ZELENA KARTA - LUTRIJA  
Balkan
Njujork
Čikago
Los Anđeles

Nazad   ZELENA KARTA - LUTRIJA > FORUM > Vize za SAD > Ne-imigrantske vize

Ne-imigrantske vize Opšte teme o dobijanju i apliciranju za turističke, poslovne, medicinske i ostale ne-imigrantske vize

Odgovori
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Staro 17.11.2012, 11:39
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik snowflake Prikaz poruke
Jos jedno pitanje u vezi H1B...


Kako stoji stvar sa produzavanjem vize, prema onom sto vidim na netu izgleda da ako imas srpski pasos moras da je produzavas svake godine i to pretpostavljam u Srbiji???

Da li to znaci da moras svake godine da dolazis i iznova placas taksu, iako je na formularu receno da ce viza trajati 3 godine?
Jedna H1B obicno traje 3 godine. Mozes da je imas 2 x. Znaci 2 x po 3 godine. Ja sam je dobila kao promenu statusa (Adjustment of status) sa druge vize F1 i svo vreme nisam napustala zemlju. Imas neki zvanicni formular I797, uz njega ti daju I94 formular. Broj I94 sa kartona koji si popunio u avionu sa kojim si usao u zemlju se ne menja, samo ga prepisuju. Ja sam licno ovde u H1B statusu a u pasosu imam F1 vizu sa kojom sam usla ovde poslednji put juna 2010. Od tada nisam izlazila iz SAD. Ne moras da imas vizu kao vizu - papir koji se zalepi u pasos. Bitno je da imas taj drugi dokument od USCIS-a na kome pise tvoj status. I ako predjes sa jedne H1B na drugu H1B (sto sam ja upravo uradila), taj broj I94 ostaje isti.

minimaxus: Ja koliko znam (a mozda sam u krivu) H1B ti je viza koja se dobija obicno za posao u struci. I moraju da dokazu njihovom Ministarstvu za rad (Department of Labor) da si bas ti ta osoba za taj posao i da nemaju lokalaca koji su bas kao ti pa da tebi daju taj posao. Ja koliko znam ljude oko sebe, znam sa magistarskim i doktoratom da su na toj vizi. Naravno da sigurno postoje i drugi slucajevi ali ja ne poznajem te druge price. Koliko sam cula od ljudi ovako usput moze i sa B.S. diplomom.

Fora je da oni te prijave za H1B podnose 1. aprila. I postoji broj viza koje daju za B.S. nivo obrazovanja, broj za M.S. i broj za PhD. I svi koji se prijave sa B.S. i M.S. diplomama idu na lutriju. Tako da ako dobijes neki broj tamo u redu za cekanje, ne znaci da ce odobriti H1B vizu. Obicno profesorima i radnicima u naucnim institutima ne ide na lutriju, ali radnicima u kompanijama da. Jako puno ima Indijaca i Kineza koji cekaju H1B vizu jer rade za Americke firme u maticnim drzavama (pogotovu Indijci). Ako se dobro secam cifre su bile nesto kao 30 000 ukupnih viza za B.S. nivo, ako iz google-as nesto kao H1B cap trebalo bi da dobijes sajtove koji pisu o tome.

Cekanje:
1. DOL certification - moze da traje od min 2, 3 meseca pa i vise, zavisi od slucaja do slucaja (Ministarstvo za rad)
2. USCIS - imigracija - ako platis ekstra 1250 dolara rese ti slucaj za dve nedelje (premium processing). Ako ne platis to ekstra, min dva meseca i vise

J1 je viza vezana za sisteme razmene. Tipa Work & Study, Fulbrajt i slicno. Obicno studenti kod nas imaju pravo na nju. Ali neko ko je zavrsio vec neku skolu, nisam cula.

Jeste,s a H4 smes da boravis ovde, da dobijes vozacku, da dobijes kreditne kartice i pravo da trosis pare (naravno o muzevljevom/zeninom trosku). A ne smes da radis.
Reply With Quote
  #22  
Staro 19.11.2012, 17:13
minimaxus minimaxus je offline
Drug član
 
Datum prijave: 29.10.2012
YU lokacija: Banja Luka, RS-BiH
Poruke: 96
Nepromenjeno

To definitivno nije ono sto je meni/njima prihvatljivo. To mi je bila (izgleda) jedina solucija da se legalno zaposlim u SAD. Ljudi mi hoce izaci u susret, ali ne na nacin da za mene uplacuju par hiljada dolara, angazuju advokate i sl.

Sto se tice J1 u pravu si, to su tzv. "studentske" vize ili vize za razmjenu. U okviru tih viza postoji "Training/Internship" program za svrsene studente.

Ako se za ovaj program obratite agencijama i uzmete "full" aranzman, oni vas vode tamo na period od 6 do 18 mjeseci, nalaze posao u struci za nadoknadu od 4 do 5 hiljada dolara sto nije malo u svakom slucaju.

Ostaje mi da se raspitam da li na ovaj nacin mogu otici kod vec pomenutog poslodavca, odnosno da odradim neku "self" varijantu.

Ima li neko mozda slicno iskustvo?
Reply With Quote
  #23  
Staro 19.11.2012, 20:54
Tamara85 Tamara85 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 30.09.2011
Poruke: 83
Nepromenjeno

Sto se tice self programa mozes sigurno, to je ujedno manje vise i jedini nacin da uradis taj internship jer ako nije oblast turizma u pitanju te nase agencije ti nikad i ne bi nasle posao u USA za internship...

Inace ti programi kostaju max 3000$, a self verujem da je dosta jeftinije.

A ne znam kakav ti je engleski, da batalis nase agencije i kontaktiras USA sponzorske agencije koje rade te programe? Evo link http://j1visa.state.gov/participants...program=Intern
Npr interexchange agencija radi bas to, ti nadjes poslodavca oni ti odrade papire
Reply With Quote
  #24  
Staro 19.11.2012, 23:45
minimaxus minimaxus je offline
Drug član
 
Datum prijave: 29.10.2012
YU lokacija: Banja Luka, RS-BiH
Poruke: 96
Nepromenjeno

Bas zato sam i pisao o J1, cini mi se kao pristoja alternativa za H1B. Moja struka je IT i prethodna iskustva govore da su domace agencije nemocne kada je ona u pitanju. Najvise pozitivnih iskustava je, kako i sama kazes, iz oblasti turizma i ugostiteljstva.

Dozu optimizma mi uliva i cinjenica da je osoba koja radi na mom odlasku Amerikanac. Covjek se i do sada aktivirao, pa mi ostaje da vjerujem da ce uspjeti da uradi nesto konkretno. Plan je da on pronadje adekvatnu IT firmu i da mi ona na osnovu sponzorstva obezbjedi odlazak. Ni on, a ni ja ne znamo da li je to izvodivo, odnosno koje su procedure da firma "x" posalje zahtjev sponzorskoj agenciji za moj dolazak?

Ako i ovo nije realno, onda stvarno ne znam sta i kako dalje? Ako sam dobro shvatio, Interexchange agencija prihvata eventualnog poslodavca koga ti pronadjes bez obzira iz koje je savezne drzave, samo naplacuje obradu papira i to direktno meni? Ima li poslodavac neke obaveze prema njima, prvenstveno mislim na finansijske (to je ono sto ih odbija na H1B)? Ja sam svjestan da moram snositi troskove obrade.

Imas li licno iskustvo ?

Edit: Odustao sam od, kako sam ja zamislio privremenog posla, jer se za J1 i H1B zahtjevaju poslovi iz struke. Uslovi su propisani bas na sajtu koji si mi ostavila.
Reply With Quote
  #25  
Staro 20.11.2012, 17:30
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik minimaxus Prikaz poruke
Bas zato sam i pisao o J1, cini mi se kao pristoja alternativa za H1B. Moja struka je IT i prethodna iskustva govore da su domace agencije nemocne kada je ona u pitanju. Najvise pozitivnih iskustava je, kako i sama kazes, iz oblasti turizma i ugostiteljstva.

Dozu optimizma mi uliva i cinjenica da je osoba koja radi na mom odlasku Amerikanac. Covjek se i do sada aktivirao, pa mi ostaje da vjerujem da ce uspjeti da uradi nesto konkretno. Plan je da on pronadje adekvatnu IT firmu i da mi ona na osnovu sponzorstva obezbjedi odlazak. Ni on, a ni ja ne znamo da li je to izvodivo, odnosno koje su procedure da firma "x" posalje zahtjev sponzorskoj agenciji za moj dolazak?

Ako i ovo nije realno, onda stvarno ne znam sta i kako dalje? Ako sam dobro shvatio, Interexchange agencija prihvata eventualnog poslodavca koga ti pronadjes bez obzira iz koje je savezne drzave, samo naplacuje obradu papira i to direktno meni? Ima li poslodavac neke obaveze prema njima, prvenstveno mislim na finansijske (to je ono sto ih odbija na H1B)? Ja sam svjestan da moram snositi troskove obrade.

Imas li licno iskustvo ?

Edit: Odustao sam od, kako sam ja zamislio privremenog posla, jer se za J1 i H1B zahtjevaju poslovi iz struke. Uslovi su propisani bas na sajtu koji si mi ostavila.
A sta preciznije vezano za IT? Imas li kakvu diplomu, sertifikat?
Reply With Quote
  #26  
Staro 21.11.2012, 04:08
Tamara85 Tamara85 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 30.09.2011
Poruke: 83
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik minimaxus Prikaz poruke
Bas zato sam i pisao o J1, cini mi se kao pristoja alternativa za H1B. Moja struka je IT i prethodna iskustva govore da su domace agencije nemocne kada je ona u pitanju. Najvise pozitivnih iskustava je, kako i sama kazes, iz oblasti turizma i ugostiteljstva.

Dozu optimizma mi uliva i cinjenica da je osoba koja radi na mom odlasku Amerikanac. Covjek se i do sada aktivirao, pa mi ostaje da vjerujem da ce uspjeti da uradi nesto konkretno. Plan je da on pronadje adekvatnu IT firmu i da mi ona na osnovu sponzorstva obezbjedi odlazak. Ni on, a ni ja ne znamo da li je to izvodivo, odnosno koje su procedure da firma "x" posalje zahtjev sponzorskoj agenciji za moj dolazak?

Ako i ovo nije realno, onda stvarno ne znam sta i kako dalje? Ako sam dobro shvatio, Interexchange agencija prihvata eventualnog poslodavca koga ti pronadjes bez obzira iz koje je savezne drzave, samo naplacuje obradu papira i to direktno meni? Ima li poslodavac neke obaveze prema njima, prvenstveno mislim na finansijske (to je ono sto ih odbija na H1B)? Ja sam svjestan da moram snositi troskove obrade.

Imas li licno iskustvo ?

Edit: Odustao sam od, kako sam ja zamislio privremenog posla, jer se za J1 i H1B zahtjevaju poslovi iz struke. Uslovi su propisani bas na sajtu koji si mi ostavila.
Pa ako je ovaj podvuceni deo ikako izvodljiv onda imas odlicne uslove. Uslov za internship program je da si student ili zavrsio fax (ne duze od godinu dana) iz te oblasti u kojoj si nasao posao, a za trening program je uslov da si zavrsio taj fax i imas bar godinu radnog iskustva u toj oblasti (nebitno koliko davno si zavrsio fax) ILI 3-5 godina (zavisi od agencije do agencije) radnog iskustva iz te oblasti u kojoj si nasao posao u USA (nebitno koji si fax zavrsio u ovom slucaju).
Ako imas ovde nekog ko hoce zaista da ti pomogne ja mislim da nije tesko naci posao. Isto tako ako zaista poznajes i radis u IT oblasti nije neizvodljivo naci internship i sam ova agencija ga radi http://www.icls.com/ pokusaj da ih kontaktiras
Reply With Quote
  #27  
Staro 21.11.2012, 22:21
minimaxus minimaxus je offline
Drug član
 
Datum prijave: 29.10.2012
YU lokacija: Banja Luka, RS-BiH
Poruke: 96
Nepromenjeno

Pisao sam o tome na drugoj temi, VSS, racunarstvo i informatika. Nisam se bavio programiranje, dakle administracija i moglo bi se reci edukacija u IT.

Mogu konkurisati za oba programa, jos nekih pola godine za prvi. Ponovicu pitanje u vezi firme jer to je ono sto me najvise zbunjuje. Dakle, moze li on da mi pronadje informaticku firmu koja bi me dovela (bila mi sponzor) na train/inter i kakva je procedura za njih? Moraju li ispunjavati neke posebne uslove?

Iskreno, to je u mom slucaju najrealnija opcija. Da se prijavljujem preko sponzorskih agencija iz USA mi ne zvuci bas realno. Ako bi mi on pronasao posao, vjerovatno bih platio nekoj domacoj agenciji za papirologiju. Razmislicu sto se tice direktnog kontakta, potrudicu se da prije toga skupim sto vise informacija.
Reply With Quote
  #28  
Staro 22.11.2012, 06:50
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik minimaxus Prikaz poruke
Pisao sam o tome na drugoj temi, VSS, racunarstvo i informatika. Nisam se bavio programiranje, dakle administracija i moglo bi se reci edukacija u IT.

Mogu konkurisati za oba programa, jos nekih pola godine za prvi. Ponovicu pitanje u vezi firme jer to je ono sto me najvise zbunjuje. Dakle, moze li on da mi pronadje informaticku firmu koja bi me dovela (bila mi sponzor) na train/inter i kakva je procedura za njih? Moraju li ispunjavati neke posebne uslove?

Iskreno, to je u mom slucaju najrealnija opcija. Da se prijavljujem preko sponzorskih agencija iz USA mi ne zvuci bas realno. Ako bi mi on pronasao posao, vjerovatno bih platio nekoj domacoj agenciji za papirologiju. Razmislicu sto se tice direktnog kontakta, potrudicu se da prije toga skupim sto vise informacija.
Probaj kao ja - upisi neke poslediplomske. npr klikniF1 se jako lako dobija samo ako te neko primi. Naravno nesto za pare.

A kao IT support mozes raditi gde god, npr na svakom faksu imaju centers of learning technologies (tako se kod mene zove) pa ih ima dosta koji imaju BS IT.
Reply With Quote
  #29  
Staro 22.11.2012, 21:18
minimaxus minimaxus je offline
Drug član
 
Datum prijave: 29.10.2012
YU lokacija: Banja Luka, RS-BiH
Poruke: 96
Nepromenjeno

To mi nije prihvatljivo, naravno zbog novca. Postdiplomske su primamljive, ako imas uslove, naravno .
Reply With Quote
  #30  
Staro 22.11.2012, 23:09
Tamara85 Tamara85 je offline
Drug član
 
Datum prijave: 30.09.2011
Poruke: 83
Nepromenjeno

Ja se sad bas dvoumim izmedju doktorskih tu (u USA) ili da trazim isto te internship ili trening programe.... Kako god okrenem ja dajem pare, jer mi je internship uglavnom neplacen za moju struku ili doktorske pa opet da placam... A ne znam ni sta bih vise volela Plasi me studiranje tu, ne znam kako bih se uklopila a dajem tolike pare, mada opet.... A oblast bi bila ili medjunarodni odnosi (sto bih jako volela) ili medjunarodne finansije...
A iz oba u H1B
Reply With Quote
Odgovori

Tags
h1b

Thread Tools
Display Modes

Pravila pisanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Uključeno
Smajliji: Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno
Pređi u forum

Newsletter E-mail:
Name:

Newsletter sent using Email Marketing Software by ActiveCampaign

Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:10.


Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.