ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Život u USA > Vodič za emigrante

Vodič za emigrante Planiranje selidbe, šta raditi po dolasku, procedura dobijanja papira...

Vodič za emigrante » Kupovina kuće-stana u USA » Bitni linkovi
Početak u USA Stan Posao Kola (Automobil) Osiguranje
Porez Dešavanja Naša mesta Putovanja Avionske karte

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #151  
Staro 29.07.2015, 13:59
noki noki je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 06.07.2010
YU lokacija: Zemun, Srbija
Poruke: 365
Nepromenjeno

Ja i suprug kupili kucu prosle godine. To sto vidis je mesecna rata. Kao sto vidim, mesecna rata je 1,900 dolara,a vrednost kuca je 169,000, pa 220,000 i sl. Sa time sto u mesecnu rata ne stalno je uracunato sve,nego samo glavnica i kamata. Osim toga na kucu ti treba da platis osiguranje(obicno na godisnjem nivou) i da platis taksu(koja varira od opstine do opstine ide oko 5,6, 7000 dolara i sl, ).Mislim da sam objasnila u jednom drugom postu kako to ide:

Glavnica na pr. 900 dolara
Kamata na pr. 600 dolara
Mortgage Ins. 100 dolara
House Ins. 100 dolara
Opstinska Taksa 600 dolara
------------------------------
Mesecna rata 2300 dolara


Ovo je samo kao primer kako ti dodje kad sve ubacis u cenu, a to sto oni stave obicno je samo glavnica sa kamatom,pa ovo drugo sa liste treba da dodas.

Posle kad krenes da kupis kucu oni procesljaju sve, tvoj kreditni skor,duzina staza u firmi(obicno traze oko 2 godine u istoj firmi), kolika ti je plata i prema tome prave proracun koliko kredita mogu da ti daju i sl.

Malo je drugacije kad kupujes kucu za gotovinu

Last edited by noki; 29.07.2015 at 14:06.
Reply With Quote
  #152  
Staro 26.02.2018, 01:18
LJ75 LJ75 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 07.09.2016
Poruke: 126
Nepromenjeno

Ima li neko da je u skorije vrijeme prolazio kroz proces kupovine kuće?

Naša situacija je da smo stigli u USA prije 6 mjeseci, i supruga i ja radimo OK poslove sa OK primanjima, i plaćamo stan popriličan iznos. Meni se danas pojavio i kreditni 'score' koji je skroz OK, iskreno veći nego što sam očekivao. Ništa specijalno nisam radio - imam secured kreditnu karticu koju plaćam na vrijeme, novo auto koje redovno odplaćujem (a za koje mi je brat žirant), i tako.

Par puta je spominjano da je potrebno da protekne određeni period (2 godine) prije nego se aplicira za kredit, ali da li ima i drugačijih iskustava?

Kakva su vam iskustva sa bankama, kreditnim unijama i sl? Moja firma ima svoju, ali radim tek 2 mjeseca, pa sam skeptičan da će mi odobriti ovako rano.

Šta je sa ovim programima subvenciranim od strane vlade - da li je neko dobio kredit tim putem?

I na kraju, donekle nevezano za temu, šta mislite o ekonomiji sada (Feb 2018). Ako neko ima 'insider info', šta se priča? Nedavno sam slušao emisiju na radiju na temu da li su tržišta dionica i nekretnina prenapuhana, pa je bilo različitih mišljenja. Od toga da nas jako malo dijeli od slijedeće ekonomske krize, i pada cijena nekretnina, do onih da će rast da se nastavi, jer se u međuvremenu dosta toga promijenilo - od regulative, do samih banaka i ostalih institucija koji su dosta pametniji nego prošli put.
Reply With Quote
  #153  
Staro 26.02.2018, 09:54
chicagopn's Avatar
chicagopn chicagopn je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 29.10.2008
US lokacija: Chicago
YU lokacija: Srbija
Poruke: 200
Nepromenjeno

jedina druga opcija je da platis kucu kesom
racunaj kolko si finansiski sposoban to se zove debt to income za kucu ne smes da se zaduzis preko 30% od tvog ukupnog primanja ili ti 43% na ukupan debt sto znaci imas primanja 5000 mesecno 30% od toga je $1500.
Nista ne mozes da uradis bez 2 godine taxe na uvid, to je prvo i osnovno pravilo jedino tako mogu da ti vide kreditnu sposobnost ,takodje posao od 2 meseca je nista ,nego imas sad 2 godine da skupljas lovu za down payment i closing cost a 2 godine prodju ovde neces ni osetiti nema potrebe za zurbu market je vec skup cene ce biti mozda nekih 5-10% vece kroz 2 godine ,vodi racuna da kad radis taksu imas dobar income bar za ove 2 godine koje ce ti banka traziti
Reply With Quote
  #154  
Staro 26.02.2018, 19:33
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik LJ75 Prikaz poruke
Ima li neko da je u skorije vrijeme prolazio kroz proces kupovine kuće?

Naša situacija je da smo stigli u USA prije 6 mjeseci, i supruga i ja radimo OK poslove sa OK primanjima, i plaćamo stan popriličan iznos. Meni se danas pojavio i kreditni 'score' koji je skroz OK, iskreno veći nego što sam očekivao. Ništa specijalno nisam radio - imam secured kreditnu karticu koju plaćam na vrijeme, novo auto koje redovno odplaćujem (a za koje mi je brat žirant), i tako.

Par puta je spominjano da je potrebno da protekne određeni period (2 godine) prije nego se aplicira za kredit, ali da li ima i drugačijih iskustava?

Kakva su vam iskustva sa bankama, kreditnim unijama i sl? Moja firma ima svoju, ali radim tek 2 mjeseca, pa sam skeptičan da će mi odobriti ovako rano.

Šta je sa ovim programima subvenciranim od strane vlade - da li je neko dobio kredit tim putem?

I na kraju, donekle nevezano za temu, šta mislite o ekonomiji sada (Feb 2018). Ako neko ima 'insider info', šta se priča? Nedavno sam slušao emisiju na radiju na temu da li su tržišta dionica i nekretnina prenapuhana, pa je bilo različitih mišljenja. Od toga da nas jako malo dijeli od slijedeće ekonomske krize, i pada cijena nekretnina, do onih da će rast da se nastavi, jer se u međuvremenu dosta toga promijenilo - od regulative, do samih banaka i ostalih institucija koji su dosta pametniji nego prošli put.
Mislim da Je najbolje da odeš u banku i pitaš ih za uslove. Ako ti je credit score preko 700 bodova, onda ćeš dobiti dobre uslove, ali za to treba vremena. Tako tvrde oni koje sam pitao kada je mene to interesovalo. Prikupi ponude, pa vidi da li ti se isplati. Pitaj prodavce nekretnina o uslovima kupovine i ceni nekretnina. Oni mogu da ti daju detaljnu analizu šta treba da platiš. Onda, upališ Excel, napraviš tabelu, pa izračunaš šta ti se najviše isplati. Kada sam kupovao stan (ovde, ne u USA), ja sam tako počeo. Računao sam i tražio stan više od godinu dana. Siguran sam da se isto može primeniti i u USA.
Što se tiče glasina da će ponovo doći kriza, to su "normalni" strahovi. Kažu da, onaj ko se jednom opeče, taj i na hladno duva.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote
  #155  
Staro 10.12.2019, 13:32
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Ljudi moram sa se pohvalim danas potpisujemo ugovor za kupovinu nase prve kuce u Americi. Nama je ovo bio jedan od najvecih zacrtanih ciljeva od prvog dana kako smo dosli ovdje.
Prvo smo morali naci mjestu u ovom ogromnoj drzavi gdje bi voljeli zivjeti a to je defininitivno Kolorado. Dosta outdoor activities, 300 suncanih dana, 4 godisnja dona.
Sto se tice mortgage, mi smo isli preko ovog programa za kupovina prve kuce preko CHAFA , dali smo samo 3,5% down payment . Proces zahtjeva papirologije ,dobar kredit, stabile plate i duzi radni staz u jednom kompaniju.
Mi smo rentu placali oko 1700$ za dvije sobe a rata kredita za novu kucu ce biti oko 2500$ ( ova je kuca 4 sobe I 2,5 kupatila, sa dvije garaze) . U ovih 2500$ je uracano osiguranje kredita ( posto nismo dali 20%), porez, osiguranje kuce,HOA.
Po nama se vise isplati kupati kucu , posto imamo namjeru da sto prije uplatimo ovih 20% da ne bi vise imali property incurance a tada ce rata biti jos niza.
Mi smo dosli ovdje u 40- im godinama , I sve krenuli od pocetka I evo vidite za 4 godine smo sve uspjeli. Zasto svim onima koji se boje okrutnog kapitalizma I pljuju po Americi mogu poruciti "Treba vise raditi drugovi I drugarice" -Alija Sirotanovic
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #156  
Staro 11.12.2019, 02:46
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Ako nije tajna na koliko godina i iznos ste uzeli i koji APR? To ako je na 30 godina deluje kao bar 330 000-350 000$ kredit. Ja sam isto sad u procesu kupovine, cekamo odobrenje kredita.
Reply With Quote
  #157  
Staro 12.12.2019, 11:51
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mveruovic Prikaz poruke
Ako nije tajna na koliko godina i iznos ste uzeli i koji APR? To ako je na 30 godina deluje kao bar 330 000-350 000$ kredit. Ja sam isto sad u procesu kupovine, cekamo odobrenje kredita.
400k I kamata je 4.5%. Procjenjena vrijednost kuce je na 425k tako da samim potpisivanjem dobili smo equity. Mi smo prezadovoljni I lokacijom I kvalitetom gradnje ( ovo je nova kuca, izvodjec radical Richmond American Homes)
Sam proces odobravanja kredita I same kupovina je veoma stresan, posto se nema puno vremena a stalno novi I traze novu dokumentaciju. Castle Rock pripada Daglas County kazu da je to 3. najbogatiji county u USA . Trenutno vrijednost kuca taste oko 3% godisnje u Castle Rocku sto je dobro da sto prije dodjem na tih 20% equity da ne moramo placating to osiguranje kredita .
Mi smo presretni I tek pocinjemo da zivimo
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #158  
Staro 12.12.2019, 12:23
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Mi smo odmah po kupovina kuce otisla da kupimo sav namjestaj I tehnicke stvari( frizider ,masinu za ves I susenje vesa) . To savjetujem ( dok ne dropnete sa kreditnim scoreom), posto smo mi srediti kucu za neku sitnu mjesecnu ratu ( dobili smo finansiranje bez kamate na 7 god).
Mi smo naucili u USA da niko ne placa sa kesom u uvijek rade neki oblik finansiranja I tako imas cash flow I neki novac za investiranje.
__________________
[size="2"]DV-2015 - izvuceni
15.02.2016. - ZAGREB - ATLANTA- LEXINGTON KY
02.04.2018. Preseljenje u Denver Colorado
10.08.2021. Postali USA drzavljanini
UNION POSLOVI
BALKANS BAKERY
Reply With Quote
  #159  
Staro 12.12.2019, 16:31
marko1995 marko1995 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 18.10.2017
US lokacija: Chicago
YU lokacija: BiH
Poruke: 473
Nepromenjeno

Nema šta, svaka čast Dragane.
Zapitaš li se tek šta bi uspio sve ostvariti da si davno nekada otišao?

Ko radi ne boji se gladi

Evo i ja od jutra do mraka u BiH za mizeriju kad porediš sa SAD...
I onda kažu živimo bolje ovdje, imamo više vremena

Samo naprijed i želim vam puno sreće u vašem novom domu!
__________________
DV2019 - has not been selected
DV2020 - SELECTED
Case #: 2020EU00035XXX
DS-260: 20-Mar-2020
Poslani dokumenti: 21-Mar-2020
Reply With Quote
  #160  
Staro 13.12.2019, 02:47
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kdragan77 Prikaz poruke
400k I kamata je 4.5%. Procjenjena vrijednost kuce je na 425k tako da samim potpisivanjem dobili smo equity. Mi smo prezadovoljni I lokacijom I kvalitetom gradnje ( ovo je nova kuca, izvodjec radical Richmond American Homes)
Sam proces odobravanja kredita I same kupovina je veoma stresan, posto se nema puno vremena a stalno novi I traze novu dokumentaciju. Castle Rock pripada Daglas County kazu da je to 3. najbogatiji county u USA . Trenutno vrijednost kuca taste oko 3% godisnje u Castle Rocku sto je dobro da sto prije dodjem na tih 20% equity da ne moramo placating to osiguranje kredita .
Mi smo presretni I tek pocinjemo da zivimo
Da l znas kako se krecu kamate, je l vam je tolika zbog kreditne istorije? Mi smo dobili ponudu od BoA za 4.19% a cekamo drugu banku sad sa ponudom, toliko je idiotski proces da dva meseca radis nesto sto mozes da zavrsis za 4 sata, al bukvalno.

Je l ste imali neke jos nadoknade i koliko vas je izasao closing? Izvini sto se ovako raspitujem, hteo bih da uporedim sa svojom situacijom da l je ok.
Reply With Quote
Odgovori

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Similar Threads
Tema Pokretač teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kupovina garsonjere freelancer.asus Vodič za emigrante 16 02.03.2015 13:59
Rentiranje ili kupovina nekretnine elefteros Vaša strana 0 24.05.2014 06:58
Kupovina kuće/stana u "matici" ili negde izvan USA greenie Stare teme 6 20.08.2013 12:22
Nejasnoca oko iznajmljivanja stana NinaLjuba Stare teme 16 03.10.2011 17:20
Rentiranje stana/kuce i sve sto ide uz to dmi Vaša strana 6 09.11.2009 11:46

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 23:22.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.