ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Retro > Stare teme

Stare teme Teme iz ostalih foruma koje su zastarele i zatvorene davnih dana.

 
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 21.06.2009, 01:21
nikolar nikolar je offline
Član
 
Datum prijave: 30.04.2009
YU lokacija: Beograd
Poruke: 19
Nepromenjeno Pitanja za programere.. i ostale :)

Ovo je donekle izmenjeni tekst mog komentara na emigracija blogu, upućen Aleksu koji na žalost izgleda da ne posećuje svoj blog. U međuvremenu me je Žana posavetovala da pokušam sa postom i ovde jer valjda ima dosta programera. Evo ga tekst: (prvobitno upućen Aleksu pa je su zbog toga pitanja u prvom licu)

Imam jedno pitanje u vezi posla. U stvari nekoliko pitanja, ali prvo mali uvod: Ja upravo završavam Višu Elektrotehničku Školu u Beogradu. Imao sam tu sreću da imam odličnog predavača iz C++ i Jave, čuvenog Lasla Krausa sa ETF. Iako sam slušao i C, i C# pa čak i malo ADO.NET – nameravam da se bavim Javom. Slušao sam i Servlete i JSP. Znam da na višoj nije neki nivo, ali većinu programerskih predmeta sam položio sa vrlo visokim ocenama – na web programiranju sam čak dobio 100%. Pored gore navedenog, solidno sam upoznat i sa UML-om i GoF paternima, zatim i SQL-om, HTML-om i CSS-om, XML-om itd.
Pravog radnog iskustva kao programer nažalost nemam. To je zato što sam tokom studija uglavnom radio poslove kao što su tehnička podrška, project management i sl. Nameravam da se zaposlim kako znam ovde makar na par meseci da malo steknem samopouzdanje pre nego što emigriram. Ovo ispada da je mnogo veći problem nego što sam mislio da će biti.. valjda nikome ne odgovara da prime programera na tri meseca. Mislim da ću od sada tu informaciju da izostavim. Da li mi možeš dat neki savet, budući da si u industriji? Šta misliš o polaganju SCJP i SCWSD sertifikata pre nego što odem? Da li imam ikakve šanse da se zaposlim u USA bez iskustva? Bez sertifikata? Da li je moguće zaposliti se odavde? Tada verovatno imam veće šanse/izbor.. Još jedna verovatno važna napomena: sredstva su nam vrlo ograničena, tako da je potrebno da pronađem posao što je pre moguće.
Gasi mi se baterija.. moram da završavam. Još jednom hvala na sjajnim tekstovima!
Pozdrav
__________________
2009EU145****
Stigla prva koverta: April-Maj 08
Poslati formulari: Januar 09
Stigla druga koverta: Mart 09
Intervju/Vize: Maj 09
  #2  
Staro 21.06.2009, 05:20
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Nikola,

postavio si toliko upostena pitanja, da ti niko ovde ne moze dati konkretan odgovor. Super je sto si ucio javu, jer je u USA java dosta trazena. U ovom mjestu gdje ja zivim traze dosta i PHP programera. Ja sam do sada poslao oko 30-tak aplikacija, vecinu u ovom gradicu, a manji broj po cijeloj USA i do sada sam imao samo jedan intervju zakazan i to se ispostavilo da je u pitanju firma koja se bavi prevarama.

Bez radnog iskustva ces teze naci posao, pogotovo iz ex-Yu, dok nisi ovde.
Ako polozis certifikat pogotovo SCJP, moze dosta da ti pomogne kod trazenja posla, ali opet nije nikakva garancija. Moj savjet je da svakako polozis taj certifikat.

Sto se tice poslova, preporucio bih ti veci grad, mada ce ti tamo biti i veci troskovi zivota. Prije dolaska ovamo, sto vise radi na engleskom, i nemoj se obeshrabriti ako ne nadjes odmah posao kao programer.

poz i sretno.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #3  
Staro 21.06.2009, 18:09
nikolar nikolar je offline
Član
 
Datum prijave: 30.04.2009
YU lokacija: Beograd
Poruke: 19
Nepromenjeno

Hvala na odgovoru Landlord..
Kakva su još iskustva sa traženjem posla programera?
__________________
2009EU145****
Stigla prva koverta: April-Maj 08
Poslati formulari: Januar 09
Stigla druga koverta: Mart 09
Intervju/Vize: Maj 09
  #4  
Staro 21.06.2009, 19:44
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Meni kao c++ programeru (mada ovo ne volim tako da kazem) amerika jako odgovara iz prostog razloga sto je industrija gde su C++ programeri potrebni dosta razvijena ovde (kod nas je dosta slaba, ali jaca). Takodje, najzanimljivije poslove ameri uglavnom ostavljaju kuci, a dosadne outsource-uju....pa se nekako ovde mnogo bolje stice iskustvo (naravno, sve zavisi u kakvoj si kompaniji).
I u Srbiji i u Americi ce ti ljudi traziti iskustvo.....sta si ti radio? Ako ne mozes da nadjes posao, moj savet ti je da se opredelis za neku oblast koja ti odgovara i u koju se najvise razumes i pocni da radis neke projekte. Imas puno opensource projekata na netu i mozes se prikljuciti na bilo koji od njih i raditi nesto. To volontiranje ce ti dati iskustvo koje se priznaje, a ako je neki od poznatih projekata doci ce ti cak i bolje nego da si radio za neku Srpsku firmu za koju niko nikada nije ni cuo.
Slazem se sa Landlordom da ti niko ovde ne moze reci kako ces proci. Posla ima, a oblasti su dosta rasporedjene po Americi. Kada budes trazio grad u koji ides, pogledaj kolicinu oglasa za poslove za koje si zainteresovan. Negde ce vise traziti php programere, negde Java (JBoss i sl), negde C++.....sve zavisi od toga u kom je gradu koja industrija razvijenija. U velikim gradovima uglavnom ima svega. Licno, gledajuci oglase....ameri dosta traze. Oglasi su dosta slicni nasim (tipa: trazimo kandidata koji na svetu ne postoji....da zna ovo i ono i da odlicno poznaje sistem nase firme, iako nikada nije radio u njoj). Naravno, idealnog kandidata tesko nalaze i zaposljavaju nesto najpribliznije. Ja sam se u Srbiji zaposlio u Kanadskoj firmi iako sam im rekao da za 5 meseci odlazim.....oni su mi kasnije i dali posao u USA. Tako da....nemoj odustajati ni od toga. Takodje, ako se za tri meseca selis, ne vidim razlog zasto se ne bi bacio u potragu posla u Americi (ne moze nista da te kosta, osim vremena....ali ces malo steci i iskustvo u tome i videti kakve su ti sanse).
Zelim ti sve najbolje u potrazi.
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #5  
Staro 21.06.2009, 22:19
nikolar nikolar je offline
Član
 
Datum prijave: 30.04.2009
YU lokacija: Beograd
Poruke: 19
Nepromenjeno

Imenjače :) čitam tvoj blog već dobrih 2-3 sata.. svakako zanimljivo štivo. Vidim da postajete "pravi Ameri" :D Nigde nisam uspeo da pročitam da ti se supruga koknačno zaposlila.. To me je baš smorilo i nadam se da će se uskoro promeniti. Vidim da je sve živo pokušala. Nadam se da joj barem prodavanje ikona ide.. pošto izgleda da je dobra i u tome. Možda bi mogla da pokuša da se poveže sa našom crkvom tamo i na taj način pokuša da uradi nešto u tom pravcu.
Da ne idem više u offtopic.. Zanimljivo je da mi je ideja da se priključim nekom open source projektu pala na pamet pre neki dan.. Nije stigla ni da mi se slegne :) a evo ti mi isto savetuješ. Svakako nešto o čemu ću još razmišljati i ako nešto bolje (čitaj: plaćenije) ne iskrsne - uraditi. Možda bih to mogao u svakom slučaju da uradim.. da popunim malo CV kao što kažeš. Sjajan savet u svakom slučaju!
Takođe, imam neke čini mi se lepe ideje of my own :) Npr. imam ideju da napišem ne preterano komplikovanu aplikaciju za Android i da sa njom apliciram na ADC II.. mada znam da su jako slabe šanse da to prođe.. ali bih to verovatno mogao da stavim u CV. Android sam radio za diplomski koji najverovatnije branim sad u četvrtak. Da li bi tako neki projekti bili zanimljivi kao podatak u CV-ju za neki entry developer position?
Smorilo me je ono što si napisao za Američko vs. Srpsko obrazovanje.. Mislim znao sam ja to.. jer sam prošao kroz tu moju Višu s'četvrt mozga i vrlo sam svestan koliko je to sve moglo bolje.. a takođe sam bio i na Matematičkom (u Beogradu) od čega sam naravno odustao.. ali i da nisam.. samo bih znao kilo matematike.. a programiranja verovatno slično kao i sada. Kul je to ali procenat programera kojima u tom meri treba matematika je verovatno smešan, zar ne? U svakom slučaju, kao što si rekao, u mnogo smo boljem položaju (mi programeri) nego administratori.. jer ovi naši verovatno nisu videli reck ormar uživo (dobro, možda malo preterujem)
Inače, svaka čast na činjenici da si iz Srbije došao u firmu u kojoj su upravo izbacili 70% ljudi.. to nije sreća sigurno. Svaka čast :)
Ništa, videćemo šta će biti.. Posao svakako počinjem da tražim odavde.. da ne gubim vreme tamo ako ne moram.. Tri meseca je nadam se dovoljno vremena da pronađem nešto.. Vidim da nije neuobičajno da se intervju obavlja preko telefona ako je to jedina mogućnost.. Nadam se da firme neće praviti problem oko toga.. ni oko toga što ne bih mogao da počnem da radim sutra nego za 3-4 dana.. dok kupim kartu i malo se smestim :) Nadam se samo da Ameri nisu pizde ko ovi naši.. jer znaju da zilion ljudi aplicira za svaki posao.. i da se zbog toga prema tebi tako i ophode. Ne bih voleo u takvoj firmi da radim.. ali ko me pita.
__________________
2009EU145****
Stigla prva koverta: April-Maj 08
Poslati formulari: Januar 09
Stigla druga koverta: Mart 09
Intervju/Vize: Maj 09
  #6  
Staro 22.06.2009, 12:33
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

[QUOTE=nikolar;10660]
Takođe, imam neke čini mi se lepe ideje of my own :) Npr. imam ideju da napišem ne preterano komplikovanu aplikaciju za Android i da sa njom apliciram na ADC II.. mada znam da su jako slabe šanse da to prođe.. ali bih to verovatno mogao da stavim u CV. Android sam radio za diplomski koji najverovatnije branim sad u četvrtak. Da li bi tako neki projekti bili zanimljivi kao podatak u CV-ju za neki entry developer position?
[/quote]

Ako te android interesuje, zasto da ne. Vidi se da si nesto radio i to je dobro, a ako budes konkurisao za android developera, onda jos bolje. Recimo, tako nekih poslova ima sigurno vise u USA nego u Srbiji :-)

[quote]
Smorilo me je ono što si napisao za Američko vs. Srpsko obrazovanje.. Mislim znao sam ja to.. jer sam prošao kroz tu moju Višu s'četvrt mozga i vrlo sam svestan koliko je to sve moglo bolje.. a takođe sam bio i na Matematičkom (u Beogradu) od čega sam naravno odustao.. ali i da nisam.. samo bih znao kilo matematike.. a programiranja verovatno slično kao i sada. Kul je to ali procenat programera kojima u tom meri treba matematika je verovatno smešan, zar ne? U svakom slučaju, kao što si rekao, u mnogo smo boljem položaju (mi programeri) nego administratori.. jer ovi naši verovatno nisu videli reck ormar uživo (dobro, možda malo preterujem)
[/quote]
Ja sam zavrsio matematicki i u potpunosti znam koje sam vreme morao da bacim na gluposti kojih se verovatno vise ni ne secam. Neke matematike jesu potrebne, cak i pozeljne, ali nasi ga bas preterase (da ne govorim da na americkim faksovima (kako sam cuo od kolega) ne moras za usmeni da bubas 100 teorema i dokaza ko kreten).
Imaju nasi faksovi i nesto pozitivno, ali to retko ko izvuce iz njih....ljudi jednostavno otaljavaju strucne ispite (pogotovo najbolji studenti), i ne izvuku ono sto im je najbitnije za posao.
Sto se admina tice, nisu stvari bas takve, ja poznajem jako puno dobrih admina kod nas.
Ali upravo je to i ono sto sam pomenuo, oni moraju biti u firmi koja ima opremu da bi mogli da uce, dok programer moze od kuce. Sa druge strane, njihova prednost je da kada nauce posao i sklope neki svoj fazon (naprave svoje skripte i sl), njihov posao se toliko uprosti da to nije normalno.

[quote]
Inače, svaka čast na činjenici da si iz Srbije došao u firmu u kojoj su upravo izbacili 70% ljudi.. to nije sreća sigurno. Svaka čast :)
[/quote]
Hvala :-)

[quote]
Ništa, videćemo šta će biti.. Posao svakako počinjem da tražim odavde.. da ne gubim vreme tamo ako ne moram.. Tri meseca je nadam se dovoljno vremena da pronađem nešto.. Vidim da nije neuobičajno da se intervju obavlja preko telefona ako je to jedina mogućnost.. Nadam se da firme neće praviti problem oko toga.. ni oko toga što ne bih mogao da počnem da radim sutra nego za 3-4 dana.. dok kupim kartu i malo se smestim :) Nadam se samo da Ameri nisu pizde ko ovi naši.. jer znaju da zilion ljudi aplicira za svaki posao.. i da se zbog toga prema tebi tako i ophode. Ne bih voleo u takvoj firmi da radim.. ali ko me pita.[/QUOTE]

Sto se telefona tice, to se zove phone screening. Ako se neko zainteresuje za tvoj CV, onda te nazove da malko "popricate". Ponekad to bude i 2-3 poziva sa razlicitim ljudima. Tek kada se taj deo prodje (ako im se svidis), onda prelaze na iduci korak....a to je pravi intervju. Razlog tome je da u USA u ozbiljnim firmama, tebe ispituju najvise programeri, a ne neki nadobudni menadzeri koji veze sa materijom nemaju. Programerski sat kosta dosta i ne zele da ga trose previse na pravi intervju, dok ne budu koliko-toliko sigurni da si ti ono sto im treba. Naravno, tu onda ponekad ti plate i put i hotel kada dodje do pravog intervjua. Imas phone screening objasnjenj na blogu [url]www.joelonsoftware.com/[/url] Nemam trenutno tacan link, pretrazi tamo malo. Naravno, nemoj to uzimati kao de-facto standard, ali ti moze dati neku sliku kako to izgleda.
Takodje, imas sajtove tipa dice.com koji su dosta dobri za trazenje poslova. Cesto ce ti nuditi contract posao, od npr. 6-12 meseci sa mogucnoscu produzenja ili stalnog zaposlenja. Tu neces dobiti nikakav benefits i placen si na sat...znaci kada si na godisnjem, nisi placen uopste itd. Za to uglavnom uzimaju malo iskusnije ljude, tako da gledaj to da izbegnes kako god mozes....no....ako nema drugog izbora... :-)
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
  #7  
Staro 24.06.2009, 14:07
nikolar nikolar je offline
Član
 
Datum prijave: 30.04.2009
YU lokacija: Beograd
Poruke: 19
Nepromenjeno

Veliko hvala na informacijama.. (Onaj Joel ima sjajan blog btw)

Za sada je plan sledeći:[LIST=1][*]Polažem SCJP i možda SCWCD[*]Gradim iskustvo[*]Pišem CV, spremam se za intervju[*]Tražim posao (iz Srbije)[/LIST]
Sertifikat(i) će da me itekako podseti(i) svega što sam do sada naučio u vezi Jave a i programiranja uopšte. S'obzirom da ne programiram aktivno.. mislim da će ovo dobro doći. Takođe će dobro izgledati na CV-ju.. a i biću mnogo opušteniji prilikom phone sreening-a i intervjua.

Imam nekoliko svojih ideja kojima već duže vreme želim da se posvetim. Uporedo ću naravno i da tražim posao ovde..

CV je užasno bitan prvi korak.. a moj je za sad verovatno srednje-tužan. Moraću tome da posvetim dosta vremena (to se u Srbiji ne uči u školi). Takođe ću morati da se dobro pripremim za intervju. Ima puno mesta na vebu koja se bave ovom tematikom.. ali nisu sva sjajna.

Počeću aktivno da tražim posao čim budem skoro spreman da odem. Pre toga mogu još malo da istražujem. Palo na pamet da šaljem neke izmišljene CV-je firmama.. naravno ne na moje ime.. kako bih video šta "pali". Znam da nije baš etički.. ali će mi verovatno uštedeti mnogo vremena i rezultirati boljim poslom na kraju.

Obaveštavaću vas kako napredujem. Pozdrav!
__________________
2009EU145****
Stigla prva koverta: April-Maj 08
Poslati formulari: Januar 09
Stigla druga koverta: Mart 09
Intervju/Vize: Maj 09
  #8  
Staro 25.06.2009, 03:44
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Sto se tice SCJPa, mislim da ce ti trebati dva i vise mejseci da ga spremis. Pogotovo ako nisi aktivno programirao u Javi. Dosta tezak test, moras biti skoncentrisan i nauciti dosta fora koje dolaze na testu.
On ti je preduslov za ostale testove.
Srecno sa svim..
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.
  #9  
Staro 25.06.2009, 16:22
nikolar nikolar je offline
Član
 
Datum prijave: 30.04.2009
YU lokacija: Beograd
Poruke: 19
Nepromenjeno

Let's hope I'll prove you wrong landlord ;)
__________________
2009EU145****
Stigla prva koverta: April-Maj 08
Poslati formulari: Januar 09
Stigla druga koverta: Mart 09
Intervju/Vize: Maj 09
 

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Isključeno
Smajliji: Isključeno
[IMG] kod je Isključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 22:54.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.