ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Medicinske sestre-tehničari u Americi - NURSES IN USA » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #101  
Staro 08.09.2014, 18:58
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik dragan77 Prikaz poruke
Pozdrav svima.Ja sam jedan od dobitnika GC i trebao bih da putujem u januaru na Floridi St.Petersburg, e sad bih da pitam u vezi diplome srednje medicinske smer zubni tehnicar jer moja zena je to zavrsila u Crnoj Gori.Dali postoji neka varijanta za posao tamo i sta bih trebao uraditi pre odlaska.
Unapred hvala.
Diploma srednje medicinske je samo ekvivalent "high school". Kao zubni tehnicar nece moci da dodje do licence osim ukoliko ne krene ponovo u skolu za to, a tu racunaj bar 4 semestra.

Moze uvek da se nadje posao kao Dental Assistant. Za to ne treba u principu nikakva skola, na dosta mesta obucavaju na poslu tokom orijentacije. Ali tu ne racunaj na platu. Ovde u CHGO to je placeno minimalno - $9 na sat.


Citat:
Prvobitno poslao korisnik SRBghost Prikaz poruke
Ako sam ja dobro shvatio (citajuci postove od pre) ne moras nista da radis, posto se za to tamo mora skolovati ispocetka. Ali, Magelan je mnogo iskusniji u tome...
Vecina ljudi ovde ne zeli ili prosto nece da cita ili prosto ne veruju da ni jedno od nasih zanimanja u zdravstvu sa srednjom skolom apsolutno nije priznato pa cekaju da dodju ovde da bi se sami uverili...
Reply With Quote
  #102  
Staro 08.09.2014, 20:55
SRBghost SRBghost je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 03.10.2013
US lokacija: NYC/NJ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 583
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Diploma srednje medicinske je samo ekvivalent "high school". Kao zubni tehnicar nece moci da dodje do licence osim ukoliko ne krene ponovo u skolu za to, a tu racunaj bar 4 semestra.

Moze uvek da se nadje posao kao Dental Assistant. Za to ne treba u principu nikakva skola, na dosta mesta obucavaju na poslu tokom orijentacije. Ali tu ne racunaj na platu. Ovde u CHGO to je placeno minimalno - $9 na sat.



Vecina ljudi ovde ne zeli ili prosto nece da cita ili prosto ne veruju da ni jedno od nasih zanimanja u zdravstvu sa srednjom skolom apsolutno nije priznato pa cekaju da dodju ovde da bi se sami uverili...
Srecom, imanas koji citaju i sto im treba i sto im ne treba, pa barem mozemo da uputimo ljude
__________________
DV-2015 - prvi put, 2 prijave - IZVUCENI
22.05.2014. - popunjeni formulari
19.02.2015. - lekarski
24.02.2015. - intervju/odobrene vize/Administrative processing
26.03.2015. - konacno stigli pasosi (sa vizama)
28.03.2015. - kupljene karte
24.06.2015. - NYC resident
01.04.2016. - Garden State
Reply With Quote
  #103  
Staro 24.11.2014, 22:06
bilja74 bilja74 je offline
Član
 
Datum prijave: 05.10.2014
YU lokacija: Vrsac
Poruke: 1
Nepromenjeno

Citam ovaj forum vec mesecima i zaista je sjajan.Hvala svima, sto nama koji se tek upustamo u ovu avanturu,otvarate oci i realno prikazujete situaciju.Procitala sam celu ovu temu posto sam med.sestra sa srednjom skolom.Shvatila sam da sa svojom srednjom ne mogu da radim u USA i da treba da se skolujem.Jedino me jos interesuje da li mogu da dobijem status CNA ,na osnovu staza od 16 godina i preporuka iz bolnice u kojoj trenutno radim.Da li uopste neko proverava vase znanje i praksu koju imate ili samo traze diplomu.
Reply With Quote
  #104  
Staro 04.12.2014, 05:34
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik bilja74 Prikaz poruke
Citam ovaj forum vec mesecima i zaista je sjajan.Hvala svima, sto nama koji se tek upustamo u ovu avanturu,otvarate oci i realno prikazujete situaciju.Procitala sam celu ovu temu posto sam med.sestra sa srednjom skolom.Shvatila sam da sa svojom srednjom ne mogu da radim u USA i da treba da se skolujem.Jedino me jos interesuje da li mogu da dobijem status CNA ,na osnovu staza od 16 godina i preporuka iz bolnice u kojoj trenutno radim.Da li uopste neko proverava vase znanje i praksu koju imate ili samo traze diplomu.
U Illinoisu je moglo, mada ne znam nikog ko je to skoro radio.

Detalji za proces sertifikacije su u linku pod brojem 4.

Znajuci kako to u Springfield-u ume da se otegne mnogo je lakse jednostavno zavrsiti kurs za CNA koji traje 5 nedelja i kosta oko $700. Koristan je iz prostog razloga sto se tu nauci dosta detalja vezanih za pravni aspekt profesije.
Reply With Quote
  #105  
Staro 04.12.2014, 13:41
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
U Illinoisu je moglo, mada ne znam nikog ko je to skoro radio.

Detalji za proces sertifikacije su u linku pod brojem 4.

Znajuci kako to u Springfield-u ume da se otegne mnogo je lakse jednostavno zavrsiti kurs za CNA koji traje 5 nedelja i kosta oko $700. Koristan je iz prostog razloga sto se tu nauci dosta detalja vezanih za pravni aspekt profesije.
Ovde svaku med.sestru mozes na ranu da privijes kako su blage i kako se smeskaju. Sasvim drugi "people skills" potreban na svakodnevnom poslu. Kad se sedim nekih nasih aspida sto idu iz prostorije u prostoriju u oholo grabe one knjizice dok se nadas da li ce ili ne da te prime dok se raspadas. Mala plata, puno posla, sta li sve ne? Sve je nekako drugacije proceduralno, cini mi se mnogo bolje organizovano i sto se tice logistike i sto se tice naravno para kojima insitucije raspolazu (a i koje ce da traze jer se naplacuje svaka posebna aktivnost posebno). A i dva veka su ispred nas sto se tice tehnike i opreme. Merni uredjaji sa gomilom dugmica, treba to sve nauciti koristiti, a garant su i neke mere drugacije nego kod nas (svi ti mmmol/ml ili sta vec se koristi gde - ovo lupam). A ovde osoba tuzi inistutuciju ako se npr oklizala na neocisceni led ispred zgrade, mogu misliti sta se desava sve u medicinskoj profesiji.

Napomena: moje obzervacije su apsolutno korisnicke, u medicinu se ne razumem ali kapiram sto traze dodatno doskolovavanje, ovde vecina gresaka moze da se identifikuje verovatno jer koriste kompjutere za sve zivo i cini mi se da li je RFID ili barcode za proveru pacijenata (a verovatno i za proveru osoblja non stop). Meni npr dok sam bila u bolnici nijednu prepisanu pilulu nisu dali dok mi nisu skenirali narukvicu, pitali za ime i godiste i slicno. U sobi su me dve sestre dvorile kao da sam u najluksuznijem nekom hotelu sa room service. Imas daljinski pored glave pa pritisnes one dodju dok kazes "sta bi". Tipa za casu vode ili bilo sta. U Srbiji jedna zena/muskarac radi na x pacijenata ni sa kakvim sredstvima. Sav taj haos i neizvesnost ih nekako promeni, budu nekako zilave, nekad i na izgled bezosecajne, bar u ophodjenju sa pacijentima. I ocekuje se od njih da znaju sve. Ovde mislim da garant iz google-aju u nekoj aplikaciji da provere sta misle na osnovu simptoma cisto da nemaju tuzbe posle ako nesto pogresno procene (mozda, ovo se ja tripujem mozda). Pregled ti bude - dodjes na recepciju, cekiras se, cekas. Udjes unutra, premere ti visinu, tezinu, pritisak i temperaturu. Udjes u ordinaciju, sednes. Dodje sestra, ispita te neka genericka pitanja i izadje. Nakon nekog vremena dodje doktor/ka. Ceo pregled uvek vise traje nego oni kod nas kad udjes kod lekara na pet minuta.

(cekam dete da se probudi da ide u obdaniste a ja na posao pa sam dokona da pisem)
Reply With Quote
  #106  
Staro 07.12.2014, 07:46
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Ovde svaku med.sestru mozes na ranu da privijes kako su blage i kako se smeskaju. Sasvim drugi "people skills" potreban na svakodnevnom poslu.ovde osoba tuzi inistutuciju ako se npr oklizala na neocisceni led ispred zgrade, mogu misliti sta se desava sve u medicinskoj profesiji.

Meni npr dok sam bila u bolnici nijednu prepisanu pilulu nisu dali dok mi nisu skenirali narukvicu, pitali za ime i godiste i slicno. U sobi su me dve sestre dvorile kao da sam u najluksuznijem nekom hotelu sa room service.
Po bolnicama se definitivno radi po PS-u. Identifikacija minimum na osnovu dva parametra, skeniranje bar-code-a (Medical Record Number) sa narukvice pacijenta... Sve je to moguce jer sestra u bolnici radi sa maksimalno 6 pacijenata na med-surg floor-u, a po drugim odeljenjima i mnogo manje. Sestra u ER-u ima po dva pacijenta, u jedinici intenzivne nege (ICU) 1-2, retko kada 3. Odozgo sto su tu i bolnicari koji dosta olaksavaju posao.

Sa druge strane, Nursing Homes & Rehab Centers su potpuno druga prica. Prvi Nursing Home u kom sam ja radio je imao odnos 27-30:1 - 27-30 pacijenta po sestri i tu je recimo dvoje bolnicara koji imaju po 14-15 pacijenata. Ja recimo radim na Rehab Unit-u vec godinu ipo dana i tu je malo manje pacijenta, 15-20 sto je svakako bolje nego 30 Ni prva ni druga ustanova nisu presle na elektronski sistem i i dalje sve ide "na olovku" uz brdo papira koji ti nekad zagorcaju zivot.

Sto se tice odnosa sestra-pacijent, to je tek posebna prica. Jako se puno polaze paznja na komunikaciju, sto Ameri zovu "Therapeutic Communication". Cela nauka oko toga kako pristupiti pacijentu, na koji nacin formulisati pitanje ne bi li pacijenta doveo u ono sto oni definisu kao "Emotional Jeopardy" sto je dovoljno da te neko optuzi za "Verbal Abuse" pa se ti posle sa inspekcijom objasnjavaj sta si hteo da kazes pacijentu i zbog cega ti je ton bio ovakav ili onakav. Stoga nije ni cudo sto se ovde sestre pored toga sto pruzaju negu ponasaju kao "korisnicki servis". O gomili ostalih situacija gde mogu da se zale i tuzakaju da i ne govorim. Dakle bude tu cesto preterivanja i preuvelicavanja prilikom raznoraznih zalbi ministarstvu zdravlja cisto da bi se izvukla neka (uglavnom sitna) finansijka korist. Nekad bude situacija da 5-6 pacijenata (od onih 30 koje ti natovare) zovu jer im nesto treba, a prosto ne mozes u istom momentu da zbrines sve odjednom. Tu cesto krene drama, pogotovo ako su clanovi porodice u poseti, i onda moras da koristis one gore navedene tehnike "Therapeutic Communication". U suprotnom - glavobolja

Ameri cesto zloupotrebljavaju "preregulisanost" sistema i samo cekaju da neko u zdravstvenom timu napravi gresku ne bi li imali osnova za podnosenje tuzbe.

- Mojoj mami je izgubljena carapa?! Sta ce te Vi da uradite po tom pitanju?!
- Moj tata ne voli vodu na sobnoj temperaturi i ja vec 15 minuta cekam da neko donese led?!
- Zbog cega moja baka danas nije isla na bingo?!
- Moj deda je u istom dzemperu koji je imao juce?!
- Moja cimerka stalno drzi otvoren prozor i ja tako mogu da dobijem zapaljenje pluca!
- Niko vec pola sata ne donosi osvezivac prostorije?! Koliko puta treba da naznacim da kad presvucete moju cimerku treba da prsnete osvezivac?!!!
- Mojoj mami vec danima niko nije nalakirao nokte?!

O ledu i klizanju ipred ustanove - da i ne govorim

Biti zdravstveni radnik u US je potpuno druga dimenzija, cak ni po zapadnoj Evropi ne postoji ovakav stepen preregulisanosti, a o Srbiji da i ne govorim.

Iz svega gore navedenog, bar je moje misljenje, bolje je zavrsiti taj CNA kurs ovde kako bi se otvorili vidici i imao bar mali uvid u to sta i kako funkcionise ovde, sta se sme a sta nikako ne sme.
Reply With Quote
  #107  
Staro 07.12.2014, 08:05
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
I ocekuje se od njih da znaju sve.
Opet, zarad usteda u pruzanju nege, u US se od medicinskih sestara/tehnicara zahteva mnogo visi nivo znanja i ekspertize. Podrazumeva se da znas da uradis pregled (assessment) i na osnovu znaka i simptoma koje nadjes obavestis lekara. Ukoliko za neku proceduru ili lek postoji unapred predefinisani protokol ("standing order") moras da znas kada i kako da odreagujes i primenis dati protokol ne bi li zvao lekara i "tracio" njegovo vreme koje je dragoceno i ciji sat mnogo kosta.

Kada se napravi poredjenje, sestra u Srbiji je otprilike analog zanimanju "Medication Aid" koji postoje u dosta US drzava (Illinois recimo to nema). To su ustvari bolnicari sa dodatnim kursem iz farmakologije koji su ovlasceni da daju lekove. Medication Aid sve prijavljuje sestri - da li neko ima bolove, povisenu temperaturu, povracanje, dijareju, konstipaciju pa sestra preduzima dalje mere dok sve to isto u Srbiji sestra prijavljuje direktno lekaru.

Od medicinske sestre se podrazumeva da bude "Eyes and ears of the patient", i da maksimalno koristi "Critical Thinking" tokom pruzanja nege po "procesu".

Stoga, ne treba da cudi sto medicinske sestre/tehnicari u US zaradjuju 60-100k godisnje.
Reply With Quote
  #108  
Staro 07.12.2014, 17:53
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Opet, zarad usteda u pruzanju nege, u US se od medicinskih sestara/tehnicara zahteva mnogo visi nivo znanja i ekspertize. Podrazumeva se da znas da uradis pregled (assessment) i na osnovu znaka i simptoma koje nadjes obavestis lekara. Ukoliko za neku proceduru ili lek postoji unapred predefinisani protokol ("standing order") moras da znas kada i kako da odreagujes i primenis dati protokol ne bi li zvao lekara i "tracio" njegovo vreme koje je dragoceno i ciji sat mnogo kosta.
Ja ih gledam ko nase lekare. Imaju fakultet. I cesto ako imamo neku prehladu, grip, upalu uveta ili slicno ni ne vidimo lekara samo sestru/brata. Oni zavrse sve.

Meni sa strane - bila sam na dve operacije - slepo crevo u Novom Sadu i carski rez ovde u SAD. Nebo i zemlja. Ovde nisam htela kuci da idem, soba sa dva plazma TV-a, kauc za muza, stolica na rasklapanje. Moj WC, room service za klopu, sestre dolete na pritisak dugmeta... Sve cisto, menjaju ti spavacicu svako malo... Dali nam sediste za auto za bebu kad smo kretali kuci, masu nekih brosura i sta sve ne... U Srbiji, taj dan je bio nocna mora, a i oni nakon operacije sto provedoh tamo u junu bez klime na plus zilion stepeni. Doduse, platise im godisnju platu jedne sestre otprilike za taj boravak od tri dana (ovde u SAD)...

A sto se tice lakiranja noktiju, osvezivaca vazduha, nista me ne cudi...
Pre koji dan kaze mi direktor domova ovde na univerzitetu da danasnji studenti cim imaju neki problem u domu, ne zovu oni vec njihovi roditelji. Sve u svrhu "entitlement paradox"-a. Sve im pripada, na sve imaju pravo. Placaju, dakle traze zauzvrat. I za svaku glupost umeju naokolo da se tuze, sve u fazonu "cherachemo se josh" - cisto se tuze tuzenja radi cesto - samo kad pogledam na TV-u novi sud nice ko pecurka.

A cini mi se pre svega za tu struku trebaju "people skills" kao broj jedan kao i za svaki ostali iz usluzne delatnosti (service sector).
Reply With Quote
  #109  
Staro 07.12.2014, 19:17
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Ja ih gledam ko nase lekare. Imaju fakultet. I cesto ako imamo neku prehladu, grip, upalu uveta ili slicno ni ne vidimo lekara samo sestru/brata. Oni zavrse sve.
Nije to obicna sestra To je NP - Nurse Practitioner. To je Master Degree u trajanju od 2-3 godine (zavisi kojim tempom studiras). Oni vec zaradjuju u proseku oko 150k. NPs imaju pravo da daju mediciniske (ne samo nursing dijagnoze) i imaju pravo prepisivanja terapije - mogu da pisu recepte.

U pripremi je zakon po kom ce svi novi buduci NPs morati da imaju doktorat i titula se zove DNP - Doctor of Nursing Practice. DNP ce u primarnoj zastiti imati izjednacena prava i obaveze kao MD i DO.

Last edited by Magelan; 07.12.2014 at 19:24. Razlog: Typos
Reply With Quote
  #110  
Staro 19.12.2014, 04:23
dr_misha dr_misha je offline
Član
 
Datum prijave: 10.03.2013
Poruke: 10
Nepromenjeno

Da li postoji neko ko pokusava da prizna diplome iz Srbije a da zivi na teritoriji Kalifornije? Zbog nemogucnosti da vec godinu dana pronadjem fakultet koji ce mi omoguciti da zavrsim 4 dodatna casa koja mi traze, primoran sam da pocnem sve ispocetka i da odaberem neko drugo zanimanje jer za nursing program ispocetka treba zivaca, vremena i novca.
Da li imate informaciju da je mozda pametnije da probam da apliciram u neki drugi stejt (jer u Kaliforniji sve ide malo teze), i da li ostali prihvataju srednju + visoku medicinsku kao RN bez da zavrsavam dodatne casove?
Reply With Quote
Odgovori

Tags
medicinske sestre, nurse

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pitanje vezano za tehničke stvari... Smith6000 ZelenaLutrija.com - O sajtu 69 07.05.2021 14:59
Hotelijersko-turistički tehničar(HITNO) Volf Vodič za emigrante 4 28.06.2014 02:11
Medicinske sestra zanesena Vaša strana 16 24.07.2013 17:12
Kako do zvanja sestre ili lekara u USA makijana Stare teme 1 18.01.2011 02:35

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 19:27.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.