ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Zelena Lutrija > Intervju (interview) - Ambasada

Intervju (interview) - Ambasada Pitanja vezana za dokumentaciju, specijalne slučajeve i pitanja tokom intervjua

Intervju (interview) - Ambasada » Makedonija: Intervju » Bitni linkovi
O drugoj koverti Lekarski pregled Ambasade Intervju Korisne informacije

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #121  
Staro 08.11.2013, 19:22
biljana oh biljana oh je offline
Član
 
Datum prijave: 16.06.2013
Poruke: 15
Nepromenjeno

Cestitki Dgtalbtch,ti posakuvam mnogu sreka i uspeh ponatamu!!!
Reply With Quote
  #122  
Staro 25.12.2013, 13:18
DD mak DD mak je offline
Drug član
 
Datum prijave: 09.05.2013
YU lokacija: Skopje
Poruke: 44
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik biljana oh Prikaz poruke
Cestitki Dgtalbtch,ti posakuvam mnogu sreka i uspeh ponatamu!!!
Biljana, šo ima novo kaj tebe? Ako dobro se sekavam imaše dvojno pomal broj od nas...
Reply With Quote
  #123  
Staro 19.03.2014, 09:38
alek alek je offline
Drug član
 
Datum prijave: 15.05.2013
Poruke: 31
Nepromenjeno

makedonci do kaj ste so intv ajde iskustva jas se nadevam ke stignam nareden mesec so moeto brojce pa me interesiraat iskuustva dali bese nekoj na intv ovie meseci srekno na site
Reply With Quote
  #124  
Staro 19.03.2014, 12:45
ilinois ilinois je offline
Član
 
Datum prijave: 02.07.2013
US lokacija: Ilinois
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 12
Pošalji Yahoo poruku korisniku ilinois
Nepromenjeno

Naseto intervju e zakazano za 08.04.2014 , brojceto e 20***. Seuste nemame datum za lekarski pregled, se nadevam krajot na Mart. Koga ke zavrsime so pregledite i intervjuto ke ve izvestime za se sto ve interesira. Pozdrav i srekno na site dobitnici.
Reply With Quote
  #125  
Staro 19.03.2014, 15:01
biljana oh biljana oh je offline
Član
 
Datum prijave: 16.06.2013
Poruke: 15
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik alek Prikaz poruke
makedonci do kaj ste so intv ajde iskustva jas se nadevam ke stignam nareden mesec so moeto brojce pa me interesiraat iskuustva dali bese nekoj na intv ovie meseci srekno na site
Alek,pogledni vo temata Intervjui-2014.Pozdrav i ti posakuvam mnogu sreka.
Reply With Quote
  #126  
Staro 24.03.2014, 01:28
Miaa Miaa je offline
Član
 
Datum prijave: 24.12.2013
US lokacija: ....
YU lokacija: Prilep, Macedonia
Poruke: 17
Nepromenjeno

Zdravo na site.
Jas se spremam za intervjuto koe e na 25.03 i nervozata i tremata sekoja sekunda se poveke rastat. E sega imam dve prasajna na koj se nadevam ke mozite da mi pomognite.
1. Na DS 230 za mojot soprug na 42 prasanje - Have you ever been refused admission to the USA at the port of entry? nie odgovorivme ne. e sega me interesira so vsusnost znaci ova prasajne - dali nekogas si bil odbijan za viza vo ambasada ili dali te imaat odbijano da vlezis vo amerika. Bidejki mojot soprug e odbijan ednas za studentska viza.
2. Vo DS formularot kako adresa imam pisano od eden moj prijatel i vo plan sum tamu i da ostanam, a kako garantno pismo - Affidavit of Support imam od drug coek familijaren prijatel. i sega neznam dali vo ambasada da ja smenam adresata ili da ostavam taka - dali mozi da mi naprat nekoj problem.
se nadevam deka nekoj ke mi gi razjasni malce ovie prasajna.
Pozz do site
Reply With Quote
  #127  
Staro 24.03.2014, 01:49
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Miaa Prikaz poruke
Zdravo na site.
Jas se spremam za intervjuto koe e na 25.03 i nervozata i tremata sekoja sekunda se poveke rastat. E sega imam dve prasajna na koj se nadevam ke mozite da mi pomognite.
1. Na DS 230 za mojot soprug na 42 prasanje - Have you ever been refused admission to the USA at the port of entry? nie odgovorivme ne. e sega me interesira so vsusnost znaci ova prasajne - dali nekogas si bil odbijan za viza vo ambasada ili dali te imaat odbijano da vlezis vo amerika. Bidejki mojot soprug e odbijan ednas za studentska viza.
2. Vo DS formularot kako adresa imam pisano od eden moj prijatel i vo plan sum tamu i da ostanam, a kako garantno pismo - Affidavit of Support imam od drug coek familijaren prijatel. i sega neznam dali vo ambasada da ja smenam adresata ili da ostavam taka - dali mozi da mi naprat nekoj problem.
se nadevam deka nekoj ke mi gi razjasni malce ovie prasajna.
Pozz do site
Zdravo Miaa, nie imavme intervju vo Skopje vo 2011, se pomina bez problem iako jas prethodno vkupno 10 pati podnesov za turisticka viza i 9 pati bev odbiena(toa ne bese nikakov problem)-vazno e da ne si bil ovde vo USA nelegalno,da ne si bil deportiran ili vraten na vlezot od Imigracionite vlasti.
Sto e do adresata ,najdobro e vo ambasada da im ja ostavis adresata kade sto ce prestojuvas vo prvo vreme,zaradi toa sto ce ti ja pustat grin kartata po posta i vazno e da ja dobies grin kartata na tocna adresa,za da nemas ponatamosni komplikacii.Samo opusteno na intervjuto sve ce e OK.
Reply With Quote
  #128  
Staro 24.03.2014, 13:38
LAV Sk's Avatar
LAV Sk LAV Sk je offline
Član
 
Datum prijave: 08.02.2014
US lokacija: Michigan
YU lokacija: Skopje
Poruke: 22
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ilinois Prikaz poruke
Naseto intervju e zakazano za 08.04.2014 , brojceto e 20***. Seuste nemame datum za lekarski pregled, se nadevam krajot na Mart. Koga ke zavrsime so pregledite i intervjuto ke ve izvestime za se sto ve interesira. Pozdrav i srekno na site dobitnici.
ilinois jas mislam deka tie ne ti zakazuvaat pregledi,mislam deka sam si zakazuvas vo Remedika
Reply With Quote
  #129  
Staro 28.03.2014, 12:58
DzokicaMicev's Avatar
DzokicaMicev DzokicaMicev je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 28.03.2014
US lokacija: Miami
YU lokacija: Strumica
Poruke: 105
Pošalji Skype™ poruku korisniku DzokicaMicev
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik ilinois Prikaz poruke
Naseto intervju e zakazano za 08.04.2014 , brojceto e 20***. Seuste nemame datum za lekarski pregled, se nadevam krajot na Mart. Koga ke zavrsime so pregledite i intervjuto ke ve izvestime za se sto ve interesira. Pozdrav i srekno na site dobitnici.
Druze neka vi e so sreka. Cekam ovaa godina na 01.05.2014 da vidam dali ke sum izvecen se nadevam na najdobroto. By the way ova lotarija. Cekame informacii kako pominavte. Pozdrav
Reply With Quote
  #130  
Staro 10.04.2014, 20:49
ilinois ilinois je offline
Član
 
Datum prijave: 02.07.2013
US lokacija: Ilinois
YU lokacija: Makedonija
Poruke: 12
Pošalji Yahoo poruku korisniku ilinois
Nepromenjeno

Zdravo! Eve i jas da go spodelam moeto iskustvo od intervjuto vo Skopje.Intrvjuto ni bese zakazano za 08.04.2014 vo 8 h. Pristignavme 10 min. porano, ne povikaa tocno vo 8h. Prvo ja pominavme bezbednosnata kontrola, potoa ni gi pobaraa dokumentite. Jas kako nositel na aplikacijata imav:
1. Diploma za zavrseno soodvetno obrazovanie (original i kopija nezaverena kaj notar).
2. Izvod na vencanite (megunaroden).
3. Izvod na rodenite (megunaroden).
4. Potvrda od policija.
5. Potvrda od sud.
6. Potvrda za otsluzen voen rok.
7. Garantno pismo, obrazec I-134.
Za ostanatite clenovi od semejstvoto (sopruga,kerka i sin):
1. Izvod na rodenite (megunaroden).
2. Potvrda od policija.
3. Potvrda od sud.
Zaedno so ovie dokumenti gi dadovme 4-te pasosi i dokumentite od "Remedika" (gi zedovme eden den pred intervjuto). Ni pobaraa i po edna slika od sekogo 5x5.
Pocekavme desetina minuti i ne povikaa na eden od salterite. Edna ljubezna sluzbenicka od ambasadata gi razgleda dokumentite, kaza deka se e vo red i ni rece da uplatime po 330 $ za sekoj. Plakanjeto e vo kes vo dolari, a moze da se plati i vo denari, no kursot e nepovolen 48,78. Ne moze da se plati so kartica iako imavme AMEX. Potoa ni zedoa otisoci od site prsti. Po kratko cekanje ne povikaa na eden od salterite kade sto se sretnavme so ljubeznata konzulka. Najprvo se zakolnavme deka ke ja kazuvame vistinata, razgovorot bese na makedonski so preveduvac. Potoa se interesirase za licnosta sto go ispraka garantnoto pismo, kade planirame da odime vo Amerika, sto planirame da rabotime jas i mojata sopruga. Razgovorot bese kratok i prijaten, na kraj ni cestita i ni posaka sreka. Vizite gi zedovme naredniot den.
So sreka na site aplikanti.
Dokolku imate prasanja slobodno pisete.

Prva aplikacija Oktomvri 2012
02.05.2013 bingo
Case number 20***
08.04.2014 zakazan intervju
09.04.2014 vizi vo pasos
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Makedonija apostil JOJO78 Intervju (interview) - Ambasada 11 26.02.2012 21:48
HM...zanimljiv intervju... nelson Vaša strana 9 26.02.2009 10:27
Intervju zakazan ... mvp977 Druga koverta 3 23.10.2008 17:16
MAKEDONIJA i AP KiM - Gde obaviti lekarski pregled srdjevic Uputstva za dobitnike 0 10.10.2008 08:17
intervju-kako izgeda wingreen Stare teme 18 08.07.2008 05:50

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 08:26.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.