2015. - NYC resident
01.04.2016. - Garden State
Reply With Quote
  #26  
Staro 03.12.2019, 05:19
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SRBghost Prikaz poruke
Ne znam zasto ispade ovolika frka, ali evo par stvari...
.

Ljudi su neupuceni. Slusali price da sindikati sluze samo za dobijanje svinjskih polutki po nizim cenama. Isfolirali ih "kontraverzni biznismeni" koji i sada haraju u nasim banana drzavama.

Mozda treba otvoriti temu (thread) na forumu o ovome, da ljudi nesto nauce.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #27  
Staro 03.12.2019, 13:50
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SRBghost Prikaz poruke
Ne znam zasto ispade ovolika frka, ali evo par stvari (bar sto se mog sindikata tice):
- Imamo zagarantovane povisice svake godine
- NIKO ne moze da te natera da radis prekovremeno i ne sme da ti preti jer na tvoj poziv, u roku od 15min stize predstavnik iz sindikata sa 2 advokata
- Jedini nacin da dobijes otkaz je da se pobijes na poslu, ukrades nesto, dodjes UI ili se ne pojavis bez javljanja duze od 3 dana
- Ukoliko mislis da mozes da se povredis ili da ti je ikako ugrozeno zdravlje ili zivot - NE POSTOJI SILA koja te moze naterati da uradis nesto

Za uzvrat (i 75$ mesecno) dobijas besplatnu pravnu pomoc (od kupovine kuce do sredjivanja GC za rodbinu ili procesure za drzavljanstvo), pun health za porodicu, sa dental i vision, besplatno skolovanje (za mnostvo licenci pa i engeneer), povoljnije cene za college ed, povoljnije cene za kupovinu automobila (kupismo mi novi Sorento juce), 401k, retirement fund...
Ako nije tajna gde radis ....

Ja znam za neke benefite preko sindikata, ali ovo je stvarno super,prosto da ne verujes
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #28  
Staro 09.12.2019, 01:34
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SRBghost Prikaz poruke
Ne znam zasto ispade ovolika frka, ali evo par stvari (bar sto se mog sindikata tice):
- Imamo zagarantovane povisice svake godine
- NIKO ne moze da te natera da radis prekovremeno i ne sme da ti preti jer na tvoj poziv, u roku od 15min stize predstavnik iz sindikata sa 2 advokata
- Jedini nacin da dobijes otkaz je da se pobijes na poslu, ukrades nesto, dodjes UI ili se ne pojavis bez javljanja duze od 3 dana
- Ukoliko mislis da mozes da se povredis ili da ti je ikako ugrozeno zdravlje ili zivot - NE POSTOJI SILA koja te moze naterati da uradis nesto

Za uzvrat (i 75$ mesecno) dobijas besplatnu pravnu pomoc (od kupovine kuce do sredjivanja GC za rodbinu ili procesure za drzavljanstvo), pun health za porodicu, sa dental i vision, besplatno skolovanje (za mnostvo licenci pa i engeneer), povoljnije cene za college ed, povoljnije cene za kupovinu automobila (kupismo mi novi Sorento juce), 401k, retirement fund...
Cestitke na sorentu , mi vozimo dvije kie ( sorento 2019 I kia forte 2016) I prezadovoljni smo.
Sve je tacno sto se tice sendikata , zasticen si kao medo u Titinoj drzavi
Mi u UPS placamo 50 union fee mjesecno plus sedmicno 3$ za tu pravnu pomoc za cijelu porodicu.,Sada uplacujem zivotno osiguranje za mene ( 500k$) 8$ sedmicno.
Sada je kod nas peek season dobra je lova
1,5 puta placeni preko 40h a preko 60h je placeni 3 puta .
Radim kao nikad u zivotu ali se isplati za te benefite I platu
Evo sada placaju pomocnika vozaca 21$ startna satnica.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #29  
Staro 09.12.2019, 14:17
damagon damagon je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 03.05.2017
US lokacija: Maryland
YU lokacija: Nis Serbia
Poruke: 361
Nepromenjeno

Dragane ako nije tajna , zanima me koja je tvoja pozicija u UPS-u i kako si dobio posao? Ja sam aplicirao za neki part time,nakon aplikacije odmah sam imao opciju da biram termin za obilazak radnog mesta itd...
__________________
DV lottery
2018 Class
First time applicant
Reply With Quote
  #30  
Staro 10.12.2019, 06:01
SRBghost SRBghost je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 03.10.2013
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 583
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik damagon Prikaz poruke
Ako nije tajna gde radis ....

Ja znam za neke benefite preko sindikata, ali ovo je stvarno super,prosto da ne verujes
Ja radim kao handyman/superintendent na Menhetnu, a sindikat je SEIU 32BJ. Ima tu jos beneficija koje jos nisam ni skontao. Stvarno, onog momenta kada dobijes union job, prestanes da razmisljas o 99 problema

EDIT: Otisao u union da podnesem zahtev za citizenship za zenu, dete i mene. Platio 300$ i to je to.
__________________
DV-2015 - prvi put, 2 prijave - IZVUCENI
22.05.2014. - popunjeni formulari
19.02.2015. - lekarski
24.02.2015. - intervju/odobrene vize/Administrative processing
26.03.2015. - konacno stigli pasosi (sa vizama)
28.03.2015. - kupljene karte
24.06.2015. - NYC resident
01.04.2016. - Garden State
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Dental Insurance wolf Vodič za emigrante 5 20.01.2016 03:16
Liability Insurance (Osiguranje od auto-odgovornosti) snowflake Vaša strana 23 05.04.2013 21:52

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 11:51.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.