ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Razno > Vaša strana

Vaša strana Iskustva, zanimljive priče, specifični slučajevi, šta god...

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #81  
Staro 18.09.2013, 16:40
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Izgleda da me nisi razumela. Pojasnjenje:

Mislio sam na roditelje koji dodju ovde radi cuvanja dece I gluvare u cetiri zida na taj period od nekoliko meseci.

Sto se tice sticanja iskustva, prosirenja vidika- apsolutno se slazem.


Naravno da su stvari relativne. Ja samo navodim pojedine primere. Sve se moze relativizovati.
Reply With Quote
  #82  
Staro 18.09.2013, 16:41
holmes holmes je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 04.05.2013
US lokacija: Ispod palmi
Poruke: 122
Nepromenjeno

Mislim da je ogromna vecina tih nekretnina stecena u neka sretnija vremena. U danasnjim uslovima privredjivanja ovde, taj "break even" point se ne mjeri godinama rada nego decenijama, ako je uopste moguc. Sem ako nisi u politici ili s njom saradjujes.
Reply With Quote
  #83  
Staro 18.09.2013, 17:07
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
Kao prvo, uz normalnu karijeru si sa ulaganjem od 30-50 hiljada na break-even point za godinu dana (poseban naglasak na "ulaganje" a ne "spiskanje").
Ajde pojasni ti meni ovo: Koja je to normalna karijera koja ti omogucava da pored svih troskova "odvojis sa strane" 50 000 za godinu dana?

(poseban na glasak na "karijera" a ne biznis)
Reply With Quote
  #84  
Staro 18.09.2013, 18:04
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Lucky Prikaz poruke
Ajde pojasni ti meni ovo: Koja je to normalna karijera koja ti omogucava da pored svih troskova "odvojis sa strane" 50 000 za godinu dana?

(poseban na glasak na "karijera" a ne biznis)
Mi smo pricali o break-even point a ne o odvajanju sa strane, zar ne? Ti si sam rekao da je $30k ili $50k doslo od prodaje nekretnina a ne od “sklanjanja sa strane”, cini mi se?

Ako racunas na hranu i stan i osnovne troskove $1,500 mesecno (prosecno, zavisno od kraja u kojem se zivi, to moze da bude $700 a moze i $2,500), a prave oba supruznika po $35,000, onda je to i vise od $50k za godinu dana. To sto porodica kupi namestaj, garderobu i ode na odmor nije bitno, jer mogu da rese da ne kupe nista i onda bi im ostao taj novac. To je pravi break-even point, ne definise se po koliko para si stavio na saving account.

“Posao” u marketu ili hotelu je samo to: posao. Pitanje je koliko je placen, da li ima beneficije ili ne… pravis karijeru u drugim poljima pa i da krenes sa $25k doguraces u istoj firmi ili u drugim firmama do $70k, $100k ili neke druge cifre. Da li ce neko da gradi karijeru u polju medicine, high tech, government, teaching, accounting, finance, business administration – opet sve zavisi od startne pozicije i naknadnog usavrsavanja. Moje misljenje je da ako ne dodjes sa tih $30-50k, onda hvatas “posao” dok se ne pripremis bolje. Ako nekako uspes da ih imas, onda hvatas karijeru. Za bolju karijeru ljudi ovde ulazu u skolovanje $50k, $150k… Imas ljude koji u zivotu vise nece da se rese da naprave rizican potez nakon sto kupe kucu ili dobiju decu i imas ljude koji su drugaciji – svi smo razliciti i imamo drugacije kalkulacije i motivacije. Imas na ovom forumu nase ljude koji su se iskolovali, selili – imas one koji su dobili decu i pored toga nastavili da se skoluju u totalno suprotnoj struci od one sa kojom su dosli. Imas nase ljude koji su dosli sa srednjom skolom preko DV a dobili plate od preko $100k zbog odredjenog radnog iskustva nekoliko nedelja nakon sto su stigli – e to je karijera, to nije posao. Drugi opet rade malo placen posao koji im odgovara za skolovanje ili u periodu dok dete ne odraste, pa onda krenu dalje. Mnogo je razlicitih scenarija.

Mnogi ljudi se zadrze samo na “poslu” koji pokriva “living”. Ne kritikujem, naprotiv – sve to zavisi od ambicija, mogucnosti i mnogo ceka drugog. I dalje stojim pri tvrdnji da je novac ponet (i potrosen) investicija u bolji zivot. Kupis auto da bi ti mogucnosti bile vece i ne racunas da ga “odradis” i da se “isplati”. Tako isto kompjuter, tv i ostalo. Pare na saving se ne drze, osim emergency fund. To moze da uradi samo neko ko se ne razume u finansije totalno. Odmor nije trosenje para po meni – napuni ti baterije i ispuni zivot, there is a certain non-monetary value of it Kako god da ispadne, mala plata ili ne (po bilo cijim standardima) – najbitinije je da je covek zadovoljan. Sam sa sobom a ne po tudjim standardima. Ako nema toga, onda nista nije dobro.

Btw, izvini za gore, nisam pazljivo procitala i mislila sam da si rekao da imigranti sede u cetiri zida a ne njihovi roditelji. I u vezi sa time – nasi su se dosadjivali dok smo na poslu kad su dolazili odvojeno. Od onog trenutka kad smo ih doveli zajedno, sve je bilo drugacije.
Reply With Quote
  #85  
Staro 18.09.2013, 19:12
dreamerns dreamerns je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 14.06.2007
US lokacija: Burlingame, CA
YU lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 1 098
Nepromenjeno

Ajde da malko dodam na temu roditelja. Moja majka npr je kada je dosla u Chicago upravo tako sedela u 4 zida dok smo mi na poslu. Bojala se sama da mrdne....iako smo ziveli u ekstra kraju bez kriminala. Jednostavno, velik grad...sansa da se izgubi...otkud znam. Kada je dosla da nas poseti u Kaliforniju, na moje iznenadjenje, sama je prvi dan otisla da proseta po gradu i usput svratila u radnju. Pazi, prvi dan...nije ni poznavala ovaj gradic. Iskreno, mislim da je tu bitno i gde tacno zivis i kako ce se roditelji osecati u tom okruzenju. Nazalost, to ne mozemo uvek da biramo :-(
Da se vratim na temu, ja se u potpunosti slazem sa Zanom da svako ovde ima drugaciju pricu i ne treba pricu pojedinca globalizovati na sve imigrante, kao i to da ne zelim licno da govorim nekome da li da ostane ili ne. Svacija je sudbina drugacija. Upravo i zbog toga smatram cesto da pokusaj odgovora na pitanja na forumu tipa "Da li u Kaliforniji ima posla za elektricare" je van pameti. U drzavi od 40 miliona ljudi....da...ima elektricara, ali sta to tacno znaci tebi i tvom konkretnom slucaju? Ili cak to da li je neko nasao posao ili ne.
Da Amerika ima mana i svojih problema, ima itekako....ali i pored svega toga meni je nekako ovde daleko lepse nego u Srbiji, ali to je moj licni dozivljaj...i moja prica. Ja isto imam gomilu prijatelja kao sto sam imao i tamo. Razlika je sto ovde stalno idemo nekud i radimo razne avanture. Cesto ljudi kazu "Lepo je i u Srbiji kada se ima para". Iskreno, i da sam milioner....i dalje bih bio ovde. Mozda bi malko cesce otisao tamo u posetu....ali bih definitivno ziveo ovde. Ko je citao moj blog moze videti da se definitivno nisam osecao tako prvih godinu dana, ali se sada tako osecam. No, da ima problema i ovde...ima. Trenutno ne zivim u okruzenju koje je opsednuto kupovinom i cije najvece zadovoljstvo je odlazak u Mall. Znam da ta strana amerike itekako postoji i ja je ne volim nista manje nego drugi. Ali postoji i ona druga strana koja nije takva. Ovde sam otkrio prijatelje koji idu u slobodno vreme da surfuju, skijaju, splavare, burning man, mountain biking, trce maratone...uzivaju u vikendima. Poceo sam i sam pored njih da radim neke od tih stvari o kojima sam u srbiji mogao samo da sanjam. Gomila prijatelja menja poslove kada im se cefne. Uzimaju pauze izmedju istih...da malko odmore....to je sada "in", pravljenje mini penzija kroz zivot radije nego jedna velika. Imam prijatelje koji putuju svetom. I sam sam dosta toga proputovao (samo ove godine sam bio 3x u Pragu, na Bora Bora, u Las Vegasu, u LA-u, u Srbiji...i sada cu ponovo u Evropu). Prethodni vikend sam splavario...i jedva cekam da krene zimska sezona da idem na snowboarding. Slazem se sa Zanom da postoji razlika u karijeri i poslu. Ja licno kada sam dosao ovde, nisam dosao zato sto u Srbiji nisam mogao da zaradim...nego upravo zbog karijere. Razlog zasto ovo pisem je jer se kroz sve ove postove pojavljuje ta nota koja pljuje po American Dream. Znam mnoge ljude i sa ovog foruma kojima je ovde lepo i koji rade ono sto vole (i pri tom zaradjuju dovoljno da priuste sebi lep zivot).
__________________
U Sikagu od 15.10.2008. :-)

Blog: http://novakovici.blogspot.com
Reply With Quote
  #86  
Staro 18.09.2013, 19:56
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

@dreamerns
Druze, ne pljujem ja po americkom snu. Jednostavno sam za to da se vidi I druga strana medalje. Ovde to niko jos nije predstavio. I sam sam oklevao kao sto mozes videti na pocetku ove teme. Ti se bavis specificnim poslom, koji je dosta lukrativan I pruza dobre beneficije i shodno tome ide cela prica o splavarenju, surfovanju I menjanju poslova.Ima ljudi koji nemaju ni dana odmora ili samo dve nedelje nakon nekoliko godina. Nemoj me pogresno shvatiti ali - Ako ti je dete bolesno I ti si iskoristio te dane, kako mislis da splavaris?

Ljudi koji su manje obrazovani I uspesni isto dolaze preko lutrije ali ako ne uspeju (sta god uspeh bio) ili se vrate ne zele da to da pisu Ili govore o tome jer se boje zhiga luzera.

@ Zana

Priznajem da sam dao verovatno pogreshnu definiciju break-even point. Po struci sam inzenjer a ne ekonomista pa mi ti termini ne idu bas najbolje. Evo kako ja to gledam:

Ulozio sam npr 30 000 u skolovanje ovde, dobio diplomu, poceo da radim neki drugi posao. E sad,po meni, nije to tacka kad sam vratio 30 000 zajma nego kada sam vratio 30 000 I onda zaradio jos 30. Tad moja diploma pocinje da se isplacuje. Pre toga - to je samo papir na zidu.
Isto tako kada kazes npr - pravim $60 000 godisnje. Ja pod tim podrazumevam da svakog meseca kuci nosim $5000 kesha. Sve ostalo je zavaravanje.

Last edited by Lucky; 18.09.2013 at 20:05.
Reply With Quote
  #87  
Staro 18.09.2013, 21:45
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Pa dobro, ja ne mislim da finansije treba da budu struka da bi se razumele neke stvari koje itekako uticu na kvalitet zivota (a poznavanje istih, veruj mi, dosta utice na smirivanje zivaca). Ne slazem se sa takvom kalkulacijom za studije, jer sa odredjenim diplomama startna plata skoci za toliko (ne pricam o Chicano or Women Studies diplomama i koje kakvim programima koje bi rodeitelj samo u ludilu pustio svoje dete da studira ako je jedini nacin da se uzme loan). No dobro… to je tvoje kako ces da gledas na te stvari.

Sto se tice onih $60,000 iliti $5,000 mesecno – cuj, ti mozes da radis na 1099 i da sve te pare odneses kuci, pa posle placaj obaveze. Ako tu pricas o odbicima, onda opet ne razumem o cemu pricas: 401k je pre-tax i to ostaju tvoje pare (isto kao da si ih stavio na saving sa dobrom kamatom), SSA odbitak isto ostaje tebi samo ga podizes kasnije (trenutno je $710 mesecno isplata a skida se manje od toga), Medicare ces da koristis te ga placas unapred, SDI je ok jer ako ti treba tri meseca svake godine da brines o detetu ili roditelju, dobro je da znas da mozes da imas isplatu (koja je 80% od tvoje plate do prilicno visokog limita, znaci nema niski limit kao unemployment benefit). Kad se na kraju godine odbiju dependants, i standard deduction i sve ovo sto je pre-taxed, pa jos skole etc., efektivan porez je koliko? 9%? 6%? 11%? Sve ostale pare su tvoje (da li sada ili posle, nebitno je). Ne moramo tu da iznosimo nikakve podatke, pogledaj koliko si platio porez za 2012 (procentualno) pa ce sve to da ti kaze.

Ne moras da budes strucnjak u finansijama, imas razne online calculators za present and future value of money, pa sam oceni da li su ta skidanja ok ili nisu. Bez obzira na struku, ljudi bi trebalo da razumeju penzioni i zdravstveni system, loans, etc. U suprotnom, dolazi do nezadovoljstva koje je utemeljeno ne u cinjenicama nego u nedovoljnom poznavanju tematike.

Nesto se ne secam da u Srbiji mozes neogranicen broj puta da podizes unemployment benefits. Niti je penzija tamo jaca od SSA osiguranja ovde – tamo ne znam da postoji privatno izdvajanje kao 401k. O tome kako 100% para nosis kuci, sta da kazem? Sistem je drugaciji, ugovaras neto platu (da je kao ovde odogovornost na individui, vise gazde ne bi mogle da placaju na crno). Tako da ono: opet kazem, necu nesto puno da se ubedjujem, ali kad bi se svako uputio u nekoliko stvari, onda bi se te stvari bolje razumele i bilo bi lakse u zivotu. Da li je to opet ta “ignorantnost” koju sam vec spominjala ili nesto drugo… ne znam. Nigde na svetu se cela plata ne nosi kuci, a bogami u USA je najmanji moguci procenat od svih razvijenih drzava koje ti uzimaju. Tebi je mozda bruto obracun plate zavaravanje, meni je ta tvoja kalkulacija cista utopija. To ne postoji nigde na svetu. Ali opet, to je tvoje kako ces da gledas na te stvari.
Reply With Quote
  #88  
Staro 18.09.2013, 22:26
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
SSA odbitak isto ostaje tebi samo ga podizes kasnije (trenutno je $710 mesecno isplata a skida se manje od toga)
Ooooops! Ja se izvinjavam, radila sam obracun za I-864 sposor-to-alien income deeming pa sam navela SSA need amount Ima da me ova health reforma i exchange upropaste nacisto i ispiju mozak totalno dok uradim sve kalkulacije koliko ce osiguranje za roditelje da kosta. SSA je oko $1,200 prosecna isplata, zavisno od prethodnog income i izdvajanja. Mislim da moja koleginica prima oko $1,435, pocela je da podize kad je napunila 65 (svaka godina odlaganja podize iznos 7%). Sorry.
Reply With Quote
  #89  
Staro 18.09.2013, 22:38
Lucky Lucky je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 15.11.2005
US lokacija: Tampa Bay,FL
YU lokacija: Srbija
Poruke: 205
Nepromenjeno

Ok sad smo na teritoriji koju mislis da poznajes pa mi jos spochitavas da sam nervozan zbog nepoznavanja "tematike". Sjajno

Samo bih se osvrnuo na ovo:
Citat:
Prvobitno poslao korisnik Zana Prikaz poruke
.

401k je pre-tax i to ostaju tvoje pare (isto kao da si ih stavio na saving sa dobrom kamatom)
Poznajem ljude kojima se 2008 ovaj fond "njihovih" para prepolovio zbog pada celokupne ekonomije i stock marketa. Mnogi su se uspanicili i povukli "svoje" pare(ono sto je od njih ostalo) i platili penalty.
Sam sam dugo godina trgovao I trugjem jos uvek na berzi i to opcijama i futures contract-ima samo iz razloga sto sam i dole voleo sportske kladionice a ovde su zabranjene.
Eto nama zato zanimacija u vidu novchanih derivata.
Vecina velikih ekonomskih strucnjaka i hedge fund menadzera koji primaju basnoslovne plate ne mogu da pobede ni dow jones index
http://www.huffingtonpost.com/2013/0...n_3085091.html


I jos jednom-nisam nervozan i mracan, cak sta vise, prolazim kroz jednu jako lepu fazu u zivotu, privatno i poslovno. Samo ukazujem da postoji i druga strana. Ona ruzicasta je opisana u skoro 99% drugih postova sa ove strane bare.
Reply With Quote
  #90  
Staro 18.09.2013, 22:51
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Stvarno svasta. Pricala sam generalno, a ti to shvati kako hoces - tek posle takvog komentara me bas briga da li si nervozan, razocaran, depresivan ili samo trolujes. Htela sam da pojasnim neke stvari, ali se pokazalo po ko zna koji put da je gubljenje vremena.

Eto, ako nekom nije jasno zbog ceka vazi nepisano pravilo da "nasi ljudi nisu kao drugi, nece da pomognu", evo vam ga moj razlog zasto necu. Odoh sa kolegama da se socijalizujem, bolje nego da se izlazem koje kakvim negativnostima.
Reply With Quote
Odgovori


Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Diretkan let za Ameriku iz Srbije Mitkoni Vaša strana 12 14.03.2016 11:13
Međunarodna vozačka dozvola Srbije u SAD Tomislav1970 Vodič za emigrante 19 14.03.2015 16:32
Pronalazenje posla iz Srbije u USA Aristotel Vaša strana 23 11.08.2013 22:09
Profesionalni vojnik Vojske Srbije NinaLjuba Stare teme 17 21.09.2011 19:30
Prebacivanje novca iz Srbije za USA dmi Vaša strana 2 17.11.2009 14:28

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 05:51.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.