ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Arhitekte u US » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 09.09.2015, 07:24
miga miga je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.05.2015
US lokacija: LA,California
YU lokacija: Skopje, MKD
Poruke: 55
Nepromenjeno Arhitekte u US

Otvaram novu temu jel citajuci forum arhitekti su bile samo usputno spomenuti. Moze li neko spodeliti iskustvo kako ste se snasli, na koju poziciju ste trazili posao, diplome i sl.
Hvala unapred.
Reply With Quote
  #2  
Staro 14.09.2015, 16:09
sile2302 sile2302 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.10.2010
US lokacija: Saint Louis, MO
YU lokacija: Zavidovici, BiH
Poruke: 93
Nepromenjeno

Evo malo mog iskustva.

Zavrsio sam Ahitekturu u Sarajevu po starom nastavnom planu i programu, sto je kod njih ekvivalent Bachelor of Architecture (B.Arch.), to je u kontinuitetu zavrsenih 5 godina fakulteta.
Ako si po Bolonji studirao, onda ti to ide predpostavljam 3+2, pa si sa 3 godine Bachelor of Science in Architecture (BS in Architecture), a sa jos dvije zavrsene Master of Architecture (M.Arch.).
E sada, na resumeu sam napisao Graduated Engineer of Architecture/Master of Architecture, jer sam u razgovoru sa prijateljima u Americi primjetio da velika vecina ne zna razliku izmedju BS in Arch. i B.Arch.

Kod nekih fakulteta u Sarajevu, ako si zavrsio po starom nastavnom planu i programu mozes traziti da ti izdaju diplomu po novom, platis 150 eura i imas diplomu mastera, ali kod mene na faksu jos to ne izdaju, mada ni to nije problem, jer i u Americi postoje fakulteti sa B. Arch i M. Arch programima.

A sto se tice posla, po razgovoru sa ljudima, koji su zavrsili Arhitekturu kod nas, a rade godinama u Americi, cuo sam da mozes dobiti posao sa nasom diplomom i da radis poslove iz struke (do tebe je koliko se uspijes prodati), a tek kada budes polagao za licencu, onda ce ti trebati kompletan nastavni plan i program po kojem si slusao predavanja i polagao ispite, naravno preveden na engleski i uz diplomu, radno iskustvo radeci u Americkim firmama (4-7 godina zavisno od drzave) moci ces da polazes za licencu!

Ja sam vec uzeo svu tu dokumentaciju sa fakulteta i preveo je kod ovlastenog tumaca, pa vidjet cemo kada ce mi zatrebati! Ovdje sam 11-ti dan, jos nisam dobio SSN, ali imam vec neke kontakte i varijante za posao pa vidjet cemo sta ce od svega toga da bude, uglavnom o tome mogu naknadno da pisem, cim budem imao nesto konkretno.
__________________
08.10.2013. - Prijava za DV2015
01.05.2014. - Izvučen - CN 2015EU00039xxx
17.06.2014. - Poslao DS260
16.07.2015. - Ljekarski pregled
13.08.2015. - Intervju
03.09.2015. - Zakazan let
28.09.2015. - Stigao SSN
09.10.2015. - Stigao GC
Reply With Quote
  #3  
Staro 14.09.2015, 16:59
miga miga je offline
Drug član
 
Datum prijave: 24.05.2015
US lokacija: LA,California
YU lokacija: Skopje, MKD
Poruke: 55
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik sile2302 Prikaz poruke
Evo malo mog iskustva.

Zavrsio sam Ahitekturu u Sarajevu po starom nastavnom planu i programu, sto je kod njih ekvivalent Bachelor of Architecture (B.Arch.), to je u kontinuitetu zavrsenih 5 godina fakulteta.
Ako si po Bolonji studirao, onda ti to ide predpostavljam 3+2, pa si sa 3 godine Bachelor of Science in Architecture (BS in Architecture), a sa jos dvije zavrsene Master of Architecture (M.Arch.).
E sada, na resumeu sam napisao Graduated Engineer of Architecture/Master of Architecture, jer sam u razgovoru sa prijateljima u Americi primjetio da velika vecina ne zna razliku izmedju BS in Arch. i B.Arch.

Kod nekih fakulteta u Sarajevu, ako si zavrsio po starom nastavnom planu i programu mozes traziti da ti izdaju diplomu po novom, platis 150 eura i imas diplomu mastera, ali kod mene na faksu jos to ne izdaju, mada ni to nije problem, jer i u Americi postoje fakulteti sa B. Arch i M. Arch programima.

A sto se tice posla, po razgovoru sa ljudima, koji su zavrsili Arhitekturu kod nas, a rade godinama u Americi, cuo sam da mozes dobiti posao sa nasom diplomom i da radis poslove iz struke (do tebe je koliko se uspijes prodati), a tek kada budes polagao za licencu, onda ce ti trebati kompletan nastavni plan i program po kojem si slusao predavanja i polagao ispite, naravno preveden na engleski i uz diplomu, radno iskustvo radeci u Americkim firmama (4-7 godina zavisno od drzave) moci ces da polazes za licencu!

Ja sam vec uzeo svu tu dokumentaciju sa fakulteta i preveo je kod ovlastenog tumaca, pa vidjet cemo kada ce mi zatrebati! Ovdje sam 11-ti dan, jos nisam dobio SSN, ali imam vec neke kontakte i varijante za posao pa vidjet cemo sta ce od svega toga da bude, uglavnom o tome mogu naknadno da pisem, cim budem imao nesto konkretno.
Ja sam isto zavrsila po starom nastavnom planu u Skoplju. Posto diploma nam nije priznata, tj nemozem odma postati licencirani arh. kao sto sam ovde, razmisljam na koju radnu poziciju bih mogla aplicirati. Jeli treba da pocnem kao drafter, junior designer....ili sta bi moglo realno za pocetak da radimo?
Hvala ti u svakom slucaju i naravno svaki savet i iskustvo su dobrodosli
Reply With Quote
  #4  
Staro 14.09.2015, 20:43
sile2302 sile2302 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 07.10.2010
US lokacija: Saint Louis, MO
YU lokacija: Zavidovici, BiH
Poruke: 93
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik miga Prikaz poruke
Ja sam isto zavrsila po starom nastavnom planu u Skoplju. Posto diploma nam nije priznata, tj nemozem odma postati licencirani arh. kao sto sam ovde, razmisljam na koju radnu poziciju bih mogla aplicirati. Jeli treba da pocnem kao drafter, junior designer....ili sta bi moglo realno za pocetak da radimo?
Hvala ti u svakom slucaju i naravno svaki savet i iskustvo su dobrodosli
Dosta njih ovdje nema licencu, a ima dobre pozicije. Jucer sam bas razgovarao sa arhitektom koji ima 40+ godina i preko 10 godina iskustva i jos nije polagao za licencu niti ima volju za to, kaze da to nebi uticalo na njegovu poziciju u firmi, e jedino ako bi odlucio da otvori privatnu firmu, onda bi mu to trebalo.

Ono sto sam ja isto planirao je da apliciram na te malo nize pozicije, kao sto si i ti navela od draftera pa na gore. Ovdje ti nece priznati nista osim tvog znanja i sposobnosti da se prodas. Ja sam pripremio jedan malo veci portfolijo svojih radova, preveo diplomu i nastavni plan i program, uzeo preporuke od bivsih poslodavaca na engleskom jeziku, nabavio 4-5 knjiga sa Americkih fakulteta o arhitekturi, projektovanju, gradjevinskim standardima i sl. i sa svim tim cu da se pripremam i trazim posao, pa cemo vidjeti kako ce biti. Uglavnom javljat cu se sa novim informacijama!
__________________
08.10.2013. - Prijava za DV2015
01.05.2014. - Izvučen - CN 2015EU00039xxx
17.06.2014. - Poslao DS260
16.07.2015. - Ljekarski pregled
13.08.2015. - Intervju
03.09.2015. - Zakazan let
28.09.2015. - Stigao SSN
09.10.2015. - Stigao GC
Reply With Quote
  #5  
Staro 11.05.2016, 00:07
vladimir123 vladimir123 je offline
Član
 
Datum prijave: 04.11.2013
Poruke: 11
Nepromenjeno

Pozdrav,

Nisam zeleo da otvaram novu temu jer smatram da smo kolege i da imamo dosta zajednickih problema u struci. Naime interesuje me da li ima neko resenje za zaposljavanje Gradjevinskog inzenjera u Americi? Znacio bi mi bilo kakav savet, da li je moguce naci posao i gde traziti? Ili treba upisati neku prekvalifikaciju kod njih?

Hvala
Reply With Quote
  #6  
Staro 11.05.2016, 02:44
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vladimir123 Prikaz poruke
Pozdrav,

Nisam zeleo da otvaram novu temu jer smatram da smo kolege i da imamo dosta zajednickih problema u struci. Naime interesuje me da li ima neko resenje za zaposljavanje Gradjevinskog inzenjera u Americi? Znacio bi mi bilo kakav savet, da li je moguce naci posao i gde traziti? Ili treba upisati neku prekvalifikaciju kod njih?

Hvala
Koliko sam shvatio Gradjevinski inzinjer se prevodi kao Civil Engineers tako da pretragom na googlu mozes naci dovoljno informacija.
Npr:
Average Civil Engineer Yearly Salary in the United States. Civil Engineers earn a median salary of $82,050 per year. Salaries typically start from $52,570 and go up to $128,110.

Evo ti i malo statistike
http://www.bls.gov/oes/current/oes172051.htm

Ovdje imas o licenciranju:
http://www.asce.org/licensure/
http://www.civilengineeringcareers.o...s-and-licenses

I ako se nisi skolovao u SAD:
http://ncees.org/audience-landing-pages/international/
Reply With Quote
  #7  
Staro 11.05.2016, 03:22
vladimir123 vladimir123 je offline
Član
 
Datum prijave: 04.11.2013
Poruke: 11
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Tomislav1970 Prikaz poruke
Koliko sam shvatio Gradjevinski inzinjer se prevodi kao Civil Engineers tako da pretragom na googlu mozes naci dovoljno informacija.
Npr:
Average Civil Engineer Yearly Salary in the United States. Civil Engineers earn a median salary of $82,050 per year. Salaries typically start from $52,570 and go up to $128,110.

Evo ti i malo statistike
http://www.bls.gov/oes/current/oes172051.htm

Ovdje imas o licenciranju:
http://www.asce.org/licensure/
http://www.civilengineeringcareers.o...s-and-licenses

I ako se nisi skolovao u SAD:
http://ncees.org/audience-landing-pages/international/
Hvala dosta korisnih informacija. Da li imate iskustvo nekoga ko je uspeo da se zaposli kojim je putem isao...
Reply With Quote
  #8  
Staro 11.05.2016, 04:56
Tomislav1970 Tomislav1970 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.05.2014
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Bg
Poruke: 283
Nepromenjeno

Nemam nikakvog iskustva na tu temu.
Ali slobodno kreni da guglas i nacices sve sto te zanima
Reply With Quote
  #9  
Staro 11.05.2016, 07:27
RBSMC RBSMC je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Novi Sad/Zrenjanin
Poruke: 134
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vladimir123 Prikaz poruke
Hvala dosta korisnih informacija. Da li imate iskustvo nekoga ko je uspeo da se zaposli kojim je putem isao...
Jedna mala opaska.

Koliko znam Civil Engineer je zanimanje vezano za "spoljno okruzenje" (teren, kanali, brane, putevi, hidrotehnika i sl.)
Inzenjer koji projektuje konstrukcije (kuce, zgrade i sl.) je ovde Structural Engineer.
__________________
15.10.2012. Poslao prijavu
02.05.2013. You have been randomly selected ... 2014EU00021XXX
13.05.2013. Poslao kovertu u KCC
15.05.2013. Stigla koverta u KCC
07.04.2014. Obavljen lekarski pregled
16.04.2014. Intervju uspešno obavljen
04.05.2014. Departure day
Reply With Quote
  #10  
Staro 11.05.2016, 11:08
tripko tripko je offline
Drug član
 
Datum prijave: 01.05.2014
US lokacija: Waterloo, Ontario
YU lokacija: Beograd
Poruke: 50
Nepromenjeno

Aj da dodam da ja vec odavno trazim neki low entry posao u usa.
Zavrsio arhitekturu po starom programu imam radno iskustvo od osam godina ali do sada nista konkretno oko ponude za posao. Ide jako tesko kao da se ne pomera sa mrtve tacke. Ne smem ni da prebrojim koliko sam mail_ova poslao i pokusao da dodjem u kontakt sa osobom koja zaposljava.
Jedna devojka mi je cak odgovorila na srpskom da ne mogu biti sponzori za vizu, tu sam se malo kucao sa njom i bila je skroz ok.
Ne znam koliko je uopste moguce naci posao na ovaj nacin. mada sam cuo da su neki ljudi uspeli.
__________________
DV 2014 Not Selected;
DV 2015 Not Selected;
DV 2016 Not Selected;
DV 2017 Not Selected;
DV 2018 Not Selected;
DV 2019 Not Selected;
DV 2020 Not Selected;
DV 2021 Not Selected;
DV 2022 Not Selected;
DV 2023....
2020 Canada
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 00:00.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.