ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Staro 13.11.2019, 00:43
Master Yoda's Avatar
Master Yoda Master Yoda je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.10.2019
US lokacija: Hopefully somewhere in the West
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 40
Nepromenjeno Da li je Amerika bolja i zasto od EU za IT-jevce?

Vec neko vreme se kanim pokrenuti ovu temu, a srociti je na pravi nacin kako ne bi izazvao lavinu nekonstruktivnog prepucavanja, a obicno se to desi kad neko postavi pitanje USA vs EU .
U medjuvremenu naidjoh na temu http://www.zelenalutrija.com/forum/s...ead.php?t=1887 .
Ta tema se vec malo ohladila, a mislim da je moje pitanje mozda malo drugacije. Ako admini smatraju da nije ok, nek mi slobodno jave i obrisu ovu temu.
Zanima me svi vi koji ste iz IT struke, a otisli ste u USA, zasto USA, a ne Nemacka, Austrija, Holandija, Kanada, Australija.... ?
Ja sam u IT-ju vec nekih 12 godina, vec par godina sam siguran da necu ostati u Srbiji i kao sto vec znate finansije nisu razlog, razlog je sve ostalo. Naravno i tamo gde odem ne zelim otici na gore vec na isto ili bolje .
Nekako se EU nametnula kao najlakse resenje, Nemacka ili Holandija prvenstveno. U poslednje vreme ne mogu sebi izbaciti iz glave odlazak u Ameriku. Tako sam i pronasao ovaj sajt i od tada je opsesija postala veoma ozbilja. Igrali smo i lutriju, pa cemo videti.
Nazalost (ili na srecu) citajuci ovde po forumu razbijene su mnoge ruzicaste iluzije koje sam imao prema Americi. Koliko god zeleo USA nije Disneyland, Hollywood i Cuvari plaze. Sve se vrti oko para ocigledno, pare diktiraju lokaciju na kojoj cete zivite, samim tim i skolu u koju ce deca ici, zdravstveno koje cete imati itd itd.
Da skratim pricu, a i ostavim nesto za kasnije... u Srbiji programer moze da zaradi u proseku oko 2000-3000$ neto.
U Nemackoj npr. moze do nekih 80K-90K godisnje sto je nekih 4500$-5000$ neto mesecno (klasa 3, ozenjen sa decom).
Prijatelj u Portlandu je placen 120K bruto kao programer, ne znam koliko mu ostaje neto, znam da zdravstveno osiguranje placa oko 500$/mo samo za sebe.
Da li je 120K dobra cena za americke prilike i koliko se menja situacija ako je u pitanju California umesto Oregona?

Ovo pitam jer je na jednoj drugoj temi "Sta vam se ne svidja u Americi" clan "Promenada" pominjao neke ludo visoke plate od 400K i opet tvrdio da ti ljudi ne mogu da zive korektno tj. zbog visine poreza ne moze da im ostane 10K neto mesecno. Znam da deluje kao tipicno trolovanje, ali niko nije ni opovrgao njegove tvrdnje tamo.
Njegov primer da programeri u Google spavaju na parkingu u autu jer nemaju za stan jer je sve bolesno skupo u CA mi zvuci kao los vic, ako neko ko zaradjuje 6-cifrene iznose godisnje ne moze da se sredi onda sta drugi da rade?

Programeri vec godinama u nazad mogu prakticno da biraju bilo koju zemlju EU u koju zele da emigriraju, a isto nije nemoguce ni bilo gde u svetu.
Obzirom da je sistem u US takav, ne bas friendly, sta vas je navelo da izaberete USA pre neke evropske zemlje koja ima svoje benefite (blizu kuci, rodbini, prijateljima, zdravstvo, skolstvo, safety) ili ako se vec ide preko bare zasto ne Toronto ili Sidney?

Hvala svima koji se jave i pomogu mi da ustanovim cinjenicno stanje "na terenu"
I jos jednom puno srece svima koji ucestvuju na DV-2021
Reply With Quote
  #2  
Staro 13.11.2019, 01:42
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Master Yoda Prikaz poruke
u Srbiji programer moze da zaradi u proseku oko 2000-3000$ neto.
kad se govori o prosecnoj plati mnogo postenije je govoriti o median zaradi dakle onom iznosu gde 50% ima vecu platu a 50% manju platu od toga. Realno, bio bih presrecan da je to $1,000 neto u Srbiji jedino sto taj podatak nigde nikad neces cuti
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #3  
Staro 13.11.2019, 02:43
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Master Yoda Prikaz poruke

Da li je 120K dobra cena za americke prilike i koliko se menja situacija ako je u pitanju California umesto Oregona?

Ovo pitam jer je na jednoj drugoj temi "Sta vam se ne svidja u Americi" clan "Promenada" pominjao neke ludo visoke plate od 400K i opet tvrdio da ti ljudi ne mogu da zive korektno tj. zbog visine poreza ne moze da im ostane 10K neto mesecno. Znam da deluje kao tipicno trolovanje, ali niko nije ni opovrgao njegove tvrdnje tamo.
Njegov primer da programeri u Google spavaju na parkingu u autu jer nemaju za stan jer je sve bolesno skupo u CA mi zvuci kao los vic, ako neko ko zaradjuje 6-cifrene iznose godisnje ne moze da se sredi onda sta drugi da rade?

Programeri vec godinama u nazad mogu prakticno da biraju bilo koju zemlju EU u koju zele da emigriraju, a isto nije nemoguce ni bilo gde u svetu.
Obzirom da je sistem u US takav, ne bas friendly, sta vas je navelo da izaberete USA pre neke evropske zemlje koja ima svoje benefite (blizu kuci, rodbini, prijateljima, zdravstvo, skolstvo, safety) ili ako se vec ide preko bare zasto ne Toronto ili Sidney?

Hvala svima koji se jave i pomogu mi da ustanovim cinjenicno stanje "na terenu"
I jos jednom puno srece svima koji ucestvuju na DV-2021

Ovo boldovano je presmesno.

Za pocetak evo ti dva linka, prvi ti je da izracunas neto platu, drugi ti je pretrazivac za kupovinu/rentanje nekretnina.

https://smartasset.com/taxes/paycheck-calculator
https://www.zillow.com/homes/
Reply With Quote
  #4  
Staro 13.11.2019, 09:53
Master Yoda's Avatar
Master Yoda Master Yoda je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.10.2019
US lokacija: Hopefully somewhere in the West
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 40
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik uran Prikaz poruke
postenije je govoriti o median zaradi dakle onom iznosu gde 50% ima vecu platu a 50% manju platu od toga.
Zvuci fer ovo sto kazes, ali po tome prosek plate programera bi bio oko 1500€ (1650$).
Detalje mozete pronaci ovde https://startit.rs/rezultati-istrazi...niora-porasle/
Istrazivanje je bilo anonimno, pa su i programeri bili poprilicno iskreni (ja sam bio )

TL;DR
Citat:
Stigli smo i do dela koji verovatno sve najviše zanima. Naše istraživanje iz 2017. godine je pokazalo da juniori u proseku zarađuju 700€, mediori 1.299€, a seniori 2.261€.

Najnoviji rezultati pokazuju da je prosečna neto plata juniora ostala praktično ista — 696€. Međutim, prosečna neto plata mediora je porasla na 1.444€, a seniora na 2.619€.
Vecina kolega koje pozajem imaju preko 2K, neki od njih i preko 3K. U rasponu od 3500 - 4000e vec nema tako puno IT-jevaca, to su iskusni i veoma dobri programeri (ili se samo tako prodali). Preko 4K je rezervisano za programere koji rade samostalno neki freelance direktno sa klijentima koji su najcesce Ameri. Licno poznajem samo jednog takvog programera, bivisi kolega, koji je zaradjivao nesto malo preko 5K.

@mveruovic Hvala za linkove, obavezno cu pogledati
Reply With Quote
  #5  
Staro 13.11.2019, 21:13
zhywojeen's Avatar
zhywojeen zhywojeen je offline
Drug član
 
Datum prijave: 12.03.2018
Poruke: 31
Nepromenjeno

Imas $2000-3000 neto u Srbiji??? Ako je tako, zasto onda hoces da ides bilo gde? Jel ti to malo para?
Reply With Quote
  #6  
Staro 13.11.2019, 21:17
tw33tyl1na's Avatar
tw33tyl1na tw33tyl1na je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.08.2019
US lokacija: wish-Austin, TX
YU lokacija: Belgrade, SRB
Poruke: 36
Nepromenjeno

Pa ne odlucuju se ljudi da idu preko samo zbog mizernih plata.
__________________
2x DV2021 - has not been selected
2x DV2022 - has not been selected
Reply With Quote
  #7  
Staro 13.11.2019, 22:01
Master Yoda's Avatar
Master Yoda Master Yoda je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.10.2019
US lokacija: Hopefully somewhere in the West
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 40
Nepromenjeno

Kao sto to rece tw33tyl1na, ne odlazimo svi zbog para, to sam naveo i u svom prvom postu. Odlazim zbog zilion drugih stvari i mali je ovaj forum da krenem da nabrajam sta je sve trulo u drzavi Srbiji.
Bila je lepa tema ovde na forumu o tome da se ne ponavljamo, reci cu samo da zelim svojoj deci omoguciti lepsu mladost neko sto sam je ja imao i ako neko treba da ode negde preko onda je bolje da to budem ja nego oni.
Ko god je od IT-jevaca napustio Srbiju nije to uradio zbog novca ili bolje reci nije to uradio primarno radi novca. A u ostalom, ako mu se nudi znacajno bolja zarada tamo negde preko, zasto ne bi probao, najgore je nikad ne pokusati.
Inace ne treba se zavaravati da su 3000$ basnoslovni novci i da mozes da se bahatis. Ako je to sav budzet jedne cetvoroclane porodice (sto je moj slucaj) ima se za jedan pristojan zivot, za povremene izlaske u restoran i da se ustedi nekih 500-700$.
Na jednog "uspesnog" u familiji uvek pada bar nekoliko onih koji su u teskoj situaciji i koji direktno ili indirektno zavise od njega.
Ono sto zelim postici emigracijom jeste pronalazenje stabilne zemlja, bez revolucija, sankcija, ratova. Dobro skolstvo, zdravstvo, mogucnost da nadjes lep posao i ako nisi programer ili zubar, penzija od koje cu moci ziveti u starosti... mozda zvuci neskromno, ali rekao bih jedan normalan zivot
Reply With Quote
  #8  
Staro 13.11.2019, 22:15
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Yoda,

kazes da si 12 godina u IT, znaci da si prevalio 30. Nisi dete, jbg kapiras kako funkcionise svet. Nekom je 3000 puna kapa nekom dzeparac. Ajde da o tome vise ne raspravljamo, okay ?

Sto se tice da IT spavaju u kolima u SF u skladu sa gore navedenim: ako im je to izbor - so be it !

Kapiram da mnogi klinci dolaze u SF i onda rade na razvuju apps koje treba da im donesu milione. Ne kapiram zasto moraju biti bas u najskupljem gradu Amerike ? Gates je poceo u pustinji Novog Meksika, a Jobs u garazi kao i Bezos. Zuckerberg valda na kampusu. Neki se mozda i probiju pa vecinu vrate plemenitim invetitorima.

Protiv gluposti nema leka. Mada sam cuo da neki spavaju i po kancelarijama. Tako ne samo da stede na renti vec pokazuju i odanost projektu...
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
  #9  
Staro 13.11.2019, 23:18
Master Yoda's Avatar
Master Yoda Master Yoda je offline
Drug član
 
Datum prijave: 28.10.2019
US lokacija: Hopefully somewhere in the West
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 40
Nepromenjeno

Debelo prevalio tridesete i potpuno se slazem sa svim sto si rekao. Bitno mi je samo da mi koji ne zelimo da spavamo u kancelariji ne moramo to da radimo. Smatram da covek moze i tamo sebi priustiti jedan lep zivot.
A sto se posla tice, ne pucam ja na najskuplje gradove, ali mislim da je bitno biti relativno blizu kompanije za koju radis zbog vremena provedenog u putu (svaki dan puta dva), nazalost ako gledas da si blizu firme, pa i u dobrom kraju (niska stopa kriminala) kontam da ne moze biti jeftino .
Znamo da je Silicon valley Meka za programere, pa se mislim ako se covek vec seli tolike hiljade kilometara valjda treba odmah da puca u epicentar, ne zato sto zvuci fancy vec sto je verovatno tamo i najbolja ponuda poslova
Reply With Quote
  #10  
Staro 14.11.2019, 01:03
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

SF je uglavnom postao skup, izuzetno skup, ne zbog fensi firmi iz oblasti IT vec koliko ja pratim zbog ogromne navale bogatasa sveta koji bas tu hoce da kupe stvan JER

jer SF je super fensi i kul.... (tako bar kazu, po meni obican americki grad)

a pritom to je pre svega mali grad, tako da cene idu u nebo.

Ono sto meni nije jasno, a to bi mozda ti znao bolje, zbog cega su velike kompanije recimo google bas tu namestile programere. To mi ide kontra neke logike da IT moze da se radi od svukuda. Sa druge strane tako mocne kompanije dovode creme de la Monde pa im valda nije problem da palte mesecno 10K.

Ipak mora covek negde da zivi u gradu gde studio u kriminal kraju osta $2500
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Njemacka vs. Amerika Lilya4ever Vaša strana 48 02.11.2018 17:54
Zasto se (skoro) niko ne vraca u ex-Yu? buckuris Vaša strana 17 28.11.2012 11:17
Zasto ne radi prijava na Lutriju? dele506 Stare teme 53 17.11.2009 14:05
Top 5 razloga zasto volim kreditne kartice emigracija Vodič za nove emigrante u USA 0 18.12.2008 08:55
Garantno pismo - Zasto ga traze? Zika Jovic Druga koverta 1 21.10.2005 16:28

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 09:56.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.