ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #291  
Staro 05.07.2018, 06:00
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Haha, neke stvari se desavaju na globalnom nivou. Npr. snobizam, ponasanje roditelja prema nastavnicima, deca za uredjajima, manje napolju, aktivnosti i preokupacija decijim aktivnostima jer nisi nobles ako se jogunis suprotno. A ogovara se svugde, negde javno, negde iza ledja, perfidnije. Ljudi su ljudi. Tu su svi veoma slicni, samo se ovde smeskaju i mislis najbolji ste drugari. A iza ledja nemas pojma sta se desava. Malo je sakrivenije, to da. I vise su "service oriented" jer odmalena rabace na low wage jobs pa vide svasta i prodju kroz svasta. Lakse je izgubiti posao pa se vise pazi.
Reply With Quote
  #292  
Staro 05.07.2018, 18:40
MakaDami MakaDami je offline
Član
 
Datum prijave: 02.03.2018
Poruke: 6
Nepromenjeno

Čini mi se da se po postovima primećuje da li je neko skoro otišao iz Srbije, ili dovoljno davno da su mnogi zaboravili kako je tamo. Ili nikad nisu ni videli onako kako je sada ziveti tamo, posebno mislim na ovu Naprednjačku eru. Ja sam '91. godište iz jugoistočne Srbije, i nemam pojma o čemu pričate kad pominjete finu, kulturnu i prefinjenu Srbiju. Ja to za zivota nisam videla.
Srela sam mnogo divnih i genijalnih ljudi, ali to su pojedinačne priče. Generalna situacija je da ti se deca smeju ako pokupiš za svojim psom u parku. Da se ulične mačke i psi šutiraju i gađaju kamenjem iz zabave. Policija postaje nova mafija, kriminal je kancer svih drzavnih sluzbi, sve se prećutkuje, zataškava i tako postaje novo normalno. Oduvek mislim da su ljudi u Srbiji previše napaćeni. Zaboravili su kako se zivi normalno bez egzistencijalnih problema, svi su negativni, zabrinuti i ljuti, i mnogo je tuzno za gledati. Razumem kako su mnogi ljudi povučeni u neke svoje svetove pa ih to ne dotiče, ali nekima kao meni je to cela prizma kroz koju gledaju svet. Ne moze da mi bude lep dan ako ne sretnem bar 5 nasmejanih ljudi na ulici.
Poslednjih godinu i nešto sam u Kaliforniji, i sada kad znam kako sistem moze podmazano da funkcioniše, da ne mora da me boli glava od drzavnih i pridruzenih institucija, znam sigurno da više nikad ne bih volela da se vratim da zivim u onoj Srbiji u kojoj sam odrasla. Nisam sigurna da li je Amerika odgovor, ali je očigledno zašto mnogima jeste. Ima pravih realnih mogućnosti i nebo je granica. I brate mili ova sloboda... Svako moze da bude šta god da je izmislio sebi, ali bukvalno. To je mnogo lepo, za promenu.
Ljudi zele i traze različite zivote. Razumem razloge za ostanak u Srbiji, ali lično bolje razumem razloge za odlazak.
Reply With Quote
  #293  
Staro 06.07.2018, 03:53
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Ima i u Srbiji kulturnih ljudi, sve zavisi u kakvim se krugovima kreces. Isto i ovde. Imas svakakvih drustvenih krugova, samo sto ovde neke mozes totalno da zaobilazis jer se skoro svugde vozis kolima naokolo.

Ja sam generacija koja pamti tri televizijska kanala pre Pinka i sve ove koji su se osnovali nakon sto su se osnovali svi ti kanali koji transportuju taj socijalni glib u mlade mozgove preko tih Farmi, Parova, sta li vec ima da se vidi. Ovde nas zovu Gen X i u principu i ovdasnji kukaju za Pre-Kardashian vremenima.

Bas sam gledala danas fenomenalne stvari koje je godinu dana te fenomenalne vlade postiglo. Nemam pojma o cemu pricaju.

Ali pogledah juce jedan veoma dobar dokumentarac o Selu bez zena . Veoma zanimljivo. Poticem iz porodice koja se selila vec vekovima tamo, vamo. I u ovom dokumentarcu se lepo vidi zasto mi se jedan deo porodice iselio iz slicnih ovakvih mesta u drugom delu Srbije.

Nakon drugog svetskog rata, vecina je bezala iz sela za gradove trbuhom za kruhom, za lagodnijim zivotom. Devedesetih smo vikendima bezali na sela radi gajenja malina i slicnog, opet trbuhom za kruhom.

Mnogi su se u medjuvremenu rasejavali po svetu, opet iz istih razloga.

A ovde smo u zemlji nezadovoljnih zemljom rodjenja pa cemo uvek naci na srodne duse sa raznih meridijana.

Bas trenutno gledam da procitam sledece naslove:
  • Matt, S. J. (2011). Homesickness: an American history. Oxford University Press.
  • Ritivoi, A. D. (2002). Yesterday's self: Nostalgia and the immigrant identity. Rowman & Littlefield Publishers.
  • Volčič, Z. (2007). Yugo-nostalgia: Cultural memory and media in the former Yugoslavia. Critical Studies in Media Communication, 24(1), 21-38. https://doi.org/10.1080/07393180701214496

Last edited by vuxanne; 06.07.2018 at 03:58.
Reply With Quote
  #294  
Staro 28.01.2019, 19:30
Lazar90's Avatar
Lazar90 Lazar90 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 24.01.2019
YU lokacija: Belgrade
Poruke: 143
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Bockyman Prikaz poruke
није ми намера ни да те обесхрабрим ни да те охрабрим... изнећу неке чињенице, везане за чикаго...
дакле, минимална сатница је $10 а требало би од данас, 1. јула да буду $10.5.. али то не мења много битно ствари...

под претпоставком да радиш 40 сати недељно, од чека ће ти остајати највише $350 (моја жена ради за $12 на сат, после таксе и здравственог осигурања за њу - ја плаћама за себе- остаје јој $366).
најјефтинији могући стан у чикагу, мислим на нормалне делове чикага, дакле неки студио (то ти је по српском једнособан стан, дакле соба,кухиња, или соба са кухињом, купатило и остава за ствари) не може да се нађе испод $600. даље... за аутобуски превоз месечна карта је $100. зависи где би радила, можда ти више од овога не треба, мислим на ауто... ако ти треба ауто... то је већ друга прича.. и пуно више $$$.
храна... генерално није скупа али и то зависи како ћеш да се храниш... пример, галон (3,785 литара) млека је око $2 до $2,5 али исти тај галон органског млека је $6-$7...ја и дан данас не знам колико трошимо на храну... никада се нисам ни трудио да рачунам...
вероватно ће ти требати неки интернет у стану... дакле око $40-$50 месечно минимум... за телефон... без интернета има и за $20 месечно, а да ваља неки пакет са интернетом треба око $40 месечно...
ти не можеш да делиш стан са цимерима, дакле цео трошак стана иде теби... за здравствено осигурање веровљтно не мораш много да бринеш, ако имаш мала примања онда то неће бити велика цифра..
ако не знаш језик, нећеш имати могућност не знам каквог избора послова...па и ако га знаш, није баш тако једноставно доћи до боље плаћеног посла, али то зависи и од људи..
пример, моја другарица са енглеског, из сомалије, овде је већ 7 година... од првог дана ради као спремачица у трамповом хотелу у даунтауну, сада има $18 на сат, а мислим и да је стартовала пре 7 година са $14 или $15 на сат... има два стана, у једном живиса породицом а други издаје...
одећа и обућа могу релативно јефтино да се набаве, зависи где купујеш..
не знам како би било за сина, али ваљда су јавне школе бесплатне... не знам да ли би могла да нађеш нешто у струци... можда тамо може да се нађе боље плаћени посао..
даље, могу се радити и два посла и тако заадити додатно пара... али, колико ћеш онда бити са сином? а и њему ће требати воље и времена да се уклопи...
понављам, не желим да те обесхрабрим, само износим чињенице... нека још неко напише како стоје ствари и да ли ја грешим...

не знам да ли сам овим што сам написао нешто помогао...
Milice, prošlo je više od godinu dana od vašeg "vaganja" da li i kako otići i traženja saveta. Dobri ljudi su Vam ovde napisali svoje mišljenje, smernice, savete. Jel ste uspeli da se snađete sa sinomom u toj strašnoj Americi? Jel možemo da čujemo neku insiprativnu ili poučnu priču jer kao samohrana majka koja nije baš najbolje stajala sa Engleskim u startu, sigurno postoji neka zanimljiva priča!
Reply With Quote
  #295  
Staro 28.01.2019, 21:42
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lazar90 Prikaz poruke
Milice, prošlo je više od godinu dana od vašeg "vaganja" da li i kako otići i traženja saveta. Dobri ljudi su Vam ovde napisali svoje mišljenje, smernice, savete. Jel ste uspeli da se snađete sa sinomom u toj strašnoj Americi? Jel možemo da čujemo neku insiprativnu ili poučnu priču jer kao samohrana majka koja nije baš najbolje stajala sa Engleskim u startu, sigurno postoji neka zanimljiva priča!
jel ima neko ovde da radi u Macu u San Franciscu ?
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #296  
Staro 15.03.2019, 22:45
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik SEEUSAIC Prikaz poruke
Totalna dezinformacija. Nosilac zelene karte koja nije dobijena putem braka ili sluzenja u vojsci US za drzavljanstvo moze da aplicira nakon 5 godina "resident status"-a, sto svako ko ne slusa razna rekla-kazala, vec cita zvanicna uputstva vec zna: strana 18, prva stavka. Molimo vas da ne sirite dezinformacije po Forumu Zelena Lutrija.

Sup.Mod.
Mozes da online podneses prijavu tri meseca pre pet tih pet godina. Evo ja bas popunjavam klikni
Reply With Quote
  #297  
Staro 16.03.2019, 02:51
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Mozes da online podneses prijavu tri meseca pre pet tih pet godina. Evo ja bas popunjavam klikni
kad podneses prijavu koliko se ceka na vecno zaklinjanje IRS-u ?
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #298  
Staro 16.03.2019, 07:11
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
kad podneses prijavu koliko se ceka na vecno zaklinjanje IRS-u ?
9-11 meseci kako tvrde ovdasnji abonenti IRS-a
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #299  
Staro 06.06.2021, 16:50
Talijan Talijan je offline
Član
 
Datum prijave: 26.05.2021
Poruke: 24
Nepromenjeno

Ljudima je uglavnom razlog za odlazak nedostatak novca, ali treba gledati mnogo sire, zasto je to tako? Kriminal, korupcija i mentalitet vecine da je korupcija normalna stvar. "To" nema nikakvu buducnost, najbolji dan u Srbiji koji cemo ikada videti je danas, sutra je već lošije, ja sam pre 5 godina video da se kriva padanja naglo ubrzava i bio sam u pravu, danas za posao koji sam naplatio 2000 eura, placa se jedva 300.

Oni koji rade za platu to verovatno ne mogu ni da primete jer plata im je bila i ostala losa, ali ko je preduzetnik lepo je mogao da vidi kako se celo trziste urusava, i kriminalci, mala grupa ljudi preuzima sve, dok je prosecan covek sve siromasniji, to je transfer "bogatstva". Zato danas kada pogledas ulice Beograda nikada vise ultraskupih automobila nije bilo, dok prosecan covek vozi auto od 2000e ili grca u kreditima za neki konfekcijski Pežo. To moze da vodi samo u totalni mrak, mladi ljudi nemaju buducnost u Srbiji, i stariji treba da idu, da bar ostatak zivota provedu na boljem mestu.

Oni kojima je pakla cigareta i flasa piva dovoljna u zivotu, ne treba nigde da idu.
Reply With Quote
  #300  
Staro 08.06.2021, 18:56
Andrew Wiggins's Avatar
Andrew Wiggins Andrew Wiggins je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.11.2015
US lokacija: Los Angeles
YU lokacija: Beograd
Poruke: 170
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Talijan Prikaz poruke
Ljudima je uglavnom razlog za odlazak nedostatak novca, ali treba gledati mnogo sire, zasto je to tako? Kriminal, korupcija i mentalitet vecine da je korupcija normalna stvar. "To" nema nikakvu buducnost, najbolji dan u Srbiji koji cemo ikada videti je danas, sutra je već lošije, ja sam pre 5 godina video da se kriva padanja naglo ubrzava i bio sam u pravu, danas za posao koji sam naplatio 2000 eura, placa se jedva 300.

Oni koji rade za platu to verovatno ne mogu ni da primete jer plata im je bila i ostala losa, ali ko je preduzetnik lepo je mogao da vidi kako se celo trziste urusava, i kriminalci, mala grupa ljudi preuzima sve, dok je prosecan covek sve siromasniji, to je transfer "bogatstva". Zato danas kada pogledas ulice Beograda nikada vise ultraskupih automobila nije bilo, dok prosecan covek vozi auto od 2000e ili grca u kreditima za neki konfekcijski Pežo. To moze da vodi samo u totalni mrak, mladi ljudi nemaju buducnost u Srbiji, i stariji treba da idu, da bar ostatak zivota provedu na boljem mestu.

Oni kojima je pakla cigareta i flasa piva dovoljna u zivotu, ne treba nigde da idu.
Upravo to, slazem se. Mnogo je psihicki nezdravo u Srbiji. Ljudi su se iskvarili zadnjih decenija, ja pre svega to primecujem. Bahatost i kriminal cvetaju. Uzasno je stvarno i sve gore iz godine u godinu. Pare su manje bitne, normalnije i bezbednije se zivi na zapadu.
Takodje nikad nisam cuo da se neko zaposlio a da nije bez veze. Od rodjenja se trazi neka veza. Veza za vrtic, pa za osnovnu skolu neki profesor pa srednju pa fakultet pa za posao, pa za tehnicki pa doktora..........
I smucilo mi se da slusam izjave tipa "imam coveka da mi sredi to". To je sasvim normalna pojava kao dobar dan.

Last edited by Andrew Wiggins; 08.06.2021 at 19:02.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako vasi roditelji reguju na vas odlazak wingreen Vaša strana 173 15.12.2016 04:14
Turistički odlazak u Ameriku i Kanadu Ivan_66 Ne-imigrantske vize 15 22.08.2015 22:10
Odlazak u USA bez igde ikoga nelson Vodič za emigrante 131 31.10.2013 00:15
Odlazak sa porodicom MinkaMilos Stare teme 15 18.09.2010 14:00

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 18:47.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.